Diplomová práce

• Španělsko Tesis (více)

Thriller o studentce filmové fakulty, která si jako téma diplomové práce vybrala násilí v audiovizuálním průmyslu, je prvním filmem tehdy 23letého španělského režiséra Alejandra Amenábara. Angela v té chvíli ovšem ani netuší o existenci tzv. "snuff" filmů. Svět, ve kterém se nedopatřením ocitne, se před ní otevře ve chvíli, kdy je v projekční místnosti nalezen jeden z jejích profesorů - shodou okolností vedoucí její diplomové práce - mrtev. Angele se dostane do ruky kazeta s filmem, který pan profesor sledoval těsně před svou smrtí. Ve chvíli, kdy ji vkládá do videa, ještě netuší, že se stane svědkem něčeho strašnějšího, než si kdy dokázala vůbec představit. A že po stejné kazetě už pátrá někdo jiný. Někdo, pro koho je důležitější než cokoliv jiného a kdo se nebude ohlížet na nic a nikoho. Bude mít Angela dost důvtipu a duchapřítomnosti, aby unikla? (oficiální text distributora)

ancientone

Jasnozrivo realistické pevné uchopenie kostry témy snuffu, vizuálne sýte a kontrastné, v oblasti postáv/dialógov zasa veľmi hlboké - na čom je celý film vystavaný. Oproti Cronenbergovmu VIDEODROMU postrádajúce zvrátenú fantáziu, v porovnaní s THE LAST HOUSE ON DEAD END STREET oveľa striedmejšie. Výborne vyvážené a napínavé nazretie na realistické násilie zachytené na kazetách. 90% ()

JASON_X

Největším tahákem tohohle thrilleru pro mě bylo jméno 'Ana Torrent'. Moje nejoblíbenější dětská herečka (El espíritu de la colmena, Cría cuervos) si ovšem tentokrát zahrála v trochu jiném žánru... Chtěl jsem být objektivní a hodnotit tenhle film s přihlédnutím k jeho stáří (skoro 20let), ale nedokážu se ubránit kritice za tu spoustu šablonovitých klišé... Třeba když Ángela na prvním útěku před Boscem opustí univerzitní chodby plné lidí a běží kamsi do sklepních katakomb. A vysportovaný frajer je nejdřív deset metrů za ní, aby na ni za chvíli ztrácel už několik vteřin, i přes její lomcování klikami, bloudění a pády... Nebo scéna s Chemou a sirkami v podzemí - šel by opravdu někdo v téhle situaci (poloprázdná krabička sirek) rychlostí 1 sirka na pár metrů? A spousta jiných podobných momentů. A to ani nemluvím o obligátním 'nepochopitelném chování postav'. Takovéhle debilizování diváka mě fakt unavuje; užívám si hloupá klišé třeba v prvoplánově hloupých vyvražďovačkách, ale v "seriózním" thrilleru mi vadí. A navíc ta praštěná zápletka (sklad a střižna snuff filmů je kdesi ve sklepě univerzity, kde se doličný materiál válí v nějaké komoře v papírových krabicích). A dál - obě dvě filmové mrtvoly jsou asi těmi nejmizerněji zahranými filmovými mrtvolami jaké jsem viděl (obě se totiž evidentně hýbají). Zkrátka Tesis na mě působí příšerně amatérsky a zastarale, jsem už holt zmlsaný novodobou španělskou produkcí. Slabé tři. ()

Morholt

No to byla ale hovadina. Hlavní hrdinka aspiruje na titul Nejtupější nána a dialogy nejspíš psala troska v poslední fázi heroinové závislosti, protože tolik sraček z úst herců jsem v jednom filmu snad ještě neslyšel. Pravda - na vině může být i děsivý český dabing, ale já se obávám, že ve španělštině to nebude o mnoho lepší. Ono to ani nejde. A aby toho nebylo málo, tak režisér celou tu hrůzu natahoval seč to jen šlo, takže když už jsem si myslel, že už je fakt konec, došlo k dalšímu nesmyslnému zvratu, který vlastně ani zvratem nebyl. Jediné, co činilo celý film občas zneklidňujícím, byla v jistých momentech hudba a jekot týraných. 10% ()

Fleur6

Oceňujem hlavne schopnosť vyvolať napätie (u mňa sa prejavovalo najmä "sedacím komplexom", t.j., že som neustále musela sedieť na jednej z nôh až pokým som do nej nedostala kŕč, a intenzívnym obhrýzaním nechtov) - ako seriózne, pri Angelinej snovej pasáži, v ktorej jej Bosco držal nôž pod krkom, sa to priam nedalo vydržať. On the other hand cca jeden a pol hviezdičky u mňa strhol trochu-viac naivný dej, ktorý sa po toľkých thrilleroch posledného desaťročia dal ľahko predvídať. ()

6thSun

BROJLERY: až na pár blbostí, jako je nezamknutá a celkem pohodlně dostupná skrýš snuff filmů nebo závěrečná pasáž, kdy hodlají v televizi odvysílat za bílého dne právě jeden ze snuff filmů KONEC BROJLERŮ, je to napínavá podívaná od začátku do konce, i když Schumacherových obdobně tématických 8 MM zůstane zřejmě navždy nepřekonáno. 75% ()

Dale

Tak po zhliadnutí tohto filmu som sa presvedčil, že aj Španieli vedia točiť skvelé thrillery. Výborný námet, napätie až do konca (keď si nie ste istí, kto je vrah) a skvelá pointa, ktorá je až príliš pravdivá. ()

Terva

Bude mít Angela (Ana Torrent) dost důvtipu a duchapřítomnosti, aby unikla? Scénář: Alejandro Amenábar a Mateo Gil. Kamera: Hans Burman. Hudba: Alejandro Amenábar a Mariano Marín. ()

Seabeast

Příběh o mladé studentce, co se rozhodne svoji diplomku zpracovat o násilí a dovede ji to až na pole snuff filmů a sama se dostane tam, kam by ani ve své podstatě nechtěla. Diplomová práce nabídne víc než jen pořádnou dávku napětí, atmosféru a propletené skryté vztahy. Pokládá především otázku na téma násilí a postoj samotného člověka k němu. Největší plus je to, jak si krásně režisér s vámi hraje jako kočka s myší. Do poslední (opravdu poslední) chvíle jsem vůbec netušil, kdo za tím vším stojí a nemohl se dočkat závěrečného rozuzlení. Nic tu spoilerovat nehodlám, to se prostě musí vidět jestli si potrpíte na pořádně tísnivých thrillerech. ()

Nick Tow

Amenábarovi, ako milovníkovi "iných" filmov vyšla už táto rozcvička /rozumej debut/ na výbornú. Téma menom snuff mohla režiséra zviesť na rôzne chodníčky - a najmä sa mohol doslova schovať za atraktívnosť témy a - iba šokovať. Našťastie nás šokoval čímsi iným, šikovne vystavaným, riadne zimomravým príbehom, ktorý sa vám vypáli do pamäti ako žeravé znamenie. Ako "diplomovka" z filmárčiny excelentné! ()

Sykii

Celý film je tak dobře konstruován, že si pořád drží svoje stejné tempo, přitom je stále velice napínavý. Je těžké rozpoznat případné nedostatky filmu, některé rozhodnutí zúčastněných jsou jen spornější. Nicméně jedná se o výborný španělský thriller. ()

Revanx

Neviem kedy som naposledy videl tak dementne sa chovajúce postavy- Napriek tomu na 3* to je- už za niektoré skvelé scény. ()

corpsy

Mohol to byť ultimatívny eurothriller ( viď pre mňa do teraz neprekonaný MUTE WITNESS ). Mal na to všetky náboje. Príťažlivý námet ( nech nikto nehovorí, že ´´snuff´´ alebo jeho youtubácke odnože nelákajú ), prostú ale o to viac sexy vyzerajúcu hlavnú hrdinku, tajomného latino žrebca ( pre dámy ), vzdelaného, ale trapkovsky vyzerajúceho geeka a režijný um od Alejandra Amenábara ( ktorý natočil z môjho pohľadu jednu z najlepších ducharín v histórii, TÍ DRUHÍ ). Lenže, to by sa snímok musel držať rovnakej rýchlosti, akú nastavila prvá hodinka, pričom by neskĺzol do nejakých telenovelových vôd ( hoc napínavo natočených ). Škoda a ešte raz škoda. ()

sidzej

Skoda ze Amenabar netoci castejsie. Ma neuveritelny talent a venuje sa zaujimavym temam. Vyborna atmosfera, herci, pribeh, tempo a rezia. Debutovat takymto filmom v 23. rokoch, klobuk dolu. 90% ()

Astaroth12

Preniknúť do sveta špiny,násilia,sadizmu a ohavnosti nieje ľahké ale keď sa tam konečne dostanete,už je ťažké z toho sveta uniknúť.A to je presne to do čoho sa dostáva hlavná hrdinka.Je tu veľkolepé tajomno okolo vraha,lebo už dlho som nevidel film z toľkými podozrivými.Príbeh bol zaujímavo a svižne prepracovaný.Z napätím tento film disponoval veľmi obozretne a dosť mi to pripomínalo Carpenterové filmy,lebo aj hudba v tomto filme bola mrazivá.Nepáčil sa mi značne rozťahaný príbeh,takáto stopaž nemusela byť.Herci sympatický neboli ale aspoň hrať vedeli.Finále už bolo čiastočne zmetené ale ako celok veľmi dobre spracovaný film zo slušnou atmosférou. ()

verbst

Spousta zvratů, která vás odlákává od hlavního vraha, aby se jím na konci stejně stal týpek, o kterým jste si to mysleli od začátku, to děsně zabíjí. A navíc ta ďábelská španělština! 60% ()

kareen

Takový španělský předchůdce 8mm, jen trochu méně násilný (pokud tedy nepočítám tu inkriminovanou kazetu) a více zaměřený jako klasický thriller. Musím pochválit velmi dobrou práci s napětím a taky nepředvídatelnost detektivní zápletky, moje podezření lítalo každou chvíli od jedné postavy ke druhé. Hlavní hrdinka sice nebyla vždy zosobněním logického chování, ale už si asi musím zvykat, že ve většině podobných filmů se nikdo neobtěžuje volat policii, ať je nebezpečí sebevětší a taky nevím, jestli je v případě, že vás někdo nahání, tím nejlepším řešením běžet směrem od davu na nějaké odlehlé místo, ale i tak má snímek víc předností, než záporů, takže jej mohu s klidným srdcem doporučit. ()

LV.Helter

Ako pocta "snuff" žánru je to geniálne, ako thriller je to vynikajúce, ale ako film je to len obstojné. Vidím veľkú paralelu s filmom 8mm, oba filmy sú pre laikov niečo ako manuál pre spoznanie toho subžánru. Fake snuff vznikol z pojmu Snuff, čiže ide o to natočiť, čo najviac autentickú vraždu, poväčšine na home-made kameru. 80% takých filmom sa tvári ako skutočný snuff, čo je neskutočné, niektorým filmom sa to podarilo (Guinea Pig, August Underground) - jedná sa totiž o úplne undergroundovú kinematografiu, nevhodnú pre väčšinu divákov. V Tesis hlavná postava pracuje s VHS, ktorá zachytáva takúto vraždu. Takisto ako v 8MM je hlavná postava vystavená maximálnemu psychickému teroru. Bohužiaľ, aj keď stopáž mi neprišla prepálená, vadilo mi najmä dakedy úplne primitivné chovanie hl. protagonistov.. ()

Sandiego

Silně znepokojivý zážitek, který má sice pár scen navíc než aby bylo jeho tempo strhující, ale o napětí zde není nouze, závěr strčí do kapsy většinu obdobné americké produkce. ()

GodComplex

Amenabar jede uz od debutu a predstavuje skvely prispevek na tema snuff filmu, proti kteremu je Schumacherovo 8mm slaba detska vyziva. Amenabar neni jen skvely reziser, ale podili se i na hudbe, ktera je misty spravne elektronicka, a i diky ni (ale nejen), zacal cely film silne evokovat Cronenberguv masterpiece Videodrome. Thesis ma vyborny a realisticky pusobici scenar, rezii, atmosferu/napeti i zajimave herce. Jak nad tim premyslim, neni duvod proc nejit na 5*. 9/10 ()