Ali

Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2001, 158 min (Director's Cut: 165 min, Alternativní 150 min)

Režie:

Michael Mann

Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight, Mario Van Peebles, Ron Silver, Jeffrey Wright, Mykelti Williamson, Jada Pinkett Smith, Nona Gaye, Michael Michele (více)

Legenda světového boxu žije! Will Smith jako Muhammad Ali, nejslavnější boxer všech dob... Americký boxer Muhammad Ali (1942–2016) bývá někdy označován za největšího sportovce minulého století. Ve světě sportu proslul jako osobnost s neochvějným sebevědomím a vírou v sebe sama. První titul mistra světa dokázal vyhrát už ve 22 letech, zároveň však dokázal veřejnost šokovat svými občanskými postoji a konverzí k islámu. Aliho životní příběh a sportovní kariéra neustále vzbuzuje obrovský zájem, proto o něm vzniklo nebývalé množství dokumentárních snímků. Jeho pozoruhodný osud upoutal také amerického režiséra a scenáristu Michaela Manna (Poslední mohykán, Collateral), jenž ve své tvorbě systematicky reflektuje silné dramatické příběhy. Mann patřil k předním proponentům digitálního natáčení, což si poprvé vyzkoušel právě při práci na celovečerním životopisném snímku o Muhammadovi Alim. V hlavní roli se představil Will Smith a za svůj životní herecký výkon byl po zásluze nominován na Oscara a Zlatý glóbus... Děj snímku strhujícím způsobem pokrývá všechny důležité momenty Aliho sportovní kariéry a vrcholí legendárním utkáním o titul s Georgem Foremanem, který proběhl v tehdejším Zairu s podtitulem Rachot v džungli (The Rumble in the Jungle). Na pozadí slavných zápasů se ovšem odvíjela mnohem důležitější bitva, která souvisela s jeho vírou a politickým přesvědčením. Po zisku prvního titulu šokoval svět, když se prakticky ze dne na den nechal přejmenovat. Jméno Cassius Marcellus Clay Jr. prohlásil za otrocké a nejprve si změnil jméno na Cassius X, následně se pod vlivem vůdce Národu islámu rozhodl převzít jméno Muhammad Ali. Později skandálně odmítl vojenskou službu ve válce ve Vietnamu a stal se nejkontroverznějším sportovcem všech dob. (Česká televize)

mgerlich

Asi jsem nebyl správně naladěn, ale bohužel nevím co tím chtěl autor říci. Čekal jsem mnohem komplikovanější osobnost nebo nějaké hodně temné stránky Aliho života, cokoliv..... Atmo záběry jsou super, Foxx je taky super, ale fakt jsem blbej, neb nevím o čem byl hlavní motiv této story. ()

rischa65

Škoda, že boxu nebylo víc, o to míň mohlo být momentů s černými bratříčky. Smith nejen skvěle hrál, ale i parádně boxoval. Ring měl za nás 3 provazy, ne 4 a škoda, že ve filmu chybělo to hlavní - Manila a Aliho životní zápas s Fraizerem. Muzika parádní. ()

brtko

Vynikajúci film s presvedčivým Wiilom Smithom. Pri záverečnom súboji mi naskočili zimomriavky a tak to má byť! ()

Facerr

Utahaná muzika, utahaný rádoby emotivní prostoje, utahaný a mdlý dialogy, i ten kameraman u toho asi usínal. Na hlavní postavě byl sympatickej jenom její ztvárnitel Will Smith. Jinak se tady velký Ali projevuje, jako úplnej idiot (skoro až pochybuju, že takovej moh bejt v reálu), kterýmu jsem nakonec ani moc nefandil, i když jsem tušil, že tenhle černej Rocky (byť Rockymu jak po charakterní, tak po sportovní stránce nesahající ani po kotníky) použije ve finále úplně stejnej "přečůrávající" model souboje, jakej jsme už mockrát viděli. A když jsme u finálního souboje, místo aby se Mann snažil vytřískat z něj, co nejvíc jako z jednoho z nejslavnějších boxerskejch matchů, nechal tam šampiony po sobě jen tak válet a k tomu pak přidal pár úderů. Kdybych to byl býval tušil, ušetřil bych skoro tři hodiny života na hodnotnější podívanou .... třeba Příběhy medvídka Pů:). ()

jkpj22

Smith bezesporu uměl velmi věrohodně stvárnit tu opovážlivou velkohubost, aroganci, která byla Casiu Cleyovi opravdu vlastní. V tomto ohledu perfektní. Bohužel, sociální rozměr už trochu pokulhává - vykreslení vztahu s MALCOLM X je opravdu směšné - to už to tam neměli dávat vůbec. Průměr... a poslední rovina je samotný box: zde, přátelé, je třeba říct, že jsem snad neviděl jediný film o boxu, kde by byl box dobře udělaný.... Sečteno a podtrženo - 50%. ()

spotczek

Ali vůbec není špatný film, ale pro mě začíná a končí s výborným výkonem Willa Smitha. Mám pocit, že o Muhammadovi Alim moc nebyl, spíše se jím inspiroval. Hlavně šlo o jeho politický rozměr, což je jen malý kousek jeho významu. A v podstatě se autoři vyhýbali jeho kontroverzím - tak nějak brousili hrany. A pak je u mě machr každý, kdo Jona Voighta pozná i bez nápovědy :-) ()

Renswo

Ali : veľmi dobrá biografia charizmatického boxera M.Aliho. Taká povinná jazda pre fanúšikov boxu , ale aj keď nie ste fanúšik tohto športu , som určite presvedčený že tento snímok Vám ponúkne veľa zaujímavých veci . Nejde tu len o samotné zápasí v ringu , ale aj o históriu v 60 rokov v USA - tjs. Rasizmus , náboženstvo , vojna vo Vietname , politika atd . Páčilo sa mi herecké obsadenstvo a hlavne hlavný hrdina Will Smith , ktorí tam so svojim šarmom  a vášňou zahral zuriveho Aliho na jednotku . Jednu nedokonalosť ktorú som vnímal boli scény , ktoré boli zdĺhavé a zbytočne natiahnuté . ()

Blazis34

Skvělý příběh jednoho z nejslavnějších boxerů všech dob a výborný výkon Willa Smitha. Líbílo se mi, že se děj nezdržoval nudnými věci a hezky pěkně lítat od provazů k provazům. Výborně natočeny byly také zápasy v ringu. Celkově mě film zaujal svoji kvalitou i příběhem a dávám mu 80%, čtyři hvězdy. ()

stimpy

Strhující příběh s vynikajícím Willem Smithem a Jamiem Foxxem, nechápu jak u nás mohl tento film vyjít jen na DVD. ()

vasek.raul

Konečně zpracování, které nic nepřehání a je věrohodným vykreslením Aliho. Will mě opět mile překvapil svým výkonem. Michael Mann tento film zrežíroval výborně a opravdu se na to dá se zájmem koukat. Pro mě 75%. ()

SphAnel

mínus za někdy moc dlouhé nudné scény. Popravdě řečeno, ze začátku pro mě velké zklamání, čekal jsem film plný boxu něco jako Roky brambora, ale čím šel děj hlouběji a hlouběji, pochopil jsem, že jde právě o úplně něco jiného než o box, ale o člověka jako takového. Chytlo mě to, bavilo mě to a hlavně, změnilo náhled na Aliho... nebyl to stroj... ()

carAnthony

Bravo afro-americkému filmu ktorý si na nič nehrá a tí čo nepostrehli dej je to o Rasovej neznášanlivosti a prekonaní hranice sebazáporu ako napr. film Crash //90%// ()

Zeddi

Více než o boxu je to celé o politice a náboženství. Životní příběh velkého boxera v naprosto perfektním hereckém výkonu Willa Smitha. ()

rokone

rumble in the jungle a thrilla in Manilla - 2 největší zápasy v historii boxu . To byla skutečná řezničina trochu mi ta brutalita těch zápasu chyběla, jinak dobrý, slabé 4 ()

PONK

Will Smith jak Ali. Sorry ale ten film si nemozem pozriet. Nevie skakat na svihadle ani boxovat. A Ali bol tazsi minimalne o 15, 20 kil... ()

FandaF

Film o legendě, kterou uznávám z pohledu sportu, ale taky považuju za kreténa z pohledu "víry". Islám je totiž největší sračka jakou kdy kdo vymyslel. Filmařina - průměr. Na čsfd je to nadhodnoceno... ()

Ed jako slavný skladatel?

Ed jako slavný skladatel?

07.02.2005

Je to tak, Ed Harris, kterého jistě není třeba představovat, si zahraje postavu veleslavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena v připravovaném dramatu COPYING BEETHOVEN. Milostný příběh o… (více)