Ali

Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2001, 158 min (Director's Cut: 165 min, Alternativní 150 min)

Režie:

Michael Mann

Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight, Mario Van Peebles, Ron Silver, Jeffrey Wright, Mykelti Williamson, Jada Pinkett Smith, Nona Gaye, Michael Michele (více)

Legenda světového boxu žije! Will Smith jako Muhammad Ali, nejslavnější boxer všech dob... Americký boxer Muhammad Ali (1942–2016) bývá někdy označován za největšího sportovce minulého století. Ve světě sportu proslul jako osobnost s neochvějným sebevědomím a vírou v sebe sama. První titul mistra světa dokázal vyhrát už ve 22 letech, zároveň však dokázal veřejnost šokovat svými občanskými postoji a konverzí k islámu. Aliho životní příběh a sportovní kariéra neustále vzbuzuje obrovský zájem, proto o něm vzniklo nebývalé množství dokumentárních snímků. Jeho pozoruhodný osud upoutal také amerického režiséra a scenáristu Michaela Manna (Poslední mohykán, Collateral), jenž ve své tvorbě systematicky reflektuje silné dramatické příběhy. Mann patřil k předním proponentům digitálního natáčení, což si poprvé vyzkoušel právě při práci na celovečerním životopisném snímku o Muhammadovi Alim. V hlavní roli se představil Will Smith a za svůj životní herecký výkon byl po zásluze nominován na Oscara a Zlatý glóbus... Děj snímku strhujícím způsobem pokrývá všechny důležité momenty Aliho sportovní kariéry a vrcholí legendárním utkáním o titul s Georgem Foremanem, který proběhl v tehdejším Zairu s podtitulem Rachot v džungli (The Rumble in the Jungle). Na pozadí slavných zápasů se ovšem odvíjela mnohem důležitější bitva, která souvisela s jeho vírou a politickým přesvědčením. Po zisku prvního titulu šokoval svět, když se prakticky ze dne na den nechal přejmenovat. Jméno Cassius Marcellus Clay Jr. prohlásil za otrocké a nejprve si změnil jméno na Cassius X, následně se pod vlivem vůdce Národu islámu rozhodl převzít jméno Muhammad Ali. Později skandálně odmítl vojenskou službu ve válce ve Vietnamu a stal se nejkontroverznějším sportovcem všech dob. (Česká televize)

Va33ek

Boxu nějak nefandím ani Aliho nepovažuji za svého hrdiny,ale Mann opět dokázal natočit úchvatné dílo zachycující životní pády a vzestupy Aliho, takovým způsobem, že to s přehledem udrželo mou pozornost po celout dobu. ()

hejkalakate

Příliš zdlouhavé, chvílemi nudné, v první třetině jsem musela vypnout a dohledat si informace, protože jsem se v tom chvílemi ztrácela. Za mě docela škoda, beru to jako šlápnutí vedle, jedna přidaná hvězda jen díky W. Smithovi, který byl perfektní. Strašně mě obtěžovala ta hudba :-( ()

viax

Ali hláškující, vtipný, charismatický. Hudba doprovázející africkou anabázi byla skvělá. Zápasy dobře natočené, zaplať bůh v nich nebylo moc krve, takové ty nechutné podlitiny v obličeji a roztržená obočí, z nichž stříká krev na všechny strany à la Rocky. Vztahy s ženami jen nahozené, takže žádná velká romanťárna. Přátelství s reportérem úžasné. Vlastně bych si přála některé věci zpracovat trošku detailněji, například kam se poděly všechny ty peníze za zápasy, že jim museli jiní nosit jídlo? ()

supg

Na filmu jsou super 2 "věci"! Will a Smith. Ten negrous podal za kamerou fakt dobrý výkon, tak dobry, jako skutečný Ali v ringu. A já mu to rád věřil. A hudba v první polovině filmu taky skvělá. Měl jsem Willa za trochu lepšího Slyho ( kterého miluju), ale spletl jsem se, je to výborný herec ()

peproch

Miachael Mann a Will Smith představují Muhamada Aliho jako tvrdohlavého, vtipem sršícího, v lásce jemného a v boxu rafinovaně nesmlouvavého, jako velice bohatou osobnost, střídmou a přísnou na sebe i ostatní, konfliktní protože striktní, nekonfliktní protože odpouštějící. Pokud toto bylo záměrem, povedlo se to výtečně. Vedle Willa Smithe byla pro mne hvězdou filmu Nona Gaye, která mi z Matrixu utkvěla v obrazivosti. ()

Nick182

Tak až nyní jsem se dostal k filmu Ali a už vím proč. Film o jednom z nejslavnějších boxerů světa a byla to taková nuda... Proč??? Navíc se to vše točilo jen kolem víry a rasy. Boxerské zápasy byly krátké, prostřižené a nekvalitní. Takže místo sportovního životopisu jsme dostali Drama o víře a rasových problémech. A to bylo bohužel průměrné 3/5. Ale zase na druhou stranu bych v roce 2001mohl tvrdit něco jiného. Každopádně Will Smith palec nahoru 👍. ()

Lukango

Mannův Ali přichází s odlišným životopisným filmem, což je na jednu stranu dobře, na tu druhou si lehce ublížil. Většina životopisných filmů, konkrétně sportovních, se drží klasické funkční struktury, kde nám ukáží začátky sportovce, jeho talent, porážky, a na konci je velmr i důležitý zápas či turnaj a sportovec z toho vyjde jako naprostá legenda. Toto je standardní vzorec k natočení životopisného filmu a dle mého názoru, když se zapojí dobrá kamera, střih, hudba, herci a nějaká ta napínavost a strach o prohru hlavního hrdiny, tak z toho může vylézt sakra dobrej životopisnej film. Tady tomu je jinak a Mann Aliho lehce upozadil a ukázal nám dobu, ve které Ali žil a jakou politickou roli Ali vůbec hrál. Mann umí dělat filmy, což dokazuje kvalitní kamerou a střihem. Ale převážně mu jde akce, tady konkrétně jde o zápasy, kde dokázal přenést velkolepost a napětí, které sice mohl o trošku víc našponovat, ale i tak se jedná o vysoký standard. Mann však má obecně problém s délkou filmu a tady tomu je také. Přes dvě a půl hodiny jednoduše nejsou tak plné poutavosti a epiky, aby dokázali po celou dobu filmu bavit. Co však baví, je Will Smith, který ze začátku trošku pokulhává, ale pak se rozjede a předvádí skvělý herecký výkon. Celkově je tak Ali slušný životopisný film, který dominuje skvělými hereckými výkony, skvěle natočenými zápasy a úžasným soundtrackem. Filmu však sráží to, že často plácá o ničem a nedokáže ty dvě a půl hodiny zcela zaplnit. Známka: 6,5-7/10 ()

Ed jako slavný skladatel?

Ed jako slavný skladatel?

07.02.2005

Je to tak, Ed Harris, kterého jistě není třeba představovat, si zahraje postavu veleslavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena v připravovaném dramatu COPYING BEETHOVEN. Milostný příběh o… (více)