Ali

Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2001, 158 min (Director's Cut: 165 min, Alternativní 150 min)

Režie:

Michael Mann

Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight, Mario Van Peebles, Ron Silver, Jeffrey Wright, Mykelti Williamson, Jada Pinkett Smith, Nona Gaye, Michael Michele (více)

Legenda světového boxu žije! Will Smith jako Muhammad Ali, nejslavnější boxer všech dob... Americký boxer Muhammad Ali (1942–2016) bývá někdy označován za největšího sportovce minulého století. Ve světě sportu proslul jako osobnost s neochvějným sebevědomím a vírou v sebe sama. První titul mistra světa dokázal vyhrát už ve 22 letech, zároveň však dokázal veřejnost šokovat svými občanskými postoji a konverzí k islámu. Aliho životní příběh a sportovní kariéra neustále vzbuzuje obrovský zájem, proto o něm vzniklo nebývalé množství dokumentárních snímků. Jeho pozoruhodný osud upoutal také amerického režiséra a scenáristu Michaela Manna (Poslední mohykán, Collateral), jenž ve své tvorbě systematicky reflektuje silné dramatické příběhy. Mann patřil k předním proponentům digitálního natáčení, což si poprvé vyzkoušel právě při práci na celovečerním životopisném snímku o Muhammadovi Alim. V hlavní roli se představil Will Smith a za svůj životní herecký výkon byl po zásluze nominován na Oscara a Zlatý glóbus... Děj snímku strhujícím způsobem pokrývá všechny důležité momenty Aliho sportovní kariéry a vrcholí legendárním utkáním o titul s Georgem Foremanem, který proběhl v tehdejším Zairu s podtitulem Rachot v džungli (The Rumble in the Jungle). Na pozadí slavných zápasů se ovšem odvíjela mnohem důležitější bitva, která souvisela s jeho vírou a politickým přesvědčením. Po zisku prvního titulu šokoval svět, když se prakticky ze dne na den nechal přejmenovat. Jméno Cassius Marcellus Clay Jr. prohlásil za otrocké a nejprve si změnil jméno na Cassius X, následně se pod vlivem vůdce Národu islámu rozhodl převzít jméno Muhammad Ali. Později skandálně odmítl vojenskou službu ve válce ve Vietnamu a stal se nejkontroverznějším sportovcem všech dob. (Česká televize)

charles3

Dobré, i když jaksi "nemannovské" a vzhledem k hlavní postavě podivně odtažité. Ze začátku také až nepříjemně natahované, zejména zařazenými songy. Co jsem se pak nedozvěděl z děje, to mi neosvětlil ani závěrečný titulek - třeba v kolika letech vlastně Ali zahájil a ukončil svou boxerskou kariéru, že v době natáčení a uvedení filmu ještě žil (resp. kolik mu tehdy bylo let), kolik získal za svůj život titulů atd. Ale nevíc mě "namíchlo", že jsem ve filmu vůbec nepoznal "půlnočního kovboje" Jona Voighta. Přesto přimhouřím oko a s přihlédnutím ke Smithově hereckému výkonu dávám ****. Objektivně 70 %. ()

Breaker

Tak tento životopis opravdu splnil má očekávání. Will Smith zde předvádí vrchol své dosavadní herecké kariéry a to i po fyzické stránce ... Kvalitní hudba, kvalitní střih, kvalitní boje, ... atd atd ()

Romanko99

Az na dobre zvladnute a hlavne realisticke boxerske sceny velmi nudny a zdlhavy zivotopis... Ak nie ste fanusik sportu a boxu, este hviezdicku dole. ()

carre

Pravdepodobne životná rola Willa Smitha, ktorý Muhammada Aliho stelesnil dokonale. Tradične výborná Mannova réžia a čierna hudba, ktorú ja fakt môžem. ()

pelegryna

No tak Fresh Princ byla moc špatná volba..... Aliho měl hrát někdo zcela jiný, neokoukaný a svěží. Will jen celý film zkazil.Neumí ani boxovat a ani na takovou roli nedorostl. ()

JerryPilsen

Bezchybná práce,nic nechybělo,nic nepřebývalo.Dostatečný pohled do zákulisí i výborné pasáže ze zápasů dělají tento film stravitelným pro každého i nesportovního diváka.Smith je dokonalý,ale hlavním tahounem je režie a střih. ()

SK_sprco

Ako je mozne, ze ma tento skvost obisiel? No kazdopadne Mannov dalsi vynikajuci pocin pri ktorom Will Smith ruluje od zaciatku dokonca. MUST SEE. ()

Highbury

Box nesleduji, ale tento snímek o nejslavnějším boxereovi všech dob mě velmi zaujal. Příběh je skvěle zpracovaný - dobře zobrazené zápasy, důležité věci které se děly kolem a zásadní momenty Muhammadovi kariéry. Film se netočí jen kolem boxu, ale je hlavně o samotné osobě talentovaného boxera. Není pochyb o tom, že film z velké části táhne skvělý výkon Willa Smithe, kterému tu roli prostě věříte. ()

kazatelSVK

O tom či bol najlepší sa dá diskutovať celý deň.Jednoznačne bol výnimočný dovtedy nevídaným štýlom boxu.Ale film stojí za pozretie aj viackrát. ()

Gafro007

nebýt toho že jsem největší fanoušek Aliho, W. Smithe a boxu. Asi by se mi ten film nelíbil. Možná proto, že postrádá klíčová fakta z jeho života, o kterých vím. Možná proto, že ani nepřiblíží co předcházelo tomu, že se dostal na vrchol, možná proto, že není ani trochu rozebírán jeho boxerský um, možná proto, že neukázali jak pokračoval jeho život. A také možná proto, že z něho dělají arogantního namyšlenece, i přes skutečnost, že to byl pouze velký komik a bavič lidí. Díky Smithovi je tento film, alespon dobrý. ()

deno144

Zaslúžená nominácia na Oscara pre Willa Smitha, ktorý podľa môjho názoru stvárnil Aliho bravúrne. Výborný výber hudby, ktorá v spojení s niektorými scénami vyvoláva hlboké emócie. Možno málo bojových scén, ale všetky boli dokonale zvládnuté, vyzdvihol by som aj kameru. ()

Brain32

Miluji box, miluji filmy o boxu! Namakaný Will Smith, Aliho ztvárnil skvěle! Hvězdu ubírám pouze proto, že na Těžkou váhu to něco ztrácelo, jinak super film nejen pro fanoušky boxu! ()

Choucas

Zatraceně dobrej boxerskej film. I pro lidi co to nezajímá a nic o tom neví. Stačí vědět kdo byl Cassius Clay. Strhující příběh sebevědomýho černocha co se nejmenuje Clay! ale Muhammad! Perfektní atmosféra, box a tak dál. Jen tak mimochodem, dámy a pánové, víte že Muhammad Ali je předloha Apollo Creda z Rockyho? Sylvester Stallone se v roce 1975 koukal na zápas Muhammada Aliho s podomním prodavačem lihovin Chuckem Wepnerem (předloha Rockyho). Jednoznačně doporučuju, protože tenhle film překvapivě zabodoval. ()

Robochelsea

Muhammad Ali je nielen legendou športu ale aj spoločnosti. Osobnosť ako on si zaslúži životopisný film najvyššej kvality, a myslím si, že Michaelovi Mannovi sa to podarilo. Will Smith to zvládol výborne, páčia sa mi aj dialógy a kamera. A tá scéna keď Ali beží cez Kinshasu je strašne silná. Odo mňa 85%! ()

polda

O tomto sportovci jsem si hodně zjistil, jelikož mě jeho život neuvěřitelně zajímal, a tak jsem nemohl vynechat tento film. A musím podotknout, že mě neuvěřitelně překvapil zajímavým obsahem, protože tento film nebyl tak úplně o boxu, ale spíše o osobnosti, kterou Muhammad beze sporu je. Will Smith, který v tomto filmu zazářil nehrál Aliho on se jím doslova stal, a když v Africe běhal v ulicích, měl jsem husí kůži. Na závěr bych rád napsal, že pro mě je to nejlepší film vůbec. A proto nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdami. ()

milunech

Dávám Willovi oscara, úžasný výkon. Film na mne působil přesně tak, jak měl asi v úmyslu. Co jsem chtěla vědět , jsem se dozvěděla a klidně bych snesla další díl. Život Aliho byl velice zajímavý a film hodnotím jako jeden z nejpovedenějších životopisných filmů. ()

SimcaJB

Film byl nádherný, role jsou zahrány s dostatečnou úctou ke slavným osobnostem, a co je hlavní, je to film o všem, čím Ali musel projít, aby se stal tak slavným, jak je. Je to vynikající film, škoda, že se do české distribuce nedostal. L Pro fanoušky fenoménu StarTrek je zajímavostí, že se v tomto filmu objevili ihned 2 herci ze ST – Michael Dorn (Worf) a LeVar Burton (La Forge) jako Martin Luther King, Jr. Celá recenze... ()

Ed jako slavný skladatel?

Ed jako slavný skladatel?

07.02.2005

Je to tak, Ed Harris, kterého jistě není třeba představovat, si zahraje postavu veleslavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena v připravovaném dramatu COPYING BEETHOVEN. Milostný příběh o… (více)