Ali

Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2001, 158 min (Director's Cut: 165 min, Alternativní 150 min)

Režie:

Michael Mann

Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight, Mario Van Peebles, Ron Silver, Jeffrey Wright, Mykelti Williamson, Jada Pinkett Smith, Nona Gaye, Michael Michele (více)

Legenda světového boxu žije! Will Smith jako Muhammad Ali, nejslavnější boxer všech dob... Americký boxer Muhammad Ali (1942–2016) bývá někdy označován za největšího sportovce minulého století. Ve světě sportu proslul jako osobnost s neochvějným sebevědomím a vírou v sebe sama. První titul mistra světa dokázal vyhrát už ve 22 letech, zároveň však dokázal veřejnost šokovat svými občanskými postoji a konverzí k islámu. Aliho životní příběh a sportovní kariéra neustále vzbuzuje obrovský zájem, proto o něm vzniklo nebývalé množství dokumentárních snímků. Jeho pozoruhodný osud upoutal také amerického režiséra a scenáristu Michaela Manna (Poslední mohykán, Collateral), jenž ve své tvorbě systematicky reflektuje silné dramatické příběhy. Mann patřil k předním proponentům digitálního natáčení, což si poprvé vyzkoušel právě při práci na celovečerním životopisném snímku o Muhammadovi Alim. V hlavní roli se představil Will Smith a za svůj životní herecký výkon byl po zásluze nominován na Oscara a Zlatý glóbus... Děj snímku strhujícím způsobem pokrývá všechny důležité momenty Aliho sportovní kariéry a vrcholí legendárním utkáním o titul s Georgem Foremanem, který proběhl v tehdejším Zairu s podtitulem Rachot v džungli (The Rumble in the Jungle). Na pozadí slavných zápasů se ovšem odvíjela mnohem důležitější bitva, která souvisela s jeho vírou a politickým přesvědčením. Po zisku prvního titulu šokoval svět, když se prakticky ze dne na den nechal přejmenovat. Jméno Cassius Marcellus Clay Jr. prohlásil za otrocké a nejprve si změnil jméno na Cassius X, následně se pod vlivem vůdce Národu islámu rozhodl převzít jméno Muhammad Ali. Později skandálně odmítl vojenskou službu ve válce ve Vietnamu a stal se nejkontroverznějším sportovcem všech dob. (Česká televize)

jajinka

Nejsem sice fanoušek boxu, ale film byl vcelku povedený.. Will Smith ukázal, že může hrát i jiné než vyloženě komické postavy. ()

decouble

Hrozně moc mi tu chybí důslednější vysvětlení historického kontextu, který je evidentně důležitý. Proč film obsahuje kupříkladu scénu z politického zákulisí s Idou Aminem, když se nedozvíme její význam. Podobných nejasností by se ale našlo více. Proto před zhlédnutím doporučuji alespoň zběžné nahlédnutí do Aliho životopisu nebo si něco přečíst o důležitých historických událostech 60. a 70. let. 7/10. ()

Aiax

Pro fanoušky Muhammada Aliho povinnost, pro fandy boxu vcelku zajímavá věc, pro ostaní smrtelná nuda. Michael Mann je špičkový režisér, prvotřídní je i kamera a hudba, ale jinak tenhle zdlouhavý a nezáživný snímek skutečně pobaví jen málokoho mimo boxerský fandom. ()

salalala

Michael Mann šel sympatickou cestou a místo klasické biografie natočil netradiční portrét části života boxerské legendy, rozhodně se tak ale netrefil do vkusu každého. Je vidět, že kdyby chtěl, mohl by natočit standardní drama plné strhujících zápasů, protože když se k nim dostane, jsou nasnímané fantasticky, originálně a v rámci možností realisticky, o to ale zájem neměl. Místo toho se soustředí na bouřlivý život boxera, který bojoval proti společnosti, své rodině a mnohdy i nejbližším a o své pravdě byl vždy přesvědčen. Rozhodně to není špatně, nicméně daní je to, že snímek je extrémně pomalý, zdlouhavý a nevyrovnaný. Úvodní půlhodina je vesměs rozpačitá, aby se vše s prvním zápasem o titul změnilo a bylo strhující, po soudních tahanicích se ale všechno vrací k určité rozpačitosti. Hudební podkres je ovšem vynikající a dodává snímku specifickou atmosféru, Mann tu naštěstí ještě tolik nekouzlí ryze digitální kamerou, tudíž obraz není tak "vyžehlený" a nepůsobí rušivě. Will Smith v hlavní roli je výborný a nesnaží se o imitaci své postavy, za zmínku pak stojí i podobně výborný, ale k nepoznání namaskovaný Jon Voight, výraznější je pak už jen Jamie Foxx. Ali určitě stojí za vidění, nicméně vyžaduje hodně divácké tolerance a alespoň částečnou znalost toho, jak je pojat, přesto se někdy tvůrce ocitá na hraně snesitelnosti. Pokud mu ale dáte šanci, odměnou bude solidní, leč poněkud dlouhé drama plné skvělých momentů, ale také občasné nudy. Čtvrtá hvězda unikla jen o kousek. 65 % ()

jurama525

Spíše politické než boxerské drama . Mněl jsem ze začátku problém Smithovi jeho roli uvěřit . Když se film začal roztáčet moje obavy pohltil jeho herecký výkon . Kdo čeká od tohoto filmu hodně boxováni bude zklamán . Je tam od všeho trochu . Herecké obsazení bylo výborné . Toho boxu tam mohlo ale být přece jen o něco vice . Každopádně se samotný Ali nemá vůbec za co stydět . Kvalitně zpracovaný film ()

Sheldra

Michael Mann dobře ví, že všeho moc škodí a že k tomu, aby životopisný film zachytil něčí osobnost, není třeba začít od narození a skončit záběrem na náhrobek, vysvětlit každou emoci a popsat všechny životní zvraty. Místo toho nám naservíroval chlápka s napůl smutným a napůl ironickým výrazem, neskutečnýho dříče a paličáka, kterýho chvílema žerete, jindy vás štve a někdy ho nechápete, kterej se placama chová jako poděs a nádiva, ale i jako hrdej chlap - a hlavně pořád jako člověk, kterýho byste chtěli potkat. Will Smith všechny tyhle nuance vystihnul na jedničku a snad poprvý mi ani zamák nepřipomínal pako z Men in Black (který miluju, ale do dramatu se moc nehodí). Herecko-režisérský koncert Smitha s Mannem lemuje přehlídka skvělých herců ve vedlejších rolích, nenuceně nastíněná atmosféra doby včetně politických a sociálních nálad a parádní hudební doprovod. K pětce už chybí fakt jenom kousíček. ()

Eldrick

Antihollywoodsky, spíš artově, natočená biografie toho největšího boxera v dějinách, jehož odkaz přesáhl hranice samotného boxu. Mann jede ve stylu úvodních titulků po celou stopáž, což ve výsledku znamená znamenitě členitou formu vyprávění ve stylu proplouvání stěžejními událostmi Aliho života (Liston, Malcolm X, Vietnam, Frazier, Foreman) v plynulých střizích v rytmu skvěle vybrané hudby. Za mě osobně by to mohlo mít klidně 5 hodin a mohla tam být i Manilla, olympiáda a další věci, ale ukončit to Zairem k tomu vyloženě vybízelo. Silně nedoceněný film a po HEAT Mannův druhý nejlepší. ()

Carlossss

Předem chci říct, že jsou to silné a plně zasloužené tři hvězdy. Muhammad je dozajista velká ikona světového boxu a to by si zasloužilo něco lepšího. Ali je zdlouhavý film, kterým jsem se musel prokousat, ale na konci jsem si řekl, že to vcelku stálo za to. Will Smith sice jako Muhammad nevypadá, ale to vůbec nic nemění na tom, že svou roli zvládl. Jamie Foxx byl skvělý a Jona Voighta jsem poznal až po hodině filmu. To dělal ten příčesek:-D ()

SallyZen

Nesmírně natahované a zdlouhavé životopisné drama. Tento žánr filmu je mi jeden z nejbližších, ale tenhle mě tolik nezaujal jako například "Ip man". Pravdou je, že Mannova režie mě nevadí, jenže dost minutek se mohlo ubrat. Určitě takovejch 25 minut. Smith tu je skvělý, ostatně skoro vždy je skvělý. Vedlejší role krom Foxxe mi taky zvlášť nesedly. Přesto pokud milujete box nebo máte rádi Aliho či Smithe, tak toto drama musíte vidět. Mě to bohužel tolik nechytlo a box není zrovna můj šálek kávy. 55% ()

Martin741

Reziser Michael mMann si na seba spolu s hlavnym hercom Will Smithom zobrali prilis vela : film sa snazi riesit rasovu (ne)znasanlivost, osobnu vypoved Muhammada Aliho, sportovu dramu a este neviemco presne dalsie. A vyriesilo sa z kazdeho kusok, cize dohromady nic. A na mna to bolo az prilis dlhe, 157 min je fakt vela, bolo by treba prestrihat tak o 35 - 40 minut a hned by to bol prijatelnejsi film. Skoda premrhaneho materialu, potencial to rozhodne malo. 65 % ()

M.i.k.e

v mnoha ohledech typická Mannovka,pro kterou je box samotný pouze vedlejší produkt a absolutní většinu času se soustředí hlavně na Aliho/Claye.Toho se mu tady i díky výbornému Smithovi daří vykreslit nejen jako sportovce s možná až nesnesitelně velkým sebevědomím,ale taky jako někoho kdo si dokázal stát za svým a občas ve svém životě tápal a dělal chyby.Moc by tady nechybělo k absolutnímu hodnocení,jen ta stopáž je prostě moc a film se nevyhne kolísání v tempu hlavně ve druhé polovině...80% ()

bogomira

Sto padesát dva minut dlouhej klip k téměř souvislý vrstvě černošský muziky. A protože tu nemusím, tak to bylo dost nekonečný utrpení. Nebejt Willa Smithe tak jsem to asi nedokoukal. Čekal jsem víc, než chaotickej děj a prapodivný politický, náboženský a rasový peripetie. Oskara zaslouží maskér(ka), protože jsem do konce čekal, kdy se objeví Jon Voight a on už tam dávno byl :) ()

shyster

Velká postava sportu se dočkala svého filmu. Will Smith se oprávněně dočkal oscarové nominace. První část filmu, která se odehrává v americe, je znamenitě napsaná i natočená (zvláště zápasy v ringu). Poté co se děj přemístí do afriky už ztrácí na své výbojností a jen nudí. ()

joker.george

Film mi přišel strašnědlouhý a protahovaný, i box samotný fungoval lépe v Rockym, i když zde to samozřejmě vypadalo realističtěji. : )) Nejvíc mě z filmu nadchla hudba a Will Smith hrající vážnější roli. ()

baaaja

Některý scény byly zbytečně zdlouhavý a tak se mi zdál i celkově film dost nekonečnej. A když už jsem u těch výčitek, tak mi taky malinko vadilo to náhlý přeskakování od jednoho děje k druhýmu (Ali trénuje na ulici a najednou střih a je doma v pelíšku se svojí přítelkyní).. Kdyby to malinko zkrátili a ještě víc se zaměřili na konec, kterej mi připadal tak trošku useknutej, tak by si to 4 hvězdičky zasloužilo, ale takhle jenom 3.. ()

Ed jako slavný skladatel?

Ed jako slavný skladatel?

07.02.2005

Je to tak, Ed Harris, kterého jistě není třeba představovat, si zahraje postavu veleslavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena v připravovaném dramatu COPYING BEETHOVEN. Milostný příběh o… (více)