Ali

Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2001, 158 min (Director's Cut: 165 min, Alternativní 150 min)

Režie:

Michael Mann

Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight, Mario Van Peebles, Ron Silver, Jeffrey Wright, Mykelti Williamson, Jada Pinkett Smith, Nona Gaye, Michael Michele (více)

Legenda světového boxu žije! Will Smith jako Muhammad Ali, nejslavnější boxer všech dob... Americký boxer Muhammad Ali (1942–2016) bývá někdy označován za největšího sportovce minulého století. Ve světě sportu proslul jako osobnost s neochvějným sebevědomím a vírou v sebe sama. První titul mistra světa dokázal vyhrát už ve 22 letech, zároveň však dokázal veřejnost šokovat svými občanskými postoji a konverzí k islámu. Aliho životní příběh a sportovní kariéra neustále vzbuzuje obrovský zájem, proto o něm vzniklo nebývalé množství dokumentárních snímků. Jeho pozoruhodný osud upoutal také amerického režiséra a scenáristu Michaela Manna (Poslední mohykán, Collateral), jenž ve své tvorbě systematicky reflektuje silné dramatické příběhy. Mann patřil k předním proponentům digitálního natáčení, což si poprvé vyzkoušel právě při práci na celovečerním životopisném snímku o Muhammadovi Alim. V hlavní roli se představil Will Smith a za svůj životní herecký výkon byl po zásluze nominován na Oscara a Zlatý glóbus... Děj snímku strhujícím způsobem pokrývá všechny důležité momenty Aliho sportovní kariéry a vrcholí legendárním utkáním o titul s Georgem Foremanem, který proběhl v tehdejším Zairu s podtitulem Rachot v džungli (The Rumble in the Jungle). Na pozadí slavných zápasů se ovšem odvíjela mnohem důležitější bitva, která souvisela s jeho vírou a politickým přesvědčením. Po zisku prvního titulu šokoval svět, když se prakticky ze dne na den nechal přejmenovat. Jméno Cassius Marcellus Clay Jr. prohlásil za otrocké a nejprve si změnil jméno na Cassius X, následně se pod vlivem vůdce Národu islámu rozhodl převzít jméno Muhammad Ali. Později skandálně odmítl vojenskou službu ve válce ve Vietnamu a stal se nejkontroverznějším sportovcem všech dob. (Česká televize)

MarsVl

Parádní film, netušil jsme jaké měl Ali problémy, s dřívější vládou. Will Smith určitě dobře, že právě on dostal tuto roli, zvládl ji skvěle. Jamie Foxx pro mé zklamání mín než bych chtěl a s jakousi pleší či co :) . Mistr tohoto filmu je ale Jon Voight , i přes to , že ho moc nemusím tak zde byl výborný. 4* jsem potěšen. ()

jafuska

ajaj nejspíš přehodnotím filmy se sportovní tématikou, bohužel ani tentokrát mě to nečím nazaujalo, přišlo mě to staré, neperspektivní, nezáživné a ani herec Smith tohle nemůže zachránit, ()

Ernie_13

Mam rad zivotopisne filmy a pribeh Muhammada Ali ma obrovsky potencial a silu. No tento film nedokazal vytazit z pribehu to co sa z neho dalo vytazit. Pre mna osobne asi najslabsie natoceny zivotopisny film aky som kedy videl. Obrovske sklamanie. Najvacsi podiel na mojom nizkom hodnoteni ma reziser a kameraman. ()

gicous

Michael Mann si vybral životopis muže, který exceloval mezi provazy. Tam má taky Ali největší sílu. Perfektně zvládnuté souboje ve spojení s magickou hudbou jsou životodárnou tekutinou, která alespoň na chvíli lije tomuto filmu do žil emoce, jenž mají potenciál strhnout diváka. Aliho soukromý život už ale tak zajímavý nebyl. Přinejmenším tak usuzuju podle kvality zpodobnění v tomto snímku. Film se noří do nudných pasáží o Aliho soubojích s vládou a peripetiích s náboženstvím. Naprosto mi chybělo spojení s jeho osobním životem, ať již rodinným nebo mileneckým. Ani na chvíli jsem si k hlavnímu hrdinovi nenašel cestičku, která by mně dokázala k filmu více připoutat. Po všech technických stránkách dokonalý film je tak nakonec pro mně pouze příliš dlouhou a celkově nudnou exkurzí do života jedné boxerské legendy. Raději zůstanu u fikce a sáhnu po některém z dílů o Rockym. ()

kubilov

Jeden z největších, nejrozmáchlejších a rozhodně i nejlepších životopisů, jaké kdy byl natočen! Michael Mann mi sedí čím dál více a jeho pomalé sunutí se ke grandióznímu konci, které někomu vadí, mně naopak velmi sedí a neskutečně mě baví. V Alim i přes ohromnou délku však popisuje pouze relativně krátké životní období tohoto více než výjimečného člověka, který dokázal naprosto pobláznit lidi ve své době. Nezajímá se o začátky a končí těsně před opravdovým koncem jeho kariéry, což je ale pochopitelné, protože oba možné konce jsou výborným místem k zakončení životopisu, jen kdyby Aliho pouť natočil až do osudného dne 1.10.1975, tak by film neměl dvě a půl hodiny, ale hodně přes tři. Není co skrývat, Muhammada Aliho nebo Cassiuse Claye či zvaného také "The Greatest", jak kdo chce, naprosto zbožňuju a všema deseti souhlasím, že je naprosto po právu považován za toho vůbec nejlepšího boxera, potažmo dokonce i sportovce. Muhammad totiž posunul hranice boxu do úplně jiné sféry, než jaká byla před ním, ať už to bylo vylepšením klasického předzápasového hecování a provokování, či dokonalým stylem a taktickým myšlením, nebo svou masovou oblíbeností. V tomto směru musím uznat, že ho Will Smith zahrál opravdu přesvědčivě, o čemž svědčí i to, že ho spoustu detailů učil samotný Muhammad. Pochvala by neměla minout ani Jamieho Foxxe, na nějž byl mimo kvalitní herectví i vtipný pohled díky pleši uprostřed afra a samozřejmě také Jana Voighta, o jehož přesvědčivém ztvárnění Howarda Cossella svědčí samozřejmě i jako v případě Willa Smitha nominace na Oscara. Michael Mann si však měl zasloužit něco víc než jen pochválení, bohužel totiž doplatil na to, že diváka boxu příliš neznalého jeho skvělé dílo příliš neosloví, přestože vykreslil Aliho jako velmi zranitelného a vnitřně rozpolceného člověka, hlavně co se týče žen, náboženství nebo uznávání autorit, i když zvolil perfektně se hodící hudbu, sázel na emoce i atmosféru, tak tento životopis o muži, který v šedesátých a sedmdesátých letech pobláznil svět nevídaným způsobem, spousta lidí ze zřejmých důvodů naprosto neocení. Velmi se mi také na Alim líbilo, že je to komplexní film, který nabízí spoustu toho nejlepšího boxu, skvěle vyváženého popisem samotné boxerovy osobnosti, jeho nenapravitelné povahy a s tím spojené reakce veřejnosti. V první polovině je to samotný rozjezd doplněný o problémy s justicí, náboženstvím a zápasy se Sonny Listonem, na druhé straně v druhé polovině je to už perfektní jízda, která se věnuje hlavně tomu nejdůležitějšímu, boxu. Zápasy mezi trojicí nejlepších boxerů té doby, Joem Frazierem, Georgem Foremanem a tím nejlepším z nejlepších, Muhammadem Alim, který lítá jako motýl a bodá jako včela. K dokonalému poslednímu zápasu už jsem se nepřímo vyjádřil na začátku komentáře, což bych rád doplnil o to, že zápas přezdívaný Rumble in the Jungle je za uzavření celého filmu zvolený vhodně, protože další natahování by už většina diváků nevydržela, přesto mě však trochu mrzí absence posledního zápasu mezi Alim a Frazierem, jenž bych osobně považoval za to úplně nejlepší zakončení. Zarytého fanouška boxu by také mohlo potěšit závěrečné konstatování, alespoň tištěnou podobu, za jakých okolností ukončil Ali svou kariéru a něco málo o jeho současném stavu, ale to jsou už jen takové malé vady na kráse tohoto mimořádného snímku. Muhammad Ali tak od Michaela Manna dostal nadmíru zdařilou poctu jeho životu, což si bez debat zaslouží mimo jiné i tím, že byl součástí (podle expertů) tří největších zápasů historie boxu. Prohrál 8.3.1971 v Madison Square Garden proti Joe Frazierovi a zvítězil 30.10.1974 v Kinghase proti Georgi Foremanovi a následně i 1.10.1975 v Manile opět proti Joe Frazierovi. () (méně) (více)

Guran

V první řadě špatný režisér. Ali by si zasloužil mnohem lepší zpracování, ne Michaela Manna, pod jeho vedením se ve filmu objevuje většinou nuda a čekání na Aliho boxerské zápasy, kterých se ve filmu objevuje minimum. Čekal jsem víc. Nicméně obsadit Willa Smithe do role nejlepšího boxera světa byl vynikající tah a Smith svůj úkol splnil, narozdíl od Manna. ()

helrohir

Už dávno som, čo sa týka hodnotenia filmu, nebol na takom rázcestí ako ho spravodlivo ohodnotiť. Podať životopisný príbeh športovej legendy je samo o sebe veľmi ťažké, ale v Mann to v podstate zvládol so cťou. Jeho režijný štýl je tu trochu podobný Scorseseho, najmä v snahe o vykreslenie dobovej atmosféry a využívania filmovo netypickej hudby ako ťahúňa niektorých scén. Oceňujem aj kameru, ktorá filmu dodáva autentický a civilný look, a taktiež výrazne napomáha spracovaniu boxerských zápasov k ich dokonalej podobe. Za vrchol filmu môžeme jednoznačne považovať životný výkon Willa Smitha, ktorý do toho dal všetko. Zvyšný herci sú tiež perfektný. Horšie je to však so samotným dejom mimo ringu, v ktorom je mnoho zdĺhavých pasáží, a ktoré síce vykresľujú Aliho život podrobne, ale zároveň sú zívajúco nudné. Premieľajú sa tu mnohé politické a náboženské reči, ktoré však divákovi neprinesú vôbec nič. Film je natočený zručne, o tom niet pochýb, ale aspoň mňa to až tak nezaujalo. Napokon dávam len tri hviezdy, a to možno ešte z jedného závažného dôvodu. Vzhľadom k povahe a nepochopiteľnému výberu vierovyznania som postave Aliho v podstate ani nefandil. 65%. ()

Brano

"Float Like A Butterfly, Sting Like a Bee!" Aliho osobné považujem za jedného zo svojich vzorov a za absolútnu boxerskú špičku. Na tento film som sa veľmi tešil a dá sa povedať, že moje očakávania veľmi nesklamal. Herecké výkony boli výborné a dávam klobúk dole pred úžasným výkonom Willa Smitha. Páčilo sa mi, ako boli vo filme zobrazené najväčšie Aliho súboje a to proti Listonovi, Frazierovi a Foremanovi. Veľké plus dávam že si to zachovalo autenticitu. Veď koniec koncov pri tvorbe filmu Smithovi pomáhal aj sám Muhammad Ali. Dejovo to malo spád, ale začiatok bol trochu pomalší a ten záver mi prišiel taký nedotiahnutý do konca, čo ma trochu sklamalo. Ako skončil posledný súboj, tak skoro okamžite išli záverečné titulky. V tých mohli aspoň spomenúť, že sa uskutočnila odveta proti Frazierovi, kde ho dvakrát porazil. Takisto mi miestami chýbali emócie. Zvuková stránka nebola najhoršia, ale miestami bol ten soundtrack nezaujímavý, ako aj napríklad pri záverečnej bitke s Foremanom mi prišiel ten song dosť suchý. Každopádne hodnotím tento film kladne a v budúcnosti si ho určite ešte rád pozriem. ()

Pete

Tenhle sport je pro mě španělská vesnice, život Cassia Claye vůbec neznám, nejvější boxer byl pro mě vždycky Rocky. Ali mě tudíž docela zaujal i po stránce příběhu a vývoje charakterů, nikoliv jen exhibující Mannovou režií. Za doprovodu dobře vybrané muziky je film krásně nasnímaný, ale především opravdu, opravdu dlouhý. Pojetí se trochu liší od běžných biografií, rozbíhá se od hlavní postavy do různých směrů, což je dobře. Smith tady výjimečně hraje něco jiného, než svůj Fresh Prince standard, a do toho samolibého dutohlavého magora se po většinu stopáže převtělil báječně. A vůbec na hereckých výkonech to celé stojí, vždyť se tu taky sešli snad skoro všichni známí talentovaní Afroameričani z Hollywoodu. ()

ostravak30

O Alim jsem věděl akorát to, že někdy někdo toho jména někde boxoval a byl asi docela dobrý. I když jsem se s přibývajícím věkem o sport zajímat začal, tak box jsem nikdy nemusel. A nezmění se to ani po tomto filmu. Jenže snímek není o boxu, ale o jednom člověku, který byl shodou okolností boxer. A více než docela dobrý. Jenže Aliho velmi ovlivňovali lidé okolo. Nechal si změnit jméno, bojoval za černé a odmítl bojovat ve Vietnamu. A v tom jsem mu naprosto rozuměl ačkoli argumentačně se vydal jinou cestou, kterou jsem nechápal. Jenže to byla jeho povaha. Sebevědomí nahoře za každou cenu a tvrdá hlava, i když mu zrovna nepadala karta. U životopisných filmů jsou důležité dvě věci. Ta první je alespoň částečná podoba hlavního herce se zobrazovaným člověkem, druhá pak podobnost herecká. Na druhou věc se Will Smith připravoval dlouho a akademie to (ne)ocenila. Je to sice dlouhý film, ale přeci jen rozkryje složitou osobnost slavného boxera a prozradí něco víc než wikipedie s výčtem jeho úspěchů. ()

DAF1

Celkem slušně vypadající životopisný film o jedné boxerské legendě (možná té vůbec největší). Mann se nepitvá s Aliho mládím a jeho začátky a jde tvrdě na věc, což je plus, další plus je za fajn hudbu, která je zde výrazným prvkem. Nejsou to sice takové hity, jako Eye of tiger, ale vydá to na takový malý "boxerský muzikál." Nedostatky bych viděl ve stopáži (přes dvě a půl hodiny je až příliš) a pak v otázce času, kdy těch deset let může divákovi připadat jako rok či dva. Jednoznačným přínosem je pak herecké umění umění Willa Smithe, kterého bez jeho typických vousů málem ani nepoznáte. (Teď si samozřejmě dělám legraci) :-) ()

Honziik17

Skvělý film o boxerksé legendě Muhammadu Aliho. Musím zvláště vyzvednout skvělý herecký výkon Will Smithe, který do této role hodně dal a zahrál to opravdu excelentně. Taky kvůli této roli trénoval z některými boxerskými mistry. Když se podíváte na videa Aliho, myslím na jeho zápasy a mrknete zároveň na scény co zahrál Will Smith, opravdu si dal záležet. Nemůžu jinak než pět hvězd. ()

sirrgulo

Úvodní souboj s Joem Frazerem je vynikající. I kdyby byl jedinou zajímavou částí filmu, chtěl bych ho mít ve filmotéce. Naštěstí není a tak se jedná o skvělé drama s Willem. ()

yatan

tento film najlepsie pochopi clovek ktory si uz niaky ten dokument o Alim pozrel a pozna jeho pribeh..Ked uz viete o co ide tak si tento film uzijete tak ako ja..Michael Mann sa sustredi presne na to co Aliho najviac vystihuje a preco je The People's Champion and the Greatest! uvodna otvaracia skladba je strasne dobraaaa!!!wow film ma atmosku! (prva rola kde som zacal brat Smitha vazne ako herca) 8.5/10 ()

Weirdman

Väčšinu času som mal pocit, že Ali mal skôr len veľkú hubu a malé skutky... A navyše sa riešia hlavne rasové a náboženské problémy, do ktorých sa box zaplietol akoby len náhodou, aby sa nakoniec aj tak všetko odbavilo v ringu... Ale napriek mnohým výčitkám a nezvládnutému scenáru sa záverečná katarzia dostavila, zimomriavky behali po chrbte, Micheal Mann si nijak povesť nepošramotil a Will Smith vytrel zrak všetkým svojim neprajníkom... Jona Voighta skoro ani nespoznať :)) ... (▼) ()

Matthew00

Veľkolepý príbeh čierného boxera Muhamada Aliho (Will Smith) tento film nieje len o boxe ako takom, prelínajú sa tam medziľudské a rasové vzťahy. Ide o silný príbeh čiernej komunity kde keď nemáte moc a slávu každý sa vám otočí chrbtom. Perfektne spracovaný životný príbeh legendy boxu 20 storočia. ()

mgerlich

Asi jsem nebyl správně naladěn, ale bohužel nevím co tím chtěl autor říci. Čekal jsem mnohem komplikovanější osobnost nebo nějaké hodně temné stránky Aliho života, cokoliv..... Atmo záběry jsou super, Foxx je taky super, ale fakt jsem blbej, neb nevím o čem byl hlavní motiv této story. ()

Ed jako slavný skladatel?

Ed jako slavný skladatel?

07.02.2005

Je to tak, Ed Harris, kterého jistě není třeba představovat, si zahraje postavu veleslavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena v připravovaném dramatu COPYING BEETHOVEN. Milostný příběh o… (více)