Ali

Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2001, 158 min (Director's Cut: 165 min, Alternativní 150 min)

Režie:

Michael Mann

Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight, Mario Van Peebles, Ron Silver, Jeffrey Wright, Mykelti Williamson, Jada Pinkett Smith, Nona Gaye, Michael Michele (více)

Legenda světového boxu žije! Will Smith jako Muhammad Ali, nejslavnější boxer všech dob... Americký boxer Muhammad Ali (1942–2016) bývá někdy označován za největšího sportovce minulého století. Ve světě sportu proslul jako osobnost s neochvějným sebevědomím a vírou v sebe sama. První titul mistra světa dokázal vyhrát už ve 22 letech, zároveň však dokázal veřejnost šokovat svými občanskými postoji a konverzí k islámu. Aliho životní příběh a sportovní kariéra neustále vzbuzuje obrovský zájem, proto o něm vzniklo nebývalé množství dokumentárních snímků. Jeho pozoruhodný osud upoutal také amerického režiséra a scenáristu Michaela Manna (Poslední mohykán, Collateral), jenž ve své tvorbě systematicky reflektuje silné dramatické příběhy. Mann patřil k předním proponentům digitálního natáčení, což si poprvé vyzkoušel právě při práci na celovečerním životopisném snímku o Muhammadovi Alim. V hlavní roli se představil Will Smith a za svůj životní herecký výkon byl po zásluze nominován na Oscara a Zlatý glóbus... Děj snímku strhujícím způsobem pokrývá všechny důležité momenty Aliho sportovní kariéry a vrcholí legendárním utkáním o titul s Georgem Foremanem, který proběhl v tehdejším Zairu s podtitulem Rachot v džungli (The Rumble in the Jungle). Na pozadí slavných zápasů se ovšem odvíjela mnohem důležitější bitva, která souvisela s jeho vírou a politickým přesvědčením. Po zisku prvního titulu šokoval svět, když se prakticky ze dne na den nechal přejmenovat. Jméno Cassius Marcellus Clay Jr. prohlásil za otrocké a nejprve si změnil jméno na Cassius X, následně se pod vlivem vůdce Národu islámu rozhodl převzít jméno Muhammad Ali. Později skandálně odmítl vojenskou službu ve válce ve Vietnamu a stal se nejkontroverznějším sportovcem všech dob. (Česká televize)

Prochy38

Z toho příběhu mám smíšené pocity. Aliho známe snad všichni, ale jaký to byl blbec až ti, kdo viděli film. Filmů o boxu už bylo hodně a snad všechny jsem si užil, co se té sportovní stránky týče, podstatně lépe. Na druhou stranu je to opravdu kvalitní filmařská práce a já jen koukal. Trochu mě mrzelo, že se ve filmu neobjevilo zrovna moc bílých postav... Ale asi to byl nějaký záměr... W. Smith je frajer a tento film je jeden z těch prvních, kdy se dostal mezi hereckou špičku. Moc dobré pokoukání :). A musím tedy zmínit skvělou hudbu. Spokojenost rozhodně. ()

angloumene

K seznámení se s životem jednoho z nejslavnějších boxerů všech dob Ali určitě stačí. Naneštěstí nepřináší nic moc navíc. Film se snad až příliš rozmělňuje na dvě hlavní roviny - jedna se týká Aliho sportovních (ne)úspěchů a druhá událostí jeho života. Dohromady ale nejsou příliš zajímavé, zejména v kombinaci s absencí téměř jakýchkoliv sympatií k hlavní postavě. ()

Jespi

Oproti Raging Bull mi přijde, že se film více zabývá děním okolo, než samotným boxem, což by mohlo být na škodu, ovšem zde to bylo zpracováno velmi solidně. Scéna, kdy Ali prochází chudinskou čtvrtí a najde svůj portrét, kde bojuje proti tankům a nemocem se mi zaryl do paměti hodně hluboko.Výkon Smithe mi nepřišel zas tak úchvatný, aby byl nominovaný na oscara, to ale nijak neznehodnocuje film. Trošku mě mrzí, že nebyl zakončen zápasem Thrilla in Manila, přece jen Ali vs Frazier byly vždy velmi agresivní, dobré zápasy, ale i tak jsem si film užil a těším se za pár let, až jej zhlédnu znovu. 80% ()

filipvrbik

Velmi podobné Rockymu,ale narozdíl od něj podle skutečného boxera Muhammada Aliho (vl.jménem Cassius Clay) . Myslím, že volba Willa Smithe byla ta správná 95% ()

Paldiny

Ach, to spracovanie je tak emočne odťažité ako Mohammad v ringu. Navyše počíta s tým, že Aliho život dokonale poznáte a vyžíva sa najmä v náznakoch aké povedia viac mimo záber. Ali je oslepený počas zápasu neznámou látkou, ale bez dohry. Nato čerstvý šampión obhajuje už v prvom kole. Zásah mafie ? Mimo ringu sa tomu už nikto nevenuje. Pred posledným (filmovým) matchom Ali v sprchách pozrie na ruky. Žeby počiatky parkinsona ? Rovnako sa tomu už nikto nevráti. Vo veľa ohľadoch mi film pripomínal iný životopisný snímok o Elvisovi, ktorý si tiež nezakladal na dôslednejšom rozprávaní. Tu musím ale vyzdvihnúť originálne poňatú hudbu čo je viackrát tak výrazná až sa stáva rozprávačom v obraze. Predstaviteľ Will Smith ako ťažká váha dôsledný po fyzickej, hereckej aj choreografickej stránke. Film Ali je tak dobrým kúskom, v ktorom sa odohráva to podstatné, ale chýba mu spomínané preniknutie do jadra čím 150 minút presviští ako z rýchlika bez hlbšieho dopadu či myšlienky. ()

dezert

Paradoxně nejslabším článkem toho filmu je Will Smith. Ono ale tak hrát Muhammada Aliho chce pořádnou dávku šílenství a odvahy, protože to se zjevně nedá. Pár lidí se o to pokoušelo, a Will Smith se fyzickou podobou dostal asi nejblíž k interpretaci skutečnýho Aliho, ale pořád to vypadá jako že si jen na něho hraje. Mám pocit, že koukám na Willa Smithe jak se snaží mluvit, chodit a boxovat jako Muhammad Ali. A to prostě není dobrý. ()

mira007

Životopis Muhamada Aliho, který se nesoustředí chronologicky na sportovní události historie boxu, ale na vnitřní boj hlavního hrdiny a společnosti a jeho okolí a boxerské zápasy slouží jen jako dokreslení vývoje postavy Aliho. Čekal jsem něco svižnějšího, přehlednějšího, ( některé věci jsou úplně vynechané a není často jasné v jaké době slávy Aliho se co odehrává ) ruivé jsou až tříminutové skladby , které zkrátka režizér chtěl nechat posluchače poslechnout do konce. Druhá polovina filmu se přeci jen zlepší do klasické podoby sportovního dramatu a zápas v Zaire je nejen vrcholem filmu, ale i boxu celé historie. Kupodivu Will Smith byl uvěřitelný jako šampión se sebevědomím až nad hlavu. ()

Strike

Výbornej film, který se snaží být až dokumentárně přesný. Smith je skvělej, jak herecky tak boxersky. A brutálně nabušenej. ()

maty39

Líbilo se mi to víc než Rocky (kterej se mi líbil MNOHEM víc než Zuřící býk), i když na zábavnost Rockyho IV to malinko ztrácí. Každopádně Mann natočil hypnotickej film, kterej vtáhne a po 165 minutách vyplivne. A to i díky skvělé hudbě, úchvatně natočenými zápasy a standartně skvělému Willovi. Viděl jsem directors cut a tam se pořád objevuje nějakej frajer (už jak Ali poprvé přijede do Afriky a potom i před smrtí Malcolma X a před závěrečným zápasem). Je evidentní, že je to nějakej frája z CIA (nebo něco tak), ale docela mi unikly souvislosti. ()

Suchinnen

Jak už tady bylo někde níže řečeno, tenhle film jednoznačně zachraňují Smith a Mann, ale zachraňují tak dobře, že míň než čtyři si to myslím nezaslouží. Netradiční biografie nejen o boxu, u které mi pomalé tempo vyprávění tak nějak vyhovovalo. ()

bolan

Pro mě zatím nejnudnější film od M.Manna, kterého mám poměrně v oblibě. Taky jsem někde četl, že Will Smith je nejlépe placený a nejvíce žádaný herec Hollywoodu - nějak si nedovedu vysvětlit jak k tomu došlo. ()

Ole92

Od tohodle filmu jsem čekal úplně něco jiného a byl sem zklamaný. Pro mě byl dosti nezáživný a nepřehledný, a ani vynikající Will Smith to tentokrát nezachránil. ()

METHOD_

4* Niezeby to nebol dobry film, ale strih nieje podla mojho gusta a nieco tomu do 5* predsa len chyba. Mna to tak nevcuclo do deja a miestami som sa aj nudil. ()

Pawlisman

Začátek skvělej, 4 kvězdy, moc dlouhá stopáž, časem nuda. Výborná hudba, dobrá kamera a taky nevadí, že nevidíme tolik tréninku, jako spíše životné pozadí. Skvělé. Nakonci však již unylé a tak se mé rozhodnutí odvíjelo od skutečné shlédnutí zápasů a pozadí na youtube. A já se k..a ptám, proč Aliho hraje takovej střízlík jako je Smith? :( Nakonci jsem mu jednak už ani nefandil a jednak mi celkově ve filmu chybějí nějaké silnější momenty. Proč příběh není celý až do konce? Odvety a další důležité zápasy? 7,5/10 ()

kamil.i

Vcelku nedocenený Mannov filmový opus. Nie je to "len" biografia Muhammada Aliho, ale i rozprávanie o širších politických a náboženských súvislostiach okolo černošskej komunity. Mann Aliho podal skôr vo forme metafory boja za ľudské práva ako športovú drámu. Taktiež je to technický a herecký koncert. Problém je, že v úvode filmu je nastolené neuveriteľné tempo, ktoré vás posadí na zadok, no nedokáže ho udržať do konca podobne ako divácku pozornosť, čo s prehľadom zvládal Zúriaci býk, klasika žánru. Taktiež všetky herecké výkony sú nadpriemerné, no chýbala mi aspoň jedna postava predčiaca ostatné, vytŕčajúca z radu. Smith na svoju rolu jednoducho nedozrel. Osobne si myslím, že Akadémia ho nominovala skôr za osobu, ktorú stvárnil, nie ako ju zahral a viac sa mi pozdával Jamie Foxx, ktorý vyťažil z menšieho priestoru svojej role viac. ()

Hepy13

Z boxerských filmů které jsem viděl (Rocky, Těžká váha, Million Dollar Baby, Ali) mi Ali sedl nejméně. Každý z těchto filmů ma svůj specifický příbeh - Rocky měl svůj vzestup z ulice na vrchol, Těžká váha - box pro vysvobození z velké chudoby, Million Dollar Baby má výzvu v podobě trénování holky, a jedné tragické události. Ali není jen o boxu, ale i o politice a naboženství. ()

Gerrard8

Veľmi dobrý Smith a tak isto veľmi dobrý námet páčilo sa mi to tak 70%, pretože miestami to bolo trošičku nudné... ()

Ed jako slavný skladatel?

Ed jako slavný skladatel?

07.02.2005

Je to tak, Ed Harris, kterého jistě není třeba představovat, si zahraje postavu veleslavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena v připravovaném dramatu COPYING BEETHOVEN. Milostný příběh o… (více)