Červený drak

• Česko Lovec lidí (více)

Psychologický thriller podle novely Thomase Harrise, autora "Mlčení jehňátek". Policie je stále bezmocná v pátrání po psychopatickém vrahovi, který za úplňku koná své děsivé činy. Jedině penzionovaný úředník Will Graham (William Petersen), který se dokáže vžít do duše druhého člověka, se dokáže k vrahovi přiblížit. S pomocí uvězněného vraha studentek, choromyslného psychiatra Hannibala Lectora, se Grahamovi podaří nalézt psychologický motiv vražd. Vrah sní o tom, že po něm lidé touží. "Když děláš to, co bůh dosti často, měníš se v to, čím bůh je." A svá vítězství si musí připomínat. Graham je nyní na správné stopě. (HBO Europe)

ZkuKol

Po Mlčení jehňátek je to asi nejlepší adaptace Harrise. Škoda, že William Petersen stejně jako Mark Harmon nepřežili 90.léta. Jinak hudba a kamera je stejne jako ve vsech filmech M. Manna skvělé. ()

Arkanoid

Málo Draka, veľa policajtov. Hlavnému zabijakovi tohto filmu bola venovaná len veľmi malá pozornosť. Boli zobrazené len hlavné udalosti s ním, no čo najkratšie, najrutinnejšie a vôbec žiaden čas nebol venovaný jeho prerodu v Draka, radšej jeho činnosť tvorcovia riešili interpretáciou policajtov. William L. Petersen je ako Will Graham fajn, ale viac v ňom vidím Petersena než Grahama. Jeho duševné rozpoloženie v súvislosti so vciťovaním sa do psychopatov ostalo z obrovskej časti nevyužité, zobrazovali ho skôr ako stálu nervozitu, ktorá plynule prechádza do akcie a agresivity. Taký agresívny mód, ako prehodenie Loundsa cez auto, sa k jeho postave nehodí. Takisto mu nepasujú cigarety, pridávajú mu na drsnosti, na ktorú uňho nie som zvyknutý. Okrem nekvalitnej kolínskej má aj zlý módny vkus. Navyše jeho domov na pláži vyzerá pre túto postavu až príliš komerčne. Dennis Farina sa prišiel len ukázať, no ani nedostal veľa priestoru. Brian Cox vyzerá byť viac šialený ako inteligentný a pritom postava Hannibala trpí. Vôbec nie je spomenuté, že Hannibal je kanibal, tvorcovia asi predpokladajú znalosť postavy alebo knižnej predlohy. Jeho postava ostala tragicky nevyužitá, sú tu s ním len 2 scény, viac priestoru dostal aj Freddie Lounds, ktorý tu vyzerá neskutočne hlúpo. Ale môžete sa aspoň pozrieť na Stephena Langa s inými, ako bielymi vlasmi. Michaela Manna poznať len vo vizuálne príťažlivých záberoch, ako na začiatku, vo Willovom dome a okolí. Scenár obsahuje aj zbytočné reči policajtov, čiže aj zbytočné scény, ktorých vynechaním by sa dal zrýchliť dej. Samozrejme, neopovážili sa vynechať ani mravné rodinné poúčanie, nech je to americký film so všetkým, čo k tomu patrí. Tigria scéna má na tú dobu pekné ozvučenie, ale príliš rýchly strih na to, aby si ju človek plne vychutnal. Tvorcovia minimalizovali aj krvavé udalosti, sú ako odtučnené mlieko. A pritom rok vzniku filmu sa nachádza v čase Rambov a pár krvavých hororov mala už kinematografia za sebou a tak je smutné, že tvorcovia z krvi nespravili svoju devízu. O nejakej atmosfére tu nemôže byť ani reči, skôr než thriller mi to príde ako propagačné video FBI. Osemdesiatková hudba sa k tomu absolútne nehodí. V tomto filme nemalo ísť o vykreslenie doby pomocou hudby, ale o vykreslenie psychiky dvoch psychopatov a agenta FBI, ktorý sa vie do nich vžiť, to sa neporadilo, veľmi málo načrtli len z Grahama. Najnevhodnejšia hudba je pri sexuálnej scéne Dolarhyda s Rebou, prestrelili riadne, aj kvôli faktu, že ho pár minút pred ňou vykreslili ako voyeura. Ďalší song, Strong As I Am, je kult, ale mne rozhodne nepasuje k filmu o Hannibalovi, skôr k nejakému motivačnému tínedžerskému filmu typu Karate Kid. Hviezdy sa to, že prvýkrát filmovo spracovali niečo o Hannibalovi a bolo to pozerateľné, druhá za Petersena, ktorý sa tam ako jediný snaží. Ak nie ste fanúšikmi série o Hannibalovi, na každú jednu scénu z tohto filmu zabudnete hneď na druhý deň alebo po pozretí Red Dragon a seriálu Hannibal, tie majú rozhodne napínavejší a pútavejší záver ako ten nezáživný v Manhunter. Hannibal, ktorému niekto riadne obrúsil zuby a žiadne chúťky vám rozhodne nenarobí. () (méně) (více)

Pavlík

24. 03. 2010 (92.); je velká škoda, že Dr. Hannibal Lecter zde nemá velkou roli a nic neukázal ze svého umění, jinak předchůdce Jehňátek nebyl vůbec špatný ()

LEATHERFAC

Brian Cox tentokrát překvapivě  nevýrazný a není to myslím jenom tím, že o pár let pozděli nastavil Tony pro pana Lectera laťku setsakramentsky vysoko. Cox je skvělý herec a jako Lecter mohl být myslím lepší. Peterson naopak skvělý, typově velmi podobná role jako jeho pozdější Grisom v Kriminálce Las vegas. Jako celek to ovšem bohužel moc nefunguje stejně jako v pozdější, jen o chloupek lepší  verzi. Závěrečná osvobozovací akce mě vyloženě nasrala. Jako často v podobných filmech - vrah je odhalen, na místo jedou tři komanda, ale jako zázrakem tam hlavní hrdina dojede ze všech první a samozřejmě nemůže dvě minuty počkat ale vrhne se do akce zcela sám. A místo aby použil zbraň, kterou drží v ruce, vymyslí nesmyslný skok zkrz okno a jde s maniakem na pěsti... Nakonec si sice vzpomene, že existují i pistole a že shodou okolností má jako policajt jednu u sebe a začne ji i používat. Leč maniak je asi terminátor, poněvadž ani po pátém výstřelu ne a ne zhebnout. Samozřejmě 3 vteřiny po jeho smrti spustí blížící se houkačky kolegů - rozuměj blížící se armáda policistů, to je ale náhoda. A všichni se tak nějak zdrželi aby mohli přijet ihned s křížkem po funuse... To tu fakt ještě nebylo. PS: Lang je tu fakt k nepoznání mladej a když jsem ho poznal, musel jsem se fakt smát  :)) ()

Holina

Vždycky jsem se divil proč má Červený drak s Nortonem tak mizernou kritiku, pokud byl ovšem srovnáván s tímto kouskem není se co divit. Mannův Manhunter má hodně hustou atmosféru, povedlo se i obsazení, včetně Lectera, nebo skřeta. ()

Rozjimatel

"If one does what God does enough times, one will become as God is."     Neobvykle pojatý krimi thriller, zaradený v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorý kladie dôraz na autentickosť kriminalistického vyšetrovania. No a niekomu môže takéto pojatie vyhovovať, iný sa pri ňom bude miestami zožierať nudou. Mne osobne sa to celkom páčilo, avšak s viacerými výhradami. Na jednej strane tu je pomerne napínavé vyšetrovanie brutálnych vrážd, ktoré má zaujímavú, zvláštnu atmosféru. Chýba tomu ale silnejší náboj, akým oplýva trebárs príbuzný film Mlčanie jahniat (1991). Veľký podiel na tom má nevhodná 80-ková hudba Michela Rubiniho (s výnimkou výbornej rockovej hudby v nočnej scéne s ostreľovačmi a podozrivým černochom), beznádejne uviaznutá v dobe vzniku a potom aj tá nemastná-neslaná zostava hercov (na čele s nevýraznými hlavnými predstaviteľmi Williamom Petersenom a Tomom Noonanom), ktorú dali tvorcovia dokopy - za všetko hovorí už len to, že takmer nikto z nich sa herecky príliš nepresadil, aspoň nie v kvalitných filmoch. Svetlou výnimkou je výborná Joan Allen (slepá žena Reba) a výborný Brian Cox, ktorý ale ako Dr. Lecktor nemá tú patričnú charizmu (ak raz človek videl v danej role Anthonyho Hopkinsa, už má potom úplne iné nároky). Celkom zaujímavým zjavom je ešte Kim Greist, tá ale tiež spadá do kategórie "zapadnutí prachom". Celkový dobrý a vierohodný dojem trochu kazí ten nezmyselne zbabraný zásah polície v závere filmu.     "It's just you and me now, sport. And I'm going to find you, God damn it." ()

Yardie

Takový napůl snímek. Myslím, že čistých 60%. Velmi povedená byla chladná a neosobní atmosféra. Také hudba povětšinou výborně dotvářela napětí a to i ve chvílích, kdy se nic nedělo. Jen to tak udržovala zájem a napětí. Herecké výkony byly normální, nic extra, ale ani ne špatné. Co filmu ale docela uškodilo bylo střídání vyloženě napínavých a dynamických pasáží s trošku nudnějšími. Navíc jsem si nějak nedokázal vytvořit "vztah" k hlavnímu hrdinovi a fandit mu v pátrání. Taky záporák byl spíše trošku "podivín" chlápek než vyloženě psychopat (každopádně potkat bych ho nikdy nechtěl). Takže z mého pohledu dosti nevyvážený snímek, což je asi škoda. Ale špatné to nebylo. Prostě průměr 3*. Howgh! ()

Mikino00

Mannovi se nepodařilo natočit tak napínavý snímek jako je remake, ale i přesto si zaslouží uznání za tento mrazivý thriller. Upozadění postavy Lecktera pomohlo tísnivější atmosféře a více vyzdvihlo Grahama, což jen dobře (i tak je tento Graham z prozatímních tří nejslabší). Možná to chtělo lepší úvod do případu i lepší konec. K filmu parádně sedí soundtrack. ()

Oralfabet

Poslední dobou si začínám fakt užívat Mannovy filmy a vidět Hannibala Lectora v podání Briana Coxe (který v Succession mistrně ztvárnil jednu z nejděsivějších postav všech dob) znělo tak lákavě, že jsem se nenechal odradit ani zdejším, nepříliš slibným hodnocením, ani příšerným plakátem, co se tu momentálně v profilu filmu nachází. A jsem za to dost rád, tohle je totiž dost chutný, atmosférický kousek se solidními hereckými výkony (Cox i přes málo prostoru ani náhodou nezklamal) a parádním soundtrackem. Pochybuju, že verze Bretta Ratnera je fakt lepší, jak zdejší hodnocení nasvědčuje, ale nehodlám se o tom v dohledné době ujišťovat (i když to obsazení je neuvěřitelný). 8/10 ()

Yoss

Atmosférický, ponurý a napínavý kúsok, na ktorom je významne vidieť rukopis Michaela Manna. Zo všetkých 4 filmov o Hannibalovi Lecterovi je asi najslabší,  ale nevadí, výborne naladí na zvyšok - The Silence of the Lambs, Hannibal aj Red Dragon. ()

Lilloos

Ikdyž jsou oba snímky úplně jiné, srovnávání s remakem, který mi sedl podstatně víc, se neubráním. V první řadě je tohle zpracování více detektivkou. Asi si za to můžu sama, protože jsem novější verzi viděla předevčírem, ale sledovat dvě hodiny nezáživné krimi, které vím jak skončí, mě prostě nebralo. Další výtku mám k hereckému obsazení, které je celkově méně výrazné, ale především hlavní záporák se nemůže úžasnému Fiennesovi ani přiblížit. Ten navíc odkrýval vrahovu temnou minulost, zatímco tady se soustředíme na psychologii vyšetřovatele, která zdaleka není tak zajímavá. Ale co mě rozčilovalo nejvíc, byla ta rušivá hudba. Kdybych chtěla rockový koncert, hledala bych jinde. ()

Dunadan

Ratnerov remake je síce o čosi lepší, ale Mannovho Manhuntera som si taktiež dokázal užiť. A ten soundtrack!!! ()

Petrus1

Tak já ani nevěděla, že ještě nějaké zfilmování této knihy existuje. Musím říct, že bohužel horší. I když to má skoro stejnou stopáž jako "klasický" Červený drak, tento film je poněkud utahaný. Tak do poloviny to ještě jde, ale pak se to začne bortit jako domeček z karet. Jako by to někdo utnul a začal natáčet jiný film. Připomínalo mi to spíše nějakou kriminálku, absolutní absence dramatických, napínavých a krvavých záběrů. A konec? No tak ten byl úplně mimo mísu. Režisér nebo scénárista nebo kdo to si ho prostě rozhodl vymyslet a dokonale pohřbít pointu závěru. Bohužel to nezachránil ani Petersen (což mě mrzí nejvíc), jeho výkon byl mdlý jako celý film. A ten dabing? (Mám pocit, že jsem na konci zaslechla rok 2010?!) Ten už to rozhodně víc pokazit nemohl. Opět nevýrazný. Chápu, že rok výroby nemůže konkurovat novějšímu drakovi, ale já opravdu byla ráda, že jsem to dokoukala do konce bez usnutí. Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete ()

Eratashi

Po psychologické stránce pro rozebrání Hannibala Lectera a Willa Grahama je tento snímek mnohem uvěřitelnější, než ty všechny následující. Pochopíte rozpolcenost Grahama, čeho se ve skutečnosti bojí, narozdíl od Grahama v následujícím remaku, který je bohužel dost plochý, bez duševní hloubky, a kde se dává dost prostoru zase pro změnu Červenému drakovi. Tento snímek stojí hlavně a především jen na Grahamovi, což je velmi dobře, protože on je hlavní role, to on je prostředník všech a všeho. Stojí za to vidět. Doporučuji vidět v době, kdy už si ostatní snímky na téma Hannibal příliš nepamatujete. ()

Deleatur

Téměř ve všech ohledech lepší než mladší adaptace, ba dokonce nápaditou režií a chladnými obrazy předznamenával mrazivost Mlčení jehňátek. Neproniknutelný a výbušný Petersen byl zatím nejvhodnějším představitelem agenta Willa Grahama, protože byl nejambivalentnější. Dokonce i zemitější Cox byl jako dr. Hannibal Lecter lepší než Anthony Hopkins jako pouhý stín vlastního oscarového výkonu. A především Mann dokázal udržet tísnivou atmosféru, i když použil ženské postavy (Grahamovu manželku a slepou Rebu) a romantický motiv na odlehčení filmu i útrap mužských postav. 77% ()

Hapretor

Až na absurdní a zbytečně rychlý konec, to ušlo. Ale je to docela nuda. Psychologie jako v "Mlčení jehňátek" tu není ani náhodou a akce taky ne. Nic moc, pane Manne, jelimane. ()

Tvůrci Gravitace pátrají po Atlantidě

Tvůrci Gravitace pátrají po Atlantidě

18.10.2013

Na úspěchu napínavého vesmírného dramatu Gravitace (aktuální tržby 200 milionů dolarů celosvětově, což je na říjnovou premiéru impozantní suma) má bezesporu největší podíl režisér Alfonso Cuarón. Bez… (více)