Červený drak

• Česko Lovec lidí (více)

Psychologický thriller podle novely Thomase Harrise, autora "Mlčení jehňátek". Policie je stále bezmocná v pátrání po psychopatickém vrahovi, který za úplňku koná své děsivé činy. Jedině penzionovaný úředník Will Graham (William Petersen), který se dokáže vžít do duše druhého člověka, se dokáže k vrahovi přiblížit. S pomocí uvězněného vraha studentek, choromyslného psychiatra Hannibala Lectora, se Grahamovi podaří nalézt psychologický motiv vražd. Vrah sní o tom, že po něm lidé touží. "Když děláš to, co bůh dosti často, měníš se v to, čím bůh je." A svá vítězství si musí připomínat. Graham je nyní na správné stopě. (HBO Europe)

GOREGASM

Michael Mann jako první adaptoval některou z knih Thomase Harrise, v tomto případě Červeného Draka a vedlo se mu, dovolím si říci, lépe než Brettu Ratnerovi, který měl k dispozici hereckou i tvůrčí sestavu snů a ve výsledku vše zazdil. Mannovi nejde o to šokovat, tehdy to nebylo ještě tak módní, ale zejména odvyprávět vynikající příběh, kterým knižní předloha Thomase Harrise bezesporu je. Jelikož jsem ji četl, tak můžu říct, že mě Red Dragon (kniha) pohltil ještě více nežli Jehňata. Mannův rukopis je v Manhunterovi sice cítit, ale ještě ne úplně vidět (if you know what I mean :-). Velkým handicapem filmu zejména pro současného diváka je velmi ojedinělá zvuková kulisa, která kombinuje dobové synťáky a nepochopitelně hlasité písničky, které mají pomoci odvyprávět i scény v nichž nám má běhat mráz po zádech, ale díky dříve zmíněnému je dojem rozpačitý a spíše bolehlavový. Toto uchopení jsem prostě nepochopil. Tak jak je nevýrazný William J. Petersen v hlavní roli vyšetřovatele Willa Grahama, tak pravým protikladem je mu přes malý prostor minimalistický psychopat Francis Dolarhyde s tváří Tom Noonana. S pořádným tahounem v hlavní roli by byl film úplně jinde. Ale aby to nevypadalo, že si jen stěžuji, tak ještě poslední výtku nasměruji k vcelku stroze pojaté detektivní linii. Holt kniha toho nabízí mnohem více a hlavně vykreslení vrahovy osobnosti je tady nedostatečné, ale to byl problém i Rattnerovy verze. Nenechte se však odradit celosvětově mdlými ratingy Manhuntera, protože krimithriller je to pořád lehce nadprůměrný a žádný Harrisův fanda jej nesmí minout. 65% ()

Raziel_cz

Synťáky, neony a jediná adaptace Harrise schopná konkurovat Mlčení jehňátek. Nepřistupuje možná k látce tak věrně jako Ratnerova verze nebo třetí řada Hannibala a vynechává v knize docela důležité části ze života Francise Dolarhydea, ale díky syrové atmosféře a creepy představiteli dané role je nechává daleko za sebou. Plus za sympaťáka Williama L. Petersena a megaplus za Briana Coxe, který ikonickou roli rozjíždí snad ještě o úroveň zajímavěji než Anthony Hopkins. Jen škoda, jak málo ho tu je. ()

Pat_rick_fan

Ten námet je geniálny a má to aj atmosféru, ale na mňa je to preštylizované, dobové, až priveľmi z toho cítiť estetiku osemdesiatych rokov, menovite teda Miami Vice, kde bol Mann producent, a to sa mi k tejto ťaživej psycho téme jednoducho nehodí. To, čo má byť v tom filme gro, sa kvôli neucelenému scenáru stráca. ()

tequilla

Celý film působí nemastně - neslaně, ale nestalo se mi, že bych pořád cítil nudu. Naopak, a proto ty 4 hvězdičky. Ale neoficiální sequel Mlčení Jehňátek je o hodně lepší. ()

kersten

Pomerne desivú atmosféru podčiarkovala ešte desivejšia hudba. Samozrejme že to nieje pravý hannibal s Hopkinsonom, ale aj toto dielko malo niečo do seba. A mne sa veľmi páčilo ()

hribisko

Jé, to ale bylo jakési takové tuctové, obyčejné a nějak nemastné-neslané krímo. Asi tak na stejné úrovni jako Ratnerův Red Dragon, akorát že ten vypadal hrozně předraženě, a tohle zase vypadá hrozně lacině... PS: Nevím proč, ale ten zdejší padouch (Tom Noonan)...když jsem pak četl Ztracený symbol od Dana Browna, tak jsem si na něho vzpomněl a tak nějak jsem si ho promítl do tamního padoucha Malacha... ()

joker30

Prvý film o Hannibalovi, ktorý bohužiaľ postráda samotného Hannibala. Ten prišiel v plnej sile až o pár rokov neskôr. Napriek tomu je to slušný film, s celkom dobrým záporákom. 80ky z toho sršia kopcom, soundtrack je miestami skvelý a miestami jemne iritujúci. Hviezdičku pridám za naozaj charizmatického Willa Grahama, ktorý si tento film zobral pre seba. ()

sarfian

Takže za hudbu dávam jednu hviezdičku dole a za herecké výkony dávam dole druhú. A ešte zbytočne natiahnutý film s kopcom hluchých miest. VIDENÉ 1x ()

Alexandre

Z mého pohledu hodně slabé zpracování knižní předlohy. Mezi největší mínus řadím především to, že vrahové (ať už Dollarhyde nebo proslulý Hannibal) ve mně nevyvolali ani špetku strachu. Ono je to spíš takový malý krimipříběh. Krev téměř žádná, jenom samé řeči a spekulace ohledně případu. Napětí nikde, a hudební doprovod k některým scénám absolutně neseděl. V podstatě mě film spíše nudil, než abych si ho alespoň trochu užíval. Nicméně si ho každopádně vážím jakožto předlohy, podle které vznikly filmy jako je Mlčení jehňátek či legendární seriál Hannibal. ()

Likan7

Na jednu stránku celkem solidní thriller s fajn Petersenem, ale ve srovnání s Mlčením to prohrává doslova ve všem o několik tříd. Hlavně Brian Cox, který prakticky nedostal žádný prostor být nějak zajímavější. ()

Rodin

V podstatě měl tenhle film jen jedinou chybu. Byl natočen příliš brzy a neměl toho charismatického parchanta tak skvěle zahraného Sirem Hopkinsem. Výsledek je takový televizní a na Michaela Manna až primitivní. Petersen se mohl ztrhat a stejně se mu nepodařilo nahodit filmu jakous takous mysteriózně dramaticky hororózní atmosféru. 65%. ()

Shitonit

Knížka která má asi půl milionu stran je samozřejmě mnohem lepší, přesto film lehce táhne divákovu pozornost a nějakým zázrakem dává polojasný obraz skutečného zamotaného příběhu. ()

Duke90

Mám rád obě filmová zpracování Červeného draka, ale to první hodně hraje na mou citlivou strunu v podobě velké lásky k popkultuře osmdesátých let. Skvěle vybrané hudební motivy totiž vynikajícím způsobem podkreslují dané scény a stačí mi přitom pouze vidět tváře herců, abych se dokázal emocionálně vžít do situací jejích postav. Např. skladba "Strong As I Am" od skupiny "Prime Movers" je díky Manhunterovi zařazena v mém pravidelném playlistu. "Romantická" chvíle Toma Noona tak nemohla dopadnout lépe. Ale je toho mnohem víc... Třeba výborný Brian Cox, který by mohl Anthony Hopkinsovi směle dýchat na paty, kdyby dostal jako Lecter (Lecktor) více prostoru. A Williama Petersena také více docením jako policistu zde, než v seriálové Kriminálce Las Vegas. Za mě velice solidní filmový počin! ()

Tvůrci Gravitace pátrají po Atlantidě

Tvůrci Gravitace pátrají po Atlantidě

18.10.2013

Na úspěchu napínavého vesmírného dramatu Gravitace (aktuální tržby 200 milionů dolarů celosvětově, což je na říjnovou premiéru impozantní suma) má bezesporu největší podíl režisér Alfonso Cuarón. Bez… (více)