Show Jerryho Seinfelda (TV seriál)

Seinfeld

• slovenský

Seinfeld

Komedie

USA, 1989, 180x22 min

Jerry Seinfeld, Julia Louis-Dreyfus, Michael Richards, Jason Alexander, Wayne Knight, Richard Fancy, Victor Raider-Wexler, Ian Abercrombie, Heidi Swedberg, Larry David, Jerry Stiller, Estelle Harris, Jon Favreau, Guy Siner, Kyle Gass, Daniel Dae Kim, Lauren Graham, Marlee Matlin, Steve Skrovan, Scott Patterson, Bob Odenkirk, Frances Bay, Brad Garrett, Susan Walters, Maggie Wheeler, Ken Hudson Campbell, Rena Sofer, Tom Towles, Amanda Peet, Patrika Darbo, James Lesure, Charles Cyphers, Kristin Bauer van Straten, Patrick Warburton, Leon Russom, Anna Gunn, Neil Giuntoli, Eric Allan Kramer, Mark Harelik, Kathryn Joosten, Yul Vazquez, Neil Flynn, Ann Talman, Tawny Kitaen, Kellie Waymire, Andrea Bendewald, Merrin Dungey, Timothy Omundson, Thomas Dekker, Helen Carey, Brian Leckner, Arabella Field, Lisa Edelstein, Ted Rooney, Marcia Cross, Shaun Toub, Constance Zimmer, Stephen Lee, Nancy Lenehan, Danny Strong, Paula Marshall, Brian Posehn, Ernie Lively, Justine Miceli, Raquel Welch, Kimberly Guerrero, Cary Elwes, Peter Dinklage, Megan Mullally, Marisa Tomei, Thom Barry, Grant Heslov, Blake Gibbons, John Michael Higgins, Lynn A. Henderson, Victoria Dillard, David Graf, Barbara Alyn Woods, Leonard Termo, Sheree North, Michael Chiklis, Dan Cortese, Jack McGee, David Letterman, Scott Shaw, Sam Lloyd, Earl Boen, Don Perry, Samantha Smith, Kieran Mulroney, Jami Gertz, Taylor Negron, Edward Winter, Kathy Griffin, Mark Christopher Lawrence, Ann Morgan Guilbert, Illeana Douglas, Alexandra Wentworth, Lisa Houle, James Rebhorn, Melinda Clarke, Elina Löwensohn, James Karen, Bruce Mahler, Steve Koren, Anita Barone, Michele Maika, Kim Gillingham, Elizabeth Sjoli, Karla Tamburrelli, Stan Sellers, Mike Hagerty, Jana Marie Hupp, Jack Betts, Katherine LaNasa, Reni Santoni, Mark Holton, Melinda McGraw, Gerry Bednob, Warren Frost, A. J. Langer, Eric Simonson, Marco Rodríguez, Tom Wright, Stephen Root, Stacey Travis, Fred Savage, Denise Richards, Jessica Tuck, Marguerite MacIntyre, Lane Davies, Peter Parros, Richard Gant, Robert Fuller, John Paragon, Jesse D. Goins, Toši Toda, Jonathan Penner, Kim Zimmer, Matthew James Gulbranson, Jarrad Paul, Torsten Voges, Dayton Callie, Dan Studney, David Mandel, John Cothran Jr., John F. O´Donohue, George Cheung, Patton Oswalt, Don McManus, Rance Howard, John Kapelos, Regis Philbin, Raye Birk, Kevin Page, Jack Plotnick, James Reynolds, Iqbal Theba, Len Lesser, William Utay, Paul Benedict, Gail Strickland, Victoria Mahoney, Anthony Starke, Matthew McCurley, Tracy Letts, Philip Bruns, Roger Rose, Al White, Sean Moran, J.G. Hertzler, Louis Mustillo, Melanie Good, Alex Kapp Horner, Mark L. Taylor, Scott Jaeck, Alex Craig Mann, Kevin J. O'Neill, Larry B. Scott, Mark Metcalf, Michael Fairman, Rob Schneider, Teri Austin, Lauren Bowles, Angelo Tiffe, Jack Riley, O-Lan Jones, Jon Gries, Steve Susskind, Molly Hagan, Larry Thomas, Joseph Maher, Sab Shimono, Annabelle Gurwitch, Brian Doyle-Murray, Michael McShane, Gerrit Graham, Jessica Lundy, Mo Gallini, Brian George, Debra Mooney, Ana Gasteyer, Marita Geraghty, Nick Bakay, Richard Herd, Gina Gallego, Robert Mailhouse, Jesse White, Bill Erwin, Michael D. Roberts, George Murdock, Nick Jameson, Peter Keleghan, Steve Franken, Georgann Johnson, Monica Lacy, Carol Ann Susi, Dorien Wilson, Ping Wu, Carol Kiernan, David Brisbin, Tim DeZarn, Connie Sawyer, John Apicella, Justine Johnston, Paul Mantee, Walter Olkewicz, Julia Campbell, Basil Hoffman, Geraldo Rivera, Michael Fishman, Al Roker, Richard Venture, Sam Shamshak, Jane Leeves, Ellen Albertini Dow, Arthur Rosenberg, Pat Finn, Kari Coleman, Mary Scheer, Bonnie McNeil, Ricky Dean Logan, Kimberley Kates, Derek Jeter, Veanne Cox, Rondi Reed, Ian Patrick Williams, Lisa Arch, James Patrick Stuart, Ellen Gerstein, Dyana Ortelli, Bryant Gumbel, Art Frankel, Rebecca McFarland, Joel Polis, Fred Stoller, Peter Crombie, Vic Polizos, Joel McCrary, Roy Brocksmith, Kathy Kinney, Peggy Stewart, Markus Flanagan, Justina Vail, Sam Whipple, Tom Gallop, Kyle T. Heffner, Steve Ireland, Mimi Lieber, Adrian Sparks, Damon Jones, John Posey, Dave Florek, Liz Sheridan, Paige Tamada, Ilana Levine, Christa Miller, Mik Scriba, Lawrence Mandley, Mel Tormé, Viveka Davis, Elliott Reid, Bradford English, Wayne Grace, McNally Sagal, Steve Tisch, Ray Stricklyn, Eric Christmas, Lanei Chapman, Noëlle Balfour, Norman Large, Mitzi McCall, Myra Turley, Chip Heller, Michael Saad, Andrew Patrick Ralston, Suzanne Cryer, Maurice Godin, Davenia McFadden, Ken Thorley, Susan Beaubian, Claude Earl Jones, Eve Brenner, Patience Cleveland, Chris Latta, Joseph R. Sicari, Jerry Levine, Rebecca Staab, John Gabriel, Fort Atkinson, Johnathan Brownlee, Gavin Polone, Mimi Craven, Kathryn Kates, Joseph V. Perry, Joseph Ragno, Stephen Pearlman, David Fresco, Marcelo Tubert, F. William Parker, Peter Murnik, Barbara Pilavin, Scott Klace, Bruce Jarchow, Edie McClurg, Al Ruscio, Patrick Bristow, Alexandra Bokyun Chun, Wayne Tippit, Steve Hytner, Alison Martin, Yvonne Farrow, Lillian Lehman, Bunny Summmers, Oliver Muirhead, Vito D'Ambrosio, Ralph Manza, Gina Mastrogiacomo, Robert Noble, Wayne Wilderson, Patrick Cronin, Marilyn Tokuda, Dana Wheeler-Nicholson, David Byrd, Paul Michael, Fred Applegate, Al Fann, Bonnie Bruckheimer, Michael Ornstein, Nigel Gibbs, Cathy Lind Hayes, Richard Roat, Stuart Quan, Michael Milhoan, Joe George, Bart Braverman, Kelly Coffield Park, Mark Beltzman, Linda Wallem, Sergio Kato, Jeremy Roberts, Antony Ponzini, Stephen Caffrey, Jeff Yagher, Will Nye, Jason Wingreen, Susan Leslie, John D'Aquino, Patricia Bethune, Allan Havey

Andy Ackerman

Bohužel tenhle sitcom si mě příliš nezískal ..(20.2.2009)

Nedává mi smysl popularita Simpsonů a nepopularita Seinfelda. Vždyť co byli Simpsonovi pro svět animáků, to byl Seinfeld pro svět sitcomu. Nebyl to pochopitelně první průkopník, to bylo I Love Lucy, vhodná metafora na americkou kinematografii by byla - co byl ve filmových dramatech Občan Kane, to bylo I Love Lucy. Seinfeld byl takový Kmotr. Ti také nejspíš dnes nebudou úplně doceněni. Jeden moudrý muž (Isaac Newton) jednou řekl:"Pokud jsem prozřel dál, bylo to díky stání na ramenou obrů." A teď si představte, když se na takového obra navěsí spousta ziskuchtivých a někdy i akorát ambiciozních miniobrů. Obr je nemilosrdně zašlapán do země a už není tak impresivní a obrovský, jak býval. Musíme se vžít do lidí roku 1989 a dále, kdy byl Seinfeld "nambr van", kdy válcoval televizní žebříčky, kdy každý jeho díl dychtivě sledovala určitě alespoň půlka (kr)Ameriky. Světu tehdá dominovaly tzv. famsitcomy/famcomy (rodinný sitcom, kde se děj soustředil na rodinné členy, častokrát byl i více přístupný dětskému publiku), s výjimkou Ženatý se závazky, který dva roky před Seinfeldem rozčeřil stojatou vodu nekontroverzních (pokud se zrovna nekonala "speciální" epizoda, kdy někdo ve famcomu propadl např. droze, ale i tak na konci epizody byl zachován status quo) rodinných sitcomů. Pak přišel Seinfeld. Sitcom o ničem, na což tuším v 5. sérii dokonce dojde, že ho Jerry s Georgem také zrealizují a natočí repliku po replice "pilot" (koukněte se na Pulp Fiction, pokud nevíte, co to znamená!). Přehoupl se žebříček hodnot, podobně jako v Die Hard z roku 1988 zde nejsou ústřední postavy nejhodnější, pijí, kouří, lžou (zde to často až hraničí s Hotýlkem Johna Cleese) a vůbec se chovají tak, jak by televizní vzory neměly. Prvních pár sérií se drží i observační stand-up výstupy, kdy Jerry komentuje na něco, "s čím přišel do styku", často propojeno s dějem epizody. Ostatní postavy jsou nápodobně okouzlující - tedy vyjma Kramera, na toho musím mít extra náladu, jeho pitvoření a lhaní a podvádění a při snaze napomenutí dělání "UÁÁÁ!" a strčení ruky před obličej mi přijde falešné a nebaví mě, jen ze začátku mě bavila jeho fyzická komika, kterak dokázal upadnout na spousty vtipných způsobů. Jerryho už jsem nakousnul, jsem s ním asi nejvíce sžitý, celkově je asi nejsympatičtější ze všech, což mu ale nebrání vyvádět sviňárny a odhazovat s každým dílem holku k vodě (na milion a jeden způsob - chlapské ruce, že nosí pořád stejné oblečení, že jí hrášky po jednom, že neochutná polévku, atd. atd. atd.) George je kapitolka sama o sobě - konstantní loser, ale klofnul pro mě nejsympatičtější holku (hned po Elaine) - Susan. I tak má své momenty, zejména co ho zaměstná George Steinbrenner. Elaine aka Julia Luis-Dreyfus je skutečně pastva pro mužské oči, člověk jí hned promine, že kupříkladu po zprávě, že je její přítel v nemocnici, si ještě koupí popcorn a jujyfruits. A jako v dnešní době mládeží koluje "Ledžendery" a "Ósam", tak i mnoho hlášek a památných slov se nezapsatelně vrylo do paměti diváků, ať už například "yada, yada" "NO SOUP FOR YOU" "Master of your domain" či jiné. Inu, 9 sérií je 9 sérií. V době psaní tohoto komentáře mám dokoukáno do S08E03 a nepřestává mě to překvapovat svou vtipností, i když zpětně zjišťuju, jak moc velký vliv to mělo na současné sitcomy (už jen ta obrovská plejáda herců, jen z Přátel se jich tam objevilo asi 5, každý nějak samostatně, nejlepší asi pan Hackles coby Kramer z fiktivního pilotu). Nebo že v epizodě Čínská Restaurace je ten číňan, co je obsluhuje stejnej člověk, co obsluhuje v The Big Bang Theory. A pak je tu ještě ten druhý Jerryho soused. Hello, Newman.(3.7.2010)

Kramer je boží! Sitcom , který má sympatické postavy.(8.3.2008)

Zatiaľ som len v polovičke štvtrej série a márne čakám kedy sa spustí nejaká vlna vtipných momentov...Čas od času to má svetlé chviľky, ale nič extra. Tie roky už sú na tom vidieť...Update:Som v 8. sérii a dvíham na 4 hviezdy, dosť ma to začalo baviť...(4.8.2009)

Pokud si nějaký sitcom zaslouží absolutorium, pak je to tenhle. Fakt, že je založen na reálných postavách a situacích, se odráží v nadčasovosti a zejména v metahumoru, který ve větší míře přichází se čtvrtou sezónou. Pokud se ocitnete v nějaké bizarní životní situaci, máte téměř jistotu, že to téma už bylo zpracováno Seinfeldem. Velkou výhodou je přiznaný humor, kde jako upozornění na humornost před každým dílem uvidíte stand-up Jerryho Seinfelda na dané téma. Zatímco u ostatních sitcomů je vám občas trapně, že se snaží diváka vtáhnout do emocí a strachu o některou z postav, jen aby následoval humor provázený patosem, Seinfeld se tomu vyhýbá právě naprostou průhledností, co se příběhu týče a nedochází ke scénám, na které je vám trapné se dívat (narozdíl od Přátel, HIMYM, TBBT a dalších mnohem slabších odvarů, které bohužel Seinfeldovi nesahají ani po kolena). Je mi záhadou, proč se seriál ve své době neuchytil v českých televizích, ale uznávám, že výrazy typu "get outta here!" bych v českém dabingu rozhodně slyšet nechtěl.(21.5.2015)

• - Jerry Seinfeld se inspiroval ukončením celého seriálu u skupiny Beatles. Ti také ukončili svoje působení po devíti letech. (MrPierc)

• - V Jerryho (Jerry Seinfeld) bytě je na zdi plakát s černým Porsche 911. V reálném životě je herec Jerry Seinfeld vášnivým sběratelem a fanouškem vozů značky Porsche. (MrPierc)

• - Ve 4. sérii se ve dvojepizodě 3 a 4 s názvem "The Pitch and The Ticket" zmíní Jerry (Jerry Seinfeld) a George (Jason Alexander) o Československu, a to ve scéně, kdy George říká: "Být pozvracen je traumatizující." a Jerry odpovídá: "Zvracení ještě neznamená konečnou. Kdyby se Hitler vyzvracel na Chamberlaina, stejně by mu to Československo dal." na což George reaguje: "Chamberlain. Mohl bys mu třeba držet palici v záchodové míse a stejně by ti dal půlku Evropy." (MrPierc)