Zuřící býk od uznávaného režiséra Martina Scorseseho je životopisným snímkem boxerského šampiona střední váhy Jakea LaMotty, jemuž se během jeho krátkého pobytu na výsluní přezdívalo Býk z Bronxu. První, co se LaMotta v životě naučil, bylo krást a rvát se – být drsnější než ostatní. La Motta, který byl od přírody samotář a nikomu nevěřil, používal svou agresi v boxerském ringu jako prostředek k potlačení svých hluboce zakořeněných obav a emocionálních úzkostí. Jeho odhodlání a zuřivost, díky nimž se z mladého násilníka stal mistr světa ve střední váze, však zůstaly mimo ring neovladatelné. LaMottův vášnivý zápal pro vítězství mu nakonec zničil osobní život a miliony dolarů, které vydělal, promrhal svým nezřízeným životním stylem a pletkami s ženami, jejichž city sahaly jen tam, kde byla jeho peněženka. LaMottu nakonec opustila jeho krásná manželka Vicki, která už měla plné zuby nekonečného fyzického i duševního zneužívání. Dokonce i jeho bratr Joey, který boxera vždycky obdivoval, byl nyní znechucen. A když pak LaMotta přišel o svůj titul, začal se nezadržitelně řítit ke dnu. Ze zápasníka ve špičkové kondici se tak rázem stal odulý vepř, který skončil jako uvaděč striptérek ve špinavém nočním klubu – a nakonec i jako vězeň ve floridském nápravném zařízení. (Cinemax)

Kothy

Boxerské filmy popravdě moc nemusím. tady jsem udělal výjimku kvůli dvojic Scorsese De Niro. Film ani tak není o boxu, jako o životě La Motty. Byl to docela magor a žárlivec. Ke své ženě se nechoval vůbec hezky. Divím se, že s ním tak dlouho vydržela. Po rozkolu se svým bratrem Joeym už šla jeho kariéra dolů. Nakonec dopadl až na samotné dno. Závěr filmu se mi líbil víc než zbytek. Rozhodně úžasný výkon ze strany De Nira, hlavně jeho fyzická proměna. "Píchals moji ženu!" ()

nascendi

Nemám rád box. Dokonca sa zdráham, na rozdiel od napr. zápasenia, považovať ho za šport. Ani Martin Scorsese s jeho nechuťou k strihačským nožničkám nepatrí do mojej režisérskej siene slávy. Napriek tomu som bol na tento slávny film zvedavý. Obdivujem, čo všetko spravil pre jeho úspech Robert De Niro, je mi sympatické, že Scorseseho zobrazenie vzostupu a pádu Jakea LaMottu nepritiahne k boxu žiadnych nových fanúšikov. Ale tým vyčerpávam všetko, čím ma film zaujal. Zvyšok bol iba nechutným a chvíľami aj pomerne nudným príbehom, ktorý ma nemal čím zaujať a u ktorého som mal pocit, že to všetko som už videl v niekoľkých ďalších filmoch z boxerského prostredia. ()

PetrPan

Dospělý boxerský film, kde sportovní stránka hraje druhé, možná i třetí housle.  V popředí je La Mottův vnitřní svět  a jeho příběh.  Buď se necháte přesvědčit, že je dostatečně zajímavý a budete se bavit  nebo vás  jen tak mine.   Některým pak k zážitku možná bude stačit i Scorseseho jistá režie a De Nirův  či především Pesciho herecký výkon. Za mě byl  Jake LaMotta ale vcelku odporný člověk  s průměrnou schopností se prosazovat a jen jednou zajímavou vlastností jako boxer, nepadal na prdel.   Možná bych si o něm někde něco přečetl, ale to je tak všechno.  Ambivalentní pocity jsem pak zažíval při co do intimity okamžiku úžasné  erotické scéně. Na jedné straně vzrušení, na té druhé pocit špíny a zhnusení. tak nějak bych se asi cítil po sexu s prostitutkou. A tímhle přirovnáním se de facto dá vyjádřit i celkový dojem z tohohle vlastně vynikajícího životopisného filmu .... o zbytečném člověku. Jeho umění nepadnout v ringu na prdel se dá totiž srovnat s uměním Rudolfa Hrušínského flusnout na osmičku v Knoflíkářích, gratuluji. Zcela neobjektivně a čistě pocitově jen za lidovku. ()

Slarque

Jeden z nejlepších filmů Martina Scorseseho je hlavně mistrovskou ukázkou herectví Roberta De Nira. Ze zbytku obsazení stojí za zmínku jen vynikající Joe Pesci. Záběry z ringu jsou snímány z těsné blízkosti a rozhodně působí brutálněji než cokoli z Rockyho. Jednoznačně nejlepší boxerský film. ()

WANDRWALL

Prvně jsem ten film viděl v kině, a často jsem počínání hlavního hrdiny nechápal. Podobně i jeho ženy. JAk může být ta žena tak lehkovážná a chovat se jako znuděná fuchtle? Nuda z filmu se přenášela i na mě. Váhala jsem, zda odejít uprostřed filmu, už jsem odcházel, ale zase jsem si sedl na jiné sedadlo, protože kino bylo tehdy poloprázdné a čekal, zda ještě něco herci předvedou, co by mě zaujalo. Nestalo se tak, ale později,když mě fascinoval Scorsese a celé jeho dílo, tak jsem si film opatřil, ale ale nemám chuť se na něho podívat znovu. ()

Willy Kufalt

Nehledě na to, že mlácení pěstí jednoho do tváře druhého odmítám vnímat jako duchaplný sport (a to jsem se zde hodně snažil přenést přes mojí nechuť k boxu), moje dojmy zdaleka neodpovídají obecným oslavným ódám na další Scorseseho kultovní film. Zuřící býk má pro mne přesně takový charakter, jako jeho hlavní herečka Cathy Moriarty: výzorově (v případě filmu tedy vizuálně) krásný, ale mimo to nepříliš zajímavý. Scénář působí až podezřele nevyrovnaně: pokud se řeší box, dialogy povětšinou hodně fungují na úrovni a posouvají děj (zřejmě tady na scénáři spolupracovali odborníci kolem boxu), v opačném případě zůstávají repliky na můj vkus jaksi prázdné, hodně neutrální a nic neříkající. Jakoby si tvůrci nevěděli rady, jak vyprofilovat postavy na úrovni dialogů a spoléhali čistě na vizuální dění. To pro mne bylo bohužel málo strhující, často nechutné (např. zpomalené záběry při boxu na stříkající pot a stékající krev) a o silném zážitku podobném např. Boxerovi a smrti se mi zde mohlo jen zdát. Scéna zamilování, pokusu o jakýsi golf a první schůzky v bytě mi připadala nanejvýš nepřesvědčivá a hluchá. Záhy box vystřídává jiná věc na tři písmena zakončena na X a Scorsese zakrývá slabiny scénáře a herečky až nechutně nasnímanou erotickou scénou pod heslem "miluji tě k sežrání". To, že je výrazná čast dění zasazena 1941–45 (plus přesná datace k tomu explicitně zvýrazněna) a všechno se odehrává s naprostým izolováním od tehdy zuřící 2. světové války, snad už ani řešit cenu nemá. Co hodnotím kladně, je černobílý vizuál, retro atmosféra s vkusným soundtrackem a výkon obětujícího se Roberta De Nira. Což je vzhledem k tomu, že od životopisného filmu bych čekal v první řadě vyprávění poutavého lidského příběhu, zoufale málo. 45% (# Season Challenge Tour 2020: 9. téma – neo-noir 80. let) ()

Joker Punx

Poprvé viděno v únoru 2010 a tak mě strašně začaly bavit staré filmy Martina Scorseseho - Hlavně s Robertem De Nirem - Mafiány, Mys hrůzy a Casino už jsem znal a nějaký jeho novější snímky taky. Když jsem si přečetl že tady ještě hraje Joe Pesci, tak jsem si to hned musel stáhnout, to je jasný :D Tenhle film se mi líbil mnohem víc než Stalloneho Rocky - To je jasný. A černobílý obraz mi tady vůbec nevadil - Mělo to tím aspoň správnou atmosféru. Býk z Bronxu nebo Zuřící býk - Jak chcete - Jake LaMotta byl skvělej boxer i když úplnej magor :D Ale nedivím se mu - Já jsem žárlivej taky hodně. Debilní ženský. Ale ženu bych takhle nemlátil - No jó boxer vymrdanej no :D Robert De Niro i když neni teda LaMottovi vůbec podobnej, tak to zahrál fakt skvěle. No udělali mu taky pěknej frňák :D Joe Pesci jako jeho bratr Joey LaMotta je taky hodně dobrej a už tady je pěknej magor co se nikoho nebojí :D Jak v Mafiánech a Casinu. To je jasný. Box - Scény v ringu jsou fakt perfektně natočený a krev stříká jak v nějakým hororu :D Scény v ringu mě strašně bavily a bral bych jich klidně ještě mnohem víc. Pro mě tenhle box natočený rozhodně líp než v Rockym. Hudba italského skladatele Pietra Mascagniho taky skvělá, moc se mi líbila. Stejnou hudbu jsem pak slyšel ještě ve filmu Kmotr III - To je jasný. Český dabing taky dobrej - Pavel Soukup dabuje Roberta De Nira stejně jako v Casinu a také jsem tady čekal Jiřího Pragera že zas bude namlouvat Joe Pesciho - Daboval ho Tomáš Juřička a hlas se k němu hodil, bylo to v pohodě. Film je natočený podle knihy LaMotty - Raging Bull: My Story (1970). Jake LaMotta zemřel v září 2017 a bylo mu 95 let - Úctyhodný věk. Skvělej film o boxu. Martin Scorsese zabodoval! 👌 ()

eLeR

Nechcem si predstaviť, ako by vyzeral súkromný život Jakea, keby si aspoň časť z tej svojej zúrivosti nevybil v ringu. Naozaj problémový chlapík. Bohvie, či mu vlastná kniha bola terapiou. De Niro bol špičkový a vôbec, herecky to bolo slušné, aj kamera sa mi páčila, ale ... film ako taký ma však extra nebavil a nezachránilo to ani posledných 30 minút, ktoré boli skvelé. Bohužiaľ. 3,5* ()

Chrustyn

Rozhodně nejlepší boxerský film s výborným De Nirem a zároveň jeden z nejlepších "nemafiánských" filmů Martina Scorseseho, který si opět zcela nepochopitelně neodnesl Oskara. ()

iamek

Povedené sportovní drama od Martina Scorseseho. Kombinace De Niro + Scorsese opět zafungovala. Atmosféru filmu dobře podkresluje černobíla kamera. Je až neuvěřitelné co De Niro pro tenhle film obětoval a samozřejmě jeho herecký výkon musel každému vyrazit dech. ()

klerik

Hlavne v ringu veľmi dobre natočené. Pesci sa mi možno páčil aj viac ako De Niro. Perfektné dialógy. Záver robí z hlavnej postavy zaujímavejšieho týpka, ale na mňa film trochu moc ubral na otáčkach. Po technickej stránke super, ale ak by som mal spraviť rebríček, tak na prvom mieste ROCKY a ROCKY II, za nimi ALI a až potom Býk... ()

SeBig

Jeden z restů, který jsem po dlouhé době dohnal. Po pravdě chtěl jsem si to dřív pustit kvůli mému oblíbenci Scorsese a jeho hereckým posilům (Denýro a Peši). Některý jeho filmy miluju a některý mě zas nudily (After hours, Gangs of NY), proto jsem to asi tak dlouho odkládal. Nevěřil jsem moc, když to není gangsterka tak to dobrý nebude říkal sem si.. Po všech těch Rocky filmů atd.. už sem byl trochu přežranej těmahle filmama o boxe. Ejhle uběhlo dvěstědevadesát sedm let a konečně jsem si to pustil Langy. Nakonec celkem dobrá atmosféra, líbil se mi černobílý svět, do kterého jsem se ponořil. De Niro opět předvádí parádní výkon.. to je asi tak vše.. příběh tohohle boxera šel tak trochu mimo můj vkus a tři hvězdy je asi to nejlepší co ze sebe můžu dostat. ()

LaciLC

Ďalší majstrovský kúsok v brilantnej Scorseseho filmografii. Podľa môjho názoru hravo strčil do kapsy aj Rockyho. Príbeh plynie pomaly, ale snáď v každom zábere nás Scorsese presvedčuje, že on ovláda na sto percent, to čo robí. Vďaka jeho bezchybnej réžii a samozrejme aj excelentnému výkonu Roberta De Nira je Zúriaci býk výnimočný film na ktorý zaručene dlho nezabudnete. ()

classic

Už renomovaný americký režisér s talianskými koreňmi, (Taxikára vôbec považujem za jeho najlepší film) Marty Scorsese, natočil možno najbravúrnejší boxerský (športový) film všetkých čias o Býkovi z Bronxu-Jakeovi LaMottovi, (ktorý sa často choval, ako taký moták) ale nikto by sa nemal hnevať na to, že nezískava oscara za réžiu, a už vonkoncom nie, aby sa taktiež producenti tešili zo zisku najprestížnejšej zlatej sošky, lebo konkurencia bola extrémne vysoká... (Môj hlavný tip neprezradím, ale na margo poviem, že Obyčajní ľudia si to neobyčajne nezaslúžili... ). „Rovnaký štáb” (scenárista i kameraman), ako bol v spomínanom Taxikárovi, nenakrúca rovnako kvalitatívne vyvážený, kinematografický počin, ktorý nie je tak „strhujúci” , akoby STRHUJÚCI v skutočnosti mohol (MAL) byť, a tak okrem boxerských zápasov, neponúka nič extra, čo by stálo za moju väčšiu pozornosť, teda ak nepočítam eskapádové spolunažívanie, najprv, krátkodobo s Irmou, potom s nežnou blondýnkou Vickie, ktorá si nedáva servítku pred ústa. Určite zaujímavé sekvencie boli s jeho bratom Joeyim, s nadštandardným stvárnením Joea Pesciho, ktorého som mával väčšinou zafixovaného zo Sám doma, ale tento charakterný herec sa taktiež pohyboval v úplne iných žánroch, čo boli totálne inej kategórie. V 20 ročnom časovom filmovom intervale som videl neuveriteľné herecké kreácie fenomenálneho Roberta De Niroa, ale snímok, ako celok-nedržal pohromade vo všetkom, čo ponúkal na podnose. Nadhodnotený, tak by som ho charakterizoval. A na záver zoznámenie sa s Thelmou Schoonmaker bolo veľmo prospešné... ()

marhoul

Co dokáže zahrát De Niro, je neuvěřitelné... Film o americkém boxerovi, který měl italské kořeny. To je důležité zmínit, neboť z této skutečnosti pramenila řada životních situací, v nichž se LaMotta ocitl, tedy lépe řečeno, ve kterých se ocitlo LaMottovo bezprostřední i široké okolí... ()

poz3n

Vizuálně dokonalej snímek pojednávající o jednom ubohym hajzlovi, kterej ve svym životě dělal jenom to, že mlátil všechny okolo sebe. A bylo mu víceméně jedno, jestli to je v ringu, nebo doma. Asi tisíckrát během filmu jsem doufal, že už se na něj konečně všichni vykašlou a on zůstane sám. Jinak samozřejmě smekám před režijní prací pana Scorsese. ()

Roman.Ticka

Film stojí na precizní práci režie a kameramana (zpomalené záběry, dým, spoustu detailů). Scénář není bůhvijaký už proto, že jej napsal sám Život. Černobílé provedení mi nevadilo, ani citlivá hudba jako protipól dramatickým scénám v ringu i mimo něj. Herectví všech postav taky nemám co vytknout, hlavně De Niro sám sebe vyždímal jak houbu. Už dlouho jsem neviděla film s tématem patologické žárlivosti, která přecházela místy až v paranoiu, především v podobě zkratů v ringu. Poslední leč zuřícího býka mě opravdu hodně bolela... I když téma příběhu není až tak atraktivní, určitě zásahlo všecky bez rozdílu. I ty, kteří si dosud mysleli, že BOX je schránka na dopisy. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

23.08.2017

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (více)