Osvobození Prahy

• Východní Německo Die Befreiung Prags (více)
Československo / Východní Německo, 1975, 65+75 min

Režie:

Otakar Vávra

Vladimír Šmeral, František Vicena, Josef Větrovec, Ota Sklenčka, Josef Somr, Dmitrij Vasiljevič Fraňko, Sergej Poležajev, Gunnar Möller (více)

Dvou dílný film Otakara Vávry zachycuje jednu z nejdůležitějších kapitol naší historie. Líčí události z májových dnů 1945 v bývalém protektorátu kdy se německá vojska chystala učinit z české kotliny poslední baštu odporu proti vítězícím spojencům. Film byl natočen v roce 1976 jako poslední díl volné trilogie - "Dny zrady" - "Sokolovo" - "Osvobození Prahy". Vzhledem k době kdy byly tyto filmy natočeny jsou fakta hodně tendenčně upravena, některé skutečnosti potlačené a je hlavně glorifikována úloha komunistů v tomto dějinném období. Zajimavé jsou historické rekvizity a triky které režisér použil při realizaci. Film je dvoudílný, ale uváděn byl vcelku. (oficiální text distributora)

FISSSH

Naprosto neskutečně patetické, ale až na to docela dobře udělaný film. Ovšem to závěrečné poděkování Rudé armádě si mohl Otakar Vávra odpustit. ()

sgtWolk

I přes notnou várku komunistické propagandy, kterou si naštěstí umím odmyslet, jde o jeden z nejlepších válečných filmů bývalého východního bloku. Oslovil mě především tím, že se natáčel na (pro mě) známých místech např. les mezi Stříbrnou Skalicí a Jevany, stará benešovská silnice, nebo oblast pod Krušnými horami kudy jedou sovětské tanky na Prahu. Jedinou slabší stránkou Osvobození Prahy je to, že u jednotlivých postav nejsou titulky, jako ve Dnech zrady. To ovšem neznamená, že si film nezaslouží 5 hvězdiček. ()

SNCF

Ono co bychom chtěli. Rok 1976... Film na zakázku režimu. Ale každá doba má svoje. No na víkendové odpoledne... proč ne... ()

Delmondo

Poslední část Vávrovy válečný trilogie a nutno podotknout že zde je to politický pokurvení už v takový míře že bych se o tom raději moc nerozepisoval aby si náhodou o mě někdo nemyslel že jsem nějakej sprosťák. Už jen ta úvodní vypravěčova "hláška" ...lidové hnutí odporu na Slovensku vedené komunisty...AHA ?? asi jsem při hodinách dějepisu nebyl přítomen. A mám takový pocit že Vítězslav Jandák neumí zacházet s flintou, protože držet ji jako kopí může asi jen on. ()

GzL

Kus naší historie. Sice tendenční, ale o nic horší než než dnešní slátaniny. A určitě stojí za zmínku, že film se přímo hemží dnešními "demokraticky" smýšlejícími umělci. ()

Horác

Tenhle film musím hodnotit tak nějak dvojznačně. Jako malí kluci na základce jsme ho žrali, přehrávali si z něj scény (né na videu, to tehdy ještě tak nějak nebylo, ale ve škarpě s dřevěným samopalem - fakt to tehdy kluci dělávali), malovali bojové výjevy a vášnivě diskutovali, který tank přijel do Prahy jako první. Když vidím film dnes, tak se samozřejmě navzdory vážnosti tématu mnohde neubráním smíchu nebo jedovatým poznámkám. A ještě třetí rozměr má celá ta věc - natočí dneska někdo podobně výpravný film o Pražském povstání? ()

rigby

Úchvatný velkofilm. Bohužel značně pošramocený komunistickou propagandou. Je až s podivem, že se takováto prohlášení mohla natočit po roce 1968. Také historická fakta jsou poupravena. Ale jinak se jedná o parádní podívanou se spoustou techniky, s nepřetržitými bojovými scénami, s davy lidí a vojáků. Něco podobného už asi nikdy nevznikne. ()

Rodney McKay

Kolikrát jsem měl co dělat, abych to nevypnul. Film se snaží držet základní historickou osu, bohůžel ale přesto historicky VELICE nepřesné!. Vrchol bylo když ve 45. se oznámili na radnici soudruhu, nemluvě o tom jak tank přežije 3x přímý zásah tigrem. Nicméně pominu-li tento fakt a pokud vezmu tu dobou zkroucenost, výběr postav do hlavních rolí (K.H. Frank, Schörner (včetně jeho čapky) atp...) a i hořící staroměstské náměstí, bylo kvalitně filmařsky na tu dobu udělané. veliká škoda toho komunustického nádechu... ()

slavikzbojni

Análisti opäť v akcii- kritizujú pravdu a chvália západnú falošnú koncepciu a priebeh dejín. Pán režisér Vávra ostane navždy v pamäti práve pre svoju historickú trilógiu o zločinoch "spojencov" - Británie a Francúzska- voči Československu. Mníchovská zrada- a následný hrdinský spoločný boj Čechov a Slovákov za Československo- navzdory všetkým Vlajkám( českí fašisti) a Hlinkovým gardám. A oslobodenie Prahy- Červená armáda umierala-aby zabránila Schörnerovým hrdlorezom v masakrovaní pražského obyvateľstva.Vávra sa touto trilógiou vyšvihol medzi režisérov európskeho a svetového formátu... Alebo ste to už zabudli- NSR priniesla cukrkandle? Vtedajší a dnešní zradcovia sa nelíšia- iba majú iný OBAL... ()

argus123

Je to agitka, ale skvelo natočena a moc dobry soundtrack, za tieto pozitiva som chcel dať dve hviezdy, ale kedže tato tema neskutočne dokaže nasr*ť libtardov, Reporijskych vlasovcov (Vlasovci skutočnosti bojovali bez toho aby o tom Vlasov vedel a len preto aby mali čistý štít) a pseudoantikomunistov tak dam tomu 4 * Nasrat. ()

Hombre8

Patrně nejhorší Vávrův film. Pokud to měla být dehonestace, tak se povedlo. Za hodně peněz málo muziky. Nedodíváno. ()

Bránolog

Český "megafilm", ale...scénka s odbojářem, vyrážejícím na noční akci ("Buď opatrný, taťko, víš, že po tobě jde gestapo...") mě odbourala asi na pět minut. ()

P/\/EL

osvobození i obsazení zároveň, nj, tak v roce 75, už to asi šlo, že jo, o pár let dřív, byl to asi lidi uplně nechápali, prostě politika, no, tak sme se stali sovětskym satelitem, ale jasně....jasně.....spousta lidí na tom vydělala :)______________takový filmy jsou vlastně docela legrace, komparz strnulej, vojáci padaj všichni stejně - jak v ňáký postarší pc hře, neo já nevim, když někoho zasáhnou neteče krev, tak náhodou něco pravdy na tom je, hořící staroměstská radnice celkem fajn, ale víte, co, je to moc černobílý - dobro - zlo a......já nevim, co napsat, propagandistický válečný filmy netočil jen Vávra....Rusáci pořád a dokonce dodneška, nebo Američani...patos.....třeba ty starší americký filmy sakra podobný...neautentickej boj'__________________dneska by tam asi přitočil nějaký to sovětský rab*vání, znásilň*vání, chl*stání a český mstění se a tak......zákulisní politikařeníčko..haha, ale ještě větší odpad je asi tohle...sovětská vo trošku mladší záležitost(sakra, chudáci diváci, furt ty samý témata, že rači ty prachy nevráželi víc do sci-fi :) :), ale jasně.........komouši to přece organizovali, to dá rozum, a ten německej komunista, ten byl významnej - asi jako Kléma v 38 Ve dnech zrady...Pro zajmavost - sovětská verze osvobození, natočená o rok později, myslim: http://www.youtube.com/watch?v=zWV2ByI-t48 ()

HJ-FILIP

Přehlédnu-li nezanedbatelný akcent na zásluhy komunistů, je to celkem vzácný film. Samozřejmě Zbraně pro Prahu jsou asi lepší. ()

martan1

No, asi tu nemohu napsat nic, co již napsáno nebylo - film je značně tendenčně laděný a propagandistický, co jiného také čekat? Na druhou stranu bojové scény (třeba střet s Hetzerem) jsou velice zajímavé a minimálně kvůli tomu určitě ničemu neuškodí si film shlédnout. ()

padina

Škoda toho kaleidoskopického zpracování. Ovšem nejen toho. - Němečtí i ruští herci uvěřitelní, na rozdíl od českých mistrů, kteří hrají neskutečně diletantsky. To není u Vávry normální. Celkově mám ze všeho dojem, že se Vávra pomstil komančům tím, že do filmu narval všechno, co chtěli, nechal to tak, jak chtěli, a vykašlal se na umění, protože správně tušil, že je to v tomhle formátu marnost. A podle toho také nechal "hrát" i naše "umělce", jinak si nedovedu vysvětlit, že by je režisérsky nedonutil k lepším výkonům. Jen výprava, "dokumentární" rozhovory německých a ruských vojenských útvarů (s výjimkou Hitlera v první části), a jeho oblíbené bojové scény jsou klasicky odvedeny velmi dobře a zachraňují situaci. Za ty ** ()

Otakar Vávra: 1911 - 2011

Otakar Vávra: 1911 - 2011