Pečlivý a energický Chuck Noland je zaměstnán u známé společnosti FedEx, která rozváží poštu po celém světě. Díky tomu žije velmi rychle. Jeden den je v Rusku, vzápětí pár hodin stráví ve Francii. Pro samý spěch si vlastně ani nedokáže užívat života. Práce Chucka okrádá o tolik času, že si se svojí důvěrnou přítelkyní Kelly dokonce předává vánoční dárky v autě na letišti. Když za několik hodin opět letí z Ruska zpět do Ameriky, letadlo FedExu s piloty a Chuckem nečekaně havaruje. Katastrofu a pád do moře přežije pouze Chuck, kterému se s malým člunem podaří dostat na neznámý ostrůvek. Po prvním šoku začíná po vzoru Robinsona Crusoa na stromě odškrtávat dny, při životě ho drží láska ke Kelly a naděje, že ho v krátké době někdo objeví… Dobrodružně laděný příběh o nezdolné lidské vůli nevzdávat se a bojovat o svůj život a své sny – natočil úspěšný hollywoodský režisér Robert Zemeckis (Návrat do budoucnosti I-III, Forrest Gump, Pod povrchem). Přípravy na filmový projekt začaly už někdy v roce 1998, kdy Tom Hanks o napsání scénáře k tomuto projektu požádal Williama Broylese Jr. (scenáristu Apolla 13 a Forresta Gumpa). Při jeho filmové realizaci pak musel podstoupit drastickou dietu a v průběhu přerušeného natáčení, za několik měsíců zhubnul o dvacet kilo. Tím působivěji pak předvedl proměnu z výkonného workoholika na polodivokého trosečníka se sklony k šílenství. S jeho skvělým hereckým výkonem film stojí i padá. Za ztvárnění Chucka byl Tom Hanks v roce 2000 oceněn Cenou kruhu newyorských filmových kritiků (nejlepší herec) a Zlatým glóbem (nejlepší herec v dramatu). Úlohu jeho přítelkyně Kelly Frearsové vytvořila Helen Huntová (Dr. T a jeho ženy, Lepší už to nebude, Po čem ženy touží). (Česká televize)

rawen

Hlavně docela příjemná podívaná, která rozhodně nikoho neurazí. Líbil se mi začátek a hlavně pasáž na ostrově, kterou bych roztáhl na úkor rozvláčného a hollywoodsky rozpiplaného konce (i když ne happyendu - aspoň tak). Když už hlavní hrdina stráví na ostrově 4 roky, měl by stejnou představu "věčnosti" dostat i divák. dávám 8/10 ()

HateBreeder

Další ze Zemeckisových tref do černého. Tento snímek, očividně inspirovaný Robinsonem Crusoe, je další One Man Show Toma Hankse, kde tento herec předvádí proč ještě stále patří ke světové herecké špičce. I když se děj odehrává v moderní době, osud zde připraví hlavnímu hrdinovy nemilé překvapení a to že se ocitne sám na pustém ostrově kdesi v pacifiku. Tam si bude muset poradit i bez vynálezů moderní doby a bojovat nejen s přírodou, ale také se svou vlastní osobností, se svou civilizovaností a se strachem, že právě o ni může časem přijít. No ale nejtěžší zkouška na hrdinu čeká až na samém konci filmu. Pro mě to byl zas jeden z vynikajících filmů Toma Hankse+Roberta Zemeckise u kterého sem se bavil ale na konci mě film donutil zauvažovat nad některými věcmi. No snad se ještě nějaké jejich vzájemné spolupráce dočkáme. BTW Wilson rulezzz. ()

PROROK14

Veľmi dobrá dobrodružná dráma. Videl som dvakrát a stále sa mi to páčilo. Tom Hanks ako moj obľúbený herec ma zase nesklamal. Na Stroskotanca sa dobre pozerá a určite nenudí. Najsilnejšia scéna bola určite tá keď mu odplával jeho jediný priateľ Wilson. To bolo smutno už aj mne. 85% ()

BoPo

Sám, stále sám. No dobre, ale 138 minút vydrží máloktorý divák bez toho, aby sa nezačal nudit. Ja som vydržal tak na pol. Preto len 3* ()

ProjectAlice

Keby mi niekto pred týmto filmom povedal, že mi niekedy bude ľúto za neživou postavou, lepšie povedané za nejakým predmetom vo filme, tak by som sa asi neprestal smiať. Film, v ktorom skoro aj pol hodinu nepadne ani slovo, je jeden z najlepších filmov, v ktorých Tom Hanks hral. Rešpekt režisérovi, rešpekt Tomovi a rešpekt Wilsonovi. ()

Lacike

Pekná Robinsonovka. Ale aj keď má film bohatú stopáž, tak moje očakávania dostatočne nenaplnil. Hlavne to blbnutie na ostrove mohlo byť oveľa komplexnejšie. Ale asi to nie je v možnostiach jedného filmu. Predsa len blbnutie Bear Grylisa v kdejakej divočine sa odohráva na ploche mnohých dielov seriálu. Hanks si na ostrove počínal miestami schopne, miestami komicky a miestami divne. Škoda, že sa film sústredí hlavne na ten kontrast bežného života v civilizácii vs. život osamote, takže až príliš veľa priestoru má život Hanskovej postavy pred nehodou a po nehode. Hanksov výkon je hlavne fyzický. Pribral, schudol, nechal si narásť bradu, ale celkovo tam príliš nemal čo hrať. Akurát v závere má dojímavý monológ. Behom neho som si uvedomil, že mi emócie chýbali hlavne počas scén na ostrove. Celý čas som bol len zvedavý jak sa s jednotlivými problémami vysporiada, ale necítil som s ním zúfalstvo a ani som o neho nemal strach. Najpôsobivejšia scéna je paradoxne tá triková v ktorej sa zrúti lietadlo. Takže celkovo to je solídny nadpriemer, ktorý rozhodne nenudí, ale príliš strhujúci nie je. 6/10. ()

ALIENka_

Tak jsem se po delší době vrátila k tomuhle kousku a že jsem si to fakt kurva užila! Nemůžu říct, že by mě hodně filmů zbavilo bolesti hlavy, ale o tomhle to rozhodně říct můžu. Ve filmu se prakticky nemluví, žádný přestřelky, na nějakou velkou akci se tu nehraje a něco "pořádnýho" se tady stane prakticky jenom na začátku, což mi všechno hrálo pěkně do karet s mým bolehlavem, kterej něco klidnějšího rozhodně uvítal. Trosečník je vlastně něco jako dokument s Bear Gryllsem akorát bez komentáře a s Tomem Hanksem místo Bear Gryllse. Koukám, že FedEx byl hlavní sponzor, protože logo tady je vidět skoro každej záběr, a když nad tím tak přemejlším, přijde mi, že je to vlastně jenom jedna velká reklama na FedEx. Každopádně film skvělej, dokáže všechno vyjádřit i beze slov a Tom Hanks hraje kurva dobře (což ani snad nemusím říkat) a psychika člověka je tady fakt úžasně propracovaná. Vizuál skvělej a ten soundtrack - no do piče, ten si zase budu teď pouštět každej den před spaním a budu u něj ronit slzy. Hodnocení: 9/10 ()

Terez.S

Obdivuju Hankse, že a hlavně jak se mu podařilo tuhle "one man show".. Film si jen tak pluje a je zdánlivě "o ničem", ale přesto dokáže zaujmout a bavit až do konce. ()

moviesfan

Trosečník má větší ambice než je samotný výsledek. Ztroskotání a následné obydlení ostrova je zajímavé, ale ničím zvláštní. Citová stránka také ničím nevyniká. ()

JohnCZ

Utáhnout sám celý film dokáže jen málo herců, ale Tom Hanks je rozhodně jedním s nich. Scénář přeci jen nepatří mezi nejobjevnější, ale díky jedinečnému hereckému výkonu Toma Hankse a krásné hudbě Alana Silvestriho jde jistojistě o výjimečný film. ()

svik

Tak to byl velice zajímaví film .Líbilo se mi na něm spousta věcí např.(a to miluju na filmech) navnadil atmosféru a tvrdost opravdového opuštěného ostrova,dále se mi líbilo že tuto atmosféru filmu nekazila přebytečná hudba což ještě sice příběh dramatizovalo.Děj také velice zajímavý se zajímavým koncem.Prostě paráda. (Svik) ()

zablaga

Nie je to zlé a vlastne to je dobré a keby mi niekto tento príbeh vyrozprával, bola by som viac zaujatá ako pri sledovaní...ale mám rada Toma a aj ten koniec:-)) ()

Marek1991

Stroskotanec je pre mňa jedno veľké dielo o prežití v divočine, o veľkom páde, o sebanájdení a hlavne o vyrovnaní sa so stratou lásky. V prírode mimo civilizácie by som žiť chcel, ale bez tých, ktorých milujeme to môže byť aj utrpenie k zblázneniu, zvlášť, keď tu bol na veľmi malom ostrovčeku. Záverečné rozcestie, že kam sa vydať, je priam poetické. Film ma ozaj dojal, je to také divné dobrodružstvo na štýl Robinsona Crusoa. ()

Torision

Hodně zvláštní film,u kterého jsem se místy až moc nudil.Myslím,že by filmu neuškodilo lehce zkrátit stopáž. Hanks samozřejmě na výbornou. btw:Nikdy by mě nenapadlo,že by mě skoro rozbrečelo,jak někomu odplouvá míč na voleyball :) ()

curunir

Stroskotanca je za novodobé spracovanie Robinsona Crusoa možno považovať len čiastočne, pretože jeho názov je istým spôsobom metaforou a práve v originálnom (obtiažne preložiteľnom) pomenovaní lepšie pochopíme zmysel filmu. V takomto prípade je mu potom možné prepáčiť aj trocha pretiahnutý záver, keďže práve na ňom stojí druhá rovina príbehu. Hanks zvládol svoju úlohu naozaj dobre, jemu česť, a tohoročný Oscar sa mal miesto skrz-naskrz neurážlivého výkonu Russella Crowa za Maxima ocitnúť predsa len opäť v jeho rukách. Podistým však na neho padá tieň nemenej bravúrneho výkonu Wilsona (nominácia na MTV Awards), ktorého odchod je natoľko dojemný, že mi vháňa slzy do očí aj po opakovanom pozretí.. Škoda ho a okamžite sa naskytá otázka, ako ďalej by sa vyvíjal ich vzťah, ak by sa dostal s Hanksom späť do civilizácie (náznak odpovede si možno všimnúť v záverečnej ceste autom). Z obsahovej stránky by možno nebolo zlé, ak by sa Zemeckis trocha viac povenoval samotnému ostrovu, ktorý mal v sebe predsa len rôznorodý vedľajší dejový potenciál, keďže Hanksov niekoľko ročný pobyt tu je de facto obsiahnutý iba v zopár dňoch. ()

ConanVJ

Film na kterém jsem byl v kině a tenkrát jsem byl spíš zklamán a nebavil mě. Časem jsem si k němu ale našel cestu a dnes se na něj rád podívám. Hanks to zvládnul skvěle a je hodně věrohodný. Film nenudí a rychle uteče. Za mě 80% :) ()

Sam Raimi se vrací k hororu

Sam Raimi se vrací k hororu

21.10.2019

Očekávaná filmová událost – Rodinný film

Očekávaná filmová událost – Rodinný film

13.02.2016

Drama vypráví o manželích (Vanda Hybnerová a Karel Roden), kteří se vydávají na vysněnou plavbu do Karibiku a doma zanechají dvě nedospělé děti (Jenovéfa Boková a Daniel Kadlec). Nepřítomnost rodičů… (více)

Reklama tisíckrát jinak

Reklama tisíckrát jinak

07.07.2006

Product placement znáte všichni, a nejvíce z našich filmů, kde se autorům prostě nějak nedaří jej přirozeně zakomponovat do děje. Ovšem v amerických filmech, jako i v některých jiných ohledech,… (více)