Reklama

Reklama

Nejhorší obavy

  • USA The Sum of All Fears (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jack Ryan představuje populární postavu tajného agenta CIA ze špionážních románů Toma Clancyho. Románová řada s životním příběhem tohoto výjimečného analytika si rychle získala své věrné čtenáře a dočkala se několika filmových zpracování. Jack Ryan se na filmovém plátně poprvé představil ve strhujícím thrilleru Hon na ponorku (1990), následně zmařil teroristický útok IRA ve Vysoké hře patriotů (1992) a čelil kolumbijské drogové mafii i zrádcům v řadách zpravodajské služby v Jasném nebezpečí (1994). Po několikaleté přestávce se Jack Ryan objevil znovu v akci ve filmu Nejhorší obavy (2002). Po Alecu Baldwinovi a Harrisonu Fordovi se role neohroženého agenta zhostil Ben Affleck. Setkáváme se s ním v pozici nastupujícího analytika CIA a specialisty na politické poměry v bývalém Sovětském svazu, kde se právě ujal moci nový ruský prezident. Ryan o něm před časem napsal odbornou studii, a proto se vydává s americkou delegací na zdánlivě rutinní inspekci ruských nukleárních zbraní. Během ní ovšem vychází najevo, že zmizeli tři elitní ruští fyzici, kteří jsou schopni sestrojit atomovou bombu. Politické napětí mezi oběma velmocemi narůstá a nejhorší obavy z nové studené války se naplňují. Když dojde ve Spojených státech k atomovému útoku, Rusko se jeví jako jasný viník. Svět se ocitá na pokraji jaderné katastrofy a Ryanovi zbývá k jejímu odvrácení zatraceně málo času. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (364)

golfista 

všechny recenze uživatele

Velmi příjemné překvapení i když jsem od Phila Robinsona (Hřiště snů, Slídilové) ani špatný film nečekal. Výborný scénář který vám nedá vydechnout a donutí vás rychle přemýšlet, obsahuje několik velmi překvapivých zvratů. Také skvělá práce s kamerou je vedle režie hlavní předností nového příběhu Jacka Ryana. To vše staví tohle "pokračování" minimálně na úroveň předchozích Ryanů. Herecky vyčnívá nad ostatní především Morgan Freeman a s menšími výhradami i Ben Affleck. Přes pár drobných chybiček na kráse je tohle určitě nejlepší akční thriller za poslední rok a rozhodně si ho nenechte ujít. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Phil Alden Robinson je velmi příležitostný tvůrce. Když do toho nicméně před třinácti lety praštil, stálo to docela za to. Pečlivě budovaný děj v kombinaci s dynamickou kamerou se musí líbit, škoda jen poměrně absurdního finále, které v té době asi jiné být „nemohlo“. Látka obecně má poměrně velký potenciál (rozpoutání konfliktu mezi dvěma mocnostmi), naplnit se ho vesměs podařilo. Filmového zpracování se tak dočkal čtvrtý bestseller autora reálných fikcí Toma Clancyho, roli agenta-analytika Jacka Ryana přebral solidní Ben Affleck, který se tehdy jako výhradně herec a scénáristický držitel Oscara naštěstí nebál ambicióznějších dramat. Robinson zachoval autenticitu rozsáhlé předlohy, škoda, že tolik nepracuje s atmosférou nebo si víc nepohrál s některými sekvencemi. Nicméně apokalypsa po jaderném výbuchu vypadá velmi slušně. Stejně jako hudba spolehlivého Jerryho Goldsmithe. ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Ben "Keflek" (jak se v naší partičce napůl hanlivě říká od doby kdy se začaly veřejně propírat jeho celonoční tahy s kolegou Damonem, které mu nakonec JLo zatrhla, ke kterým se zase s chutí vrátil potom co si JLo zatrhla nehet a odtrhla se a skončil u přesvědčení, že jeho tělo je chrám a on už není nejmladší:)) mě pomalu ale jistě přesvědčuje, že není jenom floutek se skvělou vizáží. Clancyho romány se mi líbí, John Clark hraný Lievem Schreiberem byl příjemným překvapením, o to příjemnějším, že Affleckův Jack Ryan byl rozhodně lepší než Alec Baldwin v Honu Na Ponorku. O Morganu Freemanovi je škoda se rozepisovat, svoji roli Ryanova mentora ztvárnil klasicky skvěle, stejně jako starý agent KGB Anatolij Gruškov (Michael Byrne), oba prezidenti (James Cromwell a Ciarán Hinds) nebo záporák numero uno Alan Bates alias Herr Dressler. Tihle chlapi vypadají ve svých rolích přirozeně, čímž získává prožitek z filmu na síle. Je totiž dost lehko uvěřitelný. Takřka ke všemu hraje výborný soundtrack z dílny Jerryho Goldsmithe, i když vrcholná scéna je podkreslena jinou hudbou - možná nejhezčí operní árií jaká kdy byla napsána - Nessun Dorma z Pucciniho Turandot. ()

swamp 

všechny recenze uživatele

Ben Affleck sice nemá takové charisma jako dřívější představitelé Jacka Ryana (Alec Baldwin a Harrison Ford), ale dá se to přičíst například faktu, že tento snímek dějově předchází těm třem dříve natočeným. Opět zde má svou roli světová politika a lidé, kteří se do ní serou. Vskutku oddychový politický thriller. ()

Legas 

všechny recenze uživatele

První polovina je slabší. Příběh se pozvolna rozehrává, napětí ještě není na scéně a najdete zde spoustu zbytečností, které bych při adaptaci Clancyho románu - který jsem bohužel nečetl - určitě vynechal a nahradil je něčím podstatnějším. Třeba milostný vztah jedné slečny k Jacku Ryanovi, který nemá pro děj filmu vůbec žádný význam a zaplácává zbytečně stopáž, která mohla být vzhledem k šíři Clancyho díla lépe využita. Druhá polovina už je svěžejší. K vidění je hned několik výborných scén a o napětí rozhodně není nouze. I Ben Affleck jako začínající Jack Ryan se osvědčil. Raději dám slabší 4 hvězdičky, protože 3 jsou zase málo ;-) ()

Galerie (67)

Zajímavosti (19)

  • Během příprav na roli měl Ben Affleck (Jack Ryan) možnost navštívit i prostory skutečné CIA: "To vám byl zvláštní zážitek. Na jednu stranu splnil moje představy a na druhou je úplně vyvrátil. Mám to štěstí, že díky své práci dostávám možnosti podívat se na místa, kam by mě jinak rozhodně nepustili. Byl jsem v NASA, v raketoplánu, setkal jsem se s prezidentem... navštívil CIA... už jenom ta návštěva stála za to, že jsem na tomhle filmu dělal. Zjistil jsem, že CIA je plná neskutečně chytrých a schopných lidí, kteří jsou navíc do své práce opravdu zažraní. Takovou zápálenost by člověk od obří státní společnosti nečekal. A přitom je tu ta... všednost. Jsou to zatraceně chytří lidé, často profesoři literatury a tak podobně, a přitom v podstatě běžní úředníci. Normálně sedí za stolem u počítače a pracují. Rozdíl je v tom, že když do těch kanceláří vejdete, všechny obrazovky se automaticky vypnou a na stropě se rozsvítí taková světla, na kterých je napsáno 'nepřijatelný člověk v místnosti' nebo tak něco. Člověk má prostě na krku takovou cedulku, na které je napsáno 'návštěvník' a je sledovaná počítačem. Vzpomínám si, jak jsem vešel do vstupní haly a viděl tam kavárnu Starbucks. Říkal jsem si, jak tady vlastně prověřují zaměstnance? Kdo pracuje ve Starbucks v CIA? Chtěl jsem se tam podívat a chlápek, co mě po CIA provázel, povídá: 'Neměl bys ode mě chodit tak daleko.' Já na to, že se chci jenom podívat do kavárny, a on: 'No, věc se má tak, že jestli ode mě budeš dál než dvacet stop, tak se spustí poplach a tady ti kluci v teplákách, co jsou všude kolem, na tebe vlítnou a zatknou tě.' Ten odznak, co máte na krku, je skrz počítač propojený s odznakem vašeho průvodce, a jakmile se od něj vzdálíte, tak máte problém. No... a pak mají ještě lidi často představu, že lidi v CIA jsou takoví ti bledí, hubení běloši v pletených vestičkách. Ve skutečnosti je to rasově nejrozmanitější komunita, ve které jsem kdy byl. Řekl bych, že to dává smysl." (NIRO)
  • Ben Affleck se před natáčením setkal s oběma předchozími představiteli Jacka Ryana, Alecem Baldwinem a Harrisonem Fordem: "Moc je respektuju, a i když jsem fanda předchozích filmů a Clancyho knížek, nikdy bych do toho nešel bez jejich podpory. Nejdřív jsem si dlouho podíval s Alecem - byl hrozně milý a poradil mi, jak nejlíp mohl - a pak jsem zavolal Harrisonovi. Tentýž příběh. Kdyby to Harrison pořád chtěl dělat, tak neřeknu ani popel, uhnu mu z cesty a s chutí si na něj koupím lístek do kina. Jenže on už to z nějakého důvodu má za sebou, takže mi popřál, ať si to pěkně užiju. Nejdůležitější bylo setkání s Tomem Clancym. On tu postavu stvořil a já bych ji nechtěl hrát, kdyby si autor nemyslel, že se pro ni hodím." (NIRO)
  • Ke konci filmu zazní jako hudební doprovod árie „Nessun Dorma“ z opery G. Pucciniho „Turandot“. Tato árie, dokonce jako součást děje, zazní i ve filmu Mission Impossible - Národ grázlů (2015). V obou filmech dochází k zásadní události na konci árie při zvolání: „Vincerò!“ (HonzaR.)

Související novinky

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (více)

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (více)

Je Maguire dobrý Nemec?

Je Maguire dobrý Nemec?

22.04.2005

Tobey Maguire (na obr.), ktorý od čias Spider-Mana 2 herecky nepohol ani prstom, bude účinkovať v dráme THE GOOD GERMAN v réžií "pohodára" Stevena Soderbergha. George Clooney si v snímke zahrá… (více)

Reklama

Reklama