Den poté

• USA The Day After Tomorrow (více)

castor

Občas je fajn zabrousit do sbírky a sáhnout po blockbusteru, který hravě strčí do kapsy nespočet současných umělých výplachů (pochopitelně neříkám, že u Dne poté pomáhal psát scénář Einstein). Ale upřímně, když se divák soudnýma očima podívá třeba na aktuální San Andreas, musí být rád, že se Roland Emmerich tehdy tak kouzelně utrhl ze řetězu. Američané zlobili tak dlouho, až se matička příroda pořádně nakrkla. Zásadní změnu klimatu předpovědělo (i když i oni se dost sekli) pár hlavounů v čele s Dennisem Quaidem, jenže nikdo jim nevěřil. Tabulky a výpočty však začínají děsit i ty největší optimisty a s civilizací je to znovu sakra nahnuté. Emmerich příjemně ubral s patosem a vlastenectvím (ano, sic Němec, ale americké vlajky má moc rád), přidal pár úsměvných momentů (Američané žebrají o vstup do Mexika) a dokonale se pomazlil s vizuálními efekty a strhující akcí. A přihodil digitální vlky. Škoda, že i v druhé polovině nepřidal jednu dvě strhující scény, protože právě tam nám to lehce drhne. Naštěstí posbíral sympatické hrdiny (mladý Gyllenhaal, rozkošná Rossum – možná bych pro ten penicilin taky zaběhl, sarkastický Ian Holm), připravil i nějaké ty emoce a vlastně docela umně zakrývá, že točí pořád to samé. Používá stejná vypravěčská klišé, stejné hrdinské dialogy, stejné šokující závěry, ze kterých se musejí vědci/klimatologové/historikové – prostě kdokoliv, koho se látka dotýká – pořádně chytat za hlavu. Jenže Emmerich netočí hloubavé dokumenty, Emmerich chce bavit. A tahle zábava je milá, je přepálená, je hloupoučká, ale vím, že za nějakých osm let ji ze své sbírky vytáhnu znovu!! ()

MM_Ramone

Pôvodom nemecký režisér Roland Emmerich točí v Hollywoode jedny z najpopulárnejších, popcornových, proamericky orientovaných filmov. Od špičkových producentov má dostatok dolárov na to, že už mohol natočiť také úspešné kinohity ako boli "Deň nezávislosti", "Hviezdna brána", "Patriot" alebo "Godzilla". Vo filme "Deň po tom" svojim technicky, vizuálne perfekcionalistickým, megalomanským spôsobom spracoval globálnu katastroficko-ekologickú tému náhleho ochladenia Zeme. Na ľudstvo to má apokalyptický vplyv. Zmeny morských prúdov, podnebia, extrémne mrazy... príchod doby ľadovej. Popcorn od pána Emmericha mi začína chutiť. **** ()

ripo

Emmerichovi sa podarilo vtesnať do filmu kvantum filmových trikov a na dôvažok to boli triky kvalitné a pôsobivé..... No a myslím , že o toto hlavne filmu šlo. Oddych v kine, úžasný spektákel a veľmi nerozmýšľať nad príbehom ... Veď o čo iné, ako o záchranu ide v katastrofických filmoch ? ()

freddy

Tak tohle se mi docela líbilo. Katastrofická vize byla dovedená až k dokonalosti. Napřed zatopený, poté zamrzlý New York, migrující obyvatelé severní polokoule, prostě fantastická vizuální podívaná. Poté, co jsem viděl zatopený New York ve filmu A.I. - Umělá inteligence, jsem nečekal, že by mě ještě nějaká tato katastrofická vize dokázala překvapit, ale Rolandu Emmerichovi se to pvoedlo. Zatímco však v onom zmiňovaném snímku A.I. byl zatopený New York na vedlejší koleji, tady je to naopak hlavním námětem. Nebudu to okecávat, prostě jsem si užil nádherný vizuální zážitek a k tomu se ve filmu v jedné z hlavních rolí objevil můj oblíbený herec Jake Gyllenhaal, kterého jsem si oblíbil už před několika lety, když jsem ho viděl v kině v Půlnoční míli. Jinými slovy, já jsem spokojený. Děj to mělo, napínavé to bylo, bylo prostě na co koukat, navíc jako člověka, který má rád pejsky mě potěšilo, že jedním z hlavních hrdinů byl i pejsek. Prostě samá pozitiva, dávám čtyři hvězdičky, protože přece jen ještě něco málo chybělo. ()

2Pac

tak to zhrniem...+PLUSY+ skvele a presvedcive vizualne efekty, ktorym sa da verit....vysoka pravdepodobnost nastatia podobnej udalosti...-MINUSY- na Emmericha az prilis malo pateticke;), ...chybajuci humor, .....uz to tu raz bolo, vlastne 2krat (mam na mysli to, ze namiesto ohna a Godzilly je tu teraz voda), ...nicim nprekvapive,...SUCHE A STUDENE... ()

Wacoslav1

Je to zajímavý, ale nějak mi ten Emmerich přestává vadit. V poslední době jsem si kdo ví proč začal znova pouštět jeho filmy i v rámci mé session katastrofických snímků kterých zrovna Roland natočil požehnaně a kterou teď zrovna absolvuju jsem si zopáknul tenhle spektákl a opět přehodnocuji. Pořád platí, že mě po trikově vymazlený destrukci v první půli celkem obstojně sere ta druhá, která je dost nudná, ale dá se to přežít. Navíc některý ty dialogy jsou tak úsměvný a brakový, že se u toho nedá nebavit, tak s přimhouřením obou očí to nakonec s mou zvyšující se tolerancí k blbým filmům na ten slabej trojec nakonec dá.50% ()

Xmilden

S odstupem času mohu již dneska porovnat s 2012 a musím konstatovat že již Den poté byla velice příjemná laskomina alá Emmerich. Čili lidská populace v ohrožení a jde jen o to minimalizovat ztráty na lidských životech. Nevím čím to je, ale Den poté se mi líbí čím dál více, přestože se zde neukrývá kdovíjaké množství akce a Dennis Quaid rozhodně mezi mé největší oblíbence nepatří. Doporučuji se na film podívat až bude venku kolem půl metru sněhu a zrovna začne chumelit:) ()

Phobia

To už opravdu nelze natočit katastrofický film, který by byl alespoň trochu originální? "Den poté" je jen hromada klišé a nelogičností na místy efektně zamrzlé planetě. Podívat se na to dá, ale s předvídatelností děje se dostavuje nuda, připočtěte obvyklé, americky patetické scény a vyjde vám jen velmi nákladný průměr. Ale co čekat od Emmericha... 52% ()

kinej

Strašná hloupost. Příběh otce putujícího za synem je po roce 2000 ostuda. Triky nedělají dobrý film. ()

Hrabka

Jeden z mých nejoblíbenějších katastrofickým filmů. Není to žádná bomba, protože herecké výkony jsou velmi vlažné a scénař trošku tupý. Ale celkově film působí svěže a s napětím. Přírodních katostof je zde opravdu dost. Od tsunami, které zasáhne NY, přes tornáda (hurikány?) v LA, až po vlny mrazu, před kterými není úniku. Právě jedna taková vlna vlna mrazu se přiblížila k NY právě v době kdy jeho ulice jsou zatopeny ničivým tsunami. Následuje uvěznění malé skupinky přeživších k knihovně a pokus pár odvážlivců o jejich osvobození. Zajímavé. 70% ()

juta

Ano, je to jeden z nejlepších katastrofických filmů všech dob. Doufám, že něco takového na naší planetě jen tak nenastane, stačí jaké tu máme zimy teď. Film dokáže vtáhnout do děje poměrně dost, takže prožitek je o to více intenzivnější. Jen to plahočení za synem v takovémto počasí bylo trochu přes čáru. :-) ()

Kass

Do Zlaté síně katastrofických snímků se nový režijní počin bohatého přispěvatele žánru R. Emmericha dostane jen stěží, ale přesto: ten koho trailer ke "Dni poté" zaujal nakonec zklamán asi nebude. Herci jsou - včetně sympaťáka D.Quaida - vedlejší (možná až příliš); prim hrají sněhové bouře, tornáda, záplavové vlny (mí favorité), atd. Efekty jsou výborné - i když, na p*del jsem z nich nespadl :-)). "Den poté" je po "Dni nezávislosti" (zajímalo by mě, kolik takových dnů ještě New York pod Emmerichovou taktovkou zažije :-)) nejlepším filmem megalomanského režiséra. Dokonce i amerického patriotismu a patetičnosti oproti minulosti trochu ubylo. "Den poté" už určitě nikdy neuvidím, ale to jedno podívání bylo docela příjemnou oddechovou záležitostí. ()

Fiftis

Už prvé trailery naznačovali, že sa vracia starý dobrý Emmerich a aj starý dobrý blockbuster. Aký teda je? Jedná sa o kvalitné sci-fi, kde všetky katastrofy i záchranná akcia do seba zapadli, ba čo viac, že nie sú až také vymyslené. Toto všetko sa skutočne môže raz stať, len Emmerich sa rozhodol použiť magické kúzlo akcelerácie a vo filme sled katastrofálnych udalostí niekoľkonásobne zrýchlil. Film je tak na jednej strane zaujímavým svedectvom o tom, čo nás možno čaká a na druhej strane sci-fi, lebo takto rýchlo udalosti nastať nemôžu. Napokon si uvedomujem, že to nie je tak málo čo film ponúkol, hoci Emmerich mohol dodať viac. V každom prípade spĺňa film svoj účel celkom dobre a čo je najdôležitejšie, tie fantastické špeciálne efekty, o ktorých sa hovorilo už tri mesiace pred premiérou, sú skutočne miestami dych berúce, ako sľubovali prví nadšenci. ()

Shakers

Keby sme si to rozobrali, tak v tom nájdeme kopec nezmyslov, ale pozerá sa na to dobre. Mňa osobne už len herecké obsadenie dostane na "koňa" a už sa nechám len voziť a užívam si jazdu. Však čo iné čakať od tohto filmu a Rolanda Emmericha ? 80% - 4* ()

lamps

Emmerich tohle zkrátka umí. S přesvědčivým vizuálem, sympatickými postavičkami, několika tornády a přílivovou vlnou dokáže rozsévat tolik upřímné filmové zábavy, že se nelze zlobit na její obsahovou infantilnost. Co do zábavy na tom není Den poté špatně - všechno vypadá skvěle, čpí z něj potřebná troška osudovosti a dvě hodiny utečou pod návalem osvědčených žánrových klišé a emmerichovských perliček než bys řekl mráz. Příběh je oproti tomu vysloveně bída s nouzí. V centru všeho opět stojí standardní epicentrum Hollywoodu - Manhattan, přičemž situace jinde ve světě je nám v průběhu pouze matně nastíněna prostřednictvím zpravodajské relace, lidé s prstem v nose porážejí obrovské přívaly vody v závodu na sto metrů a pokud o něj nemají zájem, jednoduše zabouchnou mrazu dveře před nosem... Kdo se chce pouze bavit, tyhle "drobnosti" v klidu přehlédne, já ale musím zůstat u 3* už jen z toho důvodu, že ještě mnohem zábavnějšímu a celistvěji odvyprávěnému 2012 jsem dal hvězdy čtyři... 65% ()

MTV Movie Awards 2005

MTV Movie Awards 2005