Hříchy pro pátera Knoxe

Československo, 1992, 9 h 53 min (Minutáž: 54–67 min)

Režie:

Dušan Klein

Předloha:

Josef Škvorecký (kniha)

Scénář:

Dušan Klein

Zlata Adamovská, Miroslava Pleštilová, Vladimír Dlouhý, Petr Kostka, Pavel Zedníček, Lucie Zedníčková, Jan Kanyza, Eugen Jegorov, Karel Heřmánek (více)

Epizody(10)

Na obrazovku České televize se vrací oblíbený seriál detektivních příběhů, v němž jeho autoři záměrně porušují některé z pravidel, na kterých podle pátera Knoxe stojí čistota detektivního žánru. Uvádět ho bude sám režisér Dušan Klein, autorem předlohy byl Josef Škvorecký. Při premiéře v roce 1992 se seriál vysílal živě a základní otázka byla tehdy soutěžní. Ale i při reprízách si diváci mohou vyzkoušet svůj postřeh, tentokrát nesoutěžně. Správnost své dedukce si pak mohou ověřit v závěru každé epizody. (Česká televize)

Recenze uživatele Ludva k tomuto seriálu (11)

Hříchy pro pátera Knoxe (1992)

1. Zločinec musí být někdo, o němž je zmínka brzo na začátku příběhu. 2. Není přípustná víc než jedna tajná místnost nebo tajná chodba; i ta je přípustná pouze tehdy, odehrává-li se děj ve stavbě, kde lze takové zařízení předpokládat. 3. Nesmí se vyskytovat dvojčata nebo dvojníci. 4. Pachatelem nesmí být sám detektiv. 5. K řešení nesmí detektivovi dopomoci náhoda, ani nesmí být veden nevysvětlitelnou intuicí. 6. Nesmí být použito žádného "dosud neobjeveného" jedu ani přístrojů a metod, které vyžadují dlouhého vědeckého vysvětlování na konci příběhu. 7. Detektiv nesmí odkrýt žádnou stopu, aniž ji hned neodhalí také čtenáři. 8. V příběhu nesmí vystupovat žádný Číňan. (Tohle není projev rasismu dobrého pátera, jen výraz dobové averze proti nejzprofanovanější rekvizitě šestákových detektivek.) 9. Duchem chudý přítel detektivův, jeho Watson, nesmí zatajit žádné myšlenky, které se mu honí v hlavě; musí mít inteligenci mírně, ale jen velmi mírně podprůměrnou. 10. Všechny nadpřirozené nebo nepřirozené faktory jsou zcela vyloučeny. ()

Omyl v lázních (1992) (E02)

[2019-11-18] * Tohle se moc nepovedlo. Adamovská se chová jako opilá, navíc se montuje do vyšetřování a nikdo jí ani nevynadá. "Důkaz" proti vrahovi vůbec nedává smysl. A pořád stejná písnička už začíná být otravná. ()

Otázka alibi (1992) (E03)

[2019-11-20] * Celkem dobré, dávalo to smysl, i když zápletka je dosti průhledná. ()

Justiční omyl (1992) (E04)

[2019-11-21] * Dobré, ale až příliš průhledné. ()

Ženské za volantem (1992) (E07)

[2019-12-03] * Pachatele jsem tipnul hned, jak se objevil, ještě dávno před zločinem, z velmi podobných důvodů jako Adamová. I závěrečný důkaz byl do očí bijící. ()

Podzimní romance (1992) (E08)

[2019-12-05] * Trochu lepší interiéry než obvykle. ()

Mezi námi děvčaty (1992) (E09)

[2019-12-17] * Nějak to vůbec negraduje, Pleštilová pořád vypráví ne moc poutavý příběh, a najednou vražda a konec. ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein