Hříchy pro pátera Knoxe (TV seriál)

Krimi / Komedie / Drama

Československo, 1992, 9 h 53 min (Minutáž: 54–67 min)

Dušan Klein

Předloha:

Josef Škvorecký (kniha)

Dušan Klein

Zlata Adamovská, Miroslava Pleštilová, Vladimír Dlouhý, Petr Kostka, Pavel Zedníček, Lucie Bártová-Zedníčková, Jan Kanyza, Eugen Jegorov, Karel Heřmánek, Jana Švandová, Radoslav Brzobohatý, Luděk Kopřiva, Martin Zounar, Jan Přeučil, Evelyna Steimarová, Jana Šulcová, Jiří Bartoška, Marek Vašut, Veronika Freimanová, Jiřina Jirásková, Svatopluk Skopal, Viktor Preiss, Milena Steinmasslová, Jana Paulová, Jiří Štěpnička, Alois Švehlík, Josef Langmiler, Petra Martincová, Hana Maciuchová, Ondřej Havelka, Jaromír Hanzlík, Vladimír Marek, Pavel Kříž, David Matásek, Ljuba Krbová, Magdalena Reifová, Jiří Hein, Veronika Žilková, Michal Dlouhý, Valérie Zawadská, Martin Dejdar, Miluše Šplechtová, Bronislav Poloczek, Roman Skamene, Libuše Švormová, Alena Kreuzmannová, Vladimír Brabec, Dušan Klein, Svatopluk Matyáš, Hana Sršňová, Jana Drbohlavová, Gabriela Wilhelmová, Stanislava Bartošová, Milan Stehlík, Ivo Niederle, Miroslav Moravec, Kateřina Brožová, Zdeněk Žák, Jiří Ornest, Zuzana Geislerová, Jiří Schwarz, Vladislav Beneš, Michal Pešek, Soňa Novotná, Miloš Vávra, Carmen Mayerová, Jana Břežková, Lenka Jelínková, Jaroslava Obermaierová, Ladislav Potměšil, Otakar Brousek st., Vendula Křížová, Monika Foris Kvasničková, Alexej Pyško, Viktor Vrabec, Ivan Vyskočil, Jiří Langmajer, Lenka Kořínková, Josef Nedorost, Rostislav Kuba, Věra Koktová, Otakar Brousek ml., Petr Jákl st., Stanislav Zindulka, Jan Teplý st., Petr Vacek, Vladimír Javorský, Stanislav Fišer, Jan Hrušínský, František Švihlík, Jan Hartl, Jaroslav Satoranský, Karel Bělohradský, Václav Postránecký, Oleg Reif, Gabriela Filippi, Petr Pospíchal, Eva Sitteová, Milan Hein, Klára Jirsáková, Veronika Gajerová, Alois Antal, Lada Jelínková
  • NinonL

Zapojení diváků do děje mi velmi připomnělo Bakaláře z let minulých. Diváci také psali a účastnili se jako zběsilí. Bakaláři ale bývali občas zajímaví. U tohoto seriálu jsem se tolik děsila, kdy se zase Dušan Klein objeví na obrazovce se svou zničující větou, že jsem se vůbec nemohla soustředit na děj.(27.8.2012)

• Gekacuk

Velmi pozitivní v době vzniku seriálu bylo, že došlo k opětovnému návratu k žánru kriminálního seriálu. Ovšem zpracování je v porovnání s klasickými českými seriály od „Hříšných lidí města pražského“ až po „Případ pro zvláštní skupinu“ opravdu ubohé. Výkony herců jsou velmi slabé až ochotnické. Zápletky jsou překombinované, nereálné a někdy až infantilní. Vyskytují se logické chyby a nesmysly. Konce příběhů jsou často odbyté a pouze odvyprávěné. Dobrým tahem bylo obsazení výrazné Zlaty Adamovské a Vladimíra Dlouhého, kteří vysoce předčili ostatní. Partnerské dvojice jsou často velmi nesourodé. Příkladem je Zlata Adamovská a Petr Kostka, který podlé mého názoru hrubě nezvládl svou roli jejího partnera a působí mimořádně toporně a nevěrohodně. A co říct při pohledu na v posteli zastřelené Kateřinu Brožovou a Vladimíra Brabce? Asi bez komentáře…. Zajímavé jsou odkazy na tehdejší dobové reálie, jako například tehdy všude omílaná kupónová privatizace, jejíž důsledky rozhodujícím způsobem ovlivnily životy nás všech.(4.7.2014)

Zajímavý porevoluční experiment. Takové menší detektivní téměř divadelní etudy bez závěru. Tedy, závěr si nejdříve diváci mají šanci tipnout a až pak je jim prozrazen vrah. Když to vysílali poprvé, tak to bylo zajímavé, bohužel je to typ pořadu, co se dá shlédnout jen jedenkrát. Proto to průměrné hodnocení. Ale pořád je to lepší než ty druhé "Hříchy".(10.5.2010)

• giacobbe

S ohledem na dobu a způsob vzniku- živé natáčení , určitě pozoruhodný seriál a divák najde omluvu i pro místy toporné výkony herců. ... Upřímě řečeno zápletky některých příběhů jsou mírně ,,jednoduché" a nebýt podepsané Škvoreckého jménem nevyšly by ani v časopise. Nejvíc seriálu uškodilo jeho příliš časté reprízování, při sedmé repríze pane Kleine v ,,krátké pauze kterou vyplní písnička a nejdůležitější momenty příběhu......" diváci nemusí přemýšlet kdo je vrah, ale která tetička tlačenka Vám prosadila opětovné vysílání. Přes výše uvedenou přísnou kritiku za první shlédnutí určitě stojí. 9.5.2010 : Do trezoru s tím, nejméně na 10 let !! Ani večerníček o Rákosníčkovi neopakují tak často. Měním hohnocení z hvězdičky na odpad.(27.10.2009)

Čeští diváci, na počátku 90. let vyhladovělí po několikaletém půstu v oblasti původní televizní tvorby, přijali toto dílko, natočené podle povídek Josefa Švoreckého vcelku pozitivně a to hned z několika důvodů. Především se na obrazovce po delší době sešla téměř kompletní sestava tehdejšího hereckého nebe. Z nich připomeňme zejména výborného Vladimíra Dlouhého v roli poručíka Kolína, Zlatu Adamovskou jako nenucenou, přirozenou a přitom šarmantní zpěvačku Adamovou, vždy kvalitního Petra Kostku v roli Kapitána Maliny a mnoho dalších. Naopak zcela selhal Viktor Preiss (ve 3. pokračování ve dvojroli narkomana Pirkla a obchodníka Jandáka), který měl v devadesátých letech výrazné zdravotní i psychické problémy, což se odrazilo téměř ve všech jeho rolích tohoto období. Přestože jiné televizní přepisy Škvoreckého námětů, zejména Prima sezónu, považuji za slabé, zde se projevila Škvoreckého schopnost napsat svižný, inteligentní scénář, neopakující donekonečna obehraná klišé, ale přicházející s neobvyklými zápletkami (muž, který má být zabit, odhalí záměr a ještě před plánovaným činem sám zabije svého potencionálního vraha). Jednoznačně nejslabším článkem byla bohužel režie Dušana Kleina, který kromě "básníků" na režijním poli nikdy ničeho významného nedosáhl. Inscenace stále kolísala mezi rádoby dramatem, komedií a parodií a sotva se divák "usadil" v jedné z těchto poloh, přišla nelogická změna. Za další problém považuji stavby, výpravu a kostýmy. Původní povídky Ronalda Arbuthnotta Knoxe, které Švoreckému sloužily jako předloha, se odehrávají ve 30. letech minulého století. Výprava seriálu však příběhy zasadila do časového vakua - ani 30. ani 60. ani 90. léta, což mě jako divákovi poměrně vadilo (scény byly podivnými hybridy - od každého trochu). Atraktivním diváckým prvkem byl naopak jakýsi typ "kinoautomatu", kdy diváci v závěrečné fázi mohli sami telefonicky tipovat pachatele. Vzhledem k tomu, že v dalších 20 letech se České televizi nepodařilo natočit z oblasti detektivního žánru téměř nic, co by mohlo "Hříchům" konkurovat, mají i po tolika letech tyto příběhy své kouzlo a tím i své diváky.(20.4.2012)

• - Během jednoho dílu měla Zlata Adamovská pod šaty umístěný přístroj, který ukazoval zátěž organismu. Lékářům vyšel v testu stres a námaha podobná osmihodinové práci horníka. (M.B)

• - V 1992 vyšlo také album dvanácti písní Zlaty Adamovské Písničky Pro Pátera Knoxe. (NinadeL)

• - V sedmé epizodě "Ženské za volantem" si manželský pár zahráli skuteční manželé Jan Hrušínský a Miluše Šplechtová. (Ganglion)