Hříchy pro pátera Knoxe (TV seriál)

Krimi / Komedie / Drama

Československo, 1992, 9 h 53 min (Minutáž: 10x60 min)

Dušan Klein

Předloha:

Josef Škvorecký (kniha)

Zlata Adamovská, Miroslava Pleštilová, Vladimír Dlouhý, Petr Kostka, Pavel Zedníček, Lucie Bártová-Zedníčková, Jan Kanyza, Eugen Jegorov, Karel Heřmánek, Jana Švandová, Radoslav Brzobohatý, Luděk Kopřiva, Martin Zounar, Jan Přeučil, Evelyna Steimarová, Jana Šulcová, Jiří Bartoška, Marek Vašut, Veronika Freimanová, Jiřina Jirásková, Svatopluk Skopal, Viktor Preiss, Milena Steinmasslová, Jana Paulová, Jiří Štěpnička, Alois Švehlík, Josef Langmiler, Petra Martincová, Hana Maciuchová, Ondřej Havelka, Jaromír Hanzlík, Vladimír Marek, Pavel Kříž, David Matásek, Ljuba Krbová, Magdalena Reifová, Jiří Hein, Veronika Žilková, Michal Dlouhý, Valérie Zawadská, Martin Dejdar, Miluše Šplechtová, Bronislav Poloczek, Roman Skamene, Libuše Švormová, Alena Kreuzmannová, Vladimír Brabec, Dušan Klein, Svatopluk Matyáš, Hana Sršňová, Jana Drbohlavová, Gabriela Wilhelmová, Stanislava Bartošová, Milan Stehlík, Ivo Niederle, Miroslav Moravec, Kateřina Brožová, Zdeněk Žák, Jiří Ornest, Zuzana Geislerová, Jiří Schwarz, Vladislav Beneš, Michal Pešek, Soňa Novotná, Miloš Vávra, Carmen Mayerová, Jana Břežková, Lenka Jelínková, Jaroslava Obermaierová, Ladislav Potměšil, Otakar Brousek st., Vendula Křížová, Monika Kvasničková, Alexej Pyško, Viktor Vrabec, Ivan Vyskočil, Jiří Langmajer, Lenka Kořínková, Josef Nedorost, Rostislav Kuba, Věra Koktová, Otakar Brousek ml., Petr Jákl st., Stanislav Zindulka, Jan Teplý st., Petr Vacek, Vladimír Javorský, Stanislav Fišer, Jan Hrušínský, František Švihlík, Jan Hartl, Jaroslav Satoranský, Karel Bělohradský, Václav Postránecký, Oleg Reif, Gabriela Filippi, Petr Pospíchal, Eva Sitteová, Milan Hein, Klára Jirsáková, Veronika Gajerová, Alois Antal, Lada Jelínková

Das Klein Experiment !! Stejně jako Škvoreckého druhá sbírka případů poručíka Borůvky, z níž vlastně tvůrci Hříchů pro pátera Knoxe vycházejí, platí za v rámci české detektivky opravdu velmi ojedinělý projekt - literární experiment, i tahle původně živě vysílaná série se značně odlišuje od většiny ostatních žánrových počinů.. O podobnostech s Rozpačitým Svatoplukem lze uvažovat jen v souvislosti se samotným ozvláštněním seriálového konceptu, když ten si vlastně pouze prostřednictvím halflive přenosu hraje s vývojem narace, když divákovi nabízí vybrat, a to ještě spíš jen opravdu zdánlivě, jednu ze dvou nabízených protichůdných (inter)akcí hlavní postavy.. Zde naopak koncept detektivky nutí diváka přemýšlet, jakkoli o poznání méně než Škvoreckého literární předobraz plný odkazů na legendy jako Christie, Chandler, Hammet či Ellery Queen, jehož výzvu ke čtenářům vlastně variuje, dokázal odhalit jak jedno z porušených pravidel, tak i zločince, jeho motivy a způsob vraždy, což nelze chápat jinak než nejen co do motivací pozitivně.. Silně nevyrovnané, jako celek navíc nesmírně bizarní, ovšem coby adaptace až překvapivě dobré.. Jako děcko jsem na to hleděl jako puk !! ;) I dnes si však myslím, že Hříchy stojí za pozornost..(11.2.2017)

Nezažil jsem dobu, kdy na našich obrazovkách byly běžně k vidění seriály vysílané v přímém přenosu. K opětovnému návratu k tomuto atraktivnímu a velmi náročnému konceptu z hlediska co do připravenosti a sehranosti štábu a herců, se televize uchýlila na začátku devadesátých let s tímto seriálem deseti detektivních případů, které měly společnou postavu barové zpěvačky. Viděl jsem všechny díly v přímém přenosu i v pozdějších reprízách, které se už nedaly srovnat s vypětím živého vysílání a hodně ztratily, například v tom, že po skončení každého živě odvysílaného dílu, měli diváci možnost v rámci soutěže tipovat, jaké pravidlo pro správné detektivky autora Knoxe, bylo z uvedených deseti právě porušeno. Když jsem zpětně procházel všechny díly, odhalil jsem několik kiksů, které jsou právě v živém vysílání kouzelně neodhadnutelné a nedají se vrátit, když k nim dojde. Adamovská a spol. to odehrála schopně a Klein dobře využil svoje bohaté režijní zkušenosti. Dneska už tenhle seriál tolik nezaujme, jeho sláva je, zdá se, nenávratně pryč, ale jako malé připomenutí, co bylo kdysi na našich obrazovkách populární, je to dobrá volba. 60%(8.6.2012)

I dnes docela zábavná divácká hra na detektivku. Zajímavé je, že poprvé se to celé točilo živě (!), což se projevilo mimo jiné tím, že v jednom díle je k vidění záběr na "mrtvého" Jiřího Bartošku, který spokojeně oddechuje po namáhavém výkonu a Zlatu Adamovskou museli po jednom díle kvůli vyčerpání odvézt do nemocnice s podezřením na infarkt.(7.5.2003)

Detektivní seriál z doby, kdy bylo zapotřebí jen jedno policejní oddělení a všichni vrazi byli pochytáni během deseti dílů. Myšlenka s deseti pravidly, které zapojuje dívaka a hlavně udržuje jeho pozornost nejen u jednoho dílu (aby věděl, které pravidlo už nemůže být u pokračování porušeno) je mistrovsky vymyšleno. Smekám před samotným natáčením, které probíhalo i živě a zejména Adamovské, která mi zpěvem nejen nevadila, ale jako postavu jsem si ji velmi oblíbila.(20.7.2011)

Dušan Klein sa pustil do veľkého dobrodružstva. Natočiť seriál v priamom prenose je zaujímavé. Je škoda, že na seriály je cítiť porevolučnú dobu, neviem to dosť vysvetliť, ale v tej dobe sa točilo dosť bezhlavo. Samozrejme je tu prehliadka hereckej kvality. Moc sa mi páčili: V.Dlouhý, P.Kostka, J.Hartl. Samozrejmä, že hlavne Z.Adamovská....65%.(19.10.2005)

• - V 1992 vyšlo také album dvanácti písní Zlaty Adamovské Písničky Pro Pátera Knoxe. (NinadeL)

• - V původních povídkách Škvoreckého je propojený svět poručíka Borůvky a Evy Adamové. Přejmenováním na poručíka na Malinu byla tato vazba v adaptacích přerušena. Lipského Borůvka tak zůstal v krimi 60. let (počínaje Zločinem v dívčí škole) a Adamovské Adamová v krimi 90. let. (NinadeL)

• - Zlatu Adamovskou museli po jednom díle kvůli vyčerpání odvézt do nemocnice s podezřením na infarkt. (Oskar)