Letci z Tuskegee (TV film)

The Tuskegee Airmen

USA, 1995, 106 min

Pôsobivý vojnový film z prostredia regrútov na základne a neskôr pilotov nasadených v bojoch 2. svetovej vojny. Ani nie spracovaním, to je limitované televíznymi možnosťami, ale dramatickým príbehom a samotnými osudmi protagonistov. Samozrejme nad bojovými akciami treba prižmúriť oči, od televízneho projektu netreba v tomto smere veľa očakávať, ale predsalen tých dokumentárnych archívnych záberov mohlo byť menej.(9.6.2015)

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Výtečný válečný film o prvních černošských letcích za USA ve druhé světové, o rasismu, o touze se prosadit. Dobře natočeno, napínavé, řada leteckých scén. Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=lo5Tyi0-WUo(11.12.2015)

Zaujímavý námet podľa skutočnej udalosti, ktorý by si určite zaslúžil bohatší rozpočet, pôsobilo to na mňa až príliš "televízne". Páčilo sa mi, že vzhľadom na ošemetnosť témy snímok nezabŕdol do lacného rasizmu, patetizmu alebo účelovosti. Vzdušné súboje boli fajn, len ich bolo málo a boli dosť odbité, čiže pre diváka boli menej atraktívne. Na druhú stranu ale chápem prečo tomu bolo tak, ale to by sme už opäť boli pri tom rozpočte... Na príjemný oddych a relax stačí. 65/100(23.10.2016)

Na to, o jak důležité téma se jedná, by si tenhle film zasloužil větší rozpočet, než jedna epizoda Akt X (Dobře no, rozpočet byl 8,5 milion dolarů a je to na televizní film docela slušná částka) Ale stejně: filmaři měli k dispozici všeho všudy 3 Mustangy, a když potřebovali trochu zaplnit letiště, tak k tomu použili 2D papírové makety! Když dojde na letecký souboj, tak se jedná o záběry vypůjčené ze starších filmů, což opravdu bije do očí. Je to škoda, ve filmu jich je jen několik, tak mohly představovat určitý vrchol. Ale je to naopak, a možná by bylo lépe, kdyby se vystříhaly, protože značně sráží celkový dojem. Pokaždé, když šli piloti do akce, tak šel film do kopru, tak špatně jsou letecké scény natočené. O to víc člověk musí oceňovat třeba Memphis Belle. Jinak co se týče samotného tématu filmu, tedy první černošské lety, tak je film bohužel dost strašlivě nenápaditý, nevýrazný a schematicky natočený. Postavy jsou neuvěřitelně ploché: zlý bělošský velitel, který černochama pohrdá, ale nakonec uzná, že teda jako jsou schopni létat...černoši, kteří jsou ponižováni, ale přesto bráni zemi, která o ně nestojí... nudnější režii si neumím představit. Škoda.(18.3.2013)

O tomto filmu jsem až do nedávna vůbec nevěděl. Pak, když mi přišel pod ruky, řekl jsem si, že to zkusím i když letecké filmy až na několik výjímek nemusím. Ale už od začátku to na mě působilo hodně kladně, až jsem zíral, jak je to uděláno a natočeno. Bylo poznat, že se jedná o TV, ale jelikož se na tom podílelo HBO, nějakou tu kvalitu to musí mít. Příběh popisuje osudy prvních černošských letců, kteří bojovali proti Němcům za 2. světové. Nečekejte žádné extra filmové triky, ale tam, kde mohli, tvůrci prohodily film archivními záběry. Příběh je dost působivý a také smutný. Když si pak bílí piloti B17 při náletu na Berlín vyžádali právě tyto černochy na P51, byla to emotivní scéna. Technika je taktéž dobová, což filmu přidává na kvalitě. Herci příjemní a tak to má být. Pro mě veliké a hlavně příjemné překvapení.(31.7.2010)

• - Postava Hannibala Leeho (Laurence Fishburne) se narodila v Ottumwě v Iowě stejně jako postava Radara Waltera O'Reillyho (Gary Burghoff) ze seriálu M*A*S*H (od r. 1972). (Segoves Kelt)

• - Cuba Gooding Jr. (Billy Roberts) si zahrál i ve filmu Red Tails (2010), který vypráví příběh o stejné jednotce letců. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natáčení probíhalo ve Fort Chaffee a Fort Smith v Arkansasu, Juliette v Georgii, Muskogee v Oklahomě a Los Angeles. (Cheeker)