Reklama

Reklama

VOD (1)

Píše se rok 1943 - a Němci ještě stále vyhrávají válku. Být bojový pilot a k tomu Afroameričan, který má kromě válečných problémů ještě starosti s předsudky a rasismem, není žádný med. V alabamské Tuskegee šikovní rekruti tmavé pleti bojují nejen proti nepříteli, ale také o uznání bigotních nadřízených, kteří nevěří, že černoši mají dostatek kuráže a inteligence na to, aby se mohli stát bojovými piloty. Černí chlapci ze stíhací letky 332 přesto vytrvale trénují a překonávají nespočetné překážky, aby dokázali, že jsou silnější, rychlejší, houževnatější a lepší letci než většina bílých pilotů, a mohli vzlétnout proti nepříteli. V hlavních rolích válečného dramatu z produkce HBO, které bylo natočeno podle skutečných událostí, hrají Laurence Fishburne, Allen Payne, Malcolm-Jamal Warner ad. (HBO Europe)

(více)

Recenze (31)

Petoss1 

všechny recenze uživatele

Vojnový film ukazujúci že aj černošskí piloti vedeli lietať a dokonca sa im darilo. Bieli Američania tomu nemohli uveriť a ako to býva rasová diskriminácia bola aj v armáde.Všetci im neverili a urážali, ale oni išli za svojim cieľom. Pekná vojnová dráma na ktorej vidieť malý rozpočeť ale ktorá je pútavo natočená. 80% ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Zaujímavý námet podľa skutočnej udalosti, ktorý by si určite zaslúžil bohatší rozpočet, pôsobilo to na mňa až príliš "televízne". Páčilo sa mi, že vzhľadom na ošemetnosť témy snímok nezabŕdol do lacného rasizmu, patetizmu alebo účelovosti. Vzdušné súboje boli fajn, len ich bolo málo a boli dosť odbité, čiže pre diváka boli menej atraktívne. Na druhú stranu ale chápem prečo tomu bolo tak, ale to by sme už opäť boli pri tom rozpočte... Na príjemný oddych a relax stačí. 65/100 ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Film, který osvětlil široké veřejnosti činnost této legendární letky i těžký rasismus v armádě a vládě Spojených států. Ačkoliv statisíce černochů bojovalo po boku bílých v Evropě i Pacifiku, nezacházelo se s nimi stejně. Můžeme tak v údivu sledovat pochybnosti členů americké vlády kdy se ve čtyřicátých letech domnívali, že muž černé pleti nemůže být schopen řídit tak složitý stroj jakým je letadlo. ,,Opice'' přeci něco takového nedokáže. Tuskegee projekt dokázal nejen vyvrátit tyto až idiotské názory, ale vymotivoval úspěšné černé kadety k takovým výkonům, které jim v závěru války mohla závidět nejedna ,,bílá'' stíhací peruť. Kluci začínali zprvu na P40 a specializovali se na ničení pozemních cílů a drobné nepřátelské infrastruktury. Získáním Mustangů se peruť stala plně bojeschopnou jak po stíhací stránce, tak v možnosti doprovázet létající pevnosti nad nepřátelské cíle po celou dobu letu tam a zpět. Je skutečnou pravdou, že vedoucí formací ,,velkých bratrů'' si jako eskortu speciálně žádali červenoocasé Mustangy. Mne na tomto snímku mrzí jediné a to, že když dojde na boj, přeskočí film z barvy na černobílý dokumentární záznam z války což celkem ostře kontrastuje. Já chápu, že by pro Tv byly nějaké extra triky a efekty drahé, ale přesto... Nicméně myšlenka filmu je mnohem hlubší a o leteckých soubojích film není! Doporučuji k vidění také pozdější Red Tails, které mají neprávem zde na CSFD nízké hodnocení. Dávám 4 hvězdy jako 4 listy vrtule P51 D. * * * * ()

Thomassi 

všechny recenze uživatele

O tomto filmu jsem až do nedávna vůbec nevěděl. Pak, když mi přišel pod ruky, řekl jsem si, že to zkusím i když letecké filmy až na několik výjímek nemusím. Ale už od začátku to na mě působilo hodně kladně, až jsem zíral, jak je to uděláno a natočeno. Bylo poznat, že se jedná o TV, ale jelikož se na tom podílelo HBO, nějakou tu kvalitu to musí mít. Příběh popisuje osudy prvních černošských letců, kteří bojovali proti Němcům za 2. světové. Nečekejte žádné extra filmové triky, ale tam, kde mohli, tvůrci prohodily film archivními záběry. Příběh je dost působivý a také smutný. Když si pak bílí piloti B17 při náletu na Berlín vyžádali právě tyto černochy na P51, byla to emotivní scéna. Technika je taktéž dobová, což filmu přidává na kvalitě. Herci příjemní a tak to má být. Pro mě veliké a hlavně příjemné překvapení. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (8)

  • Nahrávka potápějící se lodi, na kterou koukají vojáci, se objevila i v seriálu Letka černých ovcí (od r. 1976). Navíc je to japonská loď, a ne německá. (Cheeker)
  • Ve filmu, jako v mnoha dalších o leteckých bitvách, jsou použity záběry z filmu Bitva o Británii (1969). Jedná se především o záběry německých Messerschmittů, které však ve skutečnosti jsou španělskými Hispany (Buchón HA 1112), jež se po válce vyráběly jako obdoba právě německých Bf 109. (ČSFD)
  • Natáčení probíhalo ve Fort Chaffee a Fort Smith v Arkansasu, Juliette v Georgii, Muskogee v Oklahomě a Los Angeles. (Cheeker)

Reklama

Reklama