Letci z Tuskegee (TV film)

The Tuskegee Airmen

USA, 1995, 106 min

Vojnový film ukazujúci že aj černošskí piloti vedeli lietať a dokonca sa im darilo. Bieli Američania tomu nemohli uveriť a ako to býva rasová diskriminácia bola aj v armáde.Všetci im neverili a urážali, ale oni išli za svojim cieľom. Pekná vojnová dráma na ktorej vidieť malý rozpočeť ale ktorá je pútavo natočená. 80%(22.12.2008)

Letci z Tuskegee v sobě skrývají příběh, který jsem chtěl vidět už hodně dlouhou dobu. A v porovnání s nedávno viděným Red Tails musím říct, že tenhle film, ačkoliv je televizní, to s kvalitou vyhrál na celé čáře. Vlastně je to naprosto poctivá filmařina, která je místy až moc poctivá. Příběh se drží reality nejlépe, jak to jde a jsou situace, kdy film docela nudí. Na druhou stranu letecké souboje nemají chybu a je vidět, že i herci si v rámci tohodle filmu dali hodně záležet. Tři hvězdy za poctivost a upřímnost. Víc ani ťuk.(25.9.2013)

Zaujímavý námet podľa skutočnej udalosti, ktorý by si určite zaslúžil bohatší rozpočet, pôsobilo to na mňa až príliš "televízne". Páčilo sa mi, že vzhľadom na ošemetnosť témy snímok nezabŕdol do lacného rasizmu, patetizmu alebo účelovosti. Vzdušné súboje boli fajn, len ich bolo málo a boli dosť odbité, čiže pre diváka boli menej atraktívne. Na druhú stranu ale chápem prečo tomu bolo tak, ale to by sme už opäť boli pri tom rozpočte... Na príjemný oddych a relax stačí. 65/100(23.10.2016)

Dobré filmy o letcoch každý deň nevznikajú a tých naozaj dobrých spočítame na prstoch jednej ruky. Tento sa môže radiť k tomu lepšiemu, čo na túto tému vzniklo. Vyslovene protirasistické podanie robí z filmu trochu jednostranný pohľad, na druhej strane si treba priznať chyby a uznať, že objektívne je v snímku mnoho pravdy. Akčné scény sú ozdobou filmu, síce ich nie je tak veľa akoby sme si želali, ale rozhodne nie sú zlé. Film určite poteší predovšetkým fanúšikov vojnového žánru i milovníkov lietadiel a lietanie celkovo. Mám iba jediný problém s tým, že po skončení filmu na mňa doľahol pocit, že jedine čierny pilot to vie a lepší neexistuje. Keby sa tomuto tvorcovia dokázali vyhnúť, tak by som mal z filmu o niečo lepší pocit. 70%.(14.5.2013)

Pôsobivý vojnový film z prostredia regrútov na základne a neskôr pilotov nasadených v bojoch 2. svetovej vojny. Ani nie spracovaním, to je limitované televíznymi možnosťami, ale dramatickým príbehom a samotnými osudmi protagonistov. Samozrejme nad bojovými akciami treba prižmúriť oči, od televízneho projektu netreba v tomto smere veľa očakávať, ale predsalen tých dokumentárnych archívnych záberov mohlo byť menej.(9.6.2015)

• - Ve filmu, jako v mnoha dalších o leteckých bitvách, jsou použity záběry z filmu Bitva o Británii (1969). Jedná se především o záběry německých Messerschmittů, které však ve skutečnosti jsou španělskými Hispany (Buchón HA 1112), jež se po válce vyráběly jako obdoba právě německých Bf 109.

• - Cuba Gooding Jr. (Billy Roberts) si zahrál i ve filmu Red Tails (2010), který vypráví příběh o stejné jednotce letců.

• - Torpédoborec, kteří hlavní hrdinové ve filmu "potopí", byl pravděpodobně italský zastaralý torpédoborec Pilo Giuseppe Missori přezbrojený protiletadlovými kanony, v té době převzatý Němci pod označením TA-22. Ten ve skutečnosti černoští piloti, pravděpodobně Lt. Gwynne Pierson a Lt. Wendell Pruitt, jenom poškodili, byl odtažen do přístavu v Terstu, odstaven a řízeně potopen až o 10 měsíců později. (tulakfelix)