poster

Letci z Tuskegee (TV film)

 • USA

  The Tuskegee Airmen

Drama

USA, 1995, 106 min

 • Big Bear
  ****

  Film, který osvětlil široké veřejnosti činnost této legendární letky i těžký rasismus v armádě a vládě Spojených států. Ačkoliv statisíce černochů bojovalo po boku bílých v Evropě i Pacifiku, nezacházelo se s nimi stejně. Můžeme tak v údivu sledovat pochybnosti členů americké vlády kdy se ve čtyřicátých letech domnívali, že muž černé pleti nemůže být schopen řídit tak složitý stroj jakým je letadlo. ,,Opice'' přeci něco takového nedokáže. Tuskegee projekt dokázal nejen vyvrátit tyto až idiotské názory, ale vymotivoval úspěšné černé kadety k takovým výkonům, které jim v závěru války mohla závidět nejedna ,,bílá'' stíhací peruť. Kluci začínali zprvu na P40 a specializovali se na ničení pozemních cílů a drobné nepřátelské infrastruktury. Získáním Mustangů se peruť stala plně bojeschopnou jak po stíhací stránce, tak v možnosti doprovázet létající pevnosti nad nepřátelské cíle po celou dobu letu tam a zpět. Je skutečnou pravdou, že vedoucí formací ,,velkých bratrů'' si jako eskortu speciálně žádali červenoocasé Mustangy. Mne na tomto snímku mrzí jediné a to, že když dojde na boj, přeskočí film z barvy na černobílý dokumentární záznam z války což celkem ostře kontrastuje. Já chápu, že by pro Tv byly nějaké extra triky a efekty drahé, ale přesto... Nicméně myšlenka filmu je mnohem hlubší a o leteckých soubojích film není! Doporučuji k vidění také pozdější Red Tails, které mají neprávem zde na CSFD nízké hodnocení. Dávám 4 hvězdy jako 4 listy vrtule P51 D. * * * *(21.1.2015)

 • Hellboy
  ***

  Na to, o jak důležité téma se jedná, by si tenhle film zasloužil větší rozpočet, než jedna epizoda Akt X (Dobře no, rozpočet byl 8,5 milion dolarů a je to na televizní film docela slušná částka) Ale stejně: filmaři měli k dispozici všeho všudy 3 Mustangy, a když potřebovali trochu zaplnit letiště, tak k tomu použili 2D papírové makety! Když dojde na letecký souboj, tak se jedná o záběry vypůjčené ze starších filmů, což opravdu bije do očí. Je to škoda, ve filmu jich je jen několik, tak mohly představovat určitý vrchol. Ale je to naopak, a možná by bylo lépe, kdyby se vystříhaly, protože značně sráží celkový dojem. Pokaždé, když šli piloti do akce, tak šel film do kopru, tak špatně jsou letecké scény natočené. O to víc člověk musí oceňovat třeba Memphis Belle. Jinak co se týče samotného tématu filmu, tedy první černošské lety, tak je film bohužel dost strašlivě nenápaditý, nevýrazný a schematicky natočený. Postavy jsou neuvěřitelně ploché: zlý bělošský velitel, který černochama pohrdá, ale nakonec uzná, že teda jako jsou schopni létat...černoši, kteří jsou ponižováni, ale přesto bráni zemi, která o ně nestojí... nudnější režii si neumím představit. Škoda.(18.3.2013)

 • Malarkey
  ***

  Letci z Tuskegee v sobě skrývají příběh, který jsem chtěl vidět už hodně dlouhou dobu. A v porovnání s nedávno viděným Red Tails musím říct, že tenhle film, ačkoliv je televizní, to s kvalitou vyhrál na celé čáře. Vlastně je to naprosto poctivá filmařina, která je místy až moc poctivá. Příběh se drží reality nejlépe, jak to jde a jsou situace, kdy film docela nudí. Na druhou stranu letecké souboje nemají chybu a je vidět, že i herci si v rámci tohodle filmu dali hodně záležet. Tři hvězdy za poctivost a upřímnost. Víc ani ťuk.(25.9.2013)

 • Petoss1
  ****

  Vojnový film ukazujúci že aj černošskí piloti vedeli lietať a dokonca sa im darilo. Bieli Američania tomu nemohli uveriť a ako to býva rasová diskriminácia bola aj v armáde.Všetci im neverili a urážali, ale oni išli za svojim cieľom. Pekná vojnová dráma na ktorej vidieť malý rozpočeť ale ktorá je pútavo natočená. 80%(22.12.2008)

 • gogo76
  ****

  Dobré filmy o letcoch každý deň nevznikajú a tých naozaj dobrých spočítame na prstoch jednej ruky. Tento sa môže radiť k tomu lepšiemu, čo na túto tému vzniklo. Vyslovene protirasistické podanie robí z filmu trochu jednostranný pohľad, na druhej strane si treba priznať chyby a uznať, že objektívne je v snímku mnoho pravdy. Akčné scény sú ozdobou filmu, síce ich nie je tak veľa akoby sme si želali, ale rozhodne nie sú zlé. Film určite poteší predovšetkým fanúšikov vojnového žánru i milovníkov lietadiel a lietanie celkovo. Mám iba jediný problém s tým, že po skončení filmu na mňa doľahol pocit, že jedine čierny pilot to vie a lepší neexistuje. Keby sa tomuto tvorcovia dokázali vyhnúť, tak by som mal z filmu o niečo lepší pocit. 70%.(14.5.2013)

 • - Natáčení probíhalo ve Fort Chaffee a Fort Smith v Arkansasu, Juliette v Georgii, Muskogee v Oklahomě a Los Angeles. (Cheeker)

 • - Cuba Gooding Jr. (Billy Roberts) si zahrál i ve filmu Red Tails (2010), který vypráví příběh o stejné jednotce letců. (Zdroj: ČSFD.cz)

 • - Nahrávka potápějící se lodi, na kterou koukají vojáci, se objevila i v seriálu Letka černých ovcí (od r. 1976). Navíc je to japonská loď, a ne německá. (Cheeker)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace