Znovuzrození

• Austrálie

• Kanada

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Drama

USA, 1966, 106 min

Neznámá, nekonzumní, úžasná šleha. Omylnost v jednání i klamání smyslů je filmem prostoupeno od úvodních halucinogenních titulků až k finální vrtačce, nejostřeji z filmu vystupuje při úchvatně falešné písni What shall we do with the drunken sailor, nicméně diváka netrápí a slouží jako atmosféra. Tématem jisté "změny" i strukturou příběhu je film podobný pozdějšímu Kubrickovu Mechanickému pomeranči, nicméně Frankenheimer si zdě více pohrál s kamerou a s jejím snímáním prostorů což vede k úžasným obrazům. Hudba, zdůrazňující momenty filmu, je prací Jerryho Goldsmithe, který za mě konstantě seká pecky, ale jeho práce na Seconds je vůbec nejzdařilejší. Ohulené varhany, mollové stupnice a jednoduché sledy tónů dodávají k filmu správnou paranoidní, neurotickou atmosféru. Vynikající.(12.10.2010)

{452/1001} Stylově je film velmi podobný Frankenheimerově staršímu kousku, Mandžuskému kandidátovi, příběhově je ale naštěstí o hodně lepší. Hodně se mi líbila první atmosferická polovina před samotným "znovuzrozením", ale i druhá část filmu byla zajímavá. 70 %(7.2.2016)

Působivé psychologické sci-fi se zajímavou atmosférou a jasným poselstvím - člověk by rád tak často měnil svůj zaběhnutý život, aniž by si uvědomil, že vlastně neví, co chce, a že snad dokonce je spokojen s tím, co má. Ale nepřijde na to někdy dřív, než už je pozdě. Scéna bakchanálií mi přišla divná - zbytečně dlouhá a ani mi nepřišla jako oslava života. Ostatně - on sám se vzápětí doma na večírku taky totálně opije, ale už to není podáváno jako oslava života. Prostě mi tam některé věci a myšlenky neseděly, a být to o dvacet minut kratší, je i to poselství podle mne zřejmější. Navíc nenabízí film protiváhu - ano, přizná, že velké procento lidí se chce vrátit, že je velký neúspěch, ale už dál neřeší hypotetickou situaci nového začátku a vlastních rozhodování, kdy si člověk konečně uvědomí, co skutečně chtěl, co je jeho "oslavou života". Takže film podle mne zůstal jen na půl cesty a rozhodl se pro co nejjednodušší konec, jenž nesouzní s celkovým dosavadním zaměřením.(16.4.2016)

Nesmírně podivná, civilní a zároveň psychedelická SF, trochu kafkárna, trochu a la P. K. Dick. Vyznění je o to pikantnější, že Rock Hudson hrával v těch nejpřeslazenějších maloměšťáckých filmech a najednou dostane takovou kládu. V němčem mi to připomínalo Muže, který spadl na Zem. Dá se sehnat i v našich videopůjčovnách.(27.9.2004)

První třetina filmu, kde se hlavní hrdina propadá do sledu událostí, mi připomněla Fincherovu Hru. Je to jakési vnitřní puzení, které hlavní hrdiny obou filmů vede k tomu, aby opustili pohodlí středostavovského života a nahlédli, co se skrývá "za zrcadlem". Ačkoli hranici nepřekročili dobrovolně, jsou to oni, kdo, možná podvědomě, udělá první krok.___Co Znovuzrození posouvá jako film na zcela jinou úroveň, je geniální kamera Jamese Wong Howa. Nekonvenční úhly kamery, zejména podhledy v úvodu filmu, a pokřivené čočky umocňují kafkovské vyznění filmu. Celkově se film vyznačuje velmi stísněnou atmosférou, která mírně polevuje ve druhé třetině filmu a vrací se opět v závěru. Velmi, velmi působivý film.(17.11.2016)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Davida Elyho. (Hans.)

• - Arthur Hamilton (John Randolph) nosí hodinky značky Rolex Oyster Perpetual. (dyfur)

• - Seconds bol Frankenheimerovým posledným čiernobielym filmom. (MikO_NR_1909)