Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

yerdua

noo tenhle film si rozhodne zaslouzi plny ohodnoceni, pojednava dost o spolecenskych vztazi a hlavne rasovych puvodech coz je dost zajimavy protoze tenhle film zcela vystihl co se deje v dnesni dobe a nastinil ty momenty tak paradne ze se mi chvilema chtelo brecet, je taky velice poucny tudiz rozhodne stoji za zkouknuti :) ()

MRPitivier

Zvláštní drama od Paula Haggise, které mě bohužel nenadchlo jako filmovou akademii a nejspíš bych se zamyslel nad tím Oskarem! Ale film to není špatný, jen když před tím vidíte díla pana režiséra Clinta Eastwooda, především Million Dollar Baby a Gran Torino, od kterých si doopravdy odnesete silné zážitky, tak v porovnání se snímkem Crash jsi je bohužel tak silné neodnesete, prostě mě ty příběhy jednotlivých postav nezasáhly, neoslovily, nevychutnal jsem si je! Herecké výkony jsou těžko k hodnocení, protože se střídají brilantně zahrané role s mizérií! Ale tento snímek mi udělal radost v jednom směru a to v muzice, která je dokonalá! ()

PavelH

Zajímavý, objektivní a velmi zdařilý pohled na americký "Melting pot". Výborný scénář a režii doplňovaly skvělé výkony herců. Nesmíte se příliš ohlížet na množství náhod, které spojí osudy hlavních charakterů. V životě je spousta náhod a věřte, že to tak může být. Na toto a na to, že každý se v kritických situacích můžeme zachovat jinak, než jací ve skutečnosti jsme, poukazuje tento výborný snímek. ()

iKosser

Pro mě jednoznačně nejlepší film co jsem v tomto roce viděl. Každý si z filmu pamatuje aspoň něco. To něco, co se Vám vybaví, když někdo řekne, jestli jsi ten film viděl. A to něco z tohohle filmu je tak obsáhlé, že má asi délku celého filmu. Silný emociální zážitek za 95% ()

Banned

Hodně povedené, silně emočně naladěné a precizně zahrané drama. Geniální scénář zahraný mnoha známými herci. Crash poukazuje na veškerou rasovou problematiku v Americe a vede tak k zamyšlení. Musím dát ale jen 4*, nevím proč, ale tu pátou hvězdu si nezaslouží. Možná by pomohlo kdybych se na to někdy někde koukl znova. ()

movemat

Film je v niektorých ohľadoch vážne fantastický a dojemný no na druhej strane je to podľa mňa príliš rozkúskované dielo. Množstvo postáv a dejových línií až sa vám to celé začne miešať. Ako keby som videl 10-minútové drámy pospájané do seba. Chcelo by to buď lepšie zosynchronizovanie alebo zníženie množstva postáv resp. dejových línií filmu. ()

eqmatters

Když jsem Crash poprvé viděl, byl jsem nadšen. Perfektní scénař, silné scény, úžasné herecké výkony. Po letech jsem ho viděl zase a seznal, že je to v zásadě monstrózní kýč, tedy film bez hodnoty:-). ()

aa12

Filmy které jsou komplikované nebo se nějakým způsobem proplétají mě baví a tahle věc v níž je ještě navíc dost dobré herecké obsazení mě celkem zaujala. O tématu rasové nesnášenlivosti se už něco natočilo což je správné a lidi by si měli připomínat že toto do společnosti nepatří, ale většinou takové filmy nemají moc dobré herecké obsazení anebo celkově svou kvalitou zaostávají, ale tenhle film je ve všem jiný, takže zajímavý film osudech několika stejných lidí, jen odlišné barvy pleti. ()

Koonix

Skvelá dráma, ktorá sa zaoberá otázkou rasizmu. Sledujeme príbehy ľudí, ktorý na pohľad nemajú nič spoločné, avšak na konci sa všetky ich príbehy vzájomne poprepájajú. Hudba dokonale dotvára atmosféru "špinavého" L.A, herecké obsadenie je skutočne excelentné, každý si tu nájde postavu ktorá mu bude najbližšia. U mňa to bola postava zlodeja áut, ktorý všade videl prejavy rasovej neznášanlivosti, alebo postava zámočníka, ktorý sa s nimi zase všade stretával. Je tu aj množstvo veľmi silných scén, ktoré sa človeku zapíšu do pamäti. Vôbec si nemyslím že film je nadhodnotený, ako niektorí píšu, a oscara za najlepší film roku má určite právom. ()

Izz

Velmi klišovité,politicky korektní,nevyužívající mozaikovitou strukturu ani zdaleka tak,jak by se využívat měla.Crash je velkým omylem akademie,jedním z nejpřeceňovanějších filmů posledních let a taky nejslabší film Paula Haggise,který se ve svých dalších snímcích ukázal v mnohem zajímavějším světle než tady. ()

godspeed

Shlédnuto podruhé, po dlouhé době, a na plný počet to již nevidím. Nicméně stále velmi dobré a soundtrack fantastický. Kapička tomu chyběla ústřední hlavní postava, která by ty střípky nějak významněji spojovala. Měl jsem pocit, že koukám na spoustu dobrých námětů na samostatné filmy, ale v tomto puzzle se nějak navzájem přetloukají, místo aby dotvářely nějaký jasný obraz. ()

karlee

Jak už uvádí některé komentáře níže, po filmařské stránce není moc co vytknout, i příběh je místy poměrně zajímavý, jako celek však působí značně vykonstruovaně, v dobré víře sdělit své poselství film hojně zneužívá náhodu. ()

Talina

Fuuha..nádherný film! Nejemotivnější scéna pro mě asi byla s tou holčičkou...to bylo fakt silné kafe.Jinak..rasismus byl, je a bude a boužel asi ani nikdy nezmizí. ()

departed

Další z řady filmů na téma "Svět je malej". Je nás tu opravdu hodně. Někdo nás nasere, už ho nikdy nechceme vidět a pak ho vidíme třeba na ulici, nebo v krámě jako zaměstnance prodejny, do které si jdeme něco koupit. Máme své životy, osudy, které jsou buďto předurčené nebo si je určujeme naším stylem života. Ať už jsme běloši, černoši nebo asiati, nezáleží na tom, protože lidi jsou lidi. Proč si nezamrdat s přítelkyní, která je zároveň moje kolegyně detektiv? Proč, jakožto černoch, nenahlásit policii černocha, který se mi snažil ukrást auto? Proč nenahlásit policii člověka, který se mě pokusil zastřelit, ale nevěděl, že má slepý? I přesto, že některé scény působily trochu kýčovitě (zrovna třeba to s tím "malým andělem" či krádež vozidla a následné odporování policistům) je Crash skoro až filosofickým snímkem, v hlavní roli sice ,rasismus', ale i tak pojednává o hloubce životů lidí, ať už o zámečnících, zlodějích, guvernérech, policistech, režisérech, prostě o lidech, a je pěkný se na dvě hodiny podívat i někam jinam a sledovat jejich denní osudy (i přes fakt, že sledujeme herce a ne nějaký dokument s opravdovými lidmi). Haggis nám na konec filmu s ironickým úsměvem ještě potvrdí fakt, že ,,na každou svini jednou dojde" scénou bouračky, ve kterém figurovala černoška, která dříve nevyhověla Dillonovu přání, aby se postarala o jeho tátu, a proto to byla ona, do které nabourali, aby si to taky vyžrala. ()

Freshoun

Strach,emoce a síla příběhu se skloubí s hereckými výkony a hlavně ze scénou "zastřelení" dcery Micheale Peňy.Fantastické. ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení