Zimní válka

(festivalový název)
  • Finsko Talvisota (více)
Finsko, 1989, 195 min

Kamera:

Kari Sohlberg

Hudba:

Juha Tikka

Taneli Mäkelä, Vesa Vierikko, Timo Torikka, Heikki Paavilainen, Antti Raivio, Esko Kovero, Markku Huhtamo, Martti Suosalo, Matti Onnismaa, Konsta Mäkelä (více)

V řijnu roku 1939 začalo Rusko požadovat po Finsku značnou část jeho území. Finsko však jako vojensky neutrální stát odmítalo ruské požadavky. Proto 30. listopadu Rusko vtrhlo do Finska, které však bylo na vojenský vpád dobře připraveno. Začala "Zimní válka", která skončila 12. března 1940. Do této války odjíždějí i bratři Hakalové, Martti a Paavo. Byli povoláni, aby bránili svou zem. Mladší Paavo to bere jako čest, ale starší Martti vidí, že i ten nejzkušenější voják může padnout. (Isherwood)

blondboss

A opäť raz ďalší vojnový film zachytávajúci fínsko-sovietsku vojnu s neskutočne premrštenou stopážou. Chápem, že toto obdobie je v podstate fínskym klenotom hrdinstva a že sa snažili si to pripomenúť, kedy sa dalo, ale trošku by som očakával kompaktnejšie režírovanie, lebo miestami to malo taký televízny nádych. V rámci žánru určite fajn, len keď už je toho veľa, tak to postupne aj omrzí. 60 % ()

amundseen

Až sa nechce veriť, ako triezvo a bez pátosu pristúpili Fíni k najslávnejšej vojne vo svojej histórii. Také fínske "Na Západe nič nového". Nikdy som nevidel boje natočené takto realisticky a neprikrášlene. Jeden z najlepších vojnových filmov vôbec. ()

Saxos

Jokelinen, Paananen, Rautavuori, Keltoonennen, Ruotsala a další ....onenové ve filmu "Na finské frontě neklid". Zdařilá produkce i zpracování spíše připomíná samotné Rusáky, nebo hodně velkou inspiraci. Klady: nepřestávající zákopová bezhlavá bitva. Zápory: to padlo stromů. ()

jackalsc

Rusové-banda kokotů. Finové-oceloví muži co jí rusáky k snídani. Čistě patriotický film s konstantní válečnou vřavou kde finům nedochází náboje v opakovačkách, ruských samopalech ppsh-41, kde se nepřebíjí.Ve filmu to vypadá jako kdyby 15 zakopaných finů v zákopech kosilo bez problému celý ruský batalion, který se vždy rozuteče, či dokonce někdy zmizí z bojiště. Kde ruské tanky naráz zastaví, když slyší finské pušky střílet. Tyjo mít víc takových terminátorů, to by se panečku vyhrávaly války. Ač krutě tak naprosto nereálně zobrazeno. Toto není znevažování hrdinů kteří padli v obraně za vlast, ale kritika tvůrců kteří vytvořili ve filmu tak nereálné válečné hrdinné scenérie. Protože úspěchem dobrého válečného filmu nejsou jen lítající končetiny všude kde se člověk podívá. ()

JQK

Za hlavní klad tohoto válečného filmu považuji jeho civilní pojetí. Ať už bojové nebo nebojové scény, jsou podány bez patosu, bez velkých momentů nebo prohlášení. V celkovém vyznění pak film působí téměř jako "dokument" o bojích vojáků, kteří vlastně vojáky vůbec nebyli. V našem prostředí má význam také informační hodnota, kterou film podává, protože tento okrajový konflikt u nás příliš zmapován není. Výhodou i v tomto směru je fakt, že se zaměřuje na osudy jedné roty a nejedná se o velkofilm. Úsporná je také práce s vizuálními efekty, kde nedokážu říct, zda se jedná o nedostatek financí, či zkušenosti, případně dobu vzniku, nebo je to dáno tím, že v této válce kromě několika tanků, děl a letadel proti sobě stáli především pěšáci. Zájemci o finské dějiny 20. století najdou i několik hádanek/otevřených míst. Jednou z nich je účast hlavního hrdiny Marttiho Hakaly a plukovníka v událostech spojených s povstáním hnutí Lapua, k němuž došlo v roce 1932 v Mäntsälä. Při inspekci v kasárnách se ukazuje, že byli na místě. Byli ale na stejné straně? Případně na které? To patrné není. Pro příznivce válečných filmů nebo filmů skandinávské provenience se jedná o jeden z filmů, které je třeba vidět. Upozornit je třeba na to, že existují tři verze, které byly v distribuci. Cca 90 minutová, 126 minutová (patrně nejčastěji dostupná) a režisérská 191 minutová. Nejblíže, kde se tento film dá bez problémů sehnat, je asi sousední Polsko. Tomu odpovídá jazyková verze - finský originál, polský lektor a polské titulky. ()

S120

Zajímavý snímek z doby sovětsko-finské zimní války. Režisérovi se podařilo pěkně vyjádřit ty obrovské Finské obavy na začátku války, ale i těžké a hrdiné boje finských vojáků. Brutalita války je ve filmu vykreslena opravdu velmi sugestivně (například scéna rozpůlení finského vojáka dělostřeleckým granátem). Celkově ale filmu uškodila jeho přílišná délka. Děj tak časem upadá bohužel do stereotypu. ()

tichyBob

Válečné scény jsou vynikající, vypadají realisticky, ale film je příliš dlouhý. Chvílemi jsem se docela nudil. Hlavně těch prvních 50 min. bych zredukoval, kde se seznamujeme s postavami, ale nakonec jsem stejně pořádně nevěděl kdo je kdo. ()

sk.Martin

Trochu zkrátit ...přidat tomu větší dymaniku a pak bych se možná ztotižnil s většinovým hodnocením. Takhle mi to ale přišlo bohužel slabé (konec nevyjímaje) a absolutně bez děje. Je to škoda. ()

TOPmoovie

na rok 1989 dobre technicky urobeny film. ale hodnotil som to z dnesneho pohladu. a hlavne to, o com bola tato vojna a to tento film neukazal. za najdolezitejsie povazujem finske utoky , pocas presunov ruskej armady v uzkom lesnom prostredi, kde dokazali fini rozdelit a dokonca znicit jednu velku cas ruskych sil. a svoje zohral aj kruty mraz vtedy. tento film ukazal iba urcitiy lokalny boj o jeden maly zakop..takze dostojny nazov zimna vojna si nezasluzi. jednozance tu chyba v com bola takticka velkost finov a ich heroicky vykon v tomto tazeni. a to bolo neskutocne vacssie ako je dokonca v tomto filme ukazane. ()

kodwin

Výborný válečný film z finské kuchyně. Ostatně kdo jiný by měl vyprávět o sovětsko-finské válce, která byla konfliktem v období 2. sv. války, a přece do této války tak úplně nepatřila. Zimní válka, která skončila v podstatě neúspěchem Sovětů, jelikož se jim nepovedlo to, co Hiterovi v Polsku. Válka se protáhla a Stalin ji raději ukončil ze strachu z jara, které finskou krajinu promění v bažinu. Hrdinství a odolnost méně početné finské armády je ústředním motivem filmu, který znázorňuje, jak se Finové snažili udržet každou píď země. Talvisota potěší všechny milovníky válečných filmů, bojových scén je hodně a jsou kvalitně (až realisticky) znázorněny, což umocňuje zážitek. Není to úplně stoprocentní, ale pět hvězd to nakonec (pro mě) dá. ()

Henk

Po zdejších příspěvcích se neodvažuji tenhle film komentovat. Pro mne to je nejlepší válečný film,co jsem kdy viděl. Už to tady padlo,ale zatím jsem neslyšel,že by finové natočili film o jejich největším hrdinovi Zimní války. Byl to odstřelovač Simo Häyhä,rusy nazývaný "Bílá smrt",který jen svou puškou zabil více než 500 ruských vojáků. Tak snad se někdy dočkám. ()

Von Kempelen

Jak psal v komentáři Kulmon: Komu se líbilo Band of Brothers, ten bude zbožňovat i Talvisotu.". Možná by tomu i tak bylo (samozřejmě s ohledem na datum a místo vzniku díla), kdyby byl ovšem film rozdělenej tak na tři, čtyři části. Takhle toho bylo prostě moc na jeden film. Přesto příjemnej zážitek, převážně ale pro lidi se zájmem o "Zimní válku" a finskou roli za druhý světový války obecně. ()

Mr.Corpse

Naprosto dokonalý film ztvárňující Finsko-ruskou válku. V beznadějné situaci se houževnatí Fini dokáží bránit neřídnoucím masám Rusů. Nakonec z toho vyšli vítězně, i přes ztrátu některých území (jejichž přesné názvy si bohužel ted nevybavím). Jediné, co tomuto snímku vytknu, je zbytečná délka. Jinak naprosto dokonalý scénář a ztvárnění jak válečné techniky tak i taktiky tehdejší doby. ()

jayjay11 odpad!

No nechápem tých čo tu hádzajú 4-5 hviezdičiek!!!! V tomto filme nieje nič čo by som chválil !!! Nedal som hviezdičku ale dal som odpad len preto aby som vytočil tých čo dávali neoprávnene vysoké hodnotenie a tým vytočili mňa! porovnateľný film so šeherezádou. ()

KiR0

Na shlédnutí tohoto filmu jsem se velmi těšil, ale reakce byla rozporuplná. Na jedné straně se jednalo o velmi atraktivní téma, na druhé mi to připadalo příliš dlouhé Domnívám se, kdyby byl film zkrácen o cca 45 minut, že by mu to prospělo. ()

VohenF78 odpad!

Po přečtení komentářů jsem do filmu šel (jako velký fanda válečných filmů) s obrovským očekáváním. Bohužel k mému nemilému překvapení jsem byl zklamaný naprosto amatérským zpracováním a dějem vůbec. Srovnání s Bratrstvem neohrožených je absolutně mimo mísu. Někdo to tu už myslím psal, ani zmínka o nejslavnějším finském vojákovi jménem Simo Häyhä. Nemůžu jinak než odpad. Naprostá katastrofa. ()

quido.morava

O této části války se obecně mnoho neví, takže oceňuji nejen poměrně zdařile zpracované téma, ale i výběr tématu samotného. ()