Černí baroni

• Slovensko Čierni baroni

Epizody(11)

Adaptace veselých příběhů z neveselých let podle románu Miloslava Švandrlíka. Seriál vznikl z příběhů jeho populárních knih (Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, Říkali mu Terazky, Pět sekyr poručíka Hamáčka, Lásky černého barona, Terazky na Hrad, Černý baron od Botiče, Kam kráčíš, Kefalíne?), podle scénáře M. Bezoušky. Věrohodnou dobovou atmosféru 50. let 20. století vtiskl seriálu renomovaný režisér Juraj Herz, který ve spolupráci s kameramanem Jiřím Macháněm umocnil Švandrlíkův humorný nadhled nad neradostným totalitním režimem v tehdejší československé armádě. (Česká televize)

Doski

Slabé, ale přesto se u toho někdy zasměju. Přecejen s herci, kteří zde jsou to stojí aspoň trochu za to, ale tím nemyslím, že jsou lepší než ve filmu. 50% ()

matysek2425

Nonna:Celkem výstižný koment,herecké obsazení považuji za lepší než ve filmu a to skoro ve všech rolích,Hrycův Terazky je pro mě důvěryhodnější,je více Československý.Vadí mi Holubovo výrazné přehrávání,ale na druhou stranu lépe vystihuje to jak by měl Kefalín podle románové předlohy vypadat(malý,nepěkný,pitvořící se platfusák)Samostatnou kapitolou je historická souvislost,skuteční Pétepáci byli deptáni fyzicky i psychicky v lágrech,v dolech uranových i černouhelných a určitě neprožívali selanku vykreslenou seriálem(i filmem)považuji to však za uměleckou licenci a věrnost našeho národa bojovat humorem proti tragickým dějiným událostem,zároveň si myslím,že dostatečně ukazuje zvrácenost bolševické ideologie.Seriál víc než film kopíruje románovou předlohu a proto ho považuji celkově za zdařilý. ()

rublik05

Na seriálu Černí baroni mě vždy bavili zejména herci, neboť herecké obsazení je zde naprosto skvostné, je doslova napěchováno samými zvučnými jmény a na některé postavy je přímo radost pohledět. Mám na mysli především excelentního Andreje Hryce a Bolka Polívku, kterému role věčně zlitého poručíka Hamáčka sedla jako ulitá a působil v ní tak přirozeně, až mi to chvílemi bylo trochu podezřelé. Na druhou stranu je zde také spousta herců, kterým jsem jejich role prostě nevěřil a našli se i tací, kteří mně svým přehráváním neskutečně lezli na nervy. Jednotlivé epizody jsou vskutku zábavné, po celou dobu panuje příjemně uvolněná atmosféra, hudební podkres rovněž není k zahození. Na můj vkus ale mohla být mnohem lepší kamera, aby seriál nepůsobil tak amatérsky, a také lépe zpracovaný scénář, i když to hlavní, tedy vyobrazení absurdity tehdejšího režimu, se tvůrcům fakt povedlo. Na film to kvalitou asi nemá, ale o moc za ním rozhodně nezaostává. 6/10. ()

Allegro.g.

Trapná záležitost. Nudná a zdlouhavá. Oproti Syrového filmu jsem čekal větší věrnost knižní předloze, ale dočkal jsem se pravého opaku. Každá jedna zápletka je nějak pozměněna (či spíše znásilněna) tak, aby zapadla do celkového, nijak neodsýpajícího unaveného proudu. Terazky som aji nudným kokotom ... ()

TSZ

..."WTF??!!!?" řekl jsem si po shlédnutí prvního dílu tohoto seriálu...ačkoliv jméno režiséra i hereckých představitelů slibovalo přinejmenším stejnou úroveň jako filmové zpracování zkraje 90-tých let (které nebylo nic moc,avšak neurazilo), ale prišlo hluboké rozčarování:-( Zejména Radek Holub v roli vojína Kefalína byl naprosto mimo (patrně mu někdo zapoměl říct že se natáčí Černí baroni a ne nové zpracování Švejka).Kromě něj to už celkem ušlo a když sem si zvykl na tu atmosféru a přijal mylný fakt, že sloužit v padesátých letech na vojně u pomocných vojenských praporů byla děsná švanda, taxem se i občas zasmál.I tak se však jedná o jedno z největších zklamání české seriálové scény,protože jsem čekal opravdu hodně a dostal sakra málo.Juraj Herz se asi zbláznil, protože ON prostě nemohl takovou slátaninu s jasnou hlavou natočit. ()

Rodin

Jen z úcty k režisérovi dávám alespoň 1*. Mám pocit, že předlohu snad ani nečetl, rozhodně jsem absolutně nepochopil, jak je možné že na scénáři se podílel Švandrlík osobně (tedy údajně). Radek Holub jako Kefalín? Opravdu jsem se těšil, protože jsem stále viděl jeho roli v Krávě... no tak tohle byl naprostý humus. On ten celovečerák stál taky za starou belu, ale na ten občas jsem ochoten juknout, pro pár scén, které se povedly, i když celek je laciný prvoplánový brutus. Ovšem proti tomuto seriálu šlo o zlatý fond kinematografie. Sorry, Mistře Herzi, tohle jste snad při svých kvalitách neměl zapotřebí (a rozhodně jste to neměl podepisovat). ()

topi80

Ona to vlastně u těch pétépáků byla docela sranda. Vojáci se smáli gumám do obličeje (včetně generála Čepičky), nic nedělali, jenom se tak poflakovali, občas gumám nějakou slepici sežrali. Takovou vojnu by si přál každý z nás. Taky se vám na tom něco nepozdává? Odpad nedávám jen proto, že v té přihrádce je příliš velký přetlak dalších "seriálů". A i když jsem nechal hvězdičku, tento k nim patří taky. ()

Stejšn

Ježkovy voči, na tuhle zhovadilost jsem skoro zapomněl a bohužel jsem si na ní teď vzpomněl. Zatímco filmová adaptace je velice pěkná, todle je fakt tragédie a je jedině dobře, že se na obrazovkách neobjevuje zrovna moc často. Ostuda Juraje Herze. ()

Kajislav89

Těžké zklamání. Už jen výběr Radka Holuba do role Kefalína. Kefalín je pro mě symbolem inteligentního humoru a ne prostoduchý švejk. Je to subjektivní pocit a nemusí se shodovat s autorem předlohy, ale byl to jeden z důvodů, které mi dojem o seriálu pokazily. Celkově lze říci, že první díly ještě ušly, ale postupně šla kvalita rapidně dolů. Tomuhle dílu prostě sedí filmové zpracování a ne zbytečně uloudaná seriálová forma. ()

offlineman

Jako vyloženou slabotu bych to neviděl, ale......... Nesedl mi, jako hodně lidem, Radek Holub jako Kefalín. Na druhou stranu to zachraňují staří borci jako Hryc, Jandák, Nárožný, ale nejvíc Bolek Polívka. Jeho hláška: "Muziko hrej, na nic se neptej" a v jiném díle jeho čepice zapíchnutá do čerstvého asfaltu, tak tyhle věci mě pobavily!!!! ()

ostravak30

Asi jsme až moc zhýčkaní dokonalostí a genialitou filmu, ale tato verze není zrovna povedená. Co jsem pochopil z rozhovorů, tak seriál je více podle knihy, respektive co se nevešlo do filmu, seriál pohodlně obsáhl. I přes angažování hereckých legend a hvězd se nepovedlo Juraji Herzovi je skloubit všechny postavy dohromady, aby herecky zahrály jinak již slavné postavy nově, ale přesto zajímavě a hlavně zábavně. Věčně ožralý Polívka nebo ksichtící se Kaiser prostě nestačili. Vlastně to už Radek Holub řekl na začátku. "Švejkovatět, švejkovatět a zase švejkovatět." Ale Švejk už tady jednou byl a Černí Baroni také. A právě do kombinace obou se chtěl seriál stylizovat, leč nepovedlo se. ()

curil

"Keď bude vojna, nastúpite v prilbách do reky a bojové jednotky poidú cez vás ako cez most!" - poručík Čaliga Tak já stavím televizní zpracování románu na stejnou úroveň jako film Zdeňka Syrového. Vzpomínám, jak jsem knihu opisoval v  sedmdesátých letech na stroji se sedmi kopíráky, abych ji mohl poskytnout kamarádům. Dosud vlastním vydání z nakladatelství Vysočina z Havlíčkova Brodu 1969. Obsazení rolí je výtečné, Anton Hryc se přinejmenším vyrovná Pavlu   Landovskému, u mě je to ještě lepší výkon ve více polohách v hlavní roli. Navíc v TV zpracování jsou použity i další motivy z pokračování a to většina lidí nezná, protože nečte. Pak se to lehce zatracuje. Je to účet bez hostinského. ()

Jumper odpad!

Černí baroni jsou můj oblíbený film na který se vždycky, když běží v TV, rád kouknu, ale tohle je katastrofa... ()

SenFlxr

Knihu jsem četl – byl jsem nadšen, viděl jsem film – byl jsem spokojen, zhlédl jsem seriál – byl jsem znechucen. A to především díky obsazení hlavní role, proč se Radek Holub jako Kefalín pořád uculuje jako trotl? Ostatní postavy, nebyly zas tak hrozné (ovšem v porovnání s filmem neobstojí ani ty), jenže ta hlavní mě pokazila dojem z celého seriálu... ()

Adam's

O notný kus zaostává za literárními předlohami i filmovým zpracováním. Místy dost trapné, místy dost zábavné. Z průměrných a podprůměrných výkonů vyčnívají Polívka a především Andrej Hryc. ()

Nonna

Vzhledem k tak obrovské úspěšnosti filmu Černí baroni a poměrně velkému konzervatismu českého diváka, vzal si na sebe Juraj Herz opravdu velice složitý úkol, když se rozhodl natočit seriál jinak. Myslím, že se mu to však podařilo. Seriálová podoba sice není takovým uceleným příběhem, jako filmová, ale na druhé straně daleko více koresponduje s knižní předlohou, která sestává z jednotlivých a mnohdy nenavazujících historek a příběhů. To a fakt, že jde o dlouhý seriál, umožňuje v daleko širším spektru ukázat nesmyslnosti a zločinnosti období našich dějin, za něž dnes nezbývá, než se stydět. Nejen režisér, ale i herci museli mít velmi složitý úkol - převzít roli po někom, kdo ji tak skvěle zahrál. Mnozí herci se mi v seriálu líbí více, než ve filmu. Např. Pavla Landovského si jako herce velice vážím a jeho Terazky už svou oblibou zlidověl, ale Andrej Hryc je skutečný Terazky, tak si ho při četbě představuju - řečí, postavou, povahou a na Terazkym příběh prostě z velké míry stojí. Naopak Radek Holub svého Kefalína kapánek přešvihl a nějak mu toho intelektuála mezi vším švejkováním nevěřím. Výborný je Ciml Liška, doktor Töpfer i malíř Vaculík (jehož postava je jedna z těch, nad jejichž osudem se svírá srdce bezmocností). Film je okořeněn dobrou Skoumalovou hudbou, i když musím přiznat, že když sleduju víc dílů za sebou, "Dupající králíky" přetáčím. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc