Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

kinej

Rozhodně doposud nepovedenější díl Harryho Pottera. Cuarón ubral pohádkovosti a naopak vložil do filmu mnohem temnější a dospělejší styl. Jendnak ubylo skřetů apod. a také nechal studenty Bradavic obléci normální hšaty. To vše může filmu dodat širší publikum. Zároveň od klasicky vyprávěných starších dílů, má tento energii na rozdávání. Dynamické kamery a střihy nenechají diváka ani na chvíli spočinout a já měl dojem neusátlé jízdy. Dostat ke komridlu Cuaróna byl od producentů geniální tah. ()

Hrabka

Je to úplně něco jiného než první dva díly, to bez diskuze. Ale že by mě to bavilo víc než úspěšné rodinné předešlé díly, to se moc říct nedá. Děj není alespoň pro mě moc zajímavý a atmosféra zešedivěla, což se mi moc nelíbilo. Některé scény jsou dobré, jako např. "návrat do minulosti", ale jinak mě to přišlo takové zdlouhavý a ne zrovna poutavý. Nic proti hodnocení, ale já Harryho prostě nežeru. 60% ()

cheyene

Inu, na to, jak nemám v oblibě fantasy, jsem se po prvních dvou dílech na další pokračování těšil. Neříkám, že jsem byl ve finále zklamaný, ale příběhově mě tento počin příliš neoslnil. Neodehrálo se tu nic natolik zajímavého, abych si Vězně z Azkabanu uchoval v paměti na delší čas a připočtu-li k tomu ještě tentokrát obzvlášť nezáživný úvod (dokud se opět nedostal do Bradavic), vyjde mi to celé na 3*. ()

juta

Velký skok z bezstarostné a radostné jízdy k ponuré a temné atmosféře. Tady bylo zapotřebí opravdu hodně zeleného plátna, Cuarón potřeboval snad jen jednu místnost pro natočení veškerých scén ne? :D Na můj vkus zde bylo hodně cítit klišé, až to působilo trapně. Spoiler: Například to, jak se schová Harry a Hermelína za strom, koukají se jedním směrem, couvají a samozřejmě za nimi na ně vlkodlak už čeká. Nic převratného se tu neodkryje. Bohužel stále nemůžu přijít tomuhle dílu na chuť, přitom začátek vypadal tak nadějně. Snad příště... ()

paascha

Jak bych to tak řekl? Už jsem viděl i lepší? Na HP slabší? Ujde to? Asi nakonec neřeknu nic, ono se nic nestane...:-) ()

Kass

"I solemnly swear that I am up to no good." Po dvou rekreačních projížďkách přichází na řadu zběsilá jízda. Tentokrát to v Bradavicích opravdu žije. Režisér A. Cuaron se kouzlením skvostné atmosféry snaží vtáhnout diváky co nejvíce do Harryho světa. Když v řadě krásných exteriérových záběrů prší, fouká vítr, létají blesky, sněží, člověk to nejen vidí, ale díky Cuaronově hře s okolím téměř cítí. Bradavice konečně pulsují pod taktovkou magie. Rovněž jsem ocenil jistou záměnu dřívější gothické atmosféry za zdejší keltskou; což silně podporuje i inovativní Williamsova hudba. Herečtí představitelé učitelů a dospělých jsou stejně dobří jako v minulých dílech. Změnou ovšem je, že mladí herci už přestali být jen bandou roztomilých figurek, ale stali se z nich emocemi sálající lidské bytosti. Být dítě školou povinné, nedovedu si představit, že by se mi nějaký současný film líbil více než "Harry Potter a vězeň z Azkabanu". 100% ()

Fiftis

Po predchádzajúcich dvoch filmoch prišli menšie vizuálne zmeny ako aj režisér ale nijako extra to neuškodilo. Okrem zmeny Dumbledora (predchádzajúci predstaviteľ umrel). Prítomnosť hercov ako Timothy Spall, David Thewlis, Gary Oldman bola viac než výborná. Záchranný autobus, nafúknutá teta Marge, Dobby..to všetko stojí zato vidieť. Film je stále na vysokej úrovni ale v dobe kedy som to videl prvý krát ma mrzelo pár zmien od režiséra, ako nosenie v zámku civilné oblečenie a podobne. ()

Shakers

Bal som sa, že keď Pottera nebude točiť Columbus, bude to stáť za prd. No opak je pravdou. Je to ešte lepšie ako som si myslel. Naše trio už dospieva a záhady a príbeh sú čoraz napínavejšie a zaujímavejšie. Alfonso Cuarón tomu dodal atmosféru, ktorá už nie je čisto pre tých najmenších a zaujímavý príbeh tretej knihy mu k tomu tiež pomáha. Sú tu dementori, ktorý z vás vytiahnu váš strach, je tu zahadná postava menom Pettigrew, ktorá je už dávno mŕtva, je tu nebezpečný čarodejník a vrah, ktorý utiekol z Azkabanu a ktorý podľa legiend pomáhal, veď viete komu. Do toho si ešte pripočítajte sympatického nového profesora proti čiernej mágii Remusa Lupina (skvelý Thewlis), či znova brilantného Johna Williamsa. Zmena na riaditeľskej stoličke v podaní Miachaela Gambona tiež nie je zlá. Najlepší diel s celej serie! Obľúbený soundtrack: Buckbeak's Flight, A Window to the Past, The Portrait Gallery, Finale, Mischief Managed!. 100% - 5* ()

DJ_bart

Tohle je SIRIOUSLY nejlepší díl celý série. Alfonso Cuarón se naprosto bravurně chopil Potterovského fenoménu – atypicky, nekonvenčně, víceméně artově, se specificky subtilní fantazijní poetikou, brilantní vizuální estetikou a coming-of-age prvky – jednoduše formou, která redefinovala charakter celé franšízy. A klidně bych si troufl tvrdit, že kdyby režíroval zbylé filmy, mohla by Harry Potter série bezproblémově konkurovat LotRovi a jiným filmovým ságám, jelikož porozuměl kouzlu literární předlohy jako málokdo a věrohodně zachytil její magii a fikční rozmanitost jako nikdo jiný. Rowlingová může být nač hrdá. Virtuózní záležitost..... 10 mozkomorů z 10 ()

ajuska

Skvělé zpracování potterovského příběhu, za zmínku stojí především atmosféra. Harry Potter pořádně potemněl a to mu jen prospělo. Mozkomoři jsou děsiví i když létají místo toho, aby se vznášeli jen pár centimetrů nad zemí. Na Hermionino tajemství je upozorňováno až příliš okatě, ale závěr s časovou smyčkou je trochu poupraven a velmi dobře vyřešen.Vlkodlak sice není podle mých představ, ale jinak je všechno perfektní. ()

filmfanouch

Chris Columbus byl zvolen jako režisér Harryho Pottera a Kamene mudrců i díky faktu, že po prvních dvou dílech Sám doma či Mrs. Doubtfire byl osvědčeným režisérem ohledně práce s dětskými herci, což u adaptování knih o Harry Potterovi byla alespoň zpočátku nutná disciplína. Při nalití čistého vína ovšem nikdo nezpochybnil fakt, že je Columbus přinejlepším velmi schopný rutinér, který sice dokázal v prvních dvou dílech Harryho Pottera svět J. K. Rowlingové přenést do filmové podoby, kdovíjak výrazným rukopisem ovšem ani Kamene mudrců a ani Tajemnou komnatu neobalil. Když tedy po Tajemné komnatě režírování série opustil, přenechal dveře svému nástupci. Režie Vězně z Azkabanu se nakonec chopil Alfonso Cuarón, který už tehdy mohl působit jako velmi zajímavá i trochu zvláštní volba. Pozdější režisér Potomků lidí, Gravitace nebo Romy ovšem udělal minimálně jedno - natočil nejvíce autorský Harry Potter film. Rodák z Mexika byl zvolen samotným Columbusem pro pozici jeho nástupce, i přes neznalost světa Harryho Pottera Cuarón nabídku přijmul a nechal se do světa čar a kouzel okamžitě začlenit. Cuarón poté dostal od samotné autorky Rowlingové povolení k pár změnám, které ovšem nesměli zabít duch původní předlohy. Bradavický hřbitov tak musel do koše, menší poklony Mexiku či sluneční hodiny naopak nebyli problém. Do jisté míry nejspíš i proto, že i když to vlastně během pár prvních minut nemusí být patrné, mezi ústřední témata Vězně z Azkabanu patří i čas. Vězeň z Azkabanu je v kontextu série o Harry Potterovi tím filmem, který začíná budovat most pro temnější a osudovější filmy série. I přes absenci Voldemorta se už zde rozmísťují šachové figurky, především je v kontrastu Kamene mudrců Tajemné komnaty Vězeň z Azkabanu o ždibec dospělejší, než jeho předchůdce. 13-letý Harry Potter ostatně načítá období pubertálního věku, kdy mladistvým cloumá hotový gejzír emocí. Které se ještě hůř snášejí, když je někdo v situaci jako Harry Potter. S absencí Columbuse a nástupem Cuaróna už jasně musela přijít nevyhnutelná změna, Cuarón ovšem již od počátku servíruje jeden audiovizuální nápad za druhým a vyvolává skrze ně dojem, že divák skutečně sleduje dění ve světě čar a kouzel. Ano, úvodní scéna s Lumos Maxima do jisté míry nekoresponduje s základním pravidlem o tom, že nezletilí kouzelníci nesmí mimo Bradavice kouzlit, stačí si ovšem počkat pár minut, sledovat jak Cuarón v jeden moment vytasí ruční kameru (kterou se Cuarón rozhodl aplikovat u většiny svého dalšího filmu Potomci lidí), při nafoukání tety Marge vytasí velmi kreativní sekvencí a po sekvenci se Záchranným autobusem už byla ruka v rukávě, kdy bylo jasné, že se Harryho Pottera chopil někdo s neskutečnou kreativní energií. A tu se pokusil třetímu přírůstku do filmové ságy o Harry Potterovi věnovat. Sice třetí dávka magického světa čar a kouzel, přesto obalena i motivy o pomstě a strachu. V podání Cuaróna sice tento Harry Potter nepřišel o řádku velmi humorných momentů (Vězeň z Azkabanu je paradoxně dost možná jeden z nejhumornějších filmů Harryho Pottera), s tím je ovšem i temnější a Harrymu Potterovi jde více pod kůži. Výhra tedy byla, že se Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson neprojevili jako castingové omyly století, naopak se ukázalo, že herecky zrají, do jisté míry i díky interakci se svými staršími hereckými kolegy. Potěšilo to především u Daniela Radcliffea, na kterém měla celá sága stát a v těch nejvíce vyhrocených momentech Radcliffe ukázal, že není o budoucnost série dvakrát velmi důvod se bát. V Cuarónově podání rázem i Bradavice působili jako více divočejší místo, John Williams (který se Vězněm z Azkabanu se sérii o Harry Potterovi rozloučil) poté dodal řádku parádních hudebních motivů, které, kdy se u některých těžko dá věřit tomu, že za některými motivy stojí vážně on (například hudební motiv Záchranného autobusu). Tohle pojetí Bradavic možná bylo v jistých drobných případech až příliš drobné, přesto potěší, že Cuarón skutečně zvládl Harryho Pottera pojmout výrazně po svém. I Vězeň z Azkabanu sází do jisté míry na detektivní vyprávění, které je plné několika zvratů, Cuarón navíc zvládl skvěle i hororovou atmosféru, především v momentě, kdy na scénu poprvé přichází Mozkomorové. Design Mozkomorů byl sice možná půvabnější až ve filmech Davida Yatese, Mozkomorové ovšem i díky své tajemné podstatě, připomínání těch nejhorších vzpomínek a touze po vysávání duše představovali hrozbu. Jakmile pak v jedné silné scéně definitivně dojde k vyřízení účtů, funguje v ní nejen husina, ale i emoce. Stejně jako v mnoha momentech tohoto Cuarónova vizuálního mistrovského díla. Michael Gambon přišel, aby v roli Albuse Brumbála nahradil zesnulého Richarda Harrise a rázem bylo snadné mít pocit, že se našla solidní náhrada, která si ovšem zákonitě Brumbála pojme zákonitě po svém. Gary Oldman se tu představil jako Sirius Black a vyvolal stejný dojem jako v případě toho, když se někde objeví Gary Oldman. A David Thewlis (jehož Remuse Lupina Cuarón úsměvně považoval za homosexuála a po Thewlisovi chtěl, aby Lupina zahrál jako homosexuálního tuláka) se projevil nejen jako nejideálnější učitel Obrany proti černé magii, ale i jako jedna z nejtragičtějších postav celého světa Harryho Pottera. Ještě štěstí, že se Thewlis nakonec skutečně v Kameni mudrců nechopil role Quirella, jeho pojetí Lupina (i přes nedostatek prostoru v nadcházejících filmech) bylo fantastické. Největší problém Vězně z Azkabanu tkví už v samotné předloze - hrátky s časem. Ano, to v kontextu filmového vyprávění též slouží k několika velmi kreativním a osvěžujícím vizuálním nápadům, hrátky s časem ostatně slouží i ke katarzi jednoho motivu. Přesto právě představení obraceče času působí jako krapet zbytečná vypravěčská berlička, kterou naštěstí Rowlingová dokázala obhájit natolik, že už se cestováním v čase v rámci budoucích dílů série Harryho Pottera nikdo nezabýval (s výjimkou divadelní hry Prokleté dítě, která ovšem zničila vše, co se o obracečích časů ví). Minimálně v kontextu filmové adaptace ovšem všechno to odkazování k času k tomu nevyhnutelně vede a Cuarón minimálně skutečně cestování v čase (pořád jednu z nejlínějších scenáristických i literárních berliček v historii) dokázal využít k várce kreativity. V kontextu vizuálních efektů je na tom Vězeň z Azkabanu v jistých ohledech nejhůř ze všech dílů, scenárista Steve Kloves se poté sice mohl i tentokrát předvést jako scenárista, který dokáže do filmového scénáře vecpat to nejdůležitější a (nezpochybnitelnou) vatu nechat odkráčet do zapadajícího slunce, do velké míry poté ovšem možná až příliš sází na domýšlení diváků (i když identitu tvůrců Pobertova plánku si nejspíš časem domyslí každý). S odstupem času je ovšem primárně zajímavé zamýšlet se, jak moc by celá filmová sága o Harry Potterovi mohla vypadat, kdyby (alespoň na nějakou dobu) u kormidla zůstal Cuarón. Ten sice odmítl nabídku vrátit se pro další film s podtitulem Ohnivý pohár a místo toho nezanedbat post-produkci Vězně z Azkabanu, v průběhu si ovšem stačí vzpomenout, jak moc působivě dokázal Cuarón natočit famfrpálový zápas, zápolení s Vrbou mlátičkou či konfrontaci vlkodlaka a velkého černého psa. Z vizuálních nápadů poté stojí za zmínku i (v kontextu vyprávění) chytrá práce s měsícem, neskutečně kreativní sekvence pojednávající o návratu v čase, různé kamerové průlety či skvělé závěrečné titulky. Cuarón se možná nechal do světa čar a kouzel zasvětit urychleně před startem natáčení, kouzlo tohoto světa ovšem dokázal prodat i za cenu osobitějšího pojetí. Cuarónovo uchopení minimálně dokázalo v mnoha lidech vyvolat zvědavost na další díly, i přes . Se vší úctou k Mikeovi Newellovi, Turnaj tří kouzelníků v podání Cuaróńa by asi bylo jiným audiovizuálním kafé. Cuarón dokázal v roce 2004 natočit neskutečně audiovizuálně hravou fantasy, kde fungovali i dospělejší (a pro budoucnost série nevyhnutelné) motivy. I kdyby Vězeň z Azkabanu pro někoho nepředstavoval TOP v rámci celé série, jeho důležitost zpochybnit nemůže..... () (méně) (více)

Jacinda

Povedené zpracování 3. dílu Pottera, i když ze Siriuse udělali trošku duševně nevyrovnaného člověka. Naopak Snape je opět dokonalý. Pěkná hudba i prostředí dali trojce HP nový rozměr. Z mozkomorů jde celkem strach, i když si je neustále spojuji s přízraky z Pána prstenů. Každopádně se pohádka mění pomalu v triller. Bude jí to ale ještě trvat, i když v knihách tato změna probíhá rychleji. Scénáristé si zřejmě neuvědomují, že další díly už nejsou ryze pro malé děti. ()

Jhershaw

Mírně zklamán z Tajemné komnaty jsem byl zvědavý, jak se na třetím Potterovi projeví změna režiséra - projevila se hodně, a je to jen dobře. Film se už nesnaží být trikově výpravný, spíš hravý a jemný. Na tom, že je více temný (především díky mozkomorům), ovšem má zásluhu knižní předloha. Ale hlavně: herci jsou čím dál tím lepší (vynikající Gary Oldman) a oproti HP2 jsem se vůbec nenudil. 90% ()

DaliX

No fakt sila! Je pravdou, že Alfonso Cuarón spravil z možno detskejšieho Harryho Pottera Chrisa Columbusa dospelejšieho, resp. to nie je žiadny teenagerský film (v zmysle teen filmov) ale temnejšie, depresívnejšie a dospelejšie dielo oproti jeho predchodcom. Taktiež tu je nová hlavná postava Sirius Black a celkovo najtemnejšie postavy z celej mytológie Harry Pottera, Dementori, odporné tvory ktoré vysávajú všetko šťastie. A aj preto získal tretí Harry Potter rating PG-13. Tá temná atmosféra tomu fakt svedčí, trošku ma zamrzelo, že už hudba Johna Williamsa nie je až taká čarovná ako minule, jazda na Hipogrifovi patrí k tomu najlepšiemu čo je vo filme vidieť, ak by som to mohol zhodnotiť tak v tejto časti nám séria Harry Potter nádherne dospela do stavu, kde si to vychutnajú aj starší diváci (o fanúšikoch nehovoriac) a s istotou môžem tvrdiť, že ešte tento filmový kúsok je vernou adaptáciou knihy. ()

JohnnyD

Herci dospeli (Emma Watson je nádherná a Rupert Grint raz bude skvelým komikom), atmosféra tiež dospela a príbeh má konečne nielen hlavu a pätu, ale aj zvyšok tela. Skvelé finále s cestovaním v čase, rozkošní bubáci, skvelý Gary Oldman a temná réžia Alfonsa Cuaróna ... ale stále tomu niečo chýba. Popravde chýba tu toho dosť... ()

playboxguest

Jediná Potterovka, kterou jsem četla a přitom asi i nejlepší zfilmovaná. Baví mě od začátku do konce, což je úctyhodné, protože zbývající díly mi v prvních případech připadají moc dětské, v těch dalších moc natahované. ()

sheen

Jednoznačně nejlepší díl z 5ti (akorát jsem dokončil další shlédnutí, půl dne po té, kdy jsem viděl Relikvii part 2...stále je Vězeň nejlepší díl), co se zatím urodily na filmovém plátně. Bez zaváhání, bez pochyb, bez chyby. Hutná atmosféra, parádní kouzlení, strach z mozkomorů, výtečný profesor Lupin. Ovšem nejlepší byl Gary Oldman, to je herec par excelanc, škoda, že nedostal více prostoru. Cuarón měl zůstat na velící židli minimálně ještě jeden díl!!! ()

Hromino

„Is that really what my hair looks like from the back?” –– I když si pouštím třetí film potterovské série už aspoň na podvacáté, stále nedokážu pochopit ono vynášení Cuaróna do nebes. Spíš bych řekl, že měl pouze štěstí, že na něj vyšel jeden z nejlepších knižních dílů série, který měl potenciál oslovit co nejširší skupinu diváků. S výsledkem ale úplně spokojen nejsem. Jednak na tom má zásluhu pan ňouma Kloves, jehož typické scenáristické trademarky - jeho klasické "hlášky", podivný smysl pro humor (ta scéna s uklízečkou - dodnes jsem nepochopil, co to sakra mělo být?!) a necitlivé kleštění knihy samozřejmě vzaly za své (o minulosti Harryho rodičů fakt zoufalé minimum, kde je vysvětleno, že vlastně Lupin, Harryho otec a spol. byli autory Pobertova plánku?!). A potom druhá věc, se kterou nejsem úplně spokojen - samotný režisér. Co mě zklamalo, byla občasná absence emocí. Některé scény, které měly být nějakým způsobem atmosferické - let na Klofanovi, setkání v Chroptící chýši nebo Lupinova přeměna - mi připadaly vyloženě studené jak psí čumák, bez emocí a mnohdy i k smíchu. Nevím, na kolik procent je to vina režiséra, herců nebo případně trikařů, ale nečekal jsem, že se budu místy i nudit. Ale teď k té lepší stránce - parádní hudba Johna Williamse, Radcliffe se konečně o něco zlepšil v hraní (i když scéna "I'll kill him!" působí i tak směšně), pěkné exteriéry a až na Klofana a vlkodlaka, kteří vypadali hodně digitálně, i velice pěkné triky. Mozkomoři jsou fajn, atmosféra jinak taky a i když to vypadá, že jsem v předchozích větách jenom kritizoval a film se mi nelíbil, tak to zas ne - líbil, jenom prostě nechápu ten všeobecný humbuk okolo tohoto dílu. U pátého dílu bych ho pochopil, ale tady určitě ne... jinak volte určitě originální znění, v tomhle díle je český dabing fakt děsný (zvláště Ron). ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy