Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

iXtr3m3

Skvelá "rozprávka" pre malých aj veľkých, ktorá započala filmovú podobu jednej knižnej mánie a série. Spracovanie hodné svojej doby tak akurát, ale ani táto ani ďalšie časti ma nikdy do kina nezlákali, takže som ich vždy videl po pár mesiacoch po premiére doma v ripe na na USB v TV. ()

sQelle

O dost přirozenější cesta pro děti do fantasy světa(narozdíl od Pána prstenů), který se dá lehko zamilovat. Pohádkový vzhled Brumbála a profesora Kratiknota toho důkazem. Jejich vzhled se postupem času změní a stanou se více pro dospělejší publikum. Naivita hlavního třílístku, neznalost světa. To všechno nahrává malým objevitelům kouzel. Mě to jako malého nezasáhlo a našel si cestu až o několik let později a proto, pro mě první díl nemá takový zásah, i tak mi nezbývá než smeknout před filmem a hlavně ikonickou hudbou, rozeznatelnou na prvních pár tónů. Jasně efekty nebyly asi ani hezké v době vydání, ale filmy okolo roku 2000 to tak měly, buď to bylo snesitelné a nebo takové nepatrné peklo. A k tomu skvělý překlad bratrů Medků, který se vryl pod kůži i neznalcům tohoto světa a pojmy jako Zmijozel, famfrpál nebo Kvikálkov patří takřka do běžného jazyka. ()

Hopper

Sen všetkých Potterofilov, film pre deti ale aj dospelých. Pomerne slušná adaptácia predlohy, na ktorú sa dobre pozerá. Dobrý OST. ()

cold

Nevím proč, ale musím ho srovnávat s Pánem prstenů. Možná je to tím, že vešel do kin skoro ve stejnou dobu. Tím, ale jakákoli podobnost končí. Exteriéry nic moc. Příběh jednoduchý (najednu stranu je to pohádka). Zbytečně prodlužovaný a místy hluchý film. Kdyby Pán prstenů v tu dobu nebyl, tak by se mi možná líbil, ale kdo jednou vidí ve filmu takový příběh a exteriéry jako v LOTRovi , tak (ach).... v tomto filmu jsou jaksi plytké. No nic, až se jednou na tento film budu dívat se svými dětmi, tak možná změním názor. Zatím 2 a 1/2*. ()

matthew.d

Kdyby mi bylo devět, tak se z toho asi udělám. Takhle mi to příjde jako absolutně rutinérsky udělaná adaptace, kterou přejdu s mírným sentimentem a lehkým úsměvem na tváři. ()

Pussycat18

HP - geniální knižní záležitost! Kámen mudrců je v režii Chrise Columba, což je příslib kvalitního rodinného snímku, kouzelný. Krásně zpracované efekty, představení postav i úvod do nekonečného příběhu. Zfilmování oceňuji, knihu miluji. Herci jsou dobří: Daniel je lehce prkený, to ano, ale to jen podtrhuje nervozitu ze zjištění jeho původu, takže to vyzní dobře. Velice mi sedí Richard Harris v roli Brumbála, perfektně ztvárnil charakter osobnosti, a Alan Rickman v roli Severuse Snapa. Jsem velký fanoušek HP a tomuto filmu dávám jednoznačně 5*! ()

Mazlik4

[My best 100] Pohádka o liberální škole čarodějů zázračně funguje i jako samostatný film. Škoda jen trapných pokračování ... ()

sl4necek

Film pro malé děti. Měl jsem takový divný pocit, že se to celé odehrává v jakési bublině. Kdo mě nechápe, toho pochopím. ()

The_Second

Je to děs. Nevim proč ale když jsem na to koukal nedávno přišlo mi to jako dlouhá reklama na Vánoce. Jak knižní tak i filmovou sérii mam dost rád, ale Kámen mudrců se mi nelíbí ani v jedný podobě. Příběh podle mýho není dost silný na to aby udržel celý film, je to spíš povídka roztažená na neuvěřitelný dvě a půl hodiny. Navíc filmová verze není moc věrnou adaptací knihy, ale ono ve výsledku je to zřejmě dost jedno. Uznávám to jen proto že díky tomu tady máme filmovou verzi jednoho z nejzajímavějších knižních světů. Ještě jeden klad tenhle film má a to je jeho obsazení. Hlavní trojice v dalších dílech dokazuje, že talent rozhodně mají (teda v tomhle ani v dalším díle si toho nevšimnete), docela se těšim až je uvidim v nákých jiných rolích. Ovšem pochybuju, že si je někdo bude pamatovat jinak než jako Harryho, Rona a Hermionu. No a pak ještě obsazení Alana Rickmana do role Severuse Snapea prostě nemá chybu. ()

Merkin

Kouzelná děcká pohádka provoněná tajemnem a plná takové té prostoduchosti a naivity s jasným cílem dobrat se k šťastnému konci. Navíc se Columbus strefil do té správné noty u většiny postav a především u čarodějnického světa, který dokonale zafungoval a nalákal tak do kin i ty, kteří byli na knihu buď příliš malí, nebo příliš líní. Rozhodně nejvěrnější potterovské předloze ze všech pozdějších snímků, protože tady se ještě film přizpůsoboval knize a nikoliv naopak:) ()

Hanys_

První Harry. Největší průser je, že ve srovnání s dalšími (temnějšími) díly je tenhle snímek prostě ještě hodně dětský. Každopádně potenciál téhle série šel vidět už tady a naštěstí to pak bylo jen lepší...6/10 ()

Paity

Váhal jsem mezi 5 a 4****. Nejprve jsem film viděl bez toho, aniž bych četl knihu a byla to pro mne taková roztomilá pohádka pro děti 1. stupně. Znovu jsem si snímek pustil po přečtení anglického originálu. Sice mi Kámen mudrců stále připadal jako taková pohádka pro menší, ale už jsem na to koukal z jiného úhlu. A ten úhel byl takový ten typicky kritický z pohledu čtenáře. Možné vše ještě umocnil originál knihy, nepřeměněný překladem, ale ihned jsem si všímal těch vynechaných pasáží (domácí šikana od celé "rodiny" splácnutá do dvouo minut, dračí vejce, atd.). Stále se však jedná o vyjímečnou fantasy podívanou, která těžko hledá konkurenci. ()

provitamin

bol som do dnes asi jedným z posledných muklov, ktorý ešte nevidel žiadny poťer, ale už som to napravil. tento prvý diel mal zaujímavú atmosféru skvele dotváranú hudbou. asi najviac sa mi páčila scénka s obrými šachmi. ale nemohol som prehliadnuť hrozné herecké výkony poťerovej adoptívnej rodiny na začiatku filmu a taktiež fakt, že tento film je viac pre deti ako pre dospelých. a ešte by som modifikoval aj pravidlá v metlobale... načo hrajú ostatní hráči a dávajú 10-bodové góly, keď stačí chytiť zlatú streľu a zápas sa skončí? ()

Janega

Veľký začiatok fantasmagorie. Columbusovi sa podarilo vytvoriť vskutku čarovný rozprávkový svet, ktorý sa verne drží predlohy. Pri pozeraní ostatných dospelejších filmových častí som si uvedomil tú detskú infantilitu, ktorú som si v tom mladom veku neuvedmoval, ale teraz v dospelosti mi pripadá trápne. Nemožno očakávať od tak mladých hercov nejaké veľké herecké výkony, zato dospelí herci sa predviedli perfektne. Čarovná Williamsova hudba pretrvala až do posledného filmu. špeciálne efekty sú na tú dobu vskutku kvalitné. Bol to celkom dobrý začiatok. Kúzlenie sa mohlo začať. ()

Gogo333

První díl je takova pohádka. Jsme okouzlováni novými věcmi a vše je takové příjemné a moc pěkně se na to kouká. Tento díl mám moc rád a vždy při něm vzpomínám na začatky s HP. ()

Stružák

Těšil jsem se na Severuse Snapa a ten mě nezklamal – Alan Rickman zaválel. Film jako celek je ale zvláštní. První polovina má fantastickou atmosféru, fantasticky vtahuje do děje. Druhá polovina je však nemotorná, moc umělá. Udržet divákovu pozornost po 152 minut není jen tak. Jako úvod do světa Bradavic je to však dostačující. Hezká pohádka, ale šlo to asi lépe. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood