Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

Nikolas__

Na to, že blockbuster je snad můj nejméně oblíbený typ filmu, tak série Harryho Pottera se mi nějakým způsobem zamlouvá. První díl je slabší než většina dalších, přesto mě pořád dost baví. Oproti dalším dílům je to ale hrozně pohádkové. ()

Hyssi

Snad nikdy jsem neviděl žádný díl Harryho Pottera a tak jsem se rozhodl podívat na zoubek prvnímu dílu celé řady filmů. A jednu věc bych okamžitě vypíchl a tou jsou efekty, které na rok 2001 jsou až neuvěřitelné. Ovšem i mimo efekty se mi snímek docela líbil, žádná bomba to určitě není ovšem nemohu říci, že jsem se nudil. Hodně se mi líbila i zápletka se Snapem, který je ve skutečnosti hodný i když ve filmu zprvu vypadá jako záporák. Slabší 4* ()

Teeis

Víte jak to dopadá s filmovými adaptacemi knih, ale první díl Harryho Pottera je výjimka potvrzující pravidlo. Příjemné efekty, trefa do vzhledu postav a co je hlavní žádné velké ničení příběhu, jistě sem tam se něco oseká ale ukažte na film kde se to nestalo. To všechno se dá popsat jedním slovem, slovem "Skvělé". No dobře, možná jsem to přehnal ale dle mého názoru to je nejlepší díl série. ()

J.Mayen

Určitě moc pěkná pohádka pro děti i pro dospělé, pro mě už tak nějak patří k vánočnímu svátkům a jako dospělí se na ní vždy rád podívám myslím že se povedly i další díly, a s každým novým dílem jsou i filmové efekty vždy o něco lepší. K ději snad nemá cenu cokoliv psát. ()

wowylgu313

Ten čas tak letí , jakoby to bylo včera co jsem viděl poprvé první díl Harry Potter. A pak znova a znova a znova, teď jsem si dal měsíc kdy jsem shlédl všechny a spojil to i zatím s dosavadníma Fantastická Zvířata.  První díl Kámen Mudrců, co na to říct ... Něco co zůstane v srdci s pozitivním ohlasem. Seznámení se školou v Bradavicích, seznámení s hlavními protagonisty. Seznámení se světem ještě pohádkových kouzel. Hodnocení : krásných 85% ()

fiasko

Známka: B; Začátek potterovské série se v roce 2001 opravdu povedl a byl skvělým startem a prvním krokem k budoucímu fenoménu. Film režíruje Chris Columbus, jehož si většina vybaví ve spojitosti s Kevinem McCallisterem. Stejně jako Sám Doma je první Harry Potter mířen především na dětské publikum (v porovnání s ostatními díly) a působí spíše jako pohádka. Vtipem je, že mě nejvíce bavila první civilní třetina stopáže, kdy měl film soudržné tempo. Když ale dorazíme do samotných Bradavic, tak přesto, že je to pořád zábavné a rozhodně to nenudí, tak už návaznost scén není natolik kompaktní. Kvality celé série jednoznačně vyzdvihuje naprosto perfektní casting, řekněme si narovinu, dneska už bychom si nemohli v těchto ikonických rolích představit jiné herce. Snímek je docela věrný knize, v níž byla pouze více popsána Harryho cesta do Bradavic a život s Dursleyovými (chápu, že se to tam nevešlo). Btw kultovní Williamsova hudba je po opětovném zhlédnutí pořád úžasná! ()

Dukekuky

Tááák, konečně jsem se k tomu dostal. Film který zná asi fakt každý, zná ho většina populace na této planetě a já na něj ještě nenapsal recenzi? Jdem to napravit. Neuvěřitelné skvělý příběh kluka jménem Harry Potter, hned na začátku nás film přivede na temnou ulici kde to všechno začíná. Brumbál společně s Mcgonagalovou čekají na Hagrida až přiveze Harryho. Velice skvělé udělaná scéna kde byly i ty emoce. Poté tu máme kousek života u Darsliových, pardon nevím jak se to píše :D. Zpět k nim, u scén kde je s nima Harry jsou fakt smutné, hrozně chování k Harrymu jsem fakt litoval a film si mě hned přichytl a tak já sledoval dál. Pak ale nastává chvíle kdy Harry dostane svůj dopis, nevlastní rodiče mu ho berou ale poté se z krbu a néé jenom z krbu vyrojí tolik dopisů že se rodina odstěhuje. Jakmile se odstěhovala přišel si pro Harryho Hagrid. Zde byla vtipná scénka jak Hagrid vyčaruje tomu protivnému děcku myši ocas, teď už se tomu nesměji ale když jsem byl malej tak jsem se u toho hrozně řechtal! Hagrid bere Harryho do bradavic ale nemá vybavení, tak jdou pro peníze do banky, opět nevím jak už se jmenovala :D. V bance slouží několik skřetů kteří vypadali někdy fakt nepřátelský. No nic, Harryho vezmou do trezoru a Hagrid si vezme kámen mudrců. Nakoupí hůlku, Hagrid dá Harrymu sovu a jak donakupujou tak ho Hagrid vezme na nádraží, dá mu listek kde je nástupiště 9 a tříčtvrtě. Harry si ze začátku myslí že je to úplná blbost ale najednou potká Rona s jeho rodinou. Hned mu ukážou co a jak a máme tu první scénku kde Harry jede do zdi a ta ho potom teleportuje a nástupiště, velice povedená scéna a ještě ten vlak! Pecka! Ve vlaku si k Harrymu přisedne Ron a hned se zkamaradí. Poté přijde Hermiona ale s tou se zatím moc nebaví. Zase tu máme skvělou scénku a to jak Harry vykoupí všechny sladkosti, jak říkám velice povedené! Poté nás ale čekají Bradavice škola čar a kouzel. Na ten rok velice dobře grafický udělané! Jakmile dojdou do Bradavic čeká je zařazení do kolejí. Hermiona a Ron jdou 100% do Nebelvíru ale s Harrym je problém, nakonec klobouka přeprosí a jde za nima. A jakmile se seznámí aji s Hermionou začíná neuvěřitelně výborně dobrodružství které se nekouká! V Bradavicích jsou teprve chvilku a profesor Quirel, opět nevím jak se to píše, vypustí trolla, jakmile to oznámí vypukne panika ale Brumbál všechny uklidní a učitelé jdou toho trolla najít. Ron a Harry jsou zvědavý a tak jdou ho hledat. Povede se jim to a zachrání Hermioně život. Takovych scén tu bylo milion a to fakt! Nejvíce mě ale zaujalo vánoční prostředí v Bradavicích, na ten rok to bylo tak výborně udělané že to byla pastva pro oči! Takže, vánoční atmosféra luxusní! To jsem se ale rozepsal :D, trochu to zkrátíme. Film se nám blíží ke konci a začíná finální první bitva mezi Harrym a Voldemortem. Ale vrátím se trochu zpátky. Jednou šli do místnosti, spíše části kam žáci nesmí a uvidí tam dveře. Jelikož si jich všimne školním tak se tam zamknou a počkaj tam, je tam ale trojhlavy pes Chloupek kteryho se hned leknou utíkaj. Všimli si ale jedný věci, něco hlídá. Zeptaji se Hagrida ale ten jim to tají a tak se ke konci filmu tam vydají zpátky. Projdou poklopem kde je začne pohltávat nějaká rostlina a zde začíná být obrovský strach. Naštěstí že mají Hermionu protože ta ví že když se nebudou hýbat tak je nechá a propustí je. Stane se tak. Pak naleznou obrovské kouzelnické šachy, aby se dostali dal musím vyhrát a tak se jde na to. Napínavý souboj který byl velice dokonale emoticky udělaný a já si ho tak užíval na 100%. Naštěstí vyhrajou ale Ron je zraněný a také ním Hermiona zůstane a Harry musí jít dál sám. Čeká ho finální neférový souboj mezi ním a Voldemortem. Opět výborně udělané a hlavně to bylo velice originální. No snad jsem to nějak shrnul a musím říct že je to topový film který si můžete pustit x krát a pořád vás neomrzí! Neuvěřitelné chválím grafické zpracování protože to byla nádhera! Dále cením originální postavy a mnohemvíce! Protože kdybych to vyjmenoval tak to tu píšu hodiny. Takže když to teď ukončím tak musim říct že tenhle film neskutečně miluji jedná se za mě hned po dvojce nejlepší díl ze celé série! Doporučuji mnohokrát! 10/10 () (méně) (více)

Fin_429

Klasika. Srdcovka. Harry Potter, zde ještě v pohádkovém stylu, byl prostě dobrý. Prvňáček, který bojuje proti oslabenému a i mocnému čarodeji funguje skvěle. 7/10 ()

exree

Knižní předloha je perfektní a filmové zpracování se nemusí vůbec stydět. Ve většině klíčových momentů se film drží předlohy, bohužel některé momenty z knihy se do filmu nedostaly. Příkladem může být drak Norbert, který je ve filmu jen krátce představen a celá dějová linka s ním související je úplně vypuštěna, což je za mě osobně škoda. Vizuální zpracování prostředí a postav je nádherné a působí uvěřitelně, ostatně jako celé vyobrazení kouzelného světa. Velmi se mi libí barevná paleta, působí na diváka optimistcky a čarovně (což je vzhledem k cílové skupině dětí jedině dobře). Narazil jsem na názory, že CGI duchů je slabé a škaredé, já s nimi však nesouhlasím. Duchové vypadají jako lidé na vybledlé fotce a dle mého názoru to působí decentně a rozhodně nejsem fanoušek ultra svítící nemrtvé záře, která je k vidění v jiných filmech s duchy. Vzhledem k tomu, že se jedná o první díl série, je zárověň nejdůležitější ze všech dílů (v případě diváckého neúspěchu mohlo dojít k úplnému zrušení natáčení dalších dílů), jsem proto rád, že to dopadlo takhle dobře. ()

Simako

No co dodat, velice mě tento snímek překvapil!! A to je co říct, protože po té Harrymánii bych bez zhlédnutí dal odpad nad odpad!! Myslím, že je to líbiví příběh s dobře zvolenými protagonisty. takže za čtyři!! ()

gédé

Dvě třetiny filmu trvá, než se režisérovi podaří představit všechny hrdiny, prostředí školy v Bradavicích a pravidla famfrpálu. Takhle to vypadá, když se místo adaptace knihy udělá její doslovný přepis. ()

FISSSH

Docela milá "pohádka", ale musí se vidět v kině...Od tohohle filmu se se mnou táhne touha za a) po koštěti (jak jsem četla komentáře, nejsem jediná) a za b)po hůlce...ta by se hodila. ()

Skeevee

Nemuzu si pomoct, ale to byla hrozna nuda. Sleduju to (jenom proto, ze to nahravam kamosce) a nejak cekam, ze se neco stane. Koukam hodinu, dve a za celou dobu me nezaujala jedina scena. Tak sanci jsem tomu dala, prvni a posledni. U me teda Harry opravdu neprorazil... ()

kissilen

Keď som sa prvý raz dostala ku knihám, už boli štyri časti na trhu. Všetky štyri som mala do týždňa prečítané, preto mi nikto nemôže vyčítať, že som sa na film nevýslovne tešila. Prepadla som do osídiel Hagrida, Snapa a Dumbledora ani neviem ako a som tým zrejme dodnes posadnutá, hlavne úžasne zvládnutou rolou Alana Rickmana, do ktorého som sa viacmenej zaľúbila. K tomu dobrá hudba, skvelé efekty. Nemôžem dať menej ako 5*, bolo by to proti môjmu vnútornému postaveniu, aj keď viem, že prvá časť má pár nedostatkov. ()

sam_lowry

Na tenhle díl jsem opravdu moc starý...jsou filmy určené pro děti, které mají své kouzlo a jsou určené i pro starší diváky, ale mám pocit, že tohle je film POUZE pro děti..3 hvězdičky snad jenom za to, že zde hrají stejní herci, jako v dalších dobrých dílech, a že je to Potter ()

LiliJoe

Jako fanynka knížky musim říct, že první zpracování se filmařům dle mého názoru nepovedlo. Nelíbí se mi, že se z toho snažili udělat naprostou pohádku, přičemž knížka má hodně temných míst. Také sem si nemohla nepovšimnout jistých chyb! Naštěstí se ale filmaři v dalších dílech poučili ... a jinak herecké výkony bych řekla, že na věk hlavních předstvitelů v té době byly dost zdařilé. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood