Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

CSFDmisika

Tento film byl vytvořen pro děti a tak je třeba zamhouřit oko nad některými scénami, kde je vše objasňováno až polopatě, aby i nejmenší pochopili. Oceňuji originalitu a smysl pro navození tajemné atmosféry. Celkově zábavný a hezký příběh, který má spád a nenudí. ()

Odyssey

Chris Columbus pojal Harryho svět pěkně pohádkově a přiblížil se mu s Alfonsem Cuarónem nejvíce z režisérů této série. Příliš toho z knižní předlohy nechybí a vlastně nemám moc co vytknout. Ale kniha je prostě kniha. 70% ()

sysoj psojic

Režisérsky rutinní, ničím vyjímečná práce, která příjemně pobaví. Ono se vlastně nejedná o nijak úžasnou záležitost, nicméně výprava i kostýmy je více než slušná, herci příjemní, hudba Johna Williamse správně pohádková a celé je to taková povrchní podívaná pro celou rodinu bez jakékoli přidané hodnoty. (70%) ()

teseth

Vcelku ucházející zpracování literární předlohy. Bohužel je fakt, že hlavní hrdina je jak prkno a triky jsou naprosto šílený. ()

Mrtvobog

Fantasy rozprávka ako má byť. Trio je ešte ako tak podarené, príbeh zatiaľ neopozeraný (potom to už aj prestane baviť, že Voldemort je vždy a zakaždým porazený), kulisy a prostredie ujde, Snape tu hrá akože záporáka, ale napriek tomu som si ho už tu obľúbil. Moje poradie HP: 3, 5, 1, 2, 4, 6, 7, 8. ()

Kacis814

Harry Potter poprvé v Bradavicích! Krásné a kouzelné (ne proto, že se jedná o školu čar a kouzel, ale je to všechno svým způsobem nevinné). Šťastná pohádka, ve které není smrt ani pořádný boj. Krásný začátek celé filmové éry Harryho Pottera. 90% ()

ohinek

Je to sice pohádka, ale kvalitně natočená. Nedá se očekávat, že by film zaujal starší publikum, mě u to taky moc nebaví, ovšem to má něco, co od čtyřky nahoru chybí úplně všude. Uvěřitelnost a poctivost. Pokud má mladší divák rád knihu a v hlavě kapku rozumu, musí se mu to líbit. ()

DarkViper

Jelikož, jsem byl fanoušek, už od doby co se mi dostal tento díl v knižní podobě do ruky a tehdy jsem byl cca ve stejném věku jako hlavní hrdina, postupně jsem s ním stárl a vytvořil si k němu citovou vazbu, pokud na dílo nahlížím jako na celek vyvinulo se postupem času určitě k lepšímu. ()

ricky4

Úžasně kouzelné dílo... Celkem překvapivě se povedlo převedení knižní předlohy na filmové plátno. Všichni režiséři (a hlavně Columbus) se drží rad J.K.Rowlingové, proto je svět Harryho Pottera již od počátku brán velmi vážně a rozpracován pěkně dopodrobna. Oceňuji to, že hned v prvním díle se dozvídáme fakta tolik potřebná pro diváky v následujících dílech (Zapovězený les; narážky na onu noc, kdy Harry přežil útok na sebe samého; nevyřčená zajímavost, že Voldemort měl prostě úžasný ovlivňovací schopnosti což dokazuje v tomto díle Quirell). Plusy: herecké obsazení (kromě hlavní trojice oceňují zejména famózní Magii Smith a Alana Rickmana, kteří si vysoký nadprůměrný výkon podrželi po celou sérii), natáčecí prostory (ať už Skotská vysočina, Oxfordská univerzita, či modely Bradavic a soch), troll, příjemné scény z famfrpálu, malý dráček, Hagrid. Mínusy: zpracování Voldemorta, možná až moc dětinská atmosféra (což je na druhou stranu obrovské plus, ale věřím, že pro starší diváky to mohlo přijít více jako pohádka a ne fantastický příběh), někdy u dětských herců nepřesvědčivé chvilky... Našlo by se toho ale určitě víc. Pro mě 85% ()

Milia_Malae

Film s mimořádnou vanoční atmosférou, přijemnými hereckými výkony, pojetím fantastického světa, lahůdkovou hudbou atd. Snad každý chtěl někdy opustit nepříjemnou realitu a jít do nového světa, učit se kouzla a čáry. A i kombinace toho že jde o první díl (kdy nevíte co čekat) a mimořádné filmařské zručnosti z něj dělá podívanou, na terou se nezapomíná. ()

iwee23

nejsem příznivcem podobných příběhů, knihu jsem nečetla a film nedokoukala, takže nehodnotím. Jen zkrátka dost dobře nechápu, co všichni na tom Potterovi mají? ()

Deleah

Columbus není špatný režisér. Vstup do kouzelnického světa, určeného v této fázi hlavně dětem, se povedl. A že to není nijak temné vůbec nevadí, ono to totiž není ani v knize. Harry se přijel do Bradavic rozkoukat, tak proč by na něj měla hned padnout ponurá atmosféra. Přijde mi to takhle vlastně reálnější, že si malý kluk neuvědomuje nebezpečí a vidí jednoduše tu kouzelnost. I díky tomu se lze na celou sérii dívat jako na přechod od dětství k dospělosti. ()

2sistem

Na tohle jsem už starej ale špatná fantasy pohádka to není. HP mě nijak neoslovil a v dalších dílech nemíním pokračovat. ()

Decim28

Solidní začátek ságy, ale působí to na mě moc americky. Škoda, že to dostal na starost rutinér Columbus, který z kouzelné předlohy vytvořil (bohužel) dost chladnou podívanou. A taky škoda, že se dětští herci naučili hrát až pod vedením Cuarona ve třetím dílu. I přes nedostatky ale nadprůměr. "Assuming that my calculations are correct I believe that a change of decoration is in order..." 65%. ()

baroko16857

První tři díly jsem schopen zkousnout i strávit, i když tato sága zdaleka nepatří mezi mé favority. Ale další díly jsou pro mě už jen "zbytečnou přehradou na již zjevně vyschlém (invenčním) prameni". ()

T600

Harry Potter je jeden z mála filmů natočených podle knih, které absolutně neselhaly - hlavně se věrně drží předlohy. Možná to bude tím, že si to Rowlingová ohlídala, každopádně skvělé efekty, hudba, scénář atd. I herecké výkony byly výborné - Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson mají opravdu talent a před kamerou podávali dobré výkony a stále se zlepšovali. Ujíždím i na knihách i na filmech :) ()

Anime2

Co říct?Dokonalá kniha dokonalý film.Jako malému capartovy se mi to moc líbilo super film se super efekty. Ani sekunda mě nenudila.Není lepší film který se motá okolo kouzel a kouzelných košťat :) ()

johabe

Filmy o Harrym Potterovi mě na jedno stranu štvou tím, o kolik jsou slabší, než knižní předloha. Na druhou stranu je to pořád Harry Potter, takže mě to prostě nemůže nebavit. První díl je ale knižní předloze nejblíž ze všech a hlavní hrdinové jsou tu ještě roztomilí :-) ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood