Amarcord_1

85% - Tento film mému vkusu sice zrovna nelahodí, ale přesto mě velmi oslovuje svým geniálním řemeslným zpracováním, zničujícími nadčasovými symbolismy a skvělými hereckými výkony. Viděl jsem ho třikrát, a líbí se mi čím dál víc. Zvuk, kameru a hudbu (v tomto pořadí) považuji za hlavní klady Apocalypse Now – jakéhosi válečného „road movie“, jehož děj se sice možná trochu táhne, ale o to víc z něj člověk šílí. ()

pepo

najlepší Coppolv film.Mrazivý,šokujúci,úžasne natočený a skvele zahraný.Po Čate najlepší vietnam! ()

Reiniš

Měl jsem možnost vidět speciální prodlouženou verzi a přiznávám se, že mi oči občas trochu selhávaly. Snímek plyne pomalým tempem, ale rozhodně nenudí (Až na část s Francouzy). Už od úvodní sekvence má snímek skvělou atmosféru a Martin Sheen vás vtáhne. Potěší i začínající "ucha" Laurence "Larry" Fishburne a Harrison Ford. V hlavě mi ale nejvíce utkvěly sekvence s nálety vrtulníků a pološíleným Duvallem, který si chce zasurfovat a pak pochopitelně konec s nepřehlédnutelným Marlonem. Apokalypsa si zcela po právu odnesla oscara za kameru a vyzdvihnout musím i Coppolovic hudbu. Tahle válečná road-movie si mě nezískala hned na poprvé, ale utkvěla mi v hlavě a v budoucnu se k ní určitě vrátím. ()

Ony

(director's cut) Připadá mi trošku nespravedlivé, že v pekle jsem se ocitla já coby divák, zatímco hrdinové filmu si jen ukrutně pomalu kráčeli/pluli krajinou sladkých barev a přeestetizovaného násilí. Samozřejmě mi bylo jasné, že od Coppoly nemůžu čekat emotivní nálož typu The Deer Hunter, ale tohle přece jen už kapku přehnal. Můj respekt jako režisér stále má, sympatií už moc ne. ()

Xmilden

This is the end, beautiful friend. This is the end, my only friend. The end of our elaborate plans. The end of everything that stands. The end ... A tahle píseň nejlepe vystihuje celý film, kde není místo ani na kouzek pozitivní nálady, tedy kromě výstupu Roberta Duvalla. Film je jedním slovem úžasným mistrovským dílem. ()

Vitex

Nechápu dvě věci : 1) Jak může někomu vadit délka verze Redux ? 2) Co všichni vidí na Brandovi ? (On a použití monologů hl. hrdiny mi připadnou jako nejslabší články jinak v podstatě výjmečného filmu) (Anebo mi snad prostě z nějakého důvodu vadí celá ta poslední čtvrtina, kde je Brando už vidět - nevím proč) (Za nejlepší film z Vietnamu považuju asi Olověnou vestu) ()

sepp

Panove, tento snimek jsem rozdychaval jeste hodne dlouhou dobu. Snazi se rozebrat valku ve Vietnamu z trohu jinych pohledu, ale pritom nijak nove. redux verze trva dele jak 4h, ale ani na vterinku se u ni nenudite. Ch.Sheen pusobi neuveritelne suverenne, R.Duvall uz divaka desi na samem zacatku (a pripomnel mi jeden dil South Parku, kde pan Garrison vzpominal na Vietnam jako na misto kde s ostatnimi vojaky jezdili na kolotocich a skluzavkach ;)), mladicky L.Fishburne pusobi velmi opravdovym dojmem. Nejvetsi poklonu si ale vyslouzi pan Coppola, ktery po celou dobu filmu divaka napina, pripravuje ho na desive setkani s plukovnikem Kurtzem, prodluzuje tuto dobu az na pokraj snesitelnosti a ke konci vytahuje sve nejvetsi reziserske trumfy a z jeho hry svetel , stinu a barev by se mohl ucit kazdy filmar. M.Brando jako Kurtz pusobi tak majestatnym a charismatickym dojmem, ze clovek by pod nim v te dzungli nejradeji slouzil take...urcite nejlepsi film o Vietnamu a klenot hollywoodske kinematografie. ()

-bad-mad-wolf-

Apokalypsa není válečný film - ano, o válce a jejích hrůzách pojednává, avšak mnohem více je existencionálním dramatem o hranicích člověčenství a svinstvu v něm. Willard je vyslán do nitra vietnamských džunglí s povinností zbavit se pomateného plukovníka Kurtze. Pomalá cesta po řece mu poskytne dostatek času pro studium jeho materiálů i na zažití nejšílenějších situací války. Čím blíže je k cíli, tím více je nucen přemýšlet o aspektech války, o smysluplnosti jednání sebe, svých nadřízených i člověka, kterého má pro šílenost a vzpouru zabít. Jenže kde v tomhle ráji všeho hnusu, který v sobě člověk ukrývá, začíná šílenství? Divák je mezitím hypnotizován fascinující prací kamery, hudby a pohlcující atmosféry divočin, do níž ze všech stran vplouvají věci děsivé, věci odporné, věci snad z úplně jiného světa. Apokalypsa je halucinogenní promenáda hrůzných válečných vizí odhalených až na kost, neptajíc se na připravenost nebo jakoukoliv korektnost. Krásně provedený je i přechod z akčnější, přeci jen trochu odlehčenější úvodní třetiny (nálet helikoptér za hřmění Wagnera a Robert Duvall jsou naprosto super) do psychedeličtější druhé, a následně do "zfetované" třetí. A tak si Willard pluje, viklán vším včetně sebe sama, aby doplul do finále, kde dostává šílenství své rozhřešení - jakékoliv filozofično, jakékoliv úvahy o správnosti jsou opět rozmetány odvěkým pravidlem, že železo v ruce přebije vše. Tříhodinová exkurze do temných koutů člověka, snažící se mu v závěru vykopat všechny sračky (včetně mozku) z hlavy ven. Kde přichází šílenství, tam nekončí spravedlnost. Šílenství má svojí vlastní spravedlnost, která paradoxně nemusí být vždycky krutější, než spravedlnost "zdravá". Hranice nejsou. ()

lesumir

Viděl jsem Redux, takže moje dvěstědvou minutová cesta peklem byla opravdu náročná a po skončení jsem padl vyčerpáním :-) I když má Apokalypsa epochální význam, tak v prodloužené verzi je spousta zbytečných a náročných (nudných) scén, které nikam nevedou, takže třeba při zastávce u francouzu jsem musel přetáčet, jinak bych padl vysílením. I poslední třetina byla opravdu náročná, na Branda jsem se těšil nejvíc, ale jeho výstup mě nudil ze všeho nejvíc, žvásny byly úplně mimo a taky jsem to musel trošku potočit. Moc mě to mrzí, ale musel. _ Před projekcí jsem se posilnil panákem vodky a pustil se do toho. Začátek byl hodně slibný, Robert Duvall rulez, jeho surfování při napalmovém útoku je legendární. Průběh není moc o válce ve Vietnamu jako u Platoon, FMJ nebo Born on the Fourth of July, tady jde hlavně o to, aby Coppola ukázal psychiku lidí a jak se zachová při určitých napjatých situacích. Moc válečného hnisu neuvidím. Poslední hodinka byla trošičku únavná, francouzká plantáž byla úplně zbytečná a čekal jsem tak trošku jiný závěr, né takovou - za vlasy přitaženou - odbojovou jednotku. FF to zvádl na jedničku, natočil opravdu kolosální dílo svým rozsahem, ale tohle bylo na mě moc velké sousto, na které jsem asi nebyl ještě připraven. A jestli se na to podívám ještě jednou za několik let a přehodnotím svůj názor nemůžu slíbit ani sám sobě, protože ta stopáž byla mega smrtící. Plný počet dát nemůžu, ale tři hvězdičky jsou za tuhle výpravu opravdu málo a Apocalypse now si je určitě nezaslouží. Takže zlatá střední cesta a jsem rád, že si to můžu ve svém "deníčku" odškrtnout. ()

Gimp

Vientnamské peklo pro mojí zadnici, která strávila tři a půl hodiny na sedačce ve velkém sálu Thermalu. Autenticita za 5, dojem za 3 ()

kinej

Tohle je pro mně ten nejlepší film o Vietnamu. Vlastně je úplně geniální. Přetéká nápady. Přenádherná kamera. Skvělý Brando i Sheen. Nemám co vytknout. Zfilmovaná dokonalost. ()

LiVentura

Velmi obsažné válečné dílko-velkofilm slavného režiséra. Hudba příšerná, inu rodina...! Herci výborní, příběh zajímavý, zápletka i pointa. Zkrátka dobré koukatelné.. ()

cheyene

Po zhlédnutí nezkrácené verze sedím a přemýšlím, co ve mně snímek zanechal, co jsem právě viděl a co si o tom mám myslet. Název Apokalypsa je vskutku výstižný. Už od samého začátku až do úplného konce je snímek nasycen atmosférou zmaru. Ovšem nečekejte žádnou podívanou ve stylu Čety či Olověné vesty. Tam má příběh rozhodně větší prioritu než zde. V případě Apokalypsy je děj jednoduchý, je předem jasné, oč jde, ale Coppola tu sází na celkový pocit na opravdu těžkou depresivní náladu, antimilitaristické a existencionální otázky. S přivřeným okem dávám 4*, ale přiznávám, že jsem se často nudil a ona dlouhá, prodloužená stopáž nebyla nic pro mě. Čekal jsem možná i tak trochu něco jiného. Nejzajímavější pro mě byl až závěr v Kambodži a střet s Kurtzem. Vyzdvihnout musím ale také soundtrack, protože Jízda valkýr od Wagnera či Satisfaction od Rolling Stones a řada dílčích melodií dobarvujících scény, to stálo za to. Shrnuto: Hodně zvláštní film. ()

Kass

"I was going to the worst place in the world and I didn't even know it yet." Dost možná nejlepší film, jaký se mi kdy poštěstilo zhlédnout. Alespoň do míry myšlenkového poselství, jež jsem byl schopný vstřebat. Přesto ale "Apokalypsu" nemůžu při nejlepší vůli označit za svůj nejoblíbenější film. Svůj nejoblíbenější film by měl člověk nejspíš nepokrytě milovat, což lze v případě tohoto filosofického díla jen stěží. Při něm totiž divák může "maximálně" nevěřícně zírat a nechat se hypnotizovat hrůzou z neskutečna. Celá Odyssea kapitána Willarda proti proudu tropické řeky sestává z uceleného pohledu na různorodé tváře válečného běsnění. V postupujícím čase je lemována (se vzrůstajícím šílenstvím posádky lodi, jež sestupuje do stále hlubších úrovní pekla na zemi a skrytých démonů ve své mysli) stále bizardnějšími setkáními, až v závěru dospěje k vrcholnému střetu se samozvaným Bohem. Režie F. F. Coppoly, využívající přízračných prolínání obrazů, je fenomenální. Za geniální lze rovněž považovat um s nímž sloučil psychedelickou hudbu prostupující celým filmem s klasikem Wagnerem a The Doors. Zaráží i formální dokonalost filmu (vzhledem k jeho stáří a především kvůli katastrofálním podmínkám v nichž se natáčel). "Apokalypsa" je jedno z nejzásadnějších děl světové kinematografie a považuju ji za finální a nekompromisní slovo v oblasti protiválečného filmu. ()

Fiftis

Tak od filmu z Vietnamu čakáte, že vám ponúkne fakt krutú realitu toho, ako to tam vyzeralo, budete tajiť dych a ďakovať, že ste tam neboli. U 3 hodinovej Apokalypsy som sa ale emočne ani trochu nezapotili. Coppola chcel tak silne načrtnúť nezmysel tej vojny, až to zachádzalo myslím si do absurdít a nezmyselností. Pochybujem totiž, že by skoro každá druhá základňa Američanov vo Vietname bola úplne bez disciplíny alebo bez veliteľa. Príbeh o americkom dezertérovi ma tiež moc nepresvedčil, Aztécke pyramídy a divosi mi do Vietnamu proste nesedeli a typických Vietnamcov alebo NVA si ani nepamätám, že by tam boli. Sú to potom už len detaily, ale tu mi fakt bili do očí a nakoniec u mňa rozhodli o konečnom hodnotení. Je to skôr hipisácky film, než vojnový. ()

lamps

Myšlenkový a emocionální opus, který nemá ve filmovém světě obdoby a jenž dostál svému názvu nejen díky tomu, co všechno se dělo během jeho natáčení, ale hlavně tím, že pojmu Apokalypsa vlastně dodal úplně nový, duševní rozměr. Hrůza a zbytečnost války v plné parádě podpořená mistrovskou režií, hereckými výkony za hranicemi možností a nejlepší kamerou, jakou jsem kdy ve filmu zaznamenal. Naturalismus nejhrubšího zrna, při kterém se těžko dýchá a nahlodá naše svědomí natolik, že musíme ještě dlouho přemýšlet o tom, co a JAK jsme právě viděli, slyšeli a CÍTILI.-- BEST OF BEST:-) 100% ()

filmfanouch

Režisér a scenárista Francis Ford Coppola se u většiny filmových diváků zapsal především svou mafiánskou trilogii Kmotr, jeho kariéra ale skrývá ještě jeden kousek, který je dokonce schopen se kvalitám prvních dvou dílů Coppoly trilogie o rodině Corleonových nejen vyrovnat, ale já osobně Apokalypsu beru za nejlepší Coppolův film, jeden z nejlepších válečných filmů všech dob a především i dost možná jeden z nejzásadnějších milníků celé historie světové kinematografie- Tento film se jmenuje Apocalypse Now. O samotném natáčení Apokalypsy by mohl vzniknout samotný film (ostatně existuje filmový dokument Srdce temnoty: Režisérská apokalypsa, který se snaží o zachycení obtížnosti realizace tohoto snímku), protože šlo nešlo o jednoduché natáčení. Samotný film byl několikrát odložen a Coppola tímto filmem v podstatě zabil 5 let života. Volná adaptace knihy Srdce temnoty od Josepha Conrada měla problém už při samotném zvolení ústředních rolí- Coppola se do role plukovníka Kurtze rozhodl obsadit Marlona Branda, jednu z největších tehdejších filmových hvězd (který už navíc s Coppolou pracoval na Kmotrovi I), která ovšem už touto dobou měla problém s nadváhou, což zásadně ovlivnilo i fakt, že tato postava není celou dobu viděna v celé své kráse. Představitelem hlavní role kapitána Willarda se poté stal Martin Sheen, jenž během samotného natáčení dostal infarkt, protože Sheen fyzicky náročné natáčení spojil s nadmírnou konzumací alkoholu a depresemi z čerstvého rozvodu. Do toho všeho počasí zničilo mnoho drahých kulis a zoufalý režisér FFC nejednou prohlásil, že kvůli komplikovanosti realizace tohoto filmu spáchá sebevraždu. Natáčení původně stanovené na 6 týdnů tak nakonec trvalo dohromady 16 měsíců a vzniklo dohromady 230 hodin hrubého materiálu, přičemž nakonec Brando skutečně nebyl přeobsazen a jen se filmaři snažili nezachytit jeho nevyhovující veliké břicho, Martina Sheena při natáčení ve scénách kdy mu nebylo vidět do obličeje nahradil jeho bratr Joe Estevez. Ze všech těchto detailů se tak film Apokalypsa může zdát jako prokletý projekt, který se snadno mohl rozpadnout pod rukami a skončit jako nešťastné uskutečnění vize jednoho velkého režisérského talentu. Jenže to ve finále skutečně nehrozí? Jak Apokalypsu vlastně shrnout ve zkratce a jde to vůbec? Dokonalá v každém detailu, v rámci 147/196 minut (záleží na určité verzi snímku) neslábnoucí ani vteřinu a především jde o parádně vypadající, geniálně zahrané a totálně depresivní peklo. Pohled Francise Forda Coppoly na Válku ve Vietnamu je v tomhle filmu jednoznačný- Apokalypsa představuje Válku ve Vietnamu jako novodobé peklo, kde i ty nejsilnější povahy podléhají neustálým obávám o své přežití a samotná válka na nich zanechává výrazné psychické následky. Protivníky americké armády je tak pořád především Vietcong, nepřátelé se ale z ničeho nic mohou objevit i ve vlastních řadách, přičemž je ale opět vina na účet samotného brutálního válečného konfliktu. A teď není nutné přemýšlet nad tím, kdo vlastně start tohoto válečného konfliktu kdysi odstartoval a za jakých okolností. Samotný hrdina Benjamin L. Willard je na začátku Válkou ve Vietnamu unaven a mise na kterou je vyslán je pro něj pouze další rozkaz, který se neodmítá. Samotný Willard je poté šokován tím jak se ve svém cíli, kterým je právě plukovník Kurtz nalézá a v jeho hlavě najednou proudí i myšlenky typu, že by se z něj klidně jednou mohl též stát další Kurtz nebo zda samotná americká armáda za účelem udělat z Kurtze silného velitele toho maniaka, který se vymkl kontrole neudělala Kurtze právě tím čím se stal. O to více je zajímavý fakt, že Kurtz je dosti brutální i na poměry samotné americké armády, což jenom podtrhuje fakt, že je něco špatně. Strastiplná pouť Hillarda za svým cílem je tak protkaná nejenom různými typy vojáků, nepřátelských vietnamců a dalšími překážkami, ale právě i těmi duševními dilematy, přičemž je v podstatě na divákovi ať si Hillardovo smýšlení pojme po svém. Apokalypsa je prostě protkaná různými filozofickými motivy, což dokazuje i samotné vykreslení plukovníka Kurtze. Marlon Brando možná tuto roli ztvárnil v časech, kdy začínalo jeho temnější období (které následně tak brutálně smutně vyvrcholilo výkonem ve filmu Ostrov Dr. Moreau), přesto ale vytvořil jednoho z nejikoničtějších filmových záporáků, jenž je sice maniakem a šílencem, ale přesto jeho motivace a některé myšlenky dávají zvráceným způsobem smysl, což je upevňuje osobní Hillardův konflikt. Dokonalost tohoto snímku dokazuje fakt, že si ho můžete užít jak v kratší (145 minut) tak i delší/redux verzi (196 minut) a nebudete mít při zhlédnutí kratší verze pocit, že vám něco chybí. Zároveň ale redux verze ještě lépe rozkresluje psychické rozpoložení hlavního hrdiny, podzápletky či motivy a tudíž je verze redux jedna z těch prodloužených verzí, jejíž existence je skutečně opodstatněna a dává smysl. Marlon Brando je výborný, Martin Sheen psychicky nalomeného vojáka střihnul fenomenálně, Robert Duvall tu též dostal příležitost herecky ztvárnit naprosto zajímavý charakter, který opět vrhá trochu jinou perspektivu na probíhající válečný konflikt. Je tu solidní Dennis Hopper, tehdy 14-letý Laurence Fishburne (roli získal díky tomu, že lhal o tom, že je mu víc), který už zde předvedl, že má potenciál v následujících letech ještě něco předvést a také pár dalších představitelů vedlejších roliček, kteří jsou ale po zhlédnutí filmu pamětihodní jako třeba Sam Bottoms, Frederic Forrest nebo Harrison Ford. ,, Horror, Horror´´- Tyto slova padlá ve filmu nejlépe definují samotný film z pohledu toho do jak brutálního a protáhlého válečného konfliktu je samotný film zasazen. Coppolův postoj k této Válce ve Vietnamu je prostě jednoznačný a odsuzuje to jako velký omyl lidské historie. O to více působivěji, pocitově silněji a audiovizuálně dechberoucí podívanou Coppola servíruje a kameraman Vittorio Storaro tento film udělal skutečně vizuálně překrásným. Celkově je Válka ve Vietnamu nejlépe zachycený válečný konflikt (krom Apokalypsy existují také další pecky jako Lovec jelenů nebo Olověná vesta, dále také třeba Četa), Apokalypsa ale tuhle válku opravdu zpracovává v jedinečném podání a je prodána jako velkolepá a zároveň osudová pouť jednoho muže, jehož mise je ve finále pro něj osobně důležitější než by se mohlo zdát. Finále Apokalypsy je v podstatě ztělesněním váhání ohledně těch správných ideálů hlavního hrdiny a skutečně máte po jejím konci pocit, že jste viděli něco co se jen tak nevidí. A asi jen tak neuvidí. Kmotr 1 je skvělý. Kmotr 2 je skvělý. Kmotr 3 je.......... oukey. Pro mně osobně je ale Francis Ford Coppola především tvůrce právě Apokalypsy. Film, který ho stál hodně fyzických i psychických sil a málem stál (nejen) jeho život, přesto ale vznikl jeden z nejzásadnějších milníků kinematografie, jehož důležitosti nic neubírá ani fakt, že jde o film, který nedávno oslavil 40. výročí. I právě takto se možná jednoznačná nestárnoucí filmová klasika, která patří mezi nejlepší válečné filmy všech dob (po Olověné vestě nejlepší film z prostředí Války ve Vietnamu) a u mně osobně by si i obhájila pozici v nějaké osobní TOP 30 nejoblíbenějších filmů. Pocitově neskutečně silný a především náročný, o to více ale ve finále působivější a skutečně parádní. Miluju vůni napalmu! () (méně) (více)

Big Bear

Americké psycho z Vietnanu. Nehledejte příběh. Tohle je film o totálním šílenství války. Čím dále a hlouběji Willard postupuje na své cestě za Kurtzem, tím více šílenství sám propadá. Viděl jsem jsem nesestříhanou verzi a ano, uznávám - mohlo to být kratší. Přesto přeze všechno dávám 5 hvězd. * * * * * ()

JohnnyD

Vizuálne nádherný film (mal som možnosť vidieť remastrovanú edíciu), akoby nejaký súčasný hit od Jerryho a Michaela. Film disponuje zaujímavým dejom, kde je Vietnam len kulisou. Lenže nesedí tu pár trápnych scén snažiacich sa byť vtipné (naháňačky za surfovou doskou, či "vtipné" (?) vyvražďovanie za hudby klasikov). Kazí to dojem. Inak filmu nie je veľa čo vytknúť. Sú tu veľmi zaujímavé rozhovory o vojne, smrti a pod. Herci sú úžasní. Hlavne Marlon Brando zaujme. Réžia je skvostná, kamera fascinujúca, tempo výborné. No a hudba tiež (The End!). No tie pseudo-zábavné scény film zhadzujú. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu