Nově zvolená starostka rozhodla, že každý, bez ohledu na velikost, váhu, pohlaví, vzhled či fyzickou sílu, může vstoupit do místní Policejní akademie a po jejím absolvování se stát ochráncem pořádku. Když velitel akademie, major Lassard, spatří nové adepty na místa policistů, směsici roztodivných postaviček, podivínů, nemotorů a nekňubů, přikáže svým podřízeným, aby jim dali pořádně zabrat a vyhnali jim z hlavy přání být policisty. Každý totiž může kdykoli školu opustit. Z davu dychtivých čekatelů na policejní odznak postupně vystupuje do popředí několik svérázných figurek: mohutný a poněkud těžkopádný černoch Moses Hightower, háklivý na každou narážku týkající se barvy kůže, lehce trhlý imitátor zvuků Larvell Jones, drobná a nesmělá černoška Laverne Hooks s vysokým dětským hlasem, bojácný tlouštík Leslie Barbara, fanatický pistolník Tackleberry a samozřejmě zlodějíček a povaleč Corey Mahoney. Ten jediný nemůže ze školy odejít dobrovolně, skončil by totiž ve vězení. Může však být vyhozen. A tak je zcela jisté, že začíná válka nervů, kde na jedné straně stojí Mahoney, na druhé důstojníci akademie v čele s poručíkem Harrisem. Po náročném výcviku, se nezkušení nováčci ocitají v ulicích města... (TV Nova)

GTS_PUNK

Nemenované americké miesto za zmieta v problémoch. Miestna polícia je na tom žalostne biedne a preto sa starostka rozhodne, že otvorí brány policajnej akadémie komukoľvek, len aby mesto získalo do svojich radov nových, aspoň trochu schopných policajtov. Lenže s takouto sortou, ktorá sa na akadémiu prihlásila, nemohol rátať vôbec nik. Dnes už tradičná, v našich končinách nespočetnekrát reprízovaná komédia režiséra Hugha Wilsona z roku 1984 o skupine policajných kadetov na pohľadanie, je aj po mnohých rokoch zárukou ako-tak obstojnej oddychovej zábavy. Prototyp typicky ľahkej osemdesiatkovej komédie však za svoj úspech vďačí niekoľkým veciam. Tou prvou a vôbec najdôležitejšou je samotný policajný námet, ktorý je aj po rokoch stále unikátny a neprekonateľný. Pri prvom zrode tejto myšlienky si tvorcovia zrejme ani nemysleli, že bude v nasledujúcich rokoch viesť ešte k šiestim ďalším filmom, ktorých kvalita sa časť od časti líši. Prvý diel vskutku dlhej série je však tým základným kameňom, ktorý divákovi ukazuje, kam sa to všetko bude postupne uberať a zároveň ho zoznamuje aj s hlavnými dejovými protagonistami. A sú to práve oni, ktorí sú ďalším silným hnacím motorom nielen tohto dielu, ale vôbec celej značky "Police Academy". Príbehová línia totižto, to si treba povedať hneď na začiatok, nezohráva v prípade či už tohto filmu, alebo tých ktoré nasledujú po ňom, veľký význam. Tvorcovia pri postavách, akými sú napríklad Mahoney (Steve Guttenberg), Tackleberry (David Graf), Hightower (Bubba Smith) či komandant Lassard (George Gaynes), totižto vsádzajú na istotu situačného humoru a ten im vo väčšine prípadov do značnej miery vychádza. Kvalita humoru síce nie je veľmi veľká, miestami sa jedná o dosť lacné vtipkovanie, ale pri komédii tohto typu je to očakávateľné a divácky akceptovateľné. Vyskytuje sa tu samozrejme aj príbeh, ktorý v tomto prípade sleduje výcvik kadetov na akadémii a nástup do ich prvej misie. Ten však tvorí iba akýsi "pomocný bod", od ktorého sa odrážajú jednotlivé striedajúce sa humorné scény. Vyložene film nie je kvalitatívne prelomovým dielom, od niečoho takého má poriadne ďaleko, ale divák ním určite nepohrdne aj viackrát. Nazývať ho však legendou iba kvôli tomu, že ho televízie pomerne často reprízujú, je hlúposť. Police Academy legendou ani zďaleka nie je. Áno, diváci ho hojne poznajú, ale v celosvetovom kinematografickom meradle nezohráva tak významnú úlohu, aby sa dal označiť ako legenda. Bez najmenších problémov sa ale dá nazvať priemerným, oddychovým a mierne stupídnym komediálnym filmom s originálnym námetom a veľmi slušným a chytľavým soundtrackom od Roberta Folka. Priemerne obstojný a pozerateľný filmový štart do poriadnej dlhej bláznivej policajnej série. ()

Likan7

Udržuji si k sérii Policejní akademie odstup už několik let. Teď jsem se k tomu odhodlal a po prvním dílu jsem vlastně spokojený. Je mi jasné, že to nejlepší jsem dostal právě tady, v jedničce, to ale nic nemění na faktu, že to je příjemná komedie se spoustou sympatických herců i postav. Vtipy a gagy tu jedou jak na běžícím pásu a většina je povedených. ()

rublik05

Legendární Policejní akademie, první setkání s charismatickým Mahoneym, střeleným Jonesem, milou Hooksovou, střelcem Tackleberrym či frajerem Hightowerem. Ti všichni (a nejen ti) pomohli stvořit absolutní klasiku a kult, zábavu, která dodnes díky neustálému reprízování baví zástupy lidí. Film je tak nabitý humorem, až je prakticky nemožné vypíchnout jednu jedinou vtipnou scénku. Od začátku až do konce perfektní nenáročná komedie, na kterou se milerád kdykoliv podívám znovu a znovu a pokaždé se královsky pobavím. 9/10. ()

Nix

Kdo by tohle nemiloval, tohle je klasika komedií. Skvělý Mahoney, černoch co dělá zvuky, tohle je tak nenáročně skvěle fungující film, co se často nevidí. ()

D.I.G

Pre mňa kult. Pestrá paleta pošukov ( moji najobľúbenejší: Tuckleberry, Hightower, Jones ). -" Odkiaľ si zobral tú búchačku, chlapče?" -"Tú mám od maminky!". Sto krát za sebou a stále poprvé. ()

donkocicak

Naprostá klasika, u které se i po letech výborně zasměji. Co víc říct ? Mám rád Mahoneyho, mám rád Harrise a spol. Žádný další díl už pro mě nebyl tak dobrý. Byť u dvojky a trojky se jednalo také o slušnou zábavu. Mám rád i šesté pokračování, ale to se většinou setkává s negativní kritikou. ()

Haloo5

Aj po rokoch slušná podívaná. Vtipné scény vôbec nevybledli, smial som sa na nich takmer rovnako ako keď som bol malý chlapec (a ešte som nechápal väčšinu narážok) :) .. Jednotka má čaro, ktoré ostatným častiam už chýba. ()

katus111

1. díl byl nejpovedenější ze všech. Velmi vtipná a oblíbená komedie, u které se zasmějete i po několikátém shlédnutí. Michael Winslow se stal mým oblíbencem! ()

Za zvuků hudby... předěláváme

Za zvuků hudby... předěláváme