Policejní akademie

Police Academy

Policajná akadémia

Komedie / Krimi

USA, 1984, 96 min

„Strážníku! Můžete sundat moji kočičku ze stromu?“ - „Bez problému, madam!“ Hlavní zábavu tohohle filmu zaručuje především rozmanitá paleta postav (jedním dechem je pak potřeba pochválit vydařený casting). Militantní magor Tackleberry, stehnatá správňačka Thompson, citlivý obr Hightower, šeptající tvrďačka Hooks, sympatický rebel Mahoney či můj zdaleka nejoblíbenější kadet, velmistr imitací zvuků Jones (a další charaktery samozřejmě také nebyly špatné). Horší je to s vtípky. Ačkoliv je Policejní akademie dokonalým důkazem, že i velmi jednoduchý humor může fungovat, slabých fórů tu není zas tak málo (nemluvě o těch hraničních typu „řečnický pult“). Naštěstí těch povedených je zde pořád víc, takže na ty bezduché se dá v průběhu sledování celkem v klidu zapomenout, nemluvě o tom, že některé věci už stačily za ta léta „zlidovět“ (nejlepším příkladem za všechny je Modrá ústřice). Příjemná zábava za solidní 4*. „Už jednou jsem vás varoval. Mě nikdo nebude ojebávat!“ - „Až najdete tu pravou dívku, tak se to možná změní.“(7.7.2019)

Tenhle film nemám rád ze tří důvodů: 1) jako malý jsem se na něj díval pořád; 2) kvůli němu vznikly 4 více či méně mizerné díly; 3) bojím se, že i dnes by se mi vážně líbil...tak dobře, americká komedie kdysi měla velmi silné konkurenty pro francouzskou oligarchii...ale ta stále zůstává hegemonem v oblasti "crazy" komedií. Hightower jako květinkář nemá chybu, stejně jako teplej taneček v modrý ústřici (fuj :D).(20.3.2009)

Zvláštne rozhodnutie starostky odštartovalo sériu policajných akadémií, z ktorých žiadna nielenže neprekonala, ale ani nedosiahla úroveň prvej. Úvod série je sviežou krimikomédiou, zaľudnenou výraznými postavičkami, s množstvom situačných i slovných gagov, na ktorých sa dá dodnes dobre zasmiať. Na začiatku dobrá melódia, na konci dobrý pocit, že sa dá zabaviť aj na tak starom a notoricky známom filme.(24.2.2011)

Musel bych souhlasit s každým, kdo by tvrdil, že je tohle opravdu jen přiblblá americká komedie, ale... ale povídejte to klukovi, který strávil půl dětství u videokazet, a vyrůstal společně s Mahoneym, Hightowerem, slizounem Harrisem a dalšími, a spoustou jejich takřka legendárních hlášek v nepřekonatelném českém dabingu (v tom prvním myslím, samozřejmě :P). Tohle už mám prostě v sobě, a kdykoli vidím třeba jen fotku z toho filmu, musím se smát :D Pro mě jedna z osudových a asi nepřekonatelných komedií, což platí společně i pro druhý a třetí díl, prostě pořád je to ta samá parta .) Co bylo pak, to už jde mimo mě. 5* jako pocta postavám, které budou žít věčně :)(24.5.2012)

Léta prověřila kvalitu první Policejní Akademie, a my tak dnes můžeme s klidem tvrdit, že je vysoká jako jalovec. Což není samec od jalovice, stejně jako Vojtěch Filip není demokraticky obrozený rudý gentleman, což sem tedy vůbec nepatří, ale cesty myšlének jsou spletité a tvůrčí výron je holt mrcha;) Titulní melodie od Roberta Folka se stala stabilní hitovkou mezi fanoušky filmové hudby, hlášky z dílny skvělého českého dabingu (tím myslím ten původní z videokazet:P) zlidověly a Modrá Ústřice, k tomu snad netřeba cokoliv říkat:) Originální námět (si myslím), výborná sbírka postav a postaviček, prostě klasa hodná 80ti procent.(12.8.2007)

• - Umelá stena, cez ktorú mali kadeti preskakovať, bola taká vysoká, že prvý človek, ktorý ju preskakoval si pri dopade zlomil nohu. Aby sa to nezopakovalo aj pri ostrom natáčaní filmári ju museli upraviť. (m.a.t.o.)

• - Časopis, ktorý drží Leslie Barbara (Donovan Scott) v oboch kúpeľňových scénach je vydanie časopisu Life Magazine z júla 1983 s článkom "Národné parky v ohrození". (WalterIK7)

• - Ve filmu nikdy není zmíněno, ve kterém městě se děj odehrává. (SONY_)