Bitva o Midway

Šest měsíců po japonském útoku na Pearl Harbor hlásí američtí zpravodajci, že objevili zvýšenou aktivitu Japonců. Podle odhadu velícího důstojníka by mohlo jít o útok na ostrov Midway. Admirál Nimitz na rozdíl od vojenských úředníků ve Washingtonu uvěří v útok a podle toho jedná. Soustředí k ostrovu konvoje letadlových lodí i průzkumná letadla. Mezitím na palubě bitevní lodi admirála Yamamota probíhá důležité jednání. Jeho cílem je vyprovokovat bitvu, při které chtějí Japonci zničit americké loďstvo a následně ovládnout Tichý oceán. Přesně 3. července 1942 však boj skončí naprostou porážkou sebevědomé japonské flotily a stane se jedním ze zlomových okamžiků v historii druhé světové války. (TV Nova)

Brusíček

Tento skvělý, válečný snímek, jsem viděl vícekrát a stále mi ten příběh má co říct, úžásná atmosféra linoucí se celým filmem je prostě jedninečná. Všechny roviny příběhu, postav i vojenských akcí jsou sladěny v úžasnou symbiózu, pro kterou mě tento film baví. 95%. ()

Krchy

Jakožto někdo, kdo má Hubáčka načteného až do aleluja, jsem si tohle dílko užil maximálně. Ale právě proto taky nemůžu dát pět hvězdiček, protože kdybych Hubáčka nečetl, tak se v tom nejspíš budu dost ztrácet. ()

Evander

Bitva o Midway je uměleckým dílem své doby a je jedním z nejpříjemnějších válečných filmů, které jsem kdy viděl, jestli se tedy o válečných filmech dá něco takového tvrdit. Herecké obsazení je perfektní, vizuální efekty na svou dobu skvělé, důraz na strategické plánování a osobnostní charakteristiky vedoucích představitelů obou armád, namísto bitevní vřavy, je nejen vítanou změnou na poli válečných filmů, ale hlavně přispívá k oné příjemnosti celého filmu a divák se tak může zaměřit na odvíjející se příběh, jako by se ani neodehrával na bitevním poli. Skutečnost, že se jedná o filmové zpracování reálné válečné operace je pak jen příjemnou třešničkou na dortu. 82% ()

Denny

Velkorysá podívaná s hvězdným obsazením plná bitevních scén a pyrotechnických kouzel. Zajímavé válečné drama je však možná mírně roztříštěno vedlejším příběhem lásky Amaričana a japonské dívky. ()

feryk

Výborný válečný film, řekl bych jeden z těch nejlepších, co se týká americko-japonské konfrontace. Na svou dobu výborné triky a věrně vyobrazené souboje. Skvělé herecké výkony. Dávám 88%. ()

tranquill

"Možná, že by to byla dobrá taktika, jenomže já chci dostat i čtvrtou loď." Já ale zůstanu u tří (hvězd), protože je to především pro fandy bojové taktiky v až dokumentárním podání, což je zde zdůrazněno i autentickými dobovými záběry. ()

Titus

Já se o Tichomoří a Japonsko-Americkou válku moc nezajímám, ale popis těchto několika dnů na mě udělal dojem. ()

ecis

Tesil som sa na dalsi "pekny" vojnovy filmovy zazitok. Herecke obsadenie tomu aj naznacovalo, ako aj priaznive CSFD hodnotenie. Film ma svoje nepopieratelne kvality s vynikajucimi autentickymi zabermi. Avsak ospevovane triky resp. detailnejsie zabery na makety kokpitov ci niektorych leteckych scen mi pripadali dost amaterske (napr. oproti mladsiemu kolegovi Battle of Britain) a spolu s anglicky hovoriacimi japonskymi vojakmi narusali moj dobry pocit s inak dobre odvedenej prace. ()

Petulka88

I když starší válečné filmy nijak zvlášť neprožívám, Bitva o Midway se mi opravdu líbila. Asi to bude tím, že rezignovala na vedlejší dějové linie a soustředila se na bitvu samotnou. Tedy až s vyjímkou vztahu amerického pilota a mladé Japonky, ale ten má ve filmu jen minimální prostor. Díky tomu je film autentičtější, skoro až dokumentární. I na samotnou bitvu o Midway si divák musí počkat. Většina fimu se totiž odehrává na poradách a následných taktických dohadech nad mapou Pacifiku. Chápu, že tohle může někoho odradit, mě to ale parádně sedlo. Na druhou stranu, až bitva vypukne, opravdu to stojí za to, protože záběry leteckých soubojů nebo náletů na lodě jsou doslova dechberoucí. A to mluvíme o filmu z roku 1976! Klobouk dolů před tvůrci. Když si k tomu připočtete fantastické herecké obsazení, ve kterém září celá plejáda tehdejších hvězd stříbrného plátna, vyjde Vám jeden z nejlepších válečných filmů ze staré školy. ()

Mik_e

Zase jeden z válečných filmů staré školy, a asi i zároveň ten nejlepší. Přirozeně, po stránce výpravy a technického zpracování nijak nevyčnívá nad své "kolegy" (Tora Tora Tora či Bitva o Británii), to co ho ovšem staví na pomyslný piedestal, je napětí. Střídavé prostřihy do obou táborů zlepšují zážitek a fungují až do konce. Když se k tomu připočte i skvělé obsazení (Fonda, Heston, Mifune), je to za 5*. Sice slabých, ale jistě zasloužených.. ()

Amonasr

Jeden z řady amerických válečných filmů - ani horší, ani lepší než ostatní. Zajímavá kombinace hraných a autentických záběrů, poměrně popisný s obvyklým vloženým milostným melodramem. Patos naštěstí uměřený. Ve změti postav se však lze orientovat jen s jistými obtížemi. ()

Mocoft

Film ani dnes neztrácí na dramatičnosti. Je do něj výborně zakomponováno množství dokumentárních scén, které byly dobře vykolorovány, takže pokud je neznáte odjinud, ani si toho nevšimnete. Přes dobrý dramatický závěr se tvůrci neubránili klasicky přehnanému patosu a patriotismu. ()

Zdendin

Některé scény a postavy se prolínaly na můj vkus strašně zmateně. Jednu chvíli tady, druhou tam, bylo to někdy trochu nepřehledné. ()

eagles22

Vynikající válečný film, který ale nedosahuje kvalit Tora! Tora! Tora!. Docela mě i mrzelo že v pasáži kdy útočí Japonci na ostrov Midway, byly použity záběry ze zmiňovaného filmu. Napočítal jsem minimálně tři a byly bych řekl i dosti nelogicky použity. Obzvláště použitý záběr z Tora! Tora Tora! nouzového přitání B-17tky mi tam vůbec neseděl. Kde se tam na jednou vzala? Takovéhle věci mi pokazili jinak dobrý dojem z filmu. Vítěztví to bylo opravdu velké, o tom žádná, ale určitě v tom hrálo velikou roli štěstí a souhra náhod, jak je zmíněno na konci. To beru naopak jako veliký klad, že se Američani, jak je jejich zvykem, nebijí do prsou jak byli zase jednou nejlepší. Za čisté **** ()

Robbi

Největším neštěstím je, že do filmu byly vsazeny záběry z lepšího a povedenějšího Tora! Tora! Tora! Jinak poněkud méně typický americký válečný film, kdy není pozornost soustředěna na jedince, ale skutečný celek... ()

scarlock

Poprvé film vidím v roce 2018 a kombinace dochovaných záběru a hraných scén mě překvapivě zaujala. I když toto není můj šálek čaje, tak 3 a 3/4 * zcela určitě. Zaokrouhlene 4* ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook