Reklama

Reklama

Zemětřesení

Obsahy(1)

Obyvatelé Los Angeles se probouzí do dalšího slunečného dne a netuší, že se blíží katastrofa, která navždy změní jejich životy. Stuart Graff pracuje jako stavař ve společnosti svého tchána a právě se chystá do práce, zatímco jeho žárlivá manželka Remy předstírá předávkování prášky. Jeho manželství není příliš šťastné, Remy žárlí na Denise Marshallovou, ženu Stuartova tragicky zesnulého kamaráda. Před odchodem Stuart pocítí záchvěv signalizující blížící se zemětřesení. Jeden ze zaměstnanců kalifornského seismologického ústavu předpovídá, že během 48 hodin dojde v Los Angeles k velmi silnému zemětřesení. Představitelé města nechtějí šířit paniku, a tak raději o celém problému pomlčí. Následky ničivého zemětřesení pak brzy pocítí všichni obyvatelé a jejich předchozí problémy se v tu chvíli změní v bezvýznamné maličkosti. Z okázalých hrdinů se tak stávají zbabělci, z obyčejných lidí hrdinové, kteří neváhají nasadit vlastní život pro záchranu jiných. (TV Nova)

(více)

Recenze (80)

Mrkvič 

všechny recenze uživatele

Sice 45 let starý snímek, ale na speciální efekty se dívá líp než na deset let staré počítačové triky. Jinak jde ale o tuctový katastrofický film, kde se objevují i hodně mizerní herci. Nejhorší ze všeho byl "teplý" a pošahaný voják. No a ten konec nekonec? Takové šup a je to. Asi příprava pro druhý díl, který se nakonec nikdy nerealizoval. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Jeden ze slabších a prakticky zapomenutých katastrofických filmů 70. let. Film jede v zajetých kolejích a tak nás první polovinu seznamuje s hromadou postav aby je poté vystavil dané katastrofě (v tomto případě zemětřesení) a ony poté mohli bojovat o život a divák si mohl odškrtávat, kdo z nich zemře. Film neurazí, ale určitě nemá na klasiku jako je takové Skleněné peklo. ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Dobrá hudba, ale samotnému katastrofismu moc nedali. Obvykle se průšvih stane na palubě letadla nebo lodi, tady je zemětřesením zasaženo veliké město, a tahle roztříštěnost filmu neprospívá. Zasadní akce se dějí dvě, a obě jsou vlastně jen zachraňovačky s omezeným napětím - 1) slaňování na kancelářské židli 2) evakuace podzemního parkoviště dírou do kanálu, Za atmosféru, první dabing z ČT a Hestona s Kennedym dávám vyšší počet. ()

majxik 

všechny recenze uživatele

No nejdříve jsem tomu chtěl dát jednu hvězdičku za snahu, ale pak jsem si uvědomil že tento film je přeci jen z roku 1974 a tak se nemohu divit že efekty jsou hrozné. V té době to asi jinak neělo, trošku mě ale zklamalo že příběh pokulhával dosti, a herecké výkony taky byli takové strojené a přehnané. Takže nakonec 2 hvězdičky. ()

choze 

všechny recenze uživatele

Průměr katastrofických sedmdesátek. Katastrofa samotná je udělána velmi kvalitně (taky byl film nominován na Oscara za triky), nechybí tradiční hvězdné obsazení, ale problém vězí ve scénáři, jehož první nástřel měl na svědomí Mario Puzo. Ten se dlouho rozjíždí a neopírá se o klasickou gradaci katastrofických snímků, jakou známe z DOBRODRUŽSTVÍ POSEIDONU nebo SKLENĚNÉHO PEKLA, tj. na začátku katastrofa, která postavy někde uvězní a nadále ohrožuje a pak všemožně komplikovaná, nebezpečná a časově omezená cesta postav za záchranou. Místo té se postavy ZEMĚTŘESENÍ po titulní katastrofě v půli filmu jen tak prdelí mezi ruinami a navzájem se hledají / pomáhají si, do čehož zasáhne ještě pár menších otřesů. Příběh je roztříštěn mezi vícero různorodých postav (nechybí charizmatický architekt, který se spojí se správným poldou), které katastrofa zasáhne v krizových / zásadních okamžicích jejich životů a snad jen s výjimkou výživné epizodky se zakomplexovaným velitelem Národní gardy a nečekanou absencí happyendu nenabízí nic moc zajímavého. ()

Galerie (95)

Zajímavosti (15)

  • Když spolu hovoří Stewart (Charlton Heston) a Denise (Genevieve Bujoldová), scénář, který drží Stewart v ruce je k tomuto filmu (Zemětřesení) a je otevřen na straně, jež obsahuje scénu, která je právě točena. (džanik)
  • Záběry kymácející se dvanáctiposchoďové "Černé věže" (Black Tower) byly získány tak, že se natočil její zrcadlový obraz a zrcadlo se pak nahnulo dozadu a dopředu. Šlo současně o vtip na účet samotné společnosti Universal: v Black Tower v té době totiž sídlilo nejvyšší vedení společnosti. (džanik)
  • Pro televizní verzi filmu byly použity také archívní “hasičské” záběry ze seriálu "Hawaii Five-O" (1968). (džanik)

Reklama

Reklama