Unaveni sluncem 2: Odpor

Burnt by the Sun 2: Intercession

(neoficiální název)

Drama / Válečný

Rusko / Německo / Francie, 2010, 132 min

„Ruský patos v té nejotravnější podobě“ jsem za minulého režimu zažil ve velké míře, coby častý kinodivák sovětských válečných filmů, ale Michalkův film k nim rozhodně nepatří. Naopak, co oceňuji, je Michalkovem systematické nabourávaní klišé válečného žánru, buď prostřednictvím jemného absurdního humoru, nebo fraškovitých situací, které dokreslují absurdnost války, či skrze nezvyklý autorský přístup, který je nečekaný a tudíž občerstvující (závěrečná scéna s odhalením poprsí). Ano, patos je zde také, ale ve velmi rozumné míře. Michalkov se určitě nemá za co stydět a těším se na druhou část vyprávění.(11.8.2011)

• kinderman

Sevřenost původního filmu nahradily obrazy z Velké vlastenecké války, z nichž některé jsou sice působivé, ale dohromady je téma hledání neudrží. Zbývá poučení o tom, proč je dobré si před bojem pořádně naostřit polní lopatku (zvláště pokud jste v trestním praporu a nedisponujete flintou) a že namazat si elitu Rudé armády na pásy tanků je po ránu velmi výživné. Titulek Konec 1.části pak spíše hrozí, než těší.(30.5.2011)

• nascendi

To čo malo byť? Vôbec som nepredpokladal, že Michalkov bude nadväzovať na predošlý úspešný film, pretože ten bol dejovo uzatvorený a žiadne pokračovanie neponúkal. Ale Michalkov navnadený úspechom sa odhodlal pre Deus ex machina, oživil zomrelých a vytvoril dielo časovo oscilujúce medzi rokmi 1941 a 1943, dielo ktoré bolo také chaotické, že som ho ani nedokázal dopozerať. Michalkov ním v mojich očiach veľmi klesol a nemám najmenší záujem pozrieť si tretí diel tejto nezmyselnej a zbytočnej trilógie.(5.11.2017)

Velice syrový obraz války ... bez příkras a milosrdných lží. Jenomže se mě nedotýká - jakoby přicházel z jiného, na hony vzdáleného světa ... díky zvláštnímu, odosobněnému pohledu kamery, která se soustředí na drobné detaily i na ucelené filmové obrazy - a nelze jí prakticky nic vytknout, přesto ve vás záhy vzbudí dojem, že to není JEJÍ válka ... že vypráví o cizích bojích a cizím utrpení v cizí zemi - v zemi, se kterou ji nic nespojuje ... v zemi, která je jí lhostejná. Snad i proto lehký odstín místy až morbidní absurdity, který dodával sílu - i určité povědomí tíhy pilotnímu filmu, tady působí maličko diletansky a v některých situacích spíš nahlodává pilíře vlastního příběhu. Ve třech časových rovinách se lze docela dobře zorientovat, ale chybí kus srdce, které by tlouklo pro hrdiny, kteří se - ne "unaveni", spíš nemilosrdně spáleni sluncem - navrátili, aby se pokusili navázat nit svých osudů. Možná to nebyl ten nejšťastnější nápad ... z jejich strany, protože víc než co jiného rozmělňuje nemilosrdné finále původního filmu.(7.11.2017)

Tak tohle bylo veliký! Michalkov zcela popřel první díl (co je tosakra za manýry dělat dvojku od inteligentních kouzelných evropských filmů) a vytvořil válečný film.. Michalkov film uvedl s tím, že máme hledat to, co je mimo děj a akci. Bohužel akce je téměř všudy přítomná (s trochou té "metafyziky"). Na druhou stranu nelze filmu brát, že krom perfetního vykreslení války (povinně pouštět všem zeleným mozkům!), válečných zvěrstev s ruskou mentalitou se jedná o snímek, který v sobě něco nese.. Myslím tím ty kouzelné scény (například hrající cikáni) a mnoho okamžíků, které v naprosto geniálně použitém filmovém jazyku zaobírají psychologií podobnými věcmi.. Ovšem mnohdy akce zabíjela vše ostatní.. Roztříštěná narativní struktura spada občas do klišé a já fakt nevím jestli bych neměl hodnotit hůř. Na druhou stranu nemůžu říct, že bych se jen na okamžik nudil, nebo považoval film za zbytečný... Panu Ebenovi, který film uváděl bych milerád vzkázal, že když někdo režisérovi znásilní film zkrácením o půl hodiny a pak nám tuto verzi pustí místo verze původní, že to není žádná dobrá zpráva.. Tenhle přístup k filmu NEPATŘÍ!!(10.7.2010)

• - Plovoucí loď se státním archivem je velmi hlučná a ani lidé, kteří na ni plují, se navzájem pořádně neslyší. Přesto však slyší křik trosečníka, který je vzdálen alespoň na tři sta metrů (Terva)

• - Část filmu se natáčela i v ČR, v Praze, v bunkru kousek (cca 1km) pod zastávkou metra Flora. (Ice123)

• - Střemhlavý bombardér Ju 87, který se ve filmu opakovaně objevuje, nemohl být v reálu vybaven pumovnicí. Lehčí pumy byly umístěny na závěsnících pod křídly, těžká bomba byla upevněna pod trupem na výklopné vidlici, díky níž se při odhozu ve střemhlavém letu dostala mimo okruh vrtule, kterou by jinak roztříštila. (Necrotongue)