Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

Falconica

Za ty vtipný scénky by měli Jakubiska zazdít. Copak mu připadá normální cpát do filmu o Čachtický paní ohromnou bžundu? Plete si to snad s Rafťákama? Působí to tam všechno tak nepatřičně, jak to jen působit může, některé scénky mě až urážely. Narážím například na tu cestující zpovědnici. Nebýt toho, byl by ten film mnohem serióznější. Ale i tak na mě působil hrozně rozcáraně a ano- musím přiznat, že i celkem nudně. Z jakéhosi důvodu si nedokázal udržet mou pozornost. Byl jako krásná šperkovnice bez šperků- prostě tak nějak zbytečný. Navíc mi vadil divně udělaný dabing. Celou dobu se mi zdálo, jako by postavy při mluvení pořád uhýbaly tváří ze záběru, aby pak bylo snadnější film nadabovat. Jejich hlasy mi tak za chvíli začaly znít silně nepřirozeně. Bojím se, že nebýt Mathesonova Cavaraggia, byl by ten film pro mě prakticky nijaký. Ne úplně propadák, ale má k tomu nakročeno... ()

Nosdrolomo

Juraj Jakubisko nabídl divákovi něco mezi pohádkou a historickým dramatem. Nesnažil se očistit Čachtickou paní, nýbrž nabídl divákovi zajímavý náhled na historické legendy jako na tehdejší politické hry. Zřejmě pod nálepkou "neberte film příliš vážně, je to jen jedna z možností" přihodil do scénáře vyloženě komické postavy v podobě knězů-špionů alá Leonardo da Vinci II. Z celého filmu tak udělal ještě větší frašku než by byl. Juraj těká mezi válečným filmem, dramatem a historickou freskou tolik, že je divák neustále vytrhován ze samotného příběhu a jen se dívá na hezky natočené obrázky s některými groteskními českými herci. Škoda, projekt to byl více než ambiciózní a to co z něj vzniklo se blížilo kombinaci "moderních českých Macháčkovo-Trojanovských komedií" a Troškových "pohádek". ()

FilmFan24

Jestli-že jsem byl dřívějšími Jakubiskovými filmy očarován, jsem filmem "Bathory" spíše rozčarován...Problémem, alespoň pro mě je právě ona opulentnost, která má vyrazit dech. Co naplat, že kostýmy jsou prostě nádherně vyprané dočista dočist a právě tím jak jsou čisté a vypadající nenošeně, můj výsledný dojem sráží málem k nejnižšímu hodnocení. No a samostatnou kapitolou jsou rádoby humorné scénky potulných mnichů, kteří místo zamýšleného odlehčení spíš soudného diváka otráví. Filmem "Bathory" si možná Jakubiskovi splnili svůj sen. Je však otázkou, jak jej přijali diváci...Já osobně další zhlédnutí neplánuji a Jakubiskem avizovaná televizní verze, kde to bude s některými postavami zase trochu jinak, mě vůbec neláká. Jednou stačilo! ()

Derek odpad!

povodnu jednu hviezdu (strasna televiznost, totalna tupost a trapne vykony) znizujem na odpad potom ako som videl film v anglictine... To muselo byt myslene ako vtip, inak sa ta amaterska praca vysvetlit neda.... ()

hygienik

Film rozhodne nie je brak a stojí za to zájsť naň do kina. Výprava je veľkolepá a pekná. Niektoré scény sú vtipné, film je konzumovateľný širokým publikom a hlavne nenudí. Veľmi zaujímavo sú obsadené roly 2 mníchov - Polívka a Mádl. Jakubisko našťastie zredukoval svoje obľúbené surrealisticko -snové scény na minimum, takže film tiahne skôr k bežnému, pútavému mainstreemu. S tým, že z Alžbety urobil nevinnú, takmer mučeníčku, ako historik nesúhlasím. Keby to bola len pekná rozprávka pre dospelých, tak ok, ale škody, ktoré tento film v historickom vedomý divákov o Báthoryovej napácha, sa budú ťažko naprávať. Ale vzhľadom k tomu, že dejiny nie sú pre bežného jednotlivca a jeho život podstatné, no budiž. ()

willow666

Smutné. Snažím se najít co nejvíc pozitivních věcí, první je, že tématem tohoto filmu se nestal hororový výmysl, ale naopak jiný pohled na slavnou Čachtickou paní. Další jsou herci, zvláště pak Anně Friel patří obrovské uznání. To je bohužel všechno, co zbylo z geniálního pana Jakubiska, protože snímek spíše nudí, než uchvacuje. Tam, kde by mohl být divák stržen, je spíše uchlácholen. Důkaz, že všechno za peníze koupit nejde. ()

L_O_U_S

Čekal jsem průser, ale dočkal jsem se docela slušného filmu, který vyniká především vizuálním zpracováním (kamera) a výpravou. Často kritizované vyprané kostýmy mi vůbec nevadily a asi bych si jich ani nevšiml. Bojové scény tak akorát, Anna Friel skvělá, snové scény dobré. Od dvojice mnichů jsem čekal trapnosti, ale kupodivu mi ve filmu nijak nepřekáželi. Co jsem nepochopil, bylo rozdělení filmu na tři části. V seriálu to asi své opodstatnění bude mít, ale tady mi to přijde zbytečné. Udělení dvou hvězdiček by film neprávem sráželo, na čtyři hvězdičky se jedná o poměrně slabý filmový zážitek. Tři a basta. "Kam čert nemůže, tam nastrčí katolíka." (382., srpen 2008) ()

kajas

Na nejdražší film ve střední Evropě jsem byla opravdu zvědavá. Jak už to ale bývá, dostavilo se zklamání. Když se ve filmu v jednom kuse vraždí nebo (dost drsně) souloží, nepovažuji takové dílo za historický velkofilm. A proč Thurzo hraběnku tolik trápil, když ji vlastně miloval, to už vůbec moje hlava nepobírala. Nehledě k tomu, že tolik sexu jsem ještě v žádném filmu neviděla a zajímalo by mě, kdo film určil jako do 12 let nepřístupný (já bych rozhodně dala minimálně do 15). Počítám, že za několik měsíců mi zůstane v paměti jen jedna památná hláška: "Ty ses muckala s katolíkem? Padej si umejt hubu!" a výborné herecké výkony Anny Friel a Karla Rodena, který je určitě jedním z nejlepších herců v naší malé zemičce. ()

vegetol.mp

Další film, co sice ambicemi jen překypuje, ale výsledek tomu už příliš neodpovídá. Spíš než velkofilm, to připomíná velkoryse produkovaný tv seriál. Bitevní scény televizní, scénář zmatený. Fakt nechápu, proč si musí Jakubisko k podobnému filmu psát i scénář. Přitom s podobným rozpočtem se mohlo tvůrcům dostat opravdu kvalitního cizího scenáristy. Ten by pak při troše štěstí vyházel z příběhu podobné lahůdky, jako jsou mniši na kolečkových bruslích v děsivém podání dua Polívka/Mádl. Jinak to, jak hrají cizí herci, se díky postsynchronům vlastně nikdy nedovíte a Deana Horváthová se s neskromností sobě vlastní zmocnila role čarodějky, či co to bylo. Ta ženská prostě musí být všude. Rozpočet nebyl malý a tak je veliká škoda, že Horváthová nezafungovala jen jako producent. Po světě běhá hromada dobrých režisérů, kteří mají tah na branku a pracují s podobně velikými rozpočty. Russell Mulcahy, David Cronenberg, Renny Harlin. No a my máme Juraje. Naštěstí má látka něco do sebe a ta nekompetence ji celou úplně nepohřbila. ()

Skip

Mně se to docela líbilo, i když bych to zkrátil a rozhodně vynechal snové scény s těmi prapodivnými postavami. Jinak se to vcelku dalo zkouknout. ()

corona

Tak neviem čo napísať? Z historického hľadiska je to čistý odpad, takú degradáciu historických postáv nevidieť ani v hollywoodských filmoch. V opitom Betlenovi len ťažko tušiť vodcu druhého stavovského povstania a najviac to asi od Jakubiska schytali Thurzo s Czoborovou (tá bola dokonca jedinou župankou v dejinách Uhorska a vonkoncom nezomrela v chudobe), ktorí na mňa skrz štyri storočia pôsobili vždy pozitívne. Aj keď sa nejedná o hraný dokument tak toto prepolarizovanie postáv a prekrúcanie faktov by si film tohto formátu a rozpočtu nemal dovoliť. Ale poďme k filmu, nelogický scenár (pravdepodobne inšpirovaný veľkou obhajkyňou Báthoryčky, maďarskou sudkyňou Sádecky-Kardošovou), Alžbeta na jednej strane ako zvrchovaná a nekompromisná vládkyňa svojich panstiev, nevie čo sa jej deje pod nosom a nechá sa ovládať nejakou divnou bosorkou a neurobí nič na svoju záchranu (možností mala veľa), toľko spomínané smiešne bitky by som odpustila, to by Deana musela svoj film predať na Mars aby boli historicky vernejšie. Po tomto filme mi len zostáva na záver skonštatovať, že jediný, ktorí dokážu točiť v stredoeurópskom priestore kvalitné historické filmy, zostávajú nadalej Poliaci. ()

Dont

Podle plánů a humbuku kolem megafilm, ve výsledku megablbost. Jednu hvězdu za Annu Friel, která zahrála dobře. Druhým dechem ale dodávám, že celkem chápu Famke Janssen, že do toho nešla… Zoufale natočené válečné scény, hned od začátku hloupé dialogy. Hans Matheson už dokázal, že hrát umí dobře, ale co tady předvedl v roli domnělého Caravaggia, bylo žalostné stejně jako obsazení služek (Michaela Drotárová, Lucie Vondráčková). Dvojka mnichů pak dílo zkázy jen dokonala. Kdybych dal dvě, byl bych nespravedlivý k nedávno viděným filmům jako Krásno nebo Líbánky, které byly přes veškeré vady přeci jen lepší. ()

Fanucci

Jakubisko nezvládá film jako celek a snímek je "díky" tomu strašně neucelený. Příběh obsahuje mnoho postav, dialogy jsou prostinké. Bohužel některé scény, které se snaží působit velkolepě a impozantně působí trapně a neautenticky (bojové scény, v kterých zmateně pobíhá spousta lidí v dokonale vypraných kostýmech). A když k tomu připočteme zoufalý dabing, tak to s hodnocením Bathory nemůže dopadnout nějak skvostně. Humorné scénky s mnichy raději vynechám, protože bych začal být sprostý...:-) Co se Jakubiskovi povedlo? Určitě výběr hl. herců - Anna Friel a Roden hrají bravurně a film drží nad vodou. Dále interiéry a dobové kostými vypadají skvěle (pokud nepočítám zmíněné válečné scény:-). Na výpravě je zkrátka rozpočet znát, ale celkově je film ukázkou promarněné příležitosti. Myslím, že kdyby Jakubisko netočil "velkofilm" za každou cenu a soustředil se na propracovanější, komornější příběh...například na intriky Thurza vůči Bathory a jejich vztah, mohlo to dopadnout o dost lépe. Také ubrat z jednoznačné glorifikace hl. hrdinky by filmu rozhodně prospělo. Doufal jsem, že dá Jakubisko prostor divákovi si udělat na postavu Bathory názor sám...Bohužel. Je vidět jak se do svého vidění hraběnky režisér bezmezně zamiloval, a v průběhu filmu je vidět absence nadhledu. Velká škoda. (P.S Je to ale lepší než Post Coitum:-)) ()

Frenegonda

Tam kde přestávájí holubice nosit zprávy, tam nastupují havrani a klovou do krys. Kde pravda není dost hrůzná musí zapůsobit mýty a legendy. V dobách, kdy světu vládla krutost a spravedlnost byla jen pro boháče, se zrodila legenda o Eržebét Bathoryové. Plné kádě krve, tajemný hrad v Čachticích, válka s Turkem, majetek a v neposlední řadě Bůh hrají hlavní dějové role. Bůh, který je jen jeden, ale... Majetek jehož výše se dotýkala nebes...církve, Thurza a rodiny. A tak se musí odehrát to ce stát nutně musí... Bathory je krásný film, ALE nemá tu lehkost, kterou by potřeboval. Bitvy nemají takovou jiskru a nedokázaly mě vtáhnout. V některých chvílích je víc kostýmů než děje. Další spornou částí jsou vtipné vsuvky. Patří do takového filmu, nebo ne? Suma sumárum za hodně peněz co nejvíc muziky. 70% ()

Kopik

Divne natočený, divně sestříhaný, vlastně ani ten příběh nebyl moc zajímavý. Herci dobrý, ale zbytek se nepovedl. Popravdě jsem se ani nedodíval do konce, takže asi tak. Mohlo to být zpracováno lépe, příběh měl velký potenciál. ()

dee-key

Nelíbí se mi, že z Čachtické paní udělali nevinou hraběnku. Chtěl jsem, aby byla zlá a ošklivá. Ale co, ať si zvrhlík Jakubisko taočí jak chce. Bylo vidět, že se do toho filmu narvala spousta peněz, ale mohlo to být lepší. Protože není nic vtipnějšího, než pohled na velkou tureckou armádu o třiceti mužích. Taky je zcela zjevné, že to točil nějkdo z Čech nebo Slovenska, protože jen čechoslováci dokážou i celkem dobrý film zkazit uplně zbytečnýma prasárnama. ()

Lennnnna

Vrah či oběť? Ta snaha udělat z Erzsébet obětního beránka totiž tak bije do očí, až to jednoho dokonale otráví. Jako životopis docela fajn (poslední hodinu už jsem však prožívala ve ztuhlé křeči a s chutí sama zavraždiť tvůrce, kteří opomněli nůžky), dramaticky už to trochu pokulhávalo a znalci knihy v čele se mnou v zástupu by jistě uvítali raději klasickou předlohu než zdejší báchorku. Jakubisko se zoufale snažil vyždímat poetickou složku, výsledkem čehož jsou snové obrazy (které se fikaně použily do filmové upoutávky a svedly tak očekávání diváka) a celá sekvence s Darvulií a vznikl poněkud žánrový miš maš a dílko lehce nestabilní. Snaha byla, odvaha se také cení a Anna Friel byla úžasná = rovné tři hvězdy. ()

Mickalle

To co jiné historické filmy pozdvihuje, tak tady těžce podráží nohy a to sice bojové scénky. Já se radši dál nebudu vyjadřovat, sedět v kině takovou dobu bylo čisté utrpení . ()

Dubro

Sedím na tisícročnej Perinbabe a je mi Báthory. Do Eržabet tu mnohí kopú ako do psa a pritom ja som rád, že v tej koprodukcii je namontované aj Slovensko, pretože na tej našej rodnej hrude sa v poslednom čase točia len samé bezpohlavné seriáliky a stupídne reality show. Jakubisko nie je historik, ale rozprávkár, vyjadrujúci sa najlepšie v obrazoch a tie mu v tomto filme išli celkom od ruky (teda až na tie bojové tiežscénky, ktoré sa dajú pretrpieť iba za použitia zváračskej optiky so sklom čiernym ako Kongo a hrubým ako palec na nohe). Vďaka Angličanke Anči a Čechovi „nejmladšímu“ je aj tá preukrutná stopáž znesiteľnejšou, akurát že po polčase človek z tej šachovej partie nesmie pustiť oči, inak sa stratí ako Slovenská koruna. Pridávam ako vlastenec o jednu hviezdu viac. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko