Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

popo666

WoW. Film ma poriadne poplietol. Na zaciatku ma poplietol, chcel osm ho aj vypnut, no neskor... Som rad, ze vzniklo nieco neobycajne. Skvostne zabery kamier, privetive efekty, a namet a scenar? Vo dilme odznelo vela myslienok, ktore som nikdy nedufal, ze uvidim takto pokope. Zaver filmu? Tiez potesil. Doslova, film mi pomiesal myslienky, zabery potesili. Jedno je iste, pozriem si ho s odstupom casu este raz. ()

Judhisthira

Slušně zahozených 160 minut. Komiks není nic pro mě, to vím dávno, ale co potom komiks bez jediné pořádné akce s velice nudným příběhem a nesympatickými hrdiny? Jak říkám, škoda času. 30% ()

Dream Dealer

PŘEČTI SI KOMIX !!! Je to bomba. U Filmu jsem nechápal jak to tam nacpou, ale celkem se povedlo. Je to taková doplňková ilustrace ke komixu. Mrzí mě, že se do filmu nevešlo vyprávění o černé lodi (že by to byla ta samá jako v pirátech z karibiku?) černá loď vysvětluje počínání Ozimandise... Mno stejně fajn videoklip ()

Trinculo

Tentokrát měl Zack Snyder štěstí a s Watchmeny se porval dobře, pro mě mnohem lépe než s 300, kterou proměnil ve film o ultrahustých svalovcích předcvičujících spartakiádní demokratickou dvourozměrnou agitku. Z obsáhlého Moorova díla se mu podařilo vyextrahovat to podstatné a představit to v přijatelné formě. Jediné co mi trochu vadí, je že Strážci mají očividně nadlidské schopnosti. V komiksu byli většinou obyčejnými lidmi (kromě doktora Manhattana), které od těch ostatních odlišovala schopnost uskutečnit své mnohdy bizarní sny o spravedlnosti a železná vůle, která je vedla vpřed. ()

geedee

Teda, dlouhý to bylo, ale nemůžu říct, že bych se nebavil. Fakt mě to chytlo a podruhý to bylo ještě lepší. Jo a Tyler (Bates) u mne stále vede. ()

Naiki

PS pro zacatek, puvodni komiks neznam, presto me tohle Snyderovo (rekl bych ze) zivotni dilo naprosto uchvatilo, zadna pseudofilosofie, zadna sablona a klisovitost, zadna nuda ... naopak vynikajici postavy, zadna cernobila holywodska produkce, ale kvality, jez mnoho film podle komisku nema. Snyderuv styl (nastesti ubral od audiovizualnich orgii jinak prazdneho 300 a vydal se smerem k postavam a pribehu) je vynikajici, mnohdy kritizovane flashbacky jsou naopak hlavni devizou pribehu, ne podpurnou berlickou, ne stopazi navic, nejlepe viditelen je to u zivotnich pribehu Komedianta a Jona "Dr. Manhatanna", lepsi formu si ani neumim predstavit, nehlede na to, samothe tyto dva charaktery svou podstatou a motivy zcela zastinujicimi potreby "obycejneho" komiks filmu, kde je treba hlavni padouch a hrdina (popripade nejaka slicna lidska samicka o kterou se bude bojovat), co mu nakonec nabije zadek a je to. Nelze opomenout vyborny soudtrack a dokonale zvolenou hudbu, ktera film umocnuje (scenu s hrbitovem diky tomu nikdy nezapomenu - kvuli takovym momentum filmy milujuj). Jsem fanda filmu podle komisku, ne nijak velky fanda komiksu jako takovych (jo, trochu zvlastni , ja vim:) a Watchmen patri svym netradicnim pojetim mezi naproste top mezi temito filmy, ale jsou strujici jinym zpusobem, nez jsme zvykli. Vazna temata s akcnim kabatem plnym fantasy motivu, bez klise a dalsich nesvaru dnesnich filmu co jedou jen na projednost jsou tady hlavni devizou. Uz jen uvodni titulkova sekvence je naprosto dokonala, stejne jako konec i flashbacky z Jonova zivota "pred nehodou." Pro mne obrovsky filmovy zazitek - spolu s Nolanovymi Batmany a Singerovymi X-Men spicka zanru, na kterou muzu koukat porad. ()

tsko

Tenhle film mi prostě sednul... Postavy, hudba, příběh, stylizace, atomovky, komediat, nějaké to poselství. Někdo může namítnout, že skoro všechno z toho bylo už v komiksu, ale to je mě úúúplně fuk. ()

Rieux

Som komiksovy fanusik, ale musim sa priznat, ze o Watchmenoch som pred tymto filmom nikdy nepocul. Nemal som najmensie tusenie co mozem cakat. Vysledok bol velmi dobry. Samozrejme nie vsetky postavy su uzasne, ale minimalne Rorschach a Komediant ma dostali. Naopak Ozymandias a nova Silk Spectre mi boli dost ukradnuti. U Dr. Manhattana je to tak napoly... Pribeh je originalny, na rozdiel od vacsiny komiksov je boj dobra a zla odsunuty nabok a dej sa sustreduje na (anti)hrdinov, ktori su tiez ovladani pudmi a ktori sa nespravaju nejako extra vzorne a moralne. Hlavny zaporak je nevyrazny, hlavne to ma sklamalo. Zlo a dobro musi byt v takychto filmoch vyvazene a ak sa stane, ze vas vobec nezaujima ani neoslovi zaporak, nieco nie je v poriadku. Verdikt je teda: velmi zaujimavy a originalny komiksovy film s peknou grafikou, s nadychom noir a s dobrym scenarom. Na dokonalost to ale nestaci. ()

(=LIFTY=)

Komix má něco, film má něco. Komix je propracovanější a myšlenkově hlubší, film má úžasnou atmosféru, dobovou hudbu, nezapomenutelné scény a vizuální efekty. Ale právě krácení některých pasáží mi chvilkama docela vadilo. I přesto se Snyder s filmem popral a výsledek je víc než nadprůměrný. Kde si jiní režiséři vylámali zuby, tam si je Snyder udržel v dásních a za tento výkon by mu je měli fanoušci pozlatit. ()

Zaara odpad!

Film, ktory som sa rozhodla pozriet iba preto, ze bol natoceny podla komixu. Od zaciatku sa to veľmi tahalo a vobec ma to nezaujalo. Snazila som sa cez to preniest, ale zial film som nedokazala dopozerat a v polovici som ho vypla. Takze pre mna nezaujimave dielo... ()

Shelby14

majstrštyk jako prase ... je to trochu náročnější film, ale dejte mu šanci, nebudete zklamaní. možná že na první pohled ( nebo spíš poslech ) vás budou trochu štvát filozofický kecy Manhattana, ale později je oceníte stejně jako nevídanou brutalitu, sex, zajímavé postavy ( hlavně Rorschach ) a jejich minulost plnou nepěkných zážitků. to vše je zabalené do pěkné atmosféry a vizuálního pojetí. prostě mazec ... ()

Pjotrik

Podle mě je podstatné ujasnit si, co se má vlastně hodnotit, a proto nedávám pět hvězd svébytnému filmu, ale vynikajícímu zpracování komiksu (který jsem bohužel jen zběžně proletěl). Režisér Snyder se s ničím netají a složitost a zvláštnost filmu servíruje díváku od samého začátku - marný boj Komedianta o život za doprovodu klidné písně Unforgetable je úchvatný. Hudba je celkově vybrána dobře, přiznám se, že už si u jednotlivých pasáží filmu ani nedokážu představit jiný hudební doprovod. Právě hudba a kamera nabízí zájemcům to, co komiks nedokáže a u Watchmenů to platí stoprocentně. Film se až tak výrazně nerozšířil do obecnějšího povědomí a je to trochu škoda, protože nabízí opravdu bohatý zážitek. Složitost díla vystihuje postava Komedianta, která má v sobě až příliš mnoho rozporuplných pocitů a v kombinaci s inteligencí a agresivitou je navždy poznamenaná. Symbol smajlíku, který se v průběhu podívané objeví hned několikrát zde dostal takovou hloubku, jakou mu nelze udělit v žádné textovce:) Dávám 95% ()

Xpat

Smíšené pocity. Ty hvězdy, co dávám je určitě zza efekty a vizuální stránku filmu. Dále se mi líbilo i jeho prostředí, ale děj byl pro mě zamotaný a často jsem se nudil. Ta druhá hvězda je za posledních asi 20 minut. ()

ccamaro

Začalo sa to veľmi sľubne, ale bohužiaľ až do ďalekého konca filmu som sa dosť nudil. Komiksovú predlohu nepoznám. Možno bola podstata komiksu vystihnutá dobre, ale mňa osobne to nebavilo. ()

othoson

Toto bylo zřejmě poprvé a naposledy, co jsem viděl tak originální (nejen) komiksový film. Sice nejsem nějaký pořádný znalec originálního komiksu, ale film WATCHMEN mě přesto (nebo právě proto) dokázal tak moc uchvátit, že jej okamžitě řadím mezi své nejoblíbenější filmy… Velice působivé už jsou úvodní titulky, poté jsem se nemohl až do závěrečných titulků odpoutat od obrazovky a navíc jsem pak ještě alespoň dvě hodiny přemýšlel, proč vlastně tam ten udělal to a ten zas tohle (nebudu prozrazovat děj;)) Asi to bylo i tím, že se mi strašně moc líbil způsob a styl vyprávění tohoto příběhu, kdy se vše dozvídáme tak nějak pozpátku… Navíc „wočmánci“ mají perfektní soundtrack!!!! A proto jsem pro pět hvězd… ()

jiricek86

vizuálně zajímavý, myšlenka nadčlověka kterej vidí do všeho, ovládá všechno, při sexu nabíjí holku elektrickym výbojem jako z baterky, moc se to utápí v debatách o nemocech..takže docela depresivní ()

Dexter666

Absolútne brilantný zážitok z komixu! Čakal som nejakú hlúposť, keďže o predlohe som nemal ani šajn, ale toto je naozajniečo nezabudnuteľné, po Temnom Rytierovi druhý najlepší komix, aký som videl. Jednoznačne za 5* ()

Patr1k

Tak toto je film s velkým F, skvelý vizuál, hudba, postavy, herecké výkony, atď...dej bol miestami nudný (videl som DC verziu takže 3:06 bolo slušné sústo), no Snyder to dokázal...v kine to muselo byť neskutočné (vedel by som si to predstaviť aj v 3D) ()

pcarogers

Tak tohle je opravdu zvláštní film. Zapomeňte na klasické akční hrdiny. Na ty vlastně taky dojde, ale tahle ta squadra má prostě své vlastní nezaměnitelné aroma, které nejde jen tak jednoduše uchopit. Po druhém shlédnutí dávám čtyři a půl. Voalá! ()

Nekdojiny

Na filmu jsou zajímavé především originální hudba, efektní výtvarné zpracování a příběh, který nabízí úvahy o významu dobra a zla ve světě a o naší odpovědnosti k němu. Škoda jen, že člověka nezasáhne do hloubky, ale stále klouže po povrchu. EDIT: Po pár dnech se mi vracejí dojmy s filmu a jsou překvapivě silné, takže ho ochutnám ještě jednou a možná změním hodnocení. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize