Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiální text distributora)

S.Quentin QUALE

Drámo o šikaně. Povedené, ale na mě tady ty snímky nepůsobí úplně plnou parou, takže zůstanu u silnějšího čtyřhvězdí. Místama je to trošku moc, ale i vzhledem k fajnovýmu zakončení to zas až tak nevadilo. Dobrý film. 85% ()

misterz

Výborná estónska dráma s témou šikany na strednej škole. Možno nie je dokonale natočená a neudrží pozornosť celý čas (emocionálne kolísavá, časté striedanie nudných a silných miest...), ale určite stojí za zamyslenie. Niektoré scénky mi však pripadali ťažko uveriteľné (hlavne pláž - to vážne všetci v triede boli tak zmagorení, aj dievčatá?), tiež ma zarazil laxný prístup učiteľského zboru k zjavnému problému šikany. Niet sa preto čo čudovať, že film končí tak ako končí. Odkaz snímku je teda veľký, výstraha ešte väčšia, ostáva len dúfať, že sa neminie účinkom. Žiaľ, asi ostane len pri zbožnom želaní. 75/100 ()

ninon

Někteří tu volají po tom, že by se měl tenhle film povinně promítat na školách. Popravdě, on ten film vypadá jako na zakázku MŠMT. Ultracool styl, aby se to dětem líbilo. Já už jsem na to evidentně moc stará. Je to celé umělé a závažné téma to posílá kamsi do kopru. ()

HAL

Školy jsou plné zmrdů. Což platí obecně jak tady, tak zjevně i v Estonsku. U nás o tom ale neumíme točit filmy, jen hovadské paskvily typu Bastardi. A i když Klass vlastně žádným ultimátním duširvoucím nářezem není, tak je sympatické že autoři měli koule ukázat střílení na školách jako pozitivní a podporovnání hodnou činnost. Jen na tom aimu by holt chtělo trochu zapracovat. 7/10 ()

Satan

Dětská hra na šest - šikana. Zdrcující ztvárnění této hry na pět - Klass. Scénář je vynikající a byť už je od expozice patrné, kam snímek směřuje a co se snaží říct, dospění k onomu dechberoucímu finiši je tak poutavé a technicky kvalitně odvedené, že by bylo vážně na kopanec do hrudi tento nezpochybnitelný fakt přehlížet. Navíc mám rád ty filmy, které jsou rozděleny do jednotlivých epizod, lépe se tím orientuji v ději. Vyprávění o looserovi, za kterého se postaví jeden kamarád a bojují proti celé př(e)ihlížející třídě, je zpracováno způsobem vážně šokujícím. Brilantní drama psáno rukou životního moudra a postavíme-li proti sobě toto existencionální drama a náš český, karikaturní Gympl, nemůžu se ubránit pocitu, že někde v našich školních lavicích se stala chyba. Podobně laděné švédské Zlo je jen slabý odvar. NÁSLEDUJÍCÍ STRUČNÝ POPIS OBSAHUJE SPOILERY .:Jseš divnej?:. Zavřením nahého Josefa do dámských šaten je ihned divákovi jasné, kdo hraje na jakou notu. Touto scénou se vysvětluje vše - zařazení Josefa do té nejspodnější vrstvy a románek mezi Kasparem a Theou. .:Každý den si nech nakopat prdel:. Kauza se sešitem, křivé obvinění, bod obratu č.1. .:Donašeč nebude prosit o odpuštění?:. Zastání se Josefa, vznik přátelství a vyhrocený konflikt u obou rodin. Už v polovině filmu otec zjistí, že je jeho syn šikanován. .:Co to děláš?:. Silná scéna s židlí a na dvoře. .:Miluješ teplouše?:. Vztah s Theou je definitivně u konce, o Josefově týrání se dozvídá i matka a začne okamžitě jednat - pro ústřední dvojici to však byla osudová chyba. .:Kaspare, miluju tě:. Třída samozřejmě o šikaně nic neví, Josef mlčí. Scéna na pláži byla jednou z těch, kdy se zastaví čas a vy jen nechápavě koukáte na ten hyenismus. Tento konflikt směřuje k radikálnímu řešení. .:Omlouvám se, babi:. Celá tahle pasáž je jedna obrovská vlna emocí, naturalismu a silně vyznívajícího závěru. Neubráníte se pocitu, že postavy jsou nalajnované jako bílé čáry Tonyho Montany a téma je vyhnáno ad absurdum, ale nenašel jsem JEDINOU scénu, která by mě ať dialogem či technickým ztvárněním nějak nezaujala. Říct to stručně a jasně - kurevsky našlapaný týden. [Přesná stopáž: 98 min] ()

mchnk

Námět, který se v podstatě zpracovává sám svou šokující reálností? Ano, je to možné, ovšem je k tomu přece jen zapotřebí trocha filmařského umu. Známe to, když v našich lukách a hájích máme případy jako Magnuska snažícího se o něco podobného. S porovnáním s tímto velmi nepříjemně sugestivním snímkem vyznívá Magnusek jako pohádkový blbe....pardon, dědeček. Šikana školní, vojenská, pracovní, je to jedno. Nadvláda člověka nad člověkem v jakékoli formě je pro jedince vždy stejně nepříjemná a v některých případech mění život v další formu existence, kterou již nemůžeme ovlivnit. Není již totiž cesty zpět, jde už jen o hledání spravedlnosti a zadostiučinění. Každý má v tomto případě jasno, kdo je ten špatný a lze si v klidu přiznat, že v závěru onen pocit spravedlnosti musí procházet každým divákem. Na plátně má každý jasno, a možná, že by hochům i pomohl, nicméně v reálu se většinou jen díváme a svůj protinázor si necháváme bezpečně ve své hlavě. Tisíciletá "pravda" o zastávání se někoho, a tím pádem postavení se proti většině, nikdy nedopadá dobře. Je tedy záměrná nečinnost jedna z forem sebezáchovy.? Jo, je to hnus, ale raději se do toho míchat nebudu. Myšlení jedince, společnosti i národa. Existuje nějaké jednoduché řešení? Svěření se rodičům? Přechod na jinou školu? Nebo vzít to vše do vlastních rukou? Nejsem na to sám...a takto už to doopravdy dál nejde. Výborná hudba, bezchybné herecké výkony (tedy zejména dvou hlavních protagonistů) a excelentní závěr. Jsem si skoro jistý, že po zhlédnutí v originále, zvýším hodnocení na maximum. Estonsko jede! ()

Omnibus

Film je "scenáristicky i obrazově mechanický a nekreativní" ? Asi ano - a jindy by to znamenalo i nižší hodnocení. Ale zde na mě tento téměř dokumentárně pojatý příběh naopak o to víc zapůsobil. Tohle je prostě obyčejný, civilní film o lidské slabosti. O slabosti postavit se zlu, které neútočí přímo na mě, ale „jen“ na někoho jiného. A nejen, že ten příběh se skutečně takto stal. Podobný se právě v tuto chvíli někomu jinému zase děje.      Je to jen na nás... Na každém slušném člověku. ()

DJ Obelix

Můj osobní film roku 2007. Naturalistická sonda do hlubin dnešní zkažené mládeže a drsné šikany... Film ve mně nechal takový zářez, že musí do TOPky. (OBELIX TOP FILM - #6) ()

Snorlax

To, co mnozí odsoudili, považuji naopak za klad filmu, téměř dokumentaristická odtažitost zpracování dodává snímku na atmosféře, dokonalé herecké výkony a výborná gradace scénáře, to vše tvoří perfektní harmonii výborného filmu. ()

Webb

Drsný film (podle skutečné události) vypráví o vývinu šikany od prvopočátků až do extrému. Režijně i scénáristicky není tolik dotažen jako již zmiňovaný Ondskan, ale ten mrazivý konec mě dostal. ()

ed_wood

Komentár píšem až teraz po pár dňoch, pretože za celý ten čas neustále na tento film myslím. Klass na mňa pôsobí veľmi realisticky od žiakov, učiteľov až po celé školské prostredie. Možno to bude tým, že škola a celkový život v Estónsku je mne ako Slovákovi oveľa bližší ako život niekde v Amerike alebo na ich školách. Môj najsilnejší filmový zážitok za poslednú dosť dlhú dobu. ()

Vodnářka

Střední škola, dva outsideři a těžká šikana. Ilmar Raag nám přestavuje vrdě naturalisticky vylíčené drama, které se v jeho rodném Estonsku sice (zatím nestalo), ale věci, jež mu předcházely se vyskytují bohužel na mnohých školách. Film plný děsivě nedůstojných okamžiků a mrazivého závěru probudí v divákovi stovky emocí i myšlenek, které snad přinesou i jiný úhel pohledu na velmi časté zprávy o podobných událostech... ()

Frajer42

Po technické stránce je film naprosto amatérský bez malinkého zlomku profesionality. Ovšem po té dějové je perfektní. Nevím přesně, jak to mám hodnotit. Excelentní, neustále gradující příběh je nám nabízen technikou let dávno minulých. Herecky je to rovněž strašné, ale i tihle špatní herci nesou myšlenku filmu stále dál. A že je ten děj takhle chytlavý, tak i přes vážné technické nedostatky film dokážete sledovat dál a dál až k naprosto úžasnému finále, které mi naprosto vzalo dech. Stejně si myslím, že je téma šikany v tomto filmu trošku hyperbolizováno. Pravděpodobně zde bude platit, kdo nezažil neuvěří. Film je to však pěkný a přiměl mě vyhledat další snímky podobného tématu, abych měl tu zlatou možnost srovnání, poté možná moje hodnocení přehodnotím. Zatím * * *. ()

boshke

Ano, film je velice sugestivní a bylo mi z něj fyzicky nevolno. Spousta věcí mi však neštimovala a celé to bylo dost přitažené za vlasy. Už jen detailní záběr na pistoli Joosepova otce v prvních minutách filmu je dost nešťastný. Málokdo si to nespojí s vstrčením nahého Joosepa do dívčí šatny a doufá v happy end. Celá třída je stádo tupých ovcí, které bez výhrad s agresory sympatizují a Joosepovo trýznění je upřímně baví. Až nucená felace donutí některé z nich k razantnímu kroku, a sice že se s odmítavým výrazem ve tváři otočí. Pouze Theo odejde. Ad Theo (která je mimochodem tak blbá, že uvěří pohádce o gayích díky lístečku na lavici a jejich společnému vstupu do třídy) - Kaspar ji velice zklamal šikanou Joosepa, přitom při všech dalších Andersových vylomeninách vypadá pobaveně. Dívky se ze záhadného důvodu v úvodní scéně Joosepa zastávají, místo toho, aby byl jimi vysmíván. Kasparem pohne vyčítavý pohled jeho milé do té míry, že otočí o sto osmdesát stupňů; do té doby pro něj byla šikana zřejmě též oblíbenou kratochvílí. "Veřejná poprava" na chodbě školy nechává všechny chladnými, zřejmě se to děje denně, takže už ani žádnou autoritu neupozorňují. Učitelka, spatříc dva žáky s pistolemi u vchodu do školy, beze slova plní jejich pokyn zavolat policii a ztrácí se v kabinetu. Ostatně nikým pohled na dva ozbrojené chlapce ve škole nepohne, maximálně se se zájmem ohlédnou. Tím jsem snad postihl všechno :) Skvělá mi přišla akorát scéna u vchodu do jídelny, kde se emařka při pohledu na pistole s ledovým klidem zeptá, má-li jít dovnitř nebo ven a při odchodu slušně poděkuje... 60% ()

Dzeyna

Snímek, který dle mého názoru není úplně skvělý, jelikož je natáčený hodně zvláštním způsobem a celá kamera mi přišla pofidérní. ALE má výbornou atmosféru a příběh, který je podle skutečných událostí a to mu hodně zvýší úroveň a hlavně dramatické a pro někoho nekoukatelné záběry. Prostředí školy a šikany v ní je vždy bráno na lehkou váhu a řekla bych, že je těžké ho dobře vystihnout. Řekla bych, že na 5 hvězd to rozhodně není 3-4 jsou odpovídající, jelikož by to šlo udělat i lépe. ()

MikeCool

Nejlepší film co se týče tématu šikany a její vliv na ponižované lidi. Tato záležitost ve mě zanechala plno emocí a proto jej po právu hodnotím pěti hvězdičkami. ()

Smok

Šikana. Najsvinskejšia vec s akou sa v kolektíve dá stretnúť je, keď všetci robia ramená na jedného. Tomuto "postupu" sa chcel Kaspar vzoprieť a pomôcť Joosepovi vysporiadať sa s týmto hnusným terorom zo strany spolužiakov. Je k neuvereniu, pozrieť si, čo dokáže vykonať človek zatlačený do kúta a ak je pravda, že dráma je točená na základe reálnych udalostí, tak mi práve "trochu" odľahlo, že som už zo školy von a vojne som sa vyhol... ()

teutates

Ustredná téma dostatočne spracovaná,avšak prevedenie je o niečo slabšie!Nestačí len myšlienka,ale aj napriek tomu 4*..!Silný a emotívny príbeh zo známeho prostredia,ktorý zarazí svojou trpkosťou,beznádejou a hrôzou!Celkový dojem a osobný názor:YEAH!(*naviac za posledných 15minút) ()

swamp

Nejsem ani schopen určit, zda to nebylo přespříliš cílené.. já prostě estonskému Klass věřil každou scénu, každé slovo - věřím i tomu, že se vše doopravdy stalo. Syrová surovost, morální pohnutky, nesnášenlivost. ()

oje

Hodně silný snímek o šikaně, která graduje až do tríznění oběti. Zpracování je jednoduché a dost lidské a v tom lze vidět slabinu. Já to ale pokládám za určité pozitivum, zprostředkující větší emotivní zapojení diváka. Ať tak či tak, snad každý si z Klass musí odnést silný pocit. Během sledování onoho velmi realisticky zpracovaného utrpení a nespravedlnosti má divák někdy až tendenci zapomínat, že jde jen o film. Všechny kulisy jsou tolik podobné místům, jaké známe z našich škol. Jde o klasický případ hodně muziky za málo peněz. Nepříliš odlišný pohled na šikanu nabízí další evropský snímek Zlo. Alternativa: Ondskan, Ben X, Welle. ()