V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

darkrobyk

Špinavý syrový film, který se mi vůbec nelíbil. Na jedné straně mi neřekl nic nového, na druhé mne ta všudypřítomná korupce a neustálé zabíjení drtily. Ano, zejména chudinské čtvrti v Riu jsou peklem, co vypadá pro našince jako z jiného světa. Bezvýchodnost, zoufalství, každodenní boj o přežití. Děje se to...až příliš skutečné, než aby člověk zůstal v klidu. Změna v nedohlednu. Zlaté horrory. ()

Gimp

Jak říká komisař Ledvina: "Ona pořádná nakládačka taky udělá svoje." O tom ví černokošiláci z BEPO svoje. Když program prevence u školáků selže a oni se stanou dealery je přeci jen lepší je všechny postřílet a to i s těmi policisty, co jim prodávají zbraně. Do hlavy, sekerou jak se zpívá v mé oblíbené písničce... Ale postřílí je všechny? ()

LiVentura

Strašlivé, tohle je realita "Třetího světa"... spravedlnost je pro ně jen slovo, jde jen o přežití, smrt je všude.!!! ()

cheyene

Syrové akční drama, které dokáže zapůsobit a poměrně rychle uteče, takže prostor pro nudu zde nenajdete. Potěší celkové zpracování, soundtrack, ale i příběh a ukázka narůstající brutality ze strany BOPE (dle kontextu pochopitelné, byť nepřiměřené). Buďme rádi, že je v naší malé zemičce pořád tak bezpečno. ()

Shakers

Rio de Janeiro a totálny bordel plný feťákov a skorumpovaných fízlov. Scenár je prekvapivo skvelý a tak ako na papieri, tak aj vo filme proti tomu bordelu výrazy špeciálna jednotka, ktorá má nie len drsné podmienky na prijatie, ale aj drsné podmienky na bojovom poli a drsnú atmosféru k tomu. Prvá polovica skvelo nastrelí dej a ta druha skvelo zastrelí koniec. 80% - 4* ()

lamps

O třídu slabší než Město bohů, ale stále je to drama, které má obrovskou sílu. Nejhorší na všem je, že jsme nuceni sledovat peklo na zemi očima toho vůbec nejkrutějšího policisty, jehož jednání se nám v průběhu děje čím dál více hnusí, ale zároveň čím dál více chápeme, že jinak to prostě nejde. Ať už jde o mučení a střílení dealerů, nebo ten neskutečně tvrdý vojenský výcvik, jenž se v jednu chvíli opravdu těžko sleduje. Každopádně José Padilha dosáhl svého a představil nám společnost tak bezútěšně spustošenou a zkorumpovanou z obou stran zákona, že na něco takového jen tak nezapomenu.. ()

Big Bear

Rio to nejsou jen krásné pláže, osmahlé dívky, drinky, tanec a Ježíš na skále. Rio jsou i drogy a slumy. Dělat v tomhle bordelu poldu musí bejt peklo. Vaši šéfové mají navíc rajóny rozdělené tak aby si navzájem nelezli do zelí a každej tam má toho svého dealera, kterým, se nechá vyplácet. Na oplátku se policie často dívá jinam, než by měla.... Nad tím vším stojí vojenská elitní speciální jednotka BOPA. Chlápci v ní maj na baretech lebku probodlou dýkou a dealeři se jich bojí jak čert kříže. Ti totiž neberou nikoho k soudu. Soudí se hned na místě. A právě v této jednotce se protne osud tří hlavních hrdinů, velitele výcviku a dvou rekrutů, z nichž jeden ho má nahradit... --- No řeknu vám, nedělal bych tihle práci ani za milion. I kdybych někdy chtěl do Ria jet, po tomhle bych si to asi rozmyslel... 4 balíčky haše * * * * ()

Disk

Velmi nepřesvědčivé. Spousta postav, spousta střihů a výsledek nic moc. Rozhodně Elitní jednotka stojí za vidění, ale jenom jednou. ()

Aky

Slušné drama, o to zajímavější, že současně může sloužit jako dokument, jak to vypadá s bezpečností ve státech Jižní Ameriky. ()

Ruut

Čekal jsem akční řežbu ala francouzské Vosí hnízdo. No první polovinu filmu mi to přišlo spíš jako horší kopie Města bohů. V druhé části se naplno rozjel kurz přijímání nováčků do jednotky a já parkrát jen zíral. Zajímavé sociální krimi. ()

S.Quentin QUALE

Záležitost, která rozhodně stojí za pozornost, avšak mě osobně bavila až od druhé poloviny. Vlastně když to vezmu kolem a kolem, tak celé to graduje až ve druhém díle, takže tento film představuje jen seznámení s "krásami" ulic Ria de Janiera, jeho slumů, zkorumpovaných policistů i drsňáků z vojenské policie. Druhá polovina filmu je zaměřena na poslední zmíněné a jejich výcvik, kdy se hlavní hrdina, velitel této skupiny, snaží rekrutovat a vycvičit svého nástupce. Sám hodlá zamířit na vyšší post, ale o tom už ve Vnitřním nepříteli. 80% ()

HAL

Město bohů potkává Black Hawk Down v neskutečně intenzivním ponoru do špíny a hnusu tropických rájů. 9/10 ()

misterz

Tak tomu poviem akčný nárez. Film plný akcie, špiny a bordelu veľkomesta. Drsné podmienky si žiadajú drsné riešenia, prežijú len tí, čo si to uvedomia.... Pri tomto filme človeku docvakne, že nie vždy je priestor na veľkodušnosť a milosrdenstvo, pretože nie každý je toho hoden. 80/100 ()

Snorlax

Pomalejší rozjezd je kompenzován zběsilým tempem od momentu výcviku nováčků. Zamrzí, že film předkládá hotové řešení, kdo je hodný a kdo zlý. A přitom bychom snad za jedinou kladnou postavu mohli prohlásit ono čerstvě narozené nemluvně. Leč ani to nezmění kapitánův postoj, že násilí lze potlačit pouze ještě větším násilím. /// Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. ()

InJo

Fašismus až na půdu ve filmu, který zobrazuje zemi, ve které je zločin potírán tak nekompromisně a nelítostně, až to vyráží dech a nutí se zamyslet nad tím, kdo jsou tady vlastně ti "zlí". Elitní jednotka BOPE se patrně řídí heslem, že účel světí prostředky, a tudíž jim nedělá velké problémy střílet neozbrojené drogové dealery do hlavy brokovnicí nebo mučit podezřelé igelitovým pytlem přetaženým přes hlavu. Rozhodně nemá cenu čekat přehnané množství efektní akce a líbivých drsňáckých hlášek, tady jde především o (zdařilé) vylíčení bezútěšného prostředí brazilských chudinských čtvrtí a o pár postav, které jsou oním prostředím zásadně ovlivňováni a determinováni (nejzřetelnější je to určitě u kapitána BOPE Nascimenta a začínajícího Matiase). Napovrch se Tropa de Elite tváří skoro až tupě a namachrovaně, ale řekl bych, že kdesi uvnitř to hloupý film není. Chce to jen trochu umět číst mezi řádky a přebrat si vše pěkně po svém a neunáhlovat se k předčasným závěrům. Snímek také může sloužit jako plnohodnotný protipól (resp. jako pohled z druhé strany) k Městu bohů. 80 % ()

Anderton

Ak tomu dobre rozumiem, v podstate je za všetky mŕtvoly v tomto filme (založenom na skutočnej udalosti) zodpovedný Pápež. ()

Frajer42

Tento film pohřbil zaživa hrůzostrašný střih. Skáče se od čerta k ďáblu a děj je nechutně nesourodý a chaotický. Jednotlivé scény na sebe pořádně nenavazují. Vůbec nerozumím tomuto podivnému přístupu v rámci akčního filmu. Ve filmu mě bavilo pouze několik pasáží, nejvíce rozhodně výcvik. Absolutně se mi film nelíbil jako celek. Koho baví sledovat podmínky v brazilských slumech, tomu rozhodně doporučuji kouknout raději na Město bohů, než na tento nudný nesmysl. [15 %] ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)