• Česko

Saltová

Akční / Thriller / Mysteriózní / Krimi

USA, 2010, 96 min (Director's cut: 104 min)

• Rosomak

Kdyby se hlavní záporák nejmenoval Tarkovský, ale Wimmer, asi bych tomu dal o hvězdu víc :) - - - A teď vážně: Nejvíc mi na tom vlastně vadilo to, že ze mě dělal ten film totálního blbce, protože očividně tvůrci předpokládali, že mě ty překvapivý zvraty nenapadnou už po prvních pár minutách. Přistoupil bych na hru pouhýho naplňování žánrovejch očekáváni, ale to bych musel mít na co se koukat a muselo to bejt minimálně stylisticky nějak ozvlástněný. - - - Jen škoda toho hereckýho obsazení, protože třeba takovej Liev Schreiber má v jinejch filmech charismatu na rozdávání...(25.8.2010)

Akčný film s ženskou hlavnou predstaviťeľkou iba málokedy zožal úspech, ale P. Noyce zvolil dobrú, modernú cestu v štýle Bourna či nových Bondoviek. Obsadenie je výborné, ale mrzí ma málo využitý L. Schreiber. Ako každý akčný film aj tento potrebuje nadhľad a samotný príbeh tiež nie je nič originálne. Čo ale zdobí tento film sú výborné akčné scény a herecké výkony. Krátka love story so "spidermanom" funguje výborne a aj preto dobre zaberá drsné lúčenie v závere. Privítal by som , keby táto linka príbehu dostala väčší priestor. Nemecký herec A. Diehl zaujal aj na malom priestore. Vďaka blue-ray som mal možnosť vidieť úplne iný záver ako v kine. Nechcem hodnotiť, ktorý je lepší, ale rozhodne bol zaujímavý a bodaj by pri každom filme bola takáto možnosť. Slušná akčná jazda, kde mi vadila iba nezničiteľnosť A. Jolie. Každý má slabé stránky a žena dvojnásobne, takže aj preto slabšie štyri hviezdy. 70%.(26.4.2011)

Možno za to môže aj moja slabosť pre Angelinu ale v zásade som sa bavil výborne. Odmietam však veriť, že Kurt Wimmer svoj scenár myslel vážne, pretože to, s akou samozrejmosťou od začiatku servíruje jeden absurdný moment za druhým a hlavne ku koncu čoraz prepálenejšie zvraty, prekonáva všetko z jeho doterajšej tvorby. Ale zase to má vďaka svižnej Noycovej réžii, Howardovej hudbe a uveriteľnej Angeline slušný drajv. Prirovnanie k ženskej 24 i tak nepovažujem za úplne štastné. Tá je totiž (hlavne scenáristicky) kvalitatívne vyššie.(19.8.2010)

• tron

„Koľko je tu takých, ako vy?“ – „Ako ja? Nikto. Ako on? Viac, než vy alebo ja kedykoľvek zvládneme.“ V začiatkoch, keď si ju ešte nikto nevedel predstaviť ako hollywoodsku megahviezdu, som mal Angelinu Jolie rád. Keď sa stala hviezdou, prestala ma baviť (nezáživné veci ako PÁN A PANI SMITHOVCI, BEOWULF, či KAUZA CIA). V SALT sa ale aspoň na nič nehrá. Keď jej v 20. minúte padol zrak na bicykel, smrteľne vážne som si myslel, že naň sadne a pred tlupou ozbrojených agentov z bytu na 10. poschodí unikne tak, že sa na ňom spustí po rímse až na prízemie a odtiaľ odbicykluje na Tahiti (bez použitia lode). Vôbec by som sa tomu v takto nelogicky vystavanom príbehu nečudoval. Nakoniec sa to síce nestalo, našťastie ale je tu plno blbostí i bez Francúzskej Polynézie (napr. likvidácia kamery nohavičkami). Bohužiaľ, na takmer dvojhodinový film ich nie je AŽ TAK veľa, aby to zastavilo nudu. Ale nie je to úplná katastrofa a len čo je v zábere trio Jolie/Schreiber/Ejiofor, nechal som sa odpočinkovo unášať absurdným scenárom. Druh filmu, kde každých 20 minút nastane nečakaný zvrat, podvod na podvode, nezmyslené zvraty sa na seba hromadia ako hnoj v maštali, kde ho dva týždne nikto nevyváža.(27.5.2011)

• verbal

Je to průměrné jako patnáct centimetrů, jak tvrdí ti méně nadaní! Leda tak v Ásii! Tady těžký podprůměr. Angelina se evidentně svezla na anorektické vlně a vypadá, jako by propouštěl KOOH-I-NOOR. Mimo to je jako blondýna pěkně odpudivá a už ji NEMYLUJU! Se svými třiceti kily pořád mlátí nějaké chlapy, což místy vypadá jako potyčka v gay klubu. Úplně celý film furt někde lítá a šplhá, a to na stominutovou stopáž záživností téměř hraničí s Tarkovskym! Filmy postavené na tom, že je někdo trojitý, čtveřitý či dokonce pětitý a víceitý agent se unavily už v osmdesátých letech a i zde je závěr tak "šíleně" překvapivý, jako když z dvoumetrového narozeninového dortu vyskočí striptérka.(25.8.2010)

• - Keď sa Angeliny Jolie spýtali, či by prijala úlohu zahrať si jedno z dievčat po boku Jamesa Bonda, odvetila, že radšej by si zahrala Bonda samotného. Týmto filmom si svoje prianie sčasti splnila. (Greenpeacak)

• - Phillip Noyce vzal post režiséra najmä z toho dôvodu, že ho priťahuje špionážna tematika, ktorá je obsiahnutá v celej jeho filmografii. (Greenpeacak)

• - Natáčanie prebiehalo prevažne v New Yorku a vo Washingtone. Trvalo približne 4 mesiace. (Greenpeacak)