Reklama

Reklama

Saltová

  • USA Salt
Trailer 1
Akční / Thriller / Mysteriózní / Krimi
USA, 2010, 96 min (Director's Cut: 104 min)

Evelyn Saltová je špičková agentka CIA, kterou obdivuje i její nadřízený Ted Winter. Když se před dvěma lety ocitla v severokorejském vězení, kde byla podrobena mučení a výslechům, a posléze vyměněna, o její propuštění se zasloužil německý přírodovědec, arachnolog Mike Krause, který se stal později jejím manželem… Evelyn a Mike chystají rodinnou oslavu, když agentku požádá její nadřízený Ted, aby vyslechla zadrženého přeběhlého ruského špiona. Ten se představí jako Orlov a vypráví jí příběh údajně mrtvé ruské dívenky Čenkovové, která nezemřela, ale dostala se do rukou agenta majícího za cíl zničení Ameriky. Ten dívku spolu s dalšími „bojovníky“ vycvičil jako perfektní agentku. Ta se má v současné době vyskytovat v Americe, kde je jejím úkolem zabít ruského prezidenta Matvějeva, který přijel na pohřeb amerického viceprezidenta, který byl jeho přítelem. Orlov tvrdí, že agentka vystupuje pod jménem – Evelyn Saltová… Ted Winter a agent Peabody strnou: Ted tomu nemůže uvěřit, ale Peabody je rozhodnější. Zatímco Orlov se poté, co zabije dva strážné, kteří ho doprovázejí, dostává na svobodu, Evelyn je zadržena. I jí se ale daří uniknout a nastává divoká honička. Evelyn se marně snaží dovolat svému manželovi: na jeho mobilu je stále jen záznamník. Doma pobere pár věcí a pokračuje v útěku. Na dálnici přeskakuje ze střechy jednoho kamionu na druhý a je lehce zraněna. Když se zbaví pronásledovatelů, odjíždí do New Yorku, kde se v kostele svatého Bartoloměje vše chystá k pohřebnímu obřadu. Na místě jsou i agenti Winter a Peabody. Evelyn se podzemím z metra dostává do chodeb pod chrámovou lodí. Střelbou a výbušninami způsobí paniku a ruský prezident se propadá pod zem otvorem, který vytvořil padající lustr. Tam po něm Evelyn střelí. Prezident zůstává ležet na zemi a později zdánlivě umírá… To už ale agenti tajné služby Evelyn pronásledují. Ta má v jednu chvíli na mušce Peabodyho, ale nevystřelí. Je zadržena a v autě převážena do vězení. Zaútočí ale na muže, kteří ji doprovázejí, a po divoké honičce způsobí hromadnou nehodu. Opět se jí daří uniknout… Setkává se s Orlovem, který ji vítá – byl to on, kdo ji jako dívenku vycvičil na ruskou agentku – a seznamuje s plánem získat kontrolu nad americkými atomovými zbraněmi. Před očima Saltové zastřelí jejího manžela a předá jí pokyny pro další akci. Saltová se ale nečekaně obrátí proti němu a dalším vycvičeným „bojovníkům“ a pobije je… Dál ale hraje svou roli, podle pokynů se setkává s mužem jménem Shnaider, se kterým kdysi prošla výcvikem, a ona sama sehraje roli majora NATO Vlčka. Tak společně proniknou do prostor Bílého domu. Saltová má zabít amerického prezidenta. Ještě dříve ale rozpoutá útok Shnaider a je zabit. Saltová opět utíká, zdá se ale, že Ted Winter ji pod maskováním za majora poznal. Je dost dobře možné, že právě začíná „Den X“, kdy má dojít k frontálnímu útoku na Ameriku... (TV Prima)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (1 006)

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Kurt Wimmer absolutně nezná míru, protože to, co se děje v poslední půlhodině, by působilo přehnaně i v parodii na akční špionážní thrillery. Salt se však snaží býti vážným filmem, což se bohužel spíše nedaří. Scénář mu to prostě nedovoluje. S vypnutým mozkem se na to ale kouká dobře, Angelina je cool jako málokdo a Noyce za kamerou ví, co dělá. Zkrátka slušně odsýpající nesmysl, který se vám do paměti sice nevryje, ale jednorázově pobavit dokáže. 6/10 ()

golfista 

všechny recenze uživatele

Akční jednohubka s hloupoučkým scénářem. Je to ale natočeno tak svižně, že vás ani nestačí napadnout, jaké že se tu dějí pitominy .... :) Také Angelina je v akčních scénách naprosto uvěřitelná, takže na konci ve vás sice zůstane pocit, že to byla kravina, ale také překvapení, že jste se docela dobře bavili ... ()

Reklama

verbal 

všechny recenze uživatele

Je to průměrné jako patnáct centimetrů, jak tvrdí ti méně nadaní! Leda tak v Ásii! Tady těžký podprůměr. Angelina se evidentně svezla na anorektické vlně a vypadá, jako by propouštěl KOOH-I-NOOR. Mimo to je jako blondýna pěkně odpudivá a už ji NEMYLUJU! Se svými třiceti kily pořád mlátí nějaké chlapy, což místy vypadá jako potyčka v gay klubu. Úplně celý film furt někde lítá a šplhá, a to na stominutovou stopáž záživností téměř hraničí s Tarkovskym! Filmy postavené na tom, že je někdo trojitý, čtveřitý či dokonce pětitý a víceitý agent se unavily už v osmdesátých letech a i zde je závěr tak "šíleně" překvapivý, jako když z dvoumetrového narozeninového dortu vyskočí striptérka. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Téma ruských špiónov, trénovaných v duchu X-men školy, vyznieva zastaralo, naivne a znemožňuje filmu strhnúť diváka realističnom, ktoré je kľúčovou zbraňou moderných (bourneovských) špionážnych thrillerov. Akčné scény a celkový spád však Phillip Noyce zvláda ešte lepšie než v Patriot Games, a pri pohľade na Angelinu, ci už s nohavičkami alebo bez nich, vám je vlastne jedno, o čom to celé je. ()

Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

Feministická verze seriálu 24 hodin. Solidní režii (hutně podpořenou dynamickou hudbou Jamese Newtona Howarda) podkopává scénář, který je typicky přeplácanou "wimmerovinou" (hrátky s historií, zvraty na každém rohu, přepálené nápady). Angelina Jolie je nicméně výborná a v současné době je jedinou herečkou, které lze na 100% věřit akční scény, ač se v nich dějí sebevětší hovadiny. Ve výsledku jde o svižnou naháněčku s debilní zápletkou, která má velmi světlé full contact momenty. Jack Bauer by si měl se Salt o čem povídat. ()

Galerie (51)

Zajímavosti (22)

  • V momentě, kdy se na scéně objeví důstojníci NATO, kteří jsou ve skutečnosti agenty bývalé KGB, si můžete všimnout, že mají na sobě oblečené slavnostní uniformy Armády České Republiky ve vzoru 97. Lze to poznat podle charakteristických insignií a české vlaječky na rukávu. Ve filmu však není zmíněno, za jaké důstojníky NATO se agenti vydávají, pouze je zmíněna Praha, jako město působení jednoho z agentů. (c.tucker)
  • Film bol pôvodne napísaný s mužskou postavou Salta (Edwin A. Salt), ktorú mal hrať Tom Cruise. Ten nakoniec od projektu odstúpil, pretože sa mu úloha zdala príliš podobná jeho úlohe Ethana Hunta vo filmovej sérii Mission Impossible (od r. 1996). Scenár bol potom prepísaný na ženskú hlavnú rolu (Evelyn Salt), do ktorej bola obsadená Angelina Jolie. (Greenpeacak)

Související novinky

Salt nám to ještě osolí

Salt nám to ještě osolí

08.06.2011

Akční špionážní thriller Salt vlastně nikdo nemá moc rád, natož aby měl nějaké oddané fanoušky. Vlastně je to jeden z těch snadno zapomenutelných „letních“ filmů. Avšak díky Angelině Jolie solidně… (více)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky

28.02.2011

Stejně jako každý rok, i letos nám akademici připravili nějaké to překvapení. Letos je ve znamení obrovského neúspěchu Opravdové kuráže, která neproměnila ani jednu z deseti nominací a podobně… (více)

Jason Statham ve válce s ruskou mafií

Jason Statham ve válce s ruskou mafií

13.02.2011

Plešatý britský řízek jde z akce do akce a je to tak dobře. Momentálně je nájemným zabijákem v remaku The Mechanic a brzy se stane agentem Nickem Stonem v akčním thrilleru Echelon. Ten vzniká podle… (více)

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

26.01.2011

83. udělování Cen Americké filmové akademie proběhne v neděli 27. února. Do té doby můžete tipovat, kdo bude vítězem. A nebude to lehké, letos se v pomyslném pelotonu setkali velmi silní běžci.… (více)

Reklama

Reklama