Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

pepo

Aby som tento nerovný súboj charakterov priblížil aj na naše reálie, použijem prirovnanie. Predstavte si Adelu Banášovú, ako sa pred televíznymi kamerami snaží dobojovať k pravde o nekalej činnosti Vladimíra Mečiara. Konverzačka, pri ktorej občas zabudnete dýchať, patrí k vrcholom tvorby režiséra Apolla 13, Rivalov alebo Čistej duše. ()

Xmilden

Ron Howard jako na houpačce, po slabé Šifře se vytasil s tímto majstrštichem. Dvě hodiny člověk čučí jestli nakonec televizní moderátor David Frost nakope starý zadek Richarda Nixona, který se velice rád poslouchá. Nakonec se jedná o duel dvou rivalů se vším všudy, zpočátku jsem Frosta podezříval, že svou přílišnou pasivitu předstírá. Pochvalu zaslouží všichni herci, hlavně tedy duo Langella/Sheen. ()

sepp

Brilantni zachyceni politicke nalady jedne doby a mysleni jednoho cloveka, ktery svym prezidenstvim radikalne zmenil mysleni Ameriky. Nektere sceny z druhe pulky filmu, kdy jsou zachyceny samotne rozhovory, jsem si az dvakrat pretacel nazpet, abych si dostatecne vychutnal herectvi obou hlavnich protagonistu. Proste uzasna zalezitost. ()

lesumir

Duel Frost/Nixon, aneb jak se z komerčního baviče typu Leoše Mareše stal nekompromisní, břitký a precizně přesný moderátor typu Jana Krause __ Může se to jevit jako "blbá" politická dvouhodinová nuda, avšak tomu tak zdaleka není. Ron Howard je zpátky v plné síle, po kritiky odsouzené Šifře Mistra Leonarda, kterou já považuji za výborný film, ale to je zase věc druhá. Howard ví jak u diváku vyvolat hluboké pocity a mnoho emocí, někomu se to mlže zdát na hranici vydírání (viz. Čistá duše), ale určitě není, je to ambiciozní dílo hodno Oscara svojí tématikou, kterou i přes pár záměn Akademie určitě vysoce ocení. To samé doufám u Franka Lanngelly, který si na stará kolena střihl svojí nejlepší roli, a zahrál ji na výbornou třikrát podtrženou, charisma z něj jen sršilo a hodlám si tvrdit, že ani sám Nixon by se nezahrál líp! :-) Dvě hodinky utečou jako voda díky skvělé a svižné režii ve filmu, kde se jen mluví. Jeden z nejlepších filmů roku 2008 a určitě nejlepší konverzační drama! __ And the Oscar Goes to... Richard Milhous Nixon, tedy vlastně Frak Langella! ()

nunka

V dejinách je mnoho atraktívnych afériek, kt. ak sa dostanú na filmové plátno, väčšinou sa aj historicky menej obratným divákom páčia vďaka informačnému prínosu. Duel Frost/Nixon ako film je iný v tom, že históriu neservíruje popisne ale analyticky, stavia na psychológii postáv, sile ich osobnosti, schopnosti argumentácie, sebaprezentácie, čo dáva filmu iný rozmer a divák si utvorí názor sám. Duel je natočený cieľavedome, hĺbavo, jedinou výčitkou je, že aj zdĺhavo. ()

Ernia

Film o politice.. Nixon.. watergate? Těch pár věcí, které jsme o tomhle filmu věděla mě nijak nelákaly, spíš jsem zhlédnutí tohoto filmu oddalovala, resp. si vybírala jiné tituly. Ale naprosto zbytečně. Je to sice politický film, navíc o něčem, o čem jsme se ve škole sotva něco dozvěděli, ale i tak mě ten film naprosto uchvátil, pohltil. Výborná ústřední dvojice, ze které jsem nemohla spustit oči, zvláště z Franka Langelly, který mě naprosto odrovnal. Nechci se v tom moc šťourat, ale důležitý pro mě bylo, že film mě vtáhl a já si ho maximálně užila. ()

lamps

Šikulka Howard opět pozoruhodně prokazuje, že i sebevíce náročná a konverzační látka se dá zpracovat velmi atraktivním a divácky přitažlivým způsobem. Snímek tahají do první ligy nejen protřelé herecké stálice, které dokáží zcela věrohodně zahrát snad i vykonávání potřeby při stavu beztíže, ale především jedinečná, z dobového pohledu naprosto přesně vyladěná výprava, díky které do sebe vše krásně zapadá a namísto soustředění se pouze na dialogy a historická fakta může divák obdivovat v podstatě vše ostatní, co tvoří každou detailně promyšlenou scénu - hudbu, kulisy, specifické příčesky, nevtíravé humorné vložky a především ohromné jiskření mezi ústřední hereckou dvojicí, které patří k tomu vůbec nejprďáčtějšímu, co se kdy v rámci podobných příběhů "muž proti muži" urodilo. Howard tu dává znovu jasně na srozuměnou, že pokud mu přijde do ruky scénář nepochybných kvalit, on zkrátka nikdy nic nezkazí. Dříve bych solil jasných pět hvězd, dnes už si to přeci jen šetřím na snímky poněkud jiného (nikoli formálního) kalibru. 85% ()

Madsbender

Dramatické spracovanie kľúčového interview skúmajúceho jednu z najväčších afér americkej histórie vôbec. Vysoká réžijná kvalita sa Howardovi nedá odoprieť a film poskytuje Langellovi aj Sheenovi vskutku obrovskú plochu a tým pádom všetko stojí a padá na ich výkonoch. A tie sú, spolu s mojím obľúbeným Kevinom Baconom, jednoducho skvelé. Výborný je aj Sam Rockwell, rovnako ako môj ďalší obľúbenec, Toby Jones, ktorému sa však dostalo len pomerne malej role. Škoda však, že aj na filmovom plátne zostáva, citujem Cervenaka: "stále iba show". ()

Aky

Filmové drama natočené podle divadelní hry, což je z jeho formy jednoznačně viditelné. I přes úspornost prostředků výtečně vygradovaný příběh. Imponuje zachycení oné dvojjedinosti soupeřících rivalů, kdy v jejich souboji jde oběma doslova a další život, a přitom si dokáží udržet vzájemnou úctu a respekt. Jaksi navíc si neodpustím poznamenat, že jsem se znovu přesvědčil, že malý přestupek, který by v naší politice znamenal několik vzájemných urážek politiků, v Americe způsobil naprostou etickou katastrofu, která vyústila v pád z trůnu nejmocnějšího muže světa. ()

Ruut

Hodně jsem se divil, když jsem slyšel komentáře srovnávající Frost/Nixon s boxerským filmem Rocky. Ale ano, jestli nechci prozrazovat nic podstatného o ději nového Howardova filmu, tak vás na Rockyho musím odkázat. Sheen jako moderátor Frost celkem ujde, ale co dělá tento kousek zajímavým je Frank Langella jako exprezident Nixon. Dodal tomuto tolik nenáviděnému muži obrovskou dávku lidskosti, charisma a do úst vložil nespočet pefektních bonmotů. A Ron Howard zase ukázal, že umí točit zajímavě jakýkoliv žánrový film a dokáže přelézat mezi škatulkama jako chameleon. Tleskám a děkuji za mimořádný zážitek z jednoho one man vystoupení. Opravdu bych nevěřil, že mě může politický film takhle bavit a že si jej klidně dám později s chutí znova - tedy až doteď. ()

HAL

Konzervativní konverzačka o dvou protipólech. Nikoliv cynicky sarkastická a krutá jak by vybízelo zvolené téma aféry Watergate se Studenou válkou na pozadí, ale spíše hravá a relativně zábavná. V, od začátku očekávaném, zlomu do dramatu a ždímání liských emocí naštěstí ale neselhává a v nejdůležitějších okamžicích skutečně funguje... nicméně nenabízí kromě prostého popisu nic navíc, žádnou myšlenku či názor. A jednoduchá snaha klouzat měkce po povrchu je u politického filmu vždycky na škodu. 8/10 ()

misterz

Nemám rád filmy, kde sa omieľa veľa politiky a rieši novinárčina. No v tomto prípade musím uznať, klobúk dolu, Howardovi sa podaril zázrak. Nuž nečudo, čo sa týka drám či životopisných filmov je to majster od fachu. Ako čerešnička na torte bolo účinkovanie mojich obľúbených hercov, najmä M. Scheena a Sama Rockwella. Veľmi príjemné pozeranie, hlavne ten záverečný duel. No ale to už isto tušíte, že všetko bude smerovať práve k tomuto super vyvrcholeniu. Avšak to predtým žiadna nuda, to sa nemusíte báť. Nadpriemer. 75/100 ()

Javert

Politické drama, které "má koule". Dost snímků tohoto žánru totiž velice často diváka nudí. Ne tak Frost/Nixon. Již počáteční domlouvání celého rozhovoru a shánění prostředků na jeho uskutečnění bylo velmi zábavné a mělo něco do sebe. A samotný duel pak byla lahoda pro duši. Nixon byl v něm i mimo něj zahrán velmi přesvědčivě, ale nemohu posoudit, jak se povedlo napodobit skutečné Nixonovy reakce z opravdového, původního interview. Langellovi všechna čest. Ale tu si zaslouží i všichni zbylí herci i členové natáčecího týmu... ()

Vavča

Tři čtvrtiny filmy jsou div ne podprůměrné a nezáživné, chápu tu snahu pojmout celý film dokumentárně, ale je to nudné a vážně na pěst. Uvidíte archivní záběry, kousky rozhovorů s herci, kteří ztvárňují tehdejší účastníky. Co dělal Nixon a jeho tým, co si myslel o svém soupeři Jacku Frostovi, který žil velmi bezstarostně, právě mi přišlo, že až moc se film zabýval Frostem. Jehož život ne že nebyl zajímavý, ale bylo to natočeno tak nějak slabě. Každopádně závěrečná půlhodinka duelu mezi Frostem a Nixonem je skvostná a odvrátila tento film od průšvihu, který mu celou dobu hrozil, ty oslavné recenze mi přijdou dost mimo, je to dobrý film, ale nic více. Frank Langella válel jako Nixon, Michael Sheen jako Frost se nezmohl kromě závěrečných třicet minut skoro na na nic. Přesto jestli chcete vědět něco o špatných dnech americké demokracie, podívejte se na to. ()

Snorlax

Nezajímavý film o nezajímavé epizodě z nezajímavého politického problému z nezajímavé země. Skutečně netuším, proč a hlavně jak jsem se měla u téhle primitivní záležitosti bavit. Jeden politik lhal, v zemi pruhů a hvězd je to možná překvapení, které hamburgrožroutům vydrželo dosud. Kdyby nelhal nějaký český politik, asi by tahle skutečnost stála za natočení filmu. Třeba by nebyl tak neskonale nudný jako toto. Tuctové herecké výkony, odosobněná nudící hudba, nevšímavá režie a prostopášně zpomalený střih, z toho nemohlo vzniknout nic dobrého. ()

Šakal

Film je natočen na motivy skutečné události. Byla to Bitva s velkým B mezi rezignujícím ( pod tíhou skutečností) prezidentem Richardem Nixonem na straně jedné a na straně druhé populárním televizním reportérem Davidem Frostem. Tentokráte pojaté nikoliv jako dokumentární drama, vykreslující historické události do nejmenších podrobností, ale spíše jde o souboj hlavních aktérů z psychologického hlediska a to snímku pouze prospívá. Vyzdvihnu dvě osoby! Ron Howard a Frank Langella. Prvně jmenovanému se povedl nesmírně obtížný kousek a to sice, převést takto " těžce stravitelné " a zároveň nesmírně silné téma opravdu pozoruhodným způsobem a přesně namýchat poměr informací, kterými zásobuje diváka, ale vždy v pravou chvíli to " odlehčit " , aby se divák nenudil ( což se u takovýchto typů snímků často stává) a v neposlední řadě ( dosti podstatné) zamýchat do snímku EMOCE , tak aby divák pouze nesledoval předkládaný tok informací , ale mohl si najít cestu k hlavnímu " hrdinovi " a zjišťovat, že i Nixon byl člověk " z masa a kostí " , který dýchal kyslík stejně jako každý jiný , ikdyž to byla taková kontroverzní a zároveň nesmírně silná osobnost. Druhým " tahounem " , který postavě Nixona propůjčil " duši " je Frank Langella. Jeho výkon je obdivuhodný a člověk z něj během celého snímku " nesundá zrak ". Michael Sheen v roli Frosta sice nepodal vyloženě špatný výkon, nicméně v kontrastu s Langellou za ním pouze " povlává ". Tento snímek si Frank " ukradl " pouze pro sebe a nutno podotknout, že je to pouze ku pospěchu snímku. S velkým potěšením a zaujetím jsem sledoval rozhovory ( duely ) mezi oběma . To, jak nesmírně sebejistý Frank dokázal z každého kontroverzního tématu s bravurou vybruslit a naopak to obrátit ve svůj prospěch. Až do výsledného finále a posledního střetu , kdy Nixon pod tíhou faktů rezignuje a člověk poprvé spatřuje rezignujícího a unaveného Nixona. Parádní zážitek 4+1/2* ()

Webb

Těžko říct jak ohodnotit tento nový film Rona Howarda o duelu mezi moderátorem Frostem a bývalým prezidentem Nixonem. Filmařsky dobře zvládnuté, film nenudí ale bohužel díky námětu, který mi už tak blízký není pochybuji, že si na tento film ještě za pár měsíců vzpomenu a to je důvod, proč tu čtvrtou přece jenom nebudu moct udělit i přesto, že k ní chyběl jen vlásek. Po filmu Da Vinci Code si u mě Ron Howard zlepšil reputaci. [6,5/10]7/10 ()

HoneyBunny

Nejdojemnější a nejsilnější příběhy píše sám život. Osobně pochybuju, že se setkání Davida Frosta s Richardem Nixonem odehrávalo v takhle grandiozním dějovém oblouku, někteří tvrdí, že Nixonovo závěrečné doznání byl jen promyšlený politický tah. Titulní postavy jsou ale napsané a zahrané tak životně, uvěřitelně a zajímavě, že věříte, že tahle nějak se to mohlo stát. Nixonovy triky, jak rozptýlit novináře, Frostův talk-show styl moderování, kterým se zkušenému ex-prezidentovi nemůže dostat pod kůži. Mediální koncerny, které o interview nejeví zájem. Frost jako nová mediální hvězda. Tohle všechno je tak osvěžující a pravdivé, až to u mainstreamového filmu zaráží. Langella udělal z démonizovaného Nixona člověka z masa a kostí se všemi jeho ctnostmi i démony. Oscara by si zasloužil, ale dát tuhle cenu v Americe herci, který hrál Nixona, by asi bylo jako ji dát představiteli Hitlera. Scheen zase vypadá jako jeden z Monty Pythonů a dokonale se hodí do role zpočátku bezradného bývalého komika Frosta. Bacon, Rockwell a Platt mě osobně trošku rušili, hrají taky skvěle, ale jejich tváře jsou až moc znamé. Ron Howard tu natočil svůj nejdospělejší a nejpoctivější film, na který je radost se koukat. A Nixona mi ke konci bylo opravdu líto. ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)