Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

Jane18CZ

71%? a za co? za příšernou kameru, nudné dialogy, hodinovou nudu? Pointa ve víře v oživování lidí byla výborná. Líbilo se mi jak jí v tomto filmu ukázali, ale na víc než na 2* se tenhle snímek nezmůže... ()

cachina

Takový nenápadný film, bez nějakého většího jména (pokud teda nepočítáme Seana Beana), žádná velkolepá výprava. Ale to vůbec nevadí. Naopak. Snímku dominuje temná, pochmurná, depresivní, špinavá atmosféra. Všude kolem je mor a smrt. Syrový film o fanatické víře a fanatickému ateismu. Je jedno, jestli věříte nebo ne. Zlo může být a je v komkoliv z nás. I hlavní hrdinové páchají zvěrstva. Taková je Černá smrt. Snímek rozhodně není typickým hororem (jestli vůbec), ale stísnění a pesimismus je tu cítit na každém kroku. Děj má hlavu i patu. Ani jeden světlý okamžik zde nenajdeme. Za vše hovoří konec... ()

Nassau

První hodinka byla slušná, napínavá a člověk očekával co přijde na konci. Nepřišlo skoro nic a poslední půlhodina podle mě film zničila. Přitom to nemuselo dopadnout špatně. ()

killjezor

Komorní, historické, naturalistické drama. Rozhodně ne mysteriozní a ne horor. Doba temna je vykreslena dokonale. Pocit, že tohle bych zažít opravdu nechtěl, se táhne celým filmem. Paradoxně je pak ve své podstatě samotný konec, nebo dovětek, ještě malinko horší. Morová nákaza je sice ústředním motivem, který prochází celým filmem, ale spíš je to snímek o víře a o fanatismu. Jakémkoli. ()

Dr. Wolfenstein

Od toho filmu jsem očekával něco jako horor. Podle toho jak je propagován, jsem na to měl myslím právo. A dostal jsem ho? Ne. Tohle nemá s hororem vůbec nic společného. Je to docela zajímavý film, ale pro fanoušky rytířských příběhů. Pro mě ztráta času. ()

ElizabethBay

Jeden z lepších historických akčních filmů. Zajímavé téma hereze v nejtemnější a nejhrůznější době středověku - období morové epidemie. Opět přichází na přetřes síla víry a urputná touha přežít. Velmi temná atmosféra, brutální scény a zajímavé vyústění filmu. To vše ode mě získává lepší čtverku! ()

iXtr3m3

Eddie nič moc, Sean vo variácii na Boromira, Carice ešte pred objavením v GoT. Z trailerov to vyzeralo sľubne, ale výsledok moc nepotešil, ani horor, ani dráma, taký mix všetkého so všetkým a nie moc podarene. ()

fantasmic

Až do teraz som sa s prácou tohto režiséra nestretol. Ibaže keď som si prečítal stručný obsah a uvidel som plagát napadlo mi jediné...Boromir is back! :-). Tak som si povedal, že toto musím vidieť. Čo sa atmosféry týka je veľmi dobrá, špinavá...jednoducho taká pravá stredoveká, ale určite nie hororová. Kvalita snímku však miestami kolíše z hora na dol. Sú tu pasáže, ktoré sú menej záživné alebo trocha nudné. Rozhodoval som sa medzi 3 a 4*. Záver sa mi páčil, až na toľko, že som sa rozhodol prikloniť k pekným 4*. ()

cab

Dej se odehrava ve 14.stoleti, kdy Evropu suzuje smrtici dymejovy mor. Centrem deni je mlady mnich Osmund a kdyz jej devce, do ktereho je Osmund zamilovan, vyziva k uteku do nehostinnych lesu, kterych se smrt prozatim vyhiba, odmita se slovy o nutnem znameni. Prostrednikem jeho znameni je skupina rytiru vyslanych na vypravu proti pohanum hledajic pruvodce po mistnich koncinach. Na jedne strane buh, na druhe carodejnictvi a vira v jine sily zeme. Drsny snimek o lasce, vire, krutosti a obycejich dane doby. Po filmove strance mi chybi vice filmova rezie, na tak pojaty snimek mozna vice bitev nebo dej s vetsim spadem, protoze nemastne neslane zakonceni na nahodu a slepe hledani se mi nezamlouval. 55% ()

1860

Celkem rozpačitý film. Eddiemu jako mnichovi sem nevěřil ani nos mezi očima a pokud máte Seana Beana zaškatulkovanýho jako Boromira, celým filmem proplujete bez emocí a zmiňovaná atmosféra na vás ani nedýchne.. Černá smrt nepřináší nic nového, až na velmi krátké vystihnutí katastrofy jménem mor.. ()

Holina

Středověk ve své nejsyrovější podobě. Atmosféra, kterou Smith dokázal vytáhnout z německých lesů (ne nepodobných těm našim) je pohlcující. Malomocní, mor, čarodějnice, mučidla, všudypřítomná bída a strach, dokonalé masky. Kam se hrabe Solomon. Navíc to není žádná prostoduchá romance, ale temný thriller se vším všudy. Režisér stoupá v ceně, po nadprůměrném Metru a vynikajícím Triangle taková pecka. Navíc teda Tygo Gernandt je snad dvojník Klause Kinskiho takže sem sedne jak prdel na hrnec, samozřejmě nemalé plus i pro Seana Beana, který pro tuto roli vyrostl. ()

Yangus

Zajímavý film se zajímavým obsazením nicméně jednu hvězdičku sráží jediná sic zajímavá šarvátka při které je kamera až příliš rozklepaná. Povídka aneb jak nebezpečný je fanatismus v jakékoliv podobě. ()

eagle-eye

Velmi syrově působící mysteriózní historické drama. Sean Bean je k podobným typů filmů předurčen a celkově se mi líbila i závěrečná pointa filmu. Mrazivě depresivní nenápadné dílko, moc chválím...;-) ()

VIPerson

Popravdě,nevím si rady...film mě šíleně nudil,zejména ze začátku.Poslední "zvratová" půlhodinka naopak bavila a celé to bylo takové syrové a prostředí středověku a zamlžených lesů (hlavně na podzim tj dnes) miluji.Hezky podaný souboj pohanů a křesťanů,kde nevíte komu vlastně fandit a k čemu se přiklonit a tak nějak mě to nepustilo ani po filmu.Proto jsem tak trochu na rozpacích....film samotný je zdlouhavý a nudný,ale tak trošku mě donutil i přemýšlet....a taky Sean Bean můj oblíbenec,který umí zemřít na milion způsobů .....3 a půl hvězdičky... ()

Hanys_

Zpočátku mi to silně připomínalo nedávný Cageův Hon na čarodějnice, nicméně Black Death kope mnohem vyšší ligu (ikdyž se to podle ne moc rozdílného hodnocení tady asi nezdá) Dost temné, dost nečekané a po delší době závěr, který mě odrovnal..7.5/10 ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)