2012

• USA 2012
USA, 2009, 158 min (Alternativní 151 min)

Režie:

Roland Emmerich

Kamera:

Dean Semler

John Cusack, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandiwe Newton, Oliver Platt, Tom McCarthy, Woody Harrelson, Danny Glover, Liam James, Morgan Lily, Zlatko Burić (více)

Před mnoha staletími po sobě Mayové zanechali kalendář, končící datem 21. 12. 2012. Proroctví, spojené s vizí katastrofy biblických rozměrů, potvrdí i indický vědec, zabývající se globálním oteplováním. Kvůli silné sluneční erupci zmutovala neutrina a v zemském jádru se začíná extrémně zvyšovat teplota. Představitelé všech vlád světa začnou realizovat tajný záchranný plán. V Číně zahájí stavbu zvláštních modulů, v nichž může katastrofu přečkat několik tisíc vyvolených. Lidstvu jako celku však nejsou dány rovnocenné šance. Na jakousi obdobu Noemovy archy si mohou zakoupit vstupenku jen ti, kteří zaplatí miliardu eur. Od současnosti do inkriminovaného data sledujeme stále hrozivější katastrofy a osudy několika povahově i sociálně rozdílných hrdinů. Mezi nimi dominuje čestný černošský vědec Adrian, pracující pro vládu, a neúspěšný spisovatel Jackson Curtis, který náhodou objeví pravdu a pokouší se se svou rodinou dostat mezi vyvolené. Nechybí však ani černý americký prezident, jeho dcera a cynický poradce, či ruský magnát s mladou milenkou... (TV Nova)

blackJag

Luxusní destrukce planetárního povrchu, to je bezdebat, na to je Emmerich mistr, ale doprovodná vata bez výraznější chuti. Hercké obsazení je fajn, ale nezdálo se mi, že by se nějak výrazně snažilo (až na Harrelsona, který si svou roli evidentně užívá), díky čemuž se vám ani nebude chtít někomu fandit, nedej bože s někým soucítit. Určitě jde o lepší katastrofický film, než byl DEN POTÉ, oproti klasikám žánru ale pořád slabota. Napoprvé se to bez příznaků nevolnosti dá zvládnout (pořádná porce bezpohlavního patosu zachována), ale věřím, že na druhý pokus už bude snímek výrazně nudit a prudit. To už ale nezjistím a tedy nepotvrdím :-) Hudba: Harald Kloser, Thomas Wanker. 60% ()

L_A_D_A_S

Epochální, kolosální, panorámatická, ultra, mega, hi-tech, cool ..................... blbost. Jen jestli ti Mayové nemysleli tím koncem světa tohle...:) sekli se o 3 roky...to zas taková odchylka neni ;) ()

ghatos odpad!

Při sledování jsem si dělal zápisky o nesmyslech a nelogičnostech. Pak jsem přestal, protože bych v komentáři nepsal o ničem jiném. Opravdová perla je přesun z USA, kdy mají sletět do moře a pak se náhle ocitnou v Číně. Vidět hodinu před armagedonem takovu žirafu v Himalájích je také silný kulturní zážitek. Co se týče dialogů, tak to byla totální katastrofa. Nemá cenu to ani rozebírat. A co americký prezident? To se musí vidět...nemám slov, která by to popsala. Hlavním nosným bodem je totálně idiotská americká rodinka. Táta má určité citové problémy, ale svým drzým, hnusným, zkaženým parchantům dokáže své hrdinství (to přece dříme v každém občanu USA). Rodina je základ a tu přece nemůže rozbít cizí muž nebo konec světa! Tvůrci nebrali v potaz nějáké fyzikální poučky, takže průměrné znalý občan ČR byl svědkem zcela nových zákonů v této vědecké oblasti. Na planetě Zemi by žádná síla nezpůsobila tak ničivé tsunami, ale hlavně stavět záchránou loď v 8800 m nad mořem (tam by to stavět stejně nešlo) je trochu zbytečné. Mimochodem nemohla chybět samozřejmě americká vlajka. Byla na střeše pojízdného karavanu, jako přívěšek ke klíčům, ale hlavně se namalovala na záchrané plavidlo, které bylo postaveno v Číně. Závěrečný projev jednoho z hlavních hrdinů je neuvěřitelná sračka. Opravdu se to nedá jinak pojmenovat. Mimochodem tolik opěvované speciální efekty působí dost často hodně lacině. 2012 se nemá o co opřít. Je to navoňaná zdechlina. ()

Kurikmoon

Pri tomto filme som si najviac uvedomil jedno. Tie tesnotky sú už tak trápne!!! Keď sa niekto zastaví bombu, ktorá má zničiť svet aspoň 30minút pred výbuchom, TAK POTOM BUDEM PREKVAPENÝ. Harrelson bol super maník, charakter sa k nemu hodil ako riťka na šerbel-*. Cusack je sympoš. Amanda Peet mala pre mňa vždy iskru. Rôznorodá a zrozumiteľná zbierka charakterov*. A ani nemusím menovať koho by ste nakopali, keby ste si mohli vybrať len jedného:) A nakoniec, nie sú to amíci, čo stávajú super lode. Takže film na oddych a jedno pozretie. Priemer ()

s.e.p.p

Počkat tak tohle byl ten dlouho očekávaný blockbuster nebo jsem omylem viděl jen další trapnou předělávku od ASYLUM?! Buď to bylo fakt ono, nebo si Asyláci sehnali dvojníka Johna Cusacka. Emmerich je prznitel. Má k dispozici prachy a technologii, že na plátně doslova může ničit Zemi, ale to že by mohl vymyslet nějaké uvěřitelné zvraty nebo nechat postavy racionálně uvažovat, o tom se mu ani ve snu nezdálo. 2012 je prostě neskutečná sračka. Neříkám, já umím vypnout mozek a velice rád se nechávám unést akcí a bavím se, ale tohle je moc. 15 % za triky a Harrelsona...P.S. Stavitelé arch asi moc dobře věděli, kde se systém pro manipulaci s dveřmi zasekne kabelem a proto tam nechali nainstalovat průmyslovou kameru, aby Cusackovi přátelé měli exkluzivní detailní záběry na jeho obličej při vyprošťovacíh pracích. ()

ganz

Tuna klišé, žádný prostor pro logiku (kde se vzalo Tolik vody? Limuzína je nejlepší dopravní prostředek pro dopravu na rozpadající se zemi?, Proč letět 200 metrů nad zemí když můžeme letět 10 a skoro na nás padají okolní domy? Proč vydrží americké runwaye déle než cokoli jiného?...), směšně napsané charaktery a dialogy které pouze rozesmějí. O tom ale 2012 není. Pokud si chcete užít přehlídku velmi drahých efektů a nepotřebujete se zabývat věcmi jako je děj, možná vás tahle naivní fraška zaujme. ()

horacko

Čo sa týka efektov výborne, no čo sa týka deja, veľmi slabé. Avšak v tom som ani veľké očakávania nemal, ja tohto režiséra nemám veľmi rád, efekty dokáže síce ponúknuť pekné ale tým to končí. No bavilo ma to viac ako Deň po tom. ()

Lukyn007

2 a půl hvězdičky. Je pravda, že Emmerich točí megalomanské snímky, ale taky je pravdou, že se příběhově jedná o naprosté zklamání. To platí i v tomto případě. Režisér tu zabije skoro 6 miliard lidí jen proto, aby dal dohromady rozvrácenou rodinku. Vizuálním efektům nic vytknout nemůžu. Ty prachy tam jsou vidět. Přehnaná je ale celková stopáž. Dvě a půl hodiny???....to už je na tenhle film dost. A to hlavně kvůli stupidním dialogům...a když jeden takovýhle skončí, pak přijde supr vizuální scéna. Některé tyto vizuální kousky slouží jenom pro pobavení, nebo spíše k zalepení děr ve scénáři. Zbytečně to film prodlužuje. I přesto tu musím pochválit Johna Cusacka, se svou rolí si poradil dobře. Snažil se i Danny Glover v roli prezidenta USA. Proto celkových 50 % ()

Ichabod

Scénář do svého příběhu o zkáze civilizace bere pár skutečných faktů (časovaná bomba Yellowstone), které ale k velké škodě zas moc nerozvíjí a raději nám hodně rychle servíruje ohrané klišé scény na pozadí zkázy civilizace. Jak se dalo čekat, nářezovost a údernost traileru se ve filmu rozmělnila v prachprostý průměr. Efekty na dnešní poměry nejsou až taková pecka (v HD prostě na zadek nikdo nepadne a nepropracovanost je místy docela vidět ačkoliv se to v tomto měřítku digitálních scén odpustit dá). Ovšem horší je to se sound designem, který je totálně zoufalý a je vidět, že Emmerich žije stále v devadesátkách a jeho samply z Day after tomorrow a jiných filmů prostě jsou už otravné (zlatý LOTR nebo Transformers, kteří přinesli neskutečný posun v práci se zvukem). Obrazu zvukové efekty sekundují naprosto otřesně, takže o audiovizuálních orgiích tady řeč prostě být nemůže ani v křeči. Sice několik scén je příjemně monstrózních, ale vzít to samé do rukou Spielberg či Bay asi by nám čelist klesla sakra níž. I toho humoru je prostě málo (alespoň díky za Woodyho), takže tenhle film mi k srdci nepřirostl a ani mne neohromil. Emmerichova rutina = drahá nuda. Jít na to do kina asi bych byl i naštvaný, z pohodlí domova ovšem jsem rád za to, že Emmerich je u mne už definitivně vyhořelý režisér a nemusím se o jeho další tituly zajímat. ()

jitrnic

Emmerichovým spektáklům se vyhýbám, takže nejsem s to moc srovnávat, každopádně je tento film výrazně povedenější než 10 000 př. Kr.. A když už jsem u toho srovnávání, napadá mě Avatar. S vizuální stránkolu jsem byl přinejmenším stejně spokojen - není tak revoluční, ovšem mě zkrátka daleko víc baví obří vlny, zatopené Himaláje či zhroucení Kristovy sochy, než jakési poletující medúzy. Problémem obou filmů jsou scénáře, které nejsou ani průměrné a neobsahují zdaleka tolik nápadů, kolik by se slušelo na stopáž obou filmů. Tady je na tom Emmerich ještě o fous hůř, přibližně třetina filmu je vycpaná vata. Samozřejmě je to šíleně patetické a klišovité (a asi i hloupé, naštěstí jsem film sledoval v angličtině, takže jsem všem těm katastrofickým vývodům úplně dobře nerozuměl), ale skoro po celou dobu velmi zábavné. A hlavně tu hraje John Cusack, který podává v rámci žánru velice solidní výkon a jeho postavě lze vcelku bez potíží držet palce. Stejně jako Amandě Peet, které to opět velice sluší a hraje rovněž slušně. Postava Woodyho Harrelsona je úlet, který naštěstí nemá dlouhého trvání, takže ho lze označit za zábavný. Ostatní postavy jsou zanedbatelné. Pokus o komentář k současnému rozložení politických sil ve světě (ne moc povedený) a snaha dopřát snad každé postavě alespoň okamžik, kdy se projeví její lepší stránka, jsou mi celkem sympatické. Líbilo. ()

R1CH1E

Emmerich opět ve své plné kráse. Dialogy opět tak směšné jako vždy, ale jde vidět že Emmerich si ze sebe umí udělat srandu, protože u některých jsem se i zasmál. Efekty opravdu slušné, jen někdy bohužel vypadaly až moc počitačově, herci nebyli nějak špatní a dokonce tam byl i náznak nějakého příběhu. Akční nářez opravdu slušný, jediné co mi hodně vadilo, byla zbytečně dlouhá stopáž, ona totiž byla druhá polovina taaaak strašně protáhlá, až to nudilo. Slabší 4* ()

Kalidor_

Za tohle by už konečně měli zbavit Emmericha svéprávnosti pro plýtvání peněz a dostat cenu za Celoživotní "odnos" kinematografii. Cusack je po tomto filmu určitě Supermanův idol, protože co tady Cusack předvádí to by snad ani Superman s celou partou Fantastické čtyřky nesvedli - viz. ÚKOL dostat se z bodu A (uprostřed velkoměsta) do bodu B (mimo něj), PODMÍNKA - zachránit při tom rodinu, DROBNÉ KOMPLIKACE - rozpad zemské kůry, padající paneláky, DOPRAVNÍ PROSTŘEDEK - auto. Superman by řekl - já to balím, John Cusack - no problem. A nejlepší copperfieldovské číslo "filmu" - John Cusack vstupuje do karavanu, karavan stojí na hranici přepadu do propasti, náhle do této propasti padá, ale John Cusack je stále v ní. Karavan definitivně pohlitla propast, ale Cusacka??? Je to neuvěřitelné přátelé, John Cusack se zachránil a vylézá ven a co to drží v ruce??? Mapu, kterou ještě stihnul najít v tom karavanu, no to je neuvěřitelné. To chce potlesk!! Bléé ()

Guzo

Nejen tento film se svezl na vlně, kterou způsobil konec mayského kalendáře. Co se bude dít za dva roky vám nepovím, ale R. Emmerich svou verzi ztvárnil docela povedeně. Nemá cenu se rozepisovat o všech těch klišovitých scénách, ty jsem tam (asi jako všichni) čekal a opravdu se objevily. Naštěstí ale byly doprovázeny úžasnými efekty, poměrně solidními herci a sem tam i nějakou hodně povedenou hláškou (zejména ruský obchodník byl cool). Škoda jen tak dlouhé stopáže, třeba úvodních 40 minut se dalo stáhnout na deset.. ()

Ravi

První půle jde daleko za hranicemi divákovi představivosti a neschází tomu ani slušná dějová omáčka, ale pokud se začne moralizovat a přemýšlet nad osudy, začnou na pozadí konce civilizace slábnout jakékoli dialogy a dějové pletence. Tady jsme v druhé půli svědky, upřímně, nesmyslných slovních výměn a zvratů. Jenže musím ocenit audiovizuální stránku dalšího katastrofického Emmerichova dítěte, která je vskutku dechberoucí. 60% = 3/5 ()

Zagi20

Katastrofický film jak má být. Spousta triků, apokalyptických výjevů a nervy drásajících momentů. A samozřejmě nesmí chybět ani inteligence houpacího koně. Spousta trapných dialogů a musím říct že hlavně ta poslední, zbytečná půlhodinka, to naprosto zabíjí. Ani ten Cusack se mi tam moc nelíbil, naopak cameo od Woodyho mě potěšilo. Jestli nás letos opravdu čeká konec světa, máme se na co těšit. 50% ()

mirec88

Veľmi pekný, patetický, smutný, hrdinský Emmerich. Nič viac, nič menej. Moje očakávania to naplnilo, efekty skvelé, herci taktiež. Najlepšia hláška s ruským veľkým lietadlom :) ()

Avari.73

Klasický Roland krát dvě díky měřítku celosvětové zkázy. Kdo čekal něco jiného je ještě bláznivější než tenhle poameričtěný Němec. :)) Všechny hvězdy jsou za bombastické triky a zvuk. Zbytek nestojí za řeč. ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Den nezávislosti 2... a 3?

Den nezávislosti 2... a 3?

14.11.2009

Tenhle Emmerichův trik už známe. Pokaždé, když chce přitáhnout pozornost k novému filmu, vytasí se s řečmi o pokračování svého největšího hitu (Vin Diesel podobně používá bludy o dalším Riddickovi).… (více)