2012

• USA 2012
USA, 2009, 158 min (Alternativní 151 min)

Režie:

Roland Emmerich

Kamera:

Dean Semler

John Cusack, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandiwe Newton, Oliver Platt, Tom McCarthy, Woody Harrelson, Danny Glover, Liam James, Morgan Lily, Zlatko Burić (více)

Před mnoha staletími po sobě Mayové zanechali kalendář, končící datem 21. 12. 2012. Proroctví, spojené s vizí katastrofy biblických rozměrů, potvrdí i indický vědec, zabývající se globálním oteplováním. Kvůli silné sluneční erupci zmutovala neutrina a v zemském jádru se začíná extrémně zvyšovat teplota. Představitelé všech vlád světa začnou realizovat tajný záchranný plán. V Číně zahájí stavbu zvláštních modulů, v nichž může katastrofu přečkat několik tisíc vyvolených. Lidstvu jako celku však nejsou dány rovnocenné šance. Na jakousi obdobu Noemovy archy si mohou zakoupit vstupenku jen ti, kteří zaplatí miliardu eur. Od současnosti do inkriminovaného data sledujeme stále hrozivější katastrofy a osudy několika povahově i sociálně rozdílných hrdinů. Mezi nimi dominuje čestný černošský vědec Adrian, pracující pro vládu, a neúspěšný spisovatel Jackson Curtis, který náhodou objeví pravdu a pokouší se se svou rodinou dostat mezi vyvolené. Nechybí však ani černý americký prezident, jeho dcera a cynický poradce, či ruský magnát s mladou milenkou... (TV Nova)

zdenny

Tento "katastrofický" film nám nabídl stokrát omílané klišé, jaké jsme mohli vidět ve filmech "Den nezávislosti", "Armageddon", "Den poté" nebo také "Proroctví". Všechny tyto filmy mají společné vysoké rozpočty, megalomanské triky a vlastně i stejný děj. A hlavně - jsou americké. Proto vše řeší americký prezident. Komu se toto zajídá, ať natočí film, kde je hlavní klikou třeba Angola nebo Uruguay. Je to tak, jak to je a mě to nějak zvlášť neirituje. Co v těchto filmech zoufale postrádám, je klasická katastrofičnost. Což znamená - žádné hlavní role, žádné osobní problémy, naopak jen a pouze akci. Prostě to, jak by opravdu takový konec světa probíhal. Vím, že by to ztratilo na emocionalitě a film by byl spíše dokumentem. Ale existují přece režiséři, kteří by takový film natočit uměli. Mi nevadí, že jsou ve filmu nějaké hlavní postavy, okolo kterých se vše točí. Ale aby přeživší byli vybíráni podle logického a citového klíče, to už mi trochu vadí. Příklad: SPOILER: Smrt exmanžela a tím vyřešení rodinných problémů. Protože v rodině očividně jeden chlap nadbýval. KONEC SPOILERU. Ruský miliardář a jeho hnusní synové - to byla taky kapitola sama pro sebe. A tomu hlupákovi, co ho daboval, bych přál, aby mu ten dementní přízvuk zůstal. Co se týče morálky: 1) Losovat lidi nebo ne - kdo má právo přežít apokalypsu? Když se vrátím na Zemi, jsem já ten pravý, kdo to měl být? 2) Pustit lidi na loď, když doba k odplutí je již strašně krátká - oba názory byly správné. Na jednu stranu je mým úkolem zajistit přežití lidského rodu, na stranu druhou, jak bych se vypořádal s tím, že jsem nechal tisíce lidí zemřít jen proto, abych přežil já. 3) Prezidentovo dilema zůstat na Zemi či odplout na arše - dle mého soudu je prezident (král, prostě hlava státu) tam, kde je jeho lid. A pokud má skoro celý národ zemřít, měl by prezident zemřít se svými lidmi. Protože čí by potom byl prezident, když by zůstalo jen pár vyvolených? Proto se prezident rozhodl správně. 4) Říct lidem, že se blíží nevyhnutelný armageddon - dle mého názoru nikoli. A ve filmu bylo dobře ukázáno, že správné je to oznámit až skoro úplně na konci. Umím si naprosto dobře představit, jak by to vypadalo, kdyby teď oficiální kruhy vydaly zprávu, že za měsíc bude konec světa. Myslím, že vůbec nemusím psát dál - každý rozumný si domyslí. Každopádně zde jde o to, aby vyvolení měli klid na svou přípravu k odjezdu pryč od pohromy. Takže shrnuto: Co se týče efektů, myslím si, že byly na top úrovni a všechna vyobrazení katastrof atd. byla dost reálná. Tak nějak si to také představuji. Samozřejmě bylo hodně věcí děláno pro diváka, ale to je prostě film. Takže dávám tři hvězdy za kvalitní provedení. Ne ale více, protože příběh byl velice klišovitý a místy i velice plochý až trapný. ()

hroubek

Tenhle film by měl mít na obalu,plakátu prostě všude napsáno velkým tučným písmem Zákaz myšlení a potom si tento snímek může užít a kochat se destrukcí významných míst. ()

Trustme

Kdo nejlépe rozumí Američanům, jejich okázalému vlastenectví a dokonalé potřebě zachraňovat cokoliv a stále před vším zlým, co se blíží k naší "americké" planetě? - - - Němci... Tedy alespoň tým Rolanda Emmericha, kterému byla vlastní země natolik malá, že potřeboval něco mnohem většího, aby tohle všechno pojal na svá bedra a předvedl, že hrdinský patos může být zobrazen za stamilióny dolarů. Své filmy a rozpočty poměrně rychle vyhnal do podoby, kde mu hraje čtvrtina lidstva, exteriéry jsou většinou točeny na různých planetách a ty pak nechává zničit... Jako např. ve filmu 2012, který se točil na jedné planetce na které Emmerich nechal vystavět věrnou kopii Země a přesunul tam část obyvatel Asie. Emmerich je zkrátka režisér, který by jistě adaptaci Romeo a Julie pojal jako mezigalaktickou bitvu lidí a alienů. Ve své režijní posedlosti ničením naší planety (i historie..:-) se rozhodl filmem 2012 k definitivnímu, takřka komplexnímu vyhlazení Země. Nechal naverbovat 10 studií pro vizuální efekty (možná jedno jediné by to zvládlo samo, ale to zrovna nemělo čas...) a stvořil učebnicovou ukázku dokonalého katastrofického blockbusteru, jaký kdy spatřil vesmír. Narval tam všechen ten patos o loučení a nestihnutých slovech lásky k bližnímu. Rodinnou kombinaci alá dva tátové. Spielbergovské postupy: napětí-humor- strach-dojetí... A předvedl scény o kterých snil každý arménský režisér. Již nejde o drobné výbuchy rekreačních chatek a zvednuté hladiny rybníků. Emmerich se pojistil pro případné pokušitele a nasadil laťku až k velehorám. S možností velkých pláten multikin či domácích obřích obrazovek se naskýtá tímto filmem doslova euforická jízda každého megalomansky smyšlejícího diváka. Široko-dalekoúhlé záběry apokalypsy a naprosto ultimátní zvuk dělají z těchto ingrediencí zážitek o něco více, než příběh a scénář. ()

Midori_Mike

Tak to byla podívaná! Už dlouho jsem se u filmu tak dobře nezasmál :) . Bohužel v tomto případě jsem se v drtivé většině případů smál na účet autorů. Ale nevadí, bavil jsem se. Film nebyl vůbec špatný, rozhodně lepší než jsem čekal. Několik zvratů mě velice mile překvapilo :) . Jedinné, co musím filmu vytknout, je IMHO neuvěřitelné, neutuchající (skoro nadpozemské!) štěstí hlavních hrdinů v akčních scénách. Je to Amerika jak se patří. Krom toho pro mě zásadního detailu nemám skoro co vytknout. Nemám rád slovíčka jako NEMOŽNÉ, NEUSKUTEČNITELNÉ atd. Ale v tomto případě si osobně myslím, že šance, aby v reálu měl někdo tolik štěstí po sobě, jako měli hrdinové tohoto filmu, je asi menší, než šance, že do mě udeří blesk než dopíšu tenhle komentář a nestihnu ho ani odeslat. AAAND... TA-DAAY! IF YOU'RE READING THIS, LUCK FOR ME! :) ()

MIGHTTREE

Film je pěkný z hlediska efektů, napětí a lidských rozhodnutí..... Jenže jsem chtěl a čekal na film, kde něco vysvětlí a objasní. Rozvedou nějakou teorii a budou na ní pohlížet vědecky a dokumentárně. Film nenabízí nic nového a originálního v oblasti teorií o roku 2012 a jejich vysvětlení mi příjde nudné. ()

H.Gordon

Po audiovizuální stránce parádní. Je to i napínavé a ....a tím to končí. Čekala jsem od toho víc. Tohle je prostě film do kina. Mrzí mě to. Proč poslední dobou, když je něco na pohled ( ve filmech ) téměř dokonalé, tak se to musí pokazit špatnými dialogy, nelogickým a nepřesvědčivým chováním lidí v jak týmu, tak individuálně. Mám ráda apokalyptické filmy. V jiných než ve 2012 je slabší ta vizuální stránka, ale jsou obsahově přínosnější. I tak 3, 85* ()

fefee

Priemerná, pútavá, lacná zábavka...hviezdičku na viac za celkom podarené efekty, no mohlo to byť určite kratšie. ()

dANo

Hodnotím, aj keď som to nedopozeral... Ani fakt dobrá vizuálna stránka tohto filmu (dokonca som to videl v HD kvalite) nepomohla tomu, aby som sa pri sledovaní nejako bavil a užíval si ten príbeh. Predvídateľnosť je pri blockbustroch OK, ale v tomto prípade to bolo doplnené aj slabými hereckými výkonmi, čiže tam už neostalo veľa toho, čo by mohlo zaujať. A prečo som nedopozeral? Lebo už som tušil, ako to skončí a nechcelo sa mi čakať na to pol hodiny! :o) ()

Wade

2012 je film, který se dá popsat velmi lehce. Perfektní efekty, ukázka techniky (auta,letadla atd...) a klasický americký happy end. Na filmu jsou zábavné jen pasáže ničení, protože celý film je jinak jen o cestě za přežitím jedné rodiny a pár lidí s nimi. Zbytek kolem konce světa je jen výplň a to je škoda. 35% ()

pravdovravny

Dojímavé lúčenia, megalomanské ničenie Zeme, bezcitné rozhodnutia kto prežije a kto nie. Skvelý film, nebyť niektorých zbytočných scén ktoré boli pre príbeh absolútne nepodstatné tak by to bolo na päť hviezd. Oliver Platt sa do tej role dokonale hodil, všetko mu človek uverí. Nerozumiem hodnoteniu na csfd prečo je také nízke. ()

morena.jea

Tri krát hlavní hrdinovia v poslednej sekunde vyviazli pred istou smrťou. Samozrejme vždy v štýle - borí sa cesta, vybuchuje sopka a padajú mosty. Priamo pod nohami. V poslednej chvíli. Nadoraz. V holivúde to majú asi radi. Neviem prečo. ()

lykan9

Nic nového nepřinášející katastrofický film, který je dobrý na shlédnutí při nedělním deštivém odpoledni. Výborné triky, výkonem neurážející herci a slušný příběh. Vzhledem k investovaným penězům, bych však čekal něco o trochu lepšího. ()

Sany33

Príbeh: V decembri roku 2021 sa oficiálne končí Májsky kalendár ktorého záverom je koniec sveta. V snímke s príznačným názvom 2012 sa na tento koniec pozrieme z pohľadu sympatickej Americkej rodinky. Herecké obsadenie: Hlavným kameňom úrazu prekvapivo nie je herecké obsadenie lebo na pozadí geniálnych efektov sa John Cusack (nar. 1966, USA) naozaj snaží o dáke to herectvo ale ak máte na hovno napísané dialógy tak to jednoducho nedokážete zachrániť ničím. Prevedenie: Najsilnejšia stránka filmu je práve v realistických efektoch konca sveta. Pocity: Neviem či si z nás Roland Emmerich (nar. 1955, Západní Německo) robí iba srandu alebo vážne pod jeho taktovkou mohla vzniknúť takáto patriotistická slaboduchá omáčka s presladeným happy endom. Pridaná hodnota: Ak si zájdete do kina tak vizuálne orgie prevážia nad postavovovu slaboduchosťou ale ak si to pozriete doma a pôjde vám aj o príbeh tak budete nemilo prekvapení. 49% ()

Bagr_007

Příběh o nejlepším řidiči světa a nejlepším pilotovi světa (který ve skutečnosti vůbec není pilot) a jejich cestě za záchranou dětí a ženy, kterou oba milují a velkolepém boji s plenkami. Emmerichův nový film je dost možná ještě hloupější než Den poté, ale naštěstí také výrazně víc megalomanský. Destrukce Země je tentokrát vedena mnohem sofistikovanějšími způsoby a udrží si solidní hladinu zábavnosti po celou dlouhatánskou stopáž filmu. Pokud se tedy vyžíváte v adrenalinových startech letadlech a nevadí vám kopa over the top momentů a patetických proslovů, tak utíkejte do kina. 70% ()

FrajerTom

Nekonečná jízda katastrofickou budoucností, plná nasládlého rytířského hrdinství, amerického patosu, zbytečných řečí a opravdu fantastických triků.. Díky pohodovému obsazení (Woody Harrelson!) a některým hláškám načasovaným do napínavých okamžiků se ale z vážného katastrofického dramatu stává úsměvná oddychovka, která i přes svou naivitu vcelku příjemně pobaví. Stopáž by ale zasloužila nemilosrdně zkrátit. Milovníci žánru nechť si hvězdičku přidají. ()

JekoRek

Den nezávislosti + Den poté + lepší triky = 2012. Jinak dostal jsem co jsem čekal a to je asi taky všechno. A kdyby těch 45 minut ubrali tak bych se taky nezlobil. 70% ()

NoFiction

I přes dlouhou stopáž jsem se v kině skutečně nenudil. Emmerich tento snímek zase zvládl na jedničku. Audiovizuální stránce nemůžu nic vytknout, příběh docela obstojný, komické hlášky byly vkusně na svém místě. Bohužel celkový dojem pro mě byl jen lehce nadprůměrný, takže 70% momentálně odpovídá. ()

Mr.Dogman

Emmerich se opět předvedl. V první polovině ukazuje divákovi katastrofy tak účinně, že jsem z toho měl husinu. Ale v druhé se film přesouvá do své "komornější" části, která ztrácí na tempu, a je oproti své akčnější polovičce mnohem nudnější. Film jako celek i přesto působí výborně, a i ti největší nevěřící z něj budou kapku v rozpacích. ()

Gerret

Jen co jsem se podíval na trailer k tomuto filmu řekl jsem: "Na to musím jít do kina". A jsem rád že jsem tam dostal :-). Jinak je to skvělé zpracování apokalypsy, efekty a ta detrukce je na tom to nejlepší, jak třeba ujíždějí autem a za nima se všechno bortí a i plno jiných podobných momentů. Roland Emmerich do toho podle mě dal skoro všechno. Děj trochu zaostává ale mě to na kvalitě skoro neubralo. Hodnocení 80%. ()

Warsheek

Je to velkolepá podívaná, se všemi těmi efekty, úniky z propastí na vlásek přesnými atd. Jenže to nestačí. Pokud zrovna neměla hlavní roli Země dost jsem se nudil. Nejvíc mě pobavil Harrelson. ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Den nezávislosti 2... a 3?

Den nezávislosti 2... a 3?

14.11.2009

Tenhle Emmerichův trik už známe. Pokaždé, když chce přitáhnout pozornost k novému filmu, vytasí se s řečmi o pokračování svého největšího hitu (Vin Diesel podobně používá bludy o dalším Riddickovi).… (více)