2012

• USA 2012
USA, 2009, 158 min (Alternativní 151 min)

Režie:

Roland Emmerich

Kamera:

Dean Semler

John Cusack, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandiwe Newton, Oliver Platt, Tom McCarthy, Woody Harrelson, Danny Glover, Liam James, Morgan Lily, Zlatko Burić (více)

Před mnoha staletími po sobě Mayové zanechali kalendář, končící datem 21. 12. 2012. Proroctví, spojené s vizí katastrofy biblických rozměrů, potvrdí i indický vědec, zabývající se globálním oteplováním. Kvůli silné sluneční erupci zmutovala neutrina a v zemském jádru se začíná extrémně zvyšovat teplota. Představitelé všech vlád světa začnou realizovat tajný záchranný plán. V Číně zahájí stavbu zvláštních modulů, v nichž může katastrofu přečkat několik tisíc vyvolených. Lidstvu jako celku však nejsou dány rovnocenné šance. Na jakousi obdobu Noemovy archy si mohou zakoupit vstupenku jen ti, kteří zaplatí miliardu eur. Od současnosti do inkriminovaného data sledujeme stále hrozivější katastrofy a osudy několika povahově i sociálně rozdílných hrdinů. Mezi nimi dominuje čestný černošský vědec Adrian, pracující pro vládu, a neúspěšný spisovatel Jackson Curtis, který náhodou objeví pravdu a pokouší se se svou rodinou dostat mezi vyvolené. Nechybí však ani černý americký prezident, jeho dcera a cynický poradce, či ruský magnát s mladou milenkou... (TV Nova)

lasonic

Emmerich. Co k nemu povedat. Uz by sa mohol zobudit z toho svojho sna a natocit nieco nove. Toto je ten isty darcek, len v inom baleni. Jedine preco som mu dal 3*, su fantasticke triky a niekolko svetlych momentov, pri ktorych som hrdinom fakt drzal palce a uplne som sa vzil do ich pocitov. Nenavidim vo filme politiku, a tu jej je na moj vkus pozehnane. Tiez by neuskodilo pri tvorbe scenara trosku pouzivat aj logicke myslenie, tu to evidentne chyba. ()

bangee

TYPICKÉ (opravdu snad ve všem) americké katastrofické klišé !!! Kromě vizuální destrukce, není o co stát. Jako komedie za hvězdu. ()

gumbo

Pěkné triky, občas sranda. Především to však nově definuje slovní spojení "na poslední chvíli" :D Jinak to byla klasická americká katastrofická šílenost :) 60% (40% triky, 20% to ostatní) ()

Trešlson

2012 není nic jiného než slabší Den poté. Čekal jsem našlápnutou destrukci, ale dostal jsem 25% destrukce a 75% křečových řečí. Pokaždé, když ve filmu přišly na řeč slova, okamžitě jsem se začal nudit a netrpělivě jsem vyhlížel další vlnu katastrof. Je to ohromná škoda, protože pokud byl někde potenciál na nejlepší katastrofický film, myslím, že to byl právě tento a pokud se filmy Michaela Baye a Rollanda Emmericha daly do jisté míry brát jako soutěž o totální destrukci, prvenství zůstává zcela s přehledem Michaelu Bayovi a Rolland Emmerich je zatím na hodně vzdáleném druhém místě. Jedna hvězda za opravdu zvládnuté speciální efekty a druhá za Woodyho Harrlesona v roli bláznivého proroka. S těžkým srdcem 5/10. ()

xavierr13

Celý tento film je postavený na digitálnych efektoch.Tak tiež po vizuálnej stránke je perfektný, nehovoriac o výbornej atmosfére pri jeho sledovaní.To všetko je v skutočnosti najzaujímavejšie na tomto hollywoodskom filme.Režisér Roland Emmerich nakrútil film,ktorý spĺňa najnovšie technologické parametre. Dej je napínavý a ľahko predvídateľný. Celý film je vlastne sústredený na hlavných hrdinov,Jacksona Curtisa a jeho rodinku,samozrejme, že sa nikomu z nich nič nestane,sú v správnom čase na správnom mieste,stále sa im podarí uniknúť pred najväčšmi živelnými pohromami,a čo je najdôležitejšie stále sa zachránia v poslednú chvíľu.Z tohto filmu som bol dosť sklamaný, na to že aká reklama frčala okolo neho. ()

P.J.2

Mno tak to nevim jak začít..prostě nic moc..co se filmu nedá odepřít tak to je nejhorší hlavní role v dějinách filmu..Cusacka já prostě nemám rád..i woody Harrelson byl 100x lepší než on..Digitální efekty byly naprosto geniální ale tím to končí jelikož z dialogů jsem umíral..bolestí..a taky z amerického patriotizmu,prostě amíci jsou nejlepší a když jde do tuhýho tak dokážou udělat správnou věc bla bla bla... ()

Eluin

O filmu 2012 jste již bezpochyby slyšeli. Je to hit, který zasáhl světová kina rychlostí příchodu tsunami. Pohříchu však - jako ostatně všechny snímky R. Emmericha - je to zábava dosti povrchní zabalena do blištivého pozlátka. Podle toho se také prodává. Zkuste si namátkou představit ty nejhorší kýče a patos, který vám jen vytane na mysli. To vše ve filmu je. Zkuste si představit všechny možné i nemožné katastrofy, jež by mohly nastat. To vše rovněž ve filmu je (až se jeden diví, kam na ty nápady tvůrci chodí). Ale tohle už prostě je Roland Emmerich. On už ty filmy asi ani jinak točit neumí - nebo ani nechce, jeho "nejvelkolepější" díla jsou silně zisková.... Intermezzo: Roland Emmerich a Já. Ke tvorbě tohoto pána z Německa jsem se dostal čirou náhodou jako malý chlapec v našem tehdy ještě fungujícím biografu při příležitosti sledování filmu Měsíc 44. Tato sci-fi (tuším rok 1989) je poměrně pitomoučkým příběhem o souboji dvou megakorporací ve vesmíru, nicméně vzhledem k mému věku a silnému zaujetí pro vše, co tehdy obsahovalo magická slůvka "sájnc fikšn" se mi film moooc líbil. To dokonce natolik, že o několik let později jsem si jej pořídil i na originální vhs... Další filmy - Den nezávislosti a Den poté - jsem již projal o poznání chladněji. Přeci jen, člověk z dětského nadšení pro patos a kýč jednou vyroste... Příběh filmu je prostý jako pás cudnosti ukrajinské prostitutky. Rozvedená rodina k sobě díky rozičným přírodním katastrofám nachází zpět cestu, všechny kladné postavy se chovají příkladně kladně (to je věta, panečku) a záporňáci div že nad sebou nemáchají cedulemi s nápisem "já jsem ten zlý!". Člověk by sice mohl ocenit zajímavé efekty, ale to je asi tak vše, co by šlo filmu připsat k dobru. Pokud jste se jako malí bavili borcením hradů z písku, tak si zde bezesporu přijdete na své. Bordí se tu domy, dálnice, zem. Lidé neustále křičí a pobíhají sem a tam. Pokud máte takové věci rádi, tak hybaj do kina - budete nadšeni. Bohužel, film není zase až tak pitomý, aby se mu šlo čistě od srdce zasmát. Dokonce se musím přiznat, že jsem se během sledování vůbec nenudil. Jsem ale stejně rád, že jsem na to nešel do kina. ()

optimus0s

35% Stupidita, od který sem nic nečekal, a přesto sem byl zklamanej. Prezident Danny Glover byl napřeshubu, stejně jako John Cusack v roli starajícího se táty. Akční scény jsou tak nechutně nudný. Ale bohužel to bylo to nejlepší na tom filmu (zvedněte ruku kdo to nečekal). Ale když už potřetí, počtvrtý, popátý vidíte jak se zem rozpuluje, a všechno jde do...středu země(prostě do pr*ele) tak je to už fakt nudný. Ale je fakt, že metro, vyjížděcí z tunelu, bylo cool. ()

FilmWave

Ha, Emmerich se po průšvihu s "10.000 B.C." vrací v plné síle a přes všechny průměrné až mizerné ohlasy, já jsem si tuto jízdu náramně užil a "2012" je pro mne nejpříjemnější překvapení konce roku. Ano, kdekdo může namítnout, že je to absurdní nelogický spektákl a kýč a bude mít vlastně pravdu, ale tak, jak to dělá Emmerich, je to prostě jedna velká zábava. V ničem se netroškaří, Emmerich všechno ždíme na maximum (už si ani nevzpomínám, ve kterém filmu jsem tolikrát slyšel "Miluji Tě", i úvodní akční scéna s limuzínou vykradená z "Alone in the Dark" je jen zahřívací kolo). ()

NGP

Hlavní hrdina visí nad propastí, za ním se boří všechno kolem, a on ještě dobíhá v pořádku letadlo? Vážně? Nezkušený pilot zvládne dostat letadlo s cestujícími přes padající mrakodrapy? Tohle snad už vážně myšleno nebylo. Jediné, co se mi na tomto filmu líbilo byl příběh ruského mafiána. Od začátku až do jeho konce. Na jeho příběh se mohl natočit zvláštní film. Možná bych ještě mohla zmínit efekty. Rozhodně pracné, ale čekala jsem víc ()

Tiso

Prostě "klasika", bylo to přesně to co jsem čekal. Roland Emmerich je režisér, že bych si ani nedokázal představit, že by to mělo vypadat jinak. Ale o proti Emmerichovým starším filmům jako je Den nezávislosti to bylo únavně dlouhé a místy nudné. Kdo se chce podívat na Akční Sci-fi s dobrým koncem pro hlavního hrdinu, tak vřele doporučuji. ()

jesus666

Vizuálne efekty vskutku úchvatné, príbeh popravde stupídny. I keď globálna apoklaypsa spôsobená slnečnými erupciami je po všetkých tých meteoritoch naozaj osviežením. Pre milovníkov zápletok v štýle náš hrdina - obyčajný človek, v ktorom driemu neobyčajné schopnosti (ako napríklad uniknúť pred katastrofou zásadne v poslednej nanosekunde), bude tento film to pravé orechové. ()

strikeman

Čekal jsem býkovinu a dočkal jsem se jí. Ale zase je pravda, že byla alespoň v pěkně nablejskaném hábitu a ani chvilku nenudila, ať už byla napínavá, sebeironicky vtipná nebo místy nechtěně vtipná:-) ()

PDcz

2** body Jj, 2 body a to ještě díky zvuku. [X] Minus 1* bod Jestli mi tam něco fakt vadilo a chytal sem až nutkání to vypnout byla ta neskutečná těstnost.. ať ujíždění v autě, nebo v letadle, nebo va utě, nebo v letadle, anebo ve dveřích, nebo srážky.. tohle byla fakt nebetyčná chujovina.. pochopím jednou.. ale průjezd celým městem, let mezi baráky a já nevcím co ještě už mi vadilo. V jednoduchosti je krása a napípnavé by to mohlo být i bez těchto "těstnot". [X] Minus 1* bod Další věc která mi točí během ametických filmů je ta jejich rádoby dojemná a nacionalistická hudba.. projev prezidenta a celková nabubřelost..Rusko, čína a japonsko na jedné lodi a amíci svou jen pro sebe? Pochybuji.. nemám rád tuhle americkou nabubřelost a snižování okolního světa. [X] Minus 1* bod Dlouhý.. moc dlouhý..to i můj komentář je proti délece filmů jen stručné bodové hodnocení. Zkrátit to, vykašlat se na tolik efektů a HRDINY, kteří vše přižijí a všemu utečou a dát tomu trochu lidskosti a anonymity davu. Nebáli jsme se, nebyli jsme napnutí a vůbec jsme se nevžili. Plochý dlouhý film s trapným rádoby humorem.. Ještě chvíli psát a vemu body všechny. [X] Tipuji, že v reakci na Haiti bude příští film o5 o zemětřasu, pak si zopakujeme tsunami, sopku, žhavé jádro, sluníčko a jako poslední katastrofický film si představuju svět bez zmrzliny.. to by byla vážně katastrofa ()

agassi68

Škoda, preškoda, že Emmerich sa stále utápa v množstve klišé, neznesiteľného vlastenectva a obetovania. Potenciál bol na 5*. ()

derek007

1)Film, který se dá lehce shodit ze stolu a označit za největší hovadinu posledních let a to i v oblasti mainstreamu. 2)Film, kde třičtvrtě herců nasadí od začátku do konce výraz střelená srna. 3)Film, ve kterém šišlá Danny Glover. 4)Film, který má 158minut a stačila by polovina. Ale přesto film, co v určitých pasážích nabídne strhující podívanou, která, ač předvídatelná a provařená, mě doslova zarazila do sedačky a to na silné 3 stačí. ()

Raziel_cz

Tenhle film je tak blbej, až je krásnej. Recykluje to, co už bylo zrecyklované tisíckrát, pěkná sbírka všech filmových klišé na jednom místě. ()

sbl

Nebyla to zase taková katastrofa :-). Roland má výpravu a všechny ty trikové záběry v malíku o tom žádná. Možná se mi to jen zdálo, ale v interiérech není pevný v kramflecích. Scénář nebyl až tak hloupý (neberu až neuveřitelnou rodinku haluzáků). Herci neměli moc co hrát, takže tady žádné připomínky, až na Woodyho, který se po Zombielandu osvědčil v roli trochu jiného magora :-). Emmerich si sice nemohl odpustit některé vtípky, ale držel se zuby nechty takže tady palec nahoře. Po Stargate určitě jeden z jeho nejlepších bijáků. Doufám, že nám příště ukáže něco jiného a uteče z jeho škatulky "katastrofických" rejžů. Slabší 4* ()

merigieren

Tak sem si to stáhnul a musím říct, že průlety nad implodujícím světem sou hezký, ale litosferický desky sou pod 12 km, to znamená že musely být roztavený, nebo minimálně to nadnima, železo se v té teplotě už vaří, zem se zhroutila a voda nevydržela 2700 stupňů, takže jim byly lodě k prdu. Navíc Země rotuje kolem svý osy, tudíž by se to všechno propadlo najednou (jako na grilu), ve stejný čas Čína i USA. Nic by nezůstalo. Pak bych vypíchnul svoje zkušenosti s létáním a když v nízký rychlosti zvedneš čumák, nabíráš výšku, ztrácíš rychlost a padáš. Taky počítače nejsou stavěný na 46 stupňů okolní teploty. Losi žijí ve stádech, takže by nebyl jen jeden mrtvej, takový ty sopečný meteory kropící zem převzatý ze sopek tady nemají fyzikální opodstatnění, železobeton v podlaze se nedrobí jak písek, navíc by se v hypermarketu hroutila dřív střecha kvůli narušenejm stěnám a nosníkům. I když část peněz využili na stavbu lodí, k čemu jim asi budou miliardy eur na zničený Zemi ? A proč sem tohle všechno sepsal, protože krom těch průletů je to děsná nuda. ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Den nezávislosti 2... a 3?

Den nezávislosti 2... a 3?

14.11.2009

Tenhle Emmerichův trik už známe. Pokaždé, když chce přitáhnout pozornost k novému filmu, vytasí se s řečmi o pokračování svého největšího hitu (Vin Diesel podobně používá bludy o dalším Riddickovi).… (více)