Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

• Velká Británie Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (více)
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Scénář:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Bonnie Wright, Maggie Smith, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Alan Rickman (více)

Potterovská fantasy sága se uzavírá, tímto dílem nelítostný zápas dobra se zlem vrcholí. Trojice věrných kamarádů - Harry, Hermiona a Ron - plní úkol, který po zásahu smrtící kletbou nemohl splnit moudrý Albus Brumbál. Na trojlístek hrdinů číhají nebezpečné nástrahy na každém kroku, ale ani v nucených úkrytech neztrácejí podporu oddaných přátel. Vypátrání a zničení viteálů je jedinou zárukou jejich vítězství. Harryho čeká rozhodující bitva s lordem Voldemortem, která rozhodne o osudu čarodějnického světa a školy v Bradavicích. (TV Nova)

Pilda17

Závěr se vším všudy. Nečekal jsem takový závěr, ale rozhodně nejlepší díl celé série. Atmosféra perfektní, vizuální efekty vynikající a akční stránka dokonalá. Vše co chybělo předchozím dílům, tento měl. Hluchá místa žádná, děj podchycený od samého začátku na výbornou a nezačne ani na minutku nudit. Dvě hodiny utečou rychle jako voda. David Yates poslední díl zvládl famózně a lepší závěr si člověk nemůže přát. Nechce se mi sice věřit, protože Yates je strůjce jak nejhoršího (Prince dvojí krve), tak nejlepšího (Relikvie smrti čast 2) dílu. Nakonec jsem mile překvapen... 10/10 = 100% ()

Disk

EDIT 2021: Závěrečnou část Relikvií smrti bych mohl okomentovat úplně stejně jako část první. Bez té ostatně samostatně nefunguje. Řemeslně je na tom úplně stejně. I tady se dají najít fantastické momenty, které převyšují zbytek (Snapeův příběh) celého filmu. Jeden moment jsem si představoval zcela jinak, ale chápu, že to jinak nešlo, protože by se nejspíš musel zvýšit MPAA rating. Jinak jako zakončení celé série je závěr Relikvií smrti více než solidní a uspokojivé, i když ne úplně strhující. A ještě si dovolím poznámku k hudbě Alexandra Desplata: je výborná, ale marná sláva - kdykoli se ve filmu ozvou motivy Johna Williamse, které se už před dvaceti lety staly klasikou a součástí hollywoodského hudebního kánonu, tak snímek dostává lepší rozměr. Johne Williamsi, díky za všechno, protože bez tebe by Harry Potter byl jiný. Nevím, jestli lepší nebo horší, ale určitě jiný. ()

Rosaviva

Tak tohle bylo opravdu něco. Nemám sedmičku jako knížku ráda a hrozně mě zklamal první díl filmu. Trochu jsem se tohohle bála, ale bála jsem se zbytečně. Naprosto důstojná tečka za nejlepší ságou, kterou znám. Akce tam bylo tolik, že jsem se nestihla nudit, ba ani se podívat na hodinky. Možná to bude tím, že mi docházelo, že je to poslední díl a že další už natočený nebude, nebo tím, že jsem prostě naposledy šla na nového Pottera do kina, nebo tím, že jsem si předtím dala maraton všech filmů, ale probrečela jsem skoro celý film. Brečela jsem nad postavami, které jsem měla ráda a i které jsem ráda neměla. Ráda bych tu vyzdvihla herecký výkon Heleny Bonham Carter, jejíž Bellatrix pochopitelně miluju, ale ona zahrála Hermionu alias Bellatrix tak dokonale přesvědčivě, že mi až oči lezly z ďůlků. Byli tam detaily, které se mi nelíbili, bylo tam plno nevysvětlených věcí z prvního dílu, mnoho tomu chybělo, ale protože ten film mě ohromil tak Yatesovi odpustím i ty debilně natočené smrti Bellatrix a Voldemorta a dám tomu 5*. Vystihuje to totiž jen jediné slovo EPIC. Děkuju Harry Potterovi za deset let mého života na které jen tak nezapomenu. A neodpustím si poznámku nakonec, že Tomu Feltonovi to děsně seklo. ()

Brygmi

Harry Potter pro mě bohužel už není tak zajímavý z hlediska samotných knih či filmů. Deset let sice bylo krásných, nicméně tento dojezd už je poněkud únavný a je asi čas se přesunout dál. Fandom a jeho rozsáhlost nakonec překonala původní zdroj. Nejzábavnější na tomto díle tak pro mě bylo sledovat přímý přenos z červeného koberce společně s okamžitými ohlasy na internetu (např. tumblr). Druhá část Relikvií smrti je více centralizována okolo Harryho, což je škoda vzhledem k tomu, kolik postav celá série nabízí a jak moc na nich stojí. Tady se z nich stávají figurky se dvěma větami (výjimkou je Nevile a Snape, jejichž role je ovšem taky poněkud diskutabilní) a mimozáběrová smrt některých z nich je nakonec zcela bez emocí až zbytečná – co také s figurkami. Sám Harry je v tomto díle daleko pasivnější a zaraženější než kdykoliv předtím a může za to hlavně prkenný Daniel Radcliffe, který není vůbec tak „totally awesome“ jako very potterovský Darren Criss. Dabing tomu samozřejmě taky nepomáhá, ačkoliv je to docela snesitelný standard. Jinak je to celé strašně nelogické, zmatené, nefunkční jako film sám o sobě, jako součást filmové ságy i jako adaptace. Nicméně i nějaký ten plus najdu – má to určitý spád, první půl hodina mě bavila z hlediska stylu a v porovnání s šestým dílem či první polovinou sedmičky je to super. A taky jsme se v posledním dílu konečně dočkali Draca Malfoye na koštěti Harryho Pottera! ()

Cappuccino

Áno, z nostalgie pravdepodobne pridávam hviezdu navyše. __ Posledná časť ma sklamala hneď v troch bodoch. 1. Nedostatok emócií! Iste, pri Snape-ovi a ešte jednej scénke som si trochu zaslzil, ale ostatné smrti hrdinov režisér prebehol rýchlosťou svetla, pričom divákovi nedal absolútne žiadny priestor na väčšie rozjímanie nad ich stratou. 2. Úbohá snaha o navodenie umelého efektu. Kto čítal knižnú sériu, tak dobre vie, že všetky tie ohňostroje, rozpady tiel na prach (atď.) sú hovadsky prehnaným divadlom. 3. Z Voldemorta už nejde žiaden strach. Stala sa z neho iba akási kopa sračiek, ktorá čaká na zničenie všetkých horcruxov. __ Celkovo - viuzálne rošámbo na jedničku, emotívne priemer a dejovo ostrihaná a bez akéhokoľvek citu znásilnená ovečka __ A viete čo? Prdím na nostalgiu, posledný diel ma jednoducho nenadchol! Čakal som viac sĺz a väčšiu prepojenosť s minulým dejstvom. "Kúzlo" čarodejníckeho sveta a Rokfortu sa vytratilo v tom najnevhodnejšom čase. __ 2D + slovenský dabing. ()

Allien.9

Mnou nejočekávanější díl potterovské ságy zklamal na všech frontách a "detaily" jako hraní / nehraní (Daniel, Rupert i Emma byli úplně mimo), rádoby vtipné hlášky přicházející ve zcela nevhodnou dobu či bolestivě předvídatelný a nelogický příběh, jsou jen špičkou ledovce. Emoce jsou NULOVÉ, postavy nemají prostor a v celém filmu se nenajde jediná wow-scéna. Dokonce i velkolepě vypadající bitva o Bradavice (ach ty trailery...) působí ve své nesestříhané podobě tak nějak fádně a člověku se chce až brečet, když si uvědomí, jak úchvatná podívaná to mohla být. (Pan režisér už nejspíš v duchu počítal tržby a úplně zapomněl vnímat, co se před ním na place odehrává.) Třešničkou na dortu je Voldemortovo neověření si, zda je Harry - jakožto jediný člověk, který ho může zničit - skutečně mrtvý. Idiocie je asi nakažlivá. 2*. ()

-OverLord-

Jako fanoušek, kterej se sérií knih i filmů vyrost, můžu jen spokojeně pomlaskávat. Finále to bylo opravdu epický, i když to snad ani jinak vzhledem k předloze nešlo. U předchozích dílů se hledaly výtky strašně snadno, ale tady až na pár nepřesností (loděnice, finální souboj a nebo třeba Hagrid, kterej tam skoro nebyl) to bylo supr. Při pohledu na Voldemortovo armádu z vejšky jsem si okamžitě vybavil Pána prstenů a to už o něčem svědčí. A i když jsem vlastně věděl jak to dopadne, tak mě to citově dokázalo dost ždímat. ()

Aidan

Závěr potterovské série představuje boj dobra a zla v jádru jako zápas mezi ochotou k sebeoběti na jedné straně a obětováním ostatních ve jménu touhy po vlastní nesmrtelnosti na straně druhé. Je to povedený, nepovrchní závěr a v knize může být, tuším, ještě lepší. Způsob užívání magie jako prostředku manipulace v rukou kladných postav je místy sporný. Schází tu také skutečná konverze - tábory dobra a zla jsou až příliš neprostupné. Chybí tu pokání a milost jako nástroj přechodu ze tmy ke světlu. Ale to jsou spíše drobné vady na kráse jinak povedené fantasy. Dokonce sám vatikánský deník L´Osservatore Romano snímek doporučuje, takže i skruplóznější katolíci si mohou oddychnout a bez pocitu viny do kina vyrazit. ()

Adam Bernau

Poslední hodina pěkná. (Až na to neustálý mávání prskavkama.) Věděl jsem, že Snejp nemohl být zrádce. Woldemort hezkej. ()

Goldbeater

Takže, po první části Relikvií smrti jsem byl skeptický. Na jednu stranu mi bylo jasné, že druhá musí být lepší, ale také jsem už přestával doufat, že tomu tak bude. Po prvních minutách se mé očekávání nenaplňovalo, začínal jsem se obávat nudy. Ale to naštěstí netrvalo dlouho. Poslední Harry měl pomalý rozjezd, ale po chvíli už jsem si na nudu nemohl stěžovat. Byl jsem rád, že hodně postav získalo svůj prostor (od Voldemorta, přes Snapea, až k McGonagallové a mnoha dalším) a že tento díl je vydařeně akční (ale 3D nebrat!). Několik málo scén si tvůrci mohli odpustit, ale jako celek působilo završení ságy celistvě a zdařile, což oceňuji. Ve finále musím říct, že ač poslední díl není kdovíjak propracovaný, docela mě bavil. ()

mzss1

Máme tu druhou část velkolepého finále. Film je sice ze všech dílů nejkratší, ale to nevadí. Má velmi rychlý spád, film nemůže ani náznakem nudit. Poté co Harry, Ron a Hermiona se vrátí z banky kde získali další viteál (další zlomek Voldemortovi duše), se vrací do Bradavic kde vypuká finální boj. Finále je pojato velkolepě, je zde dost akce, baví mě všichni herci. Dostal mě Snapeův příběh, který byl dost dojemný a dokonce byl lepší než v knížce (to už je co říct). Film má napětí, především tu akci, skvělé efekty a hudba, kterou skládat opět Alexandre Desplat je skvělá - těžko říci, jestli byla lepší v první části relikvii smrti. Finální souboj Harry versus Voldemort byl v knížce jiný, zde byl trochu lepší. Konec filmu, kdy se sejde Harry, Ron, Hermiona, Ginny se svými dětmi po 19 letech se také vyvedl, ikdyž počítačová technika je nedokázala postaršit o 19 let, spíše jen tak o 8 :-) Ale nevadí. Přesto pro mě důstojné zakončení celé série. Hodnotím 96% = ***** ()

kingik odpad!

A dost! Mám totiž dost! Osm dílů jsme obrýleného Harryho Pottera sledovali, jak se z malého chlapce stává mužem a spolu s ním se výrazně měnilo pojetí jednotlivých pokračování. Od dětsky rozverného až po temné s hororovou atmosférou. Postupně se měnili i režiséři a David Yates vydržel jako služebně nejstarší režisér, aby diváky této ságy (snad) naposledy provedl jejím magickým světem a splnil resty, na které se v předchozích pokračováních nedostávalo. S velkým očekáváním ultimativní dějové i vizuální řežby se však u mě dostavilo z posledního dílu velké zklamání. Nudil jsem se, a ne málo, anebo to režisér Yates nudně zrežíroval. První hodinu se totiž skoro vůbec nic něděje a změna nenastane, ani když se na scéně zjeví šeptající Lord Voldemort a hrozí zánikem všeho živého. Studnice nápadů není nevyčerpatelná ani v případě "harrypotterovské" ságy a splácaní jednoho motivu do nepřehledné dějové změti tady nabralo obludné rozměry a dost často jsem pořádně nevěděl o co ve filmu jde anebo která postava je s Harrym a spol., a která naopak na Harryho a spol. chystá podraz. Teprve v tomto díle se ukázalo, jak moc záleží na výběru režiséra, aby to celé fungovalo. V ději se postupuje moc rychle a spousta nápadů zůstává v tom spěchu nevyužita. Vadila mně slabá dějová linie a triky sice můžou být sebelepší, ale pokud je to celkově nezáživný film, není o co stát. A bitva s Lordem Voldemortem taky nijak nestrhla a i ta byla pěkně nudná. Nepředstavoval jsem si, že poslední setkání s jednou z nejvýraznějších postav filmového světa, jakou je Harry Potter, bude tak rozvláčné, nudné a ubohé po všech stránkách s triky ještě před narozením bratrů Lumiérů. Pro mě maximálně odporný aspirující na nejhorší dementní sračku roku 2011 v mé výroční topce zvané Kyselý David. A lord Voldemort je solidní trapák, který nasadil tomu všemu korunu. A nejvíc mega byla záverečná scéna z nádraží po 19 letech. Harry je opradový kouzelník, protože po takové době vypadal úplně stejně, jen s řídkým plnovousem a kino málem od smíchu spadlo. Zřejmě došly prachy na pořádné nalíčení. Fakt otřesný film. 0% ()

Anarvin

Poslední díl Harryho má určitě epický rozmach, dokáže strhnout, ohromit, ale i emocionálně zapůsobit. To je bez diskuse. Připravuje ho přeci jen tým naprostých profesionálů, předloha má navzdory spoustě nešvarů určitý tah na branku a oblíbení herci ani tentokrát nezklamou. Na druhou stranu ale pořád trpí stejnými neduhy jako předešlé díly: I přes rozdělení poslední knihy na dvě poloviny bude mít problémy sledovat dějové nuance každý, kdo nemá opakovaně nakoukané všechny filmy a možná i to je málo - znát předlohu je jistota. Navíc stále není radno příběh příliš podrobně zkoumat - díky filmařskému umu Davida Yatese skvěle odsýpá a při zběžném pohledu si toho vůbec nevšimnete, ale při podrobnějším zkoumání vám začne naskakovat nepříjemně mnoho otazníků, za které ale může už nedotažená předloha. Pokud se ale necháte strhnout příběhem, čeká vás audiovizuální a místy i emocionální jízda, která knihou nepolíbeným navíc přinese celou řadu nečekaných překvapení. Vzhledem k dané předloze se finále zkrátka nesmírně povedlo a fanoušek si ho užije. ()

Aknah

Poslední část rozhodně nezklamala, o první půlce každý tvrdí, že je nudná, jak tam pořád čekají, ale je to natočené podle knížky, tak proč kritizovat. Druhá část je drama jak má být, napínavě natočené, skvělé bitvy a efekty, tohle vše jsem si v kině mohla vychutnat. Co mi maličko chybělo k dokonalosti, byla bitva mezi Harrym a Voldemortem (jelikož si moc nepamatuju jak to bylo v knížce), přišlo mi to takové suché. Ale film jako celek mé očekávání splnil a jako záveřečná epizoda nadchnul. Byly tam momenty, kdy jsem se opravdu nemohla ubránit slzám, ale taková já jsem. Takže kdykoli byl flashback na Brumbála, či rodiče, to všechno mě dojímalo, protože je tu konec. Nejsem ten typ lidí, co to kritizuje, vychutnala jsem si vždycky každý díl a i když si né pokaždé film zasloužil plný počet, jaký ode mě dostal, já tuhle sérii miluju nejen jako knižní předlohu,která se stala bestsellerem a já Rowlingovou obdivuju za to, jaký vytvořila svět, o kterém všichni mluví, ale i filmové ztvárnění, kdy mě první čtyři díly příjemně baví a další díly ohromují a dostávají do kolen. Harry Potter pro mě zůstává skvělým námětem, ať ho režíruje kdokoli. Každý díl měl něco do sebe a tento poslední za tím vším udělal tečku. Poslední scéna tam na můj vkus nemusela být, ale je to natočeno přesně podle knihy. A tak si myslím, že zahřála na srdíčku, když člověk vidí ten vlak, kam Harry nastupoval jako naivní maličký hošík, který nevěděl do čeho jde. ()

gilmore_girl

Bohuzel se uplne vytratila atmosfera prvniho dilu. Zlomky se zachovaly jen do sceny v Gringottovic bance (Griphook a la Honza Kraus a drak byli skveli), pak uz ani naznak. Vadily mi i odklony od knihy, protoze jednicka ji tak krasne, verne a s citem kopirovala. Snaha o velkolepe zakonceni, big efekty a bitvy a la Pan prstenu tomu uplne sebrala veskere kouzlo. Seskok z veze nebo protahovani finalni sceny s Naginim mi prisly zbytecne a hloupe. I herecke vykony se mi zdaly nejak slabsi (bohuzel i u Snapea, ktery ma na vic, nez co predvedl). Emoce veskere zadne. Harry navic mezi vsemi pusobil jako male dite (vzdyt byl mensi nez vetsina holek!). Ale pres to vsechno nedam tri, jak jsem puvodne zamyslela. Davam ctyri, protoze jde o zakonceni neceho, co jsem mela moc rada a co mi bude chybet. A po absolvovani 3D v IMAXu v budoucnu mozna hodnoceni jeste upravim :). PS: Maskeri si sice se zaverem moc nevyhrali, ale presto (nebo prave proto) pobavili. ()

Legas

Dost mi to svou atmosférou připomínalo Temného rytíře. První čtyři knihy jsou uzavřené příběhy, které na sebe navazují, pátá kniha rozjede velký zamotanec, během kterého se hodně vrací zpět a dovysvětluje, čímž trpí především šestá kniha a sedmá to celé v nafouklém stylu zakončí. A o to víc trpí jednotlivé filmy. Samostatně obstojí snad jen první čtyři, u zbytku už musíte znát různé drobnosti a souvislosti, ale i tak zapůsobí Potter 6, 7 - 1 a 7 - 2 spíše samostatnými scénami a scénkami. ()

InJo

Průměrné vyvrcholení superúspěšné (a dle mého přeceňované) osmidílné (!) filmové ságy, v němž se snad třetina (ne-li ještě víc!) záběrů topí ve tmě (viděno doma ve 2D!) a které nabídne překvapivě málo opojných vizuálních atrakcí i emocí. Na tohle jsme opravdu čekali tolik let?! Ve srovnání s monstrózními závěry epických sérií, jako jsou Star Wars, Pán prstenů či Matrix, je poslední filmový Potter jen (hodně) slabá kávička... 60 % ()

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

07.08.2023

Marvel čelí rekordnímu propadu

Marvel čelí rekordnímu propadu

26.02.2023

Před týdnem jsme se ptali, jestli je Marvel imunní vůči kritice, když třetí Ant-Man přes špatné recenze za první víkend vydělal přes 225 milionů dolarů, na poměry hmyzího superhrdiny skvělý výsledek.… (více)