• Německo

Drama / Psychologický

USA / Německo, 2008, 116 min

Neexistuje naprosto žádná věta ani žádný slovo, kterým bych dokázal vyjádřil můj obrovský obdiv Clint Eastwoodovi za tuhle tvrdou, ale o to upřimnější lekci z lidskosti. Rád bych zde napsal pocity, které jsem měl během poslechu té krásné hudby při závěrečných titulcích, ale to je skoro až nemožný. Bylo mě příjemně a současně se mě chtělo brečet. Zhypnotizovám příběhem chlapa, který neumí vyskočit 30m do vzduchu a během toho výskoku zmáltit celou Ameriku a přesto jsem ani na chvilku nepochyboval o tom, že sleduju pořádnýho drsňáka, příběhem chlapa, který nemá v každý duhý větě proslovy o lásce, toleranci a přesto ani na jednu sekundu jsem nepochyboval, že tenhle tvrďák má srdce z křehkýho materiálu. Během filmu jsem si hrozně, ale fakt strašně moc přál ať na plno nastartuje motor toho čtyřkolovýho fešáka co měl Clint v garáži, nakonec však Clint Eastwood na plno nastartoval něco úplně jinýho, moje srdce.(21.4.2009)

Clint Eastwood je zpátky a zase v neskutečný formě a to jak režisérský, tak i herecký, sice i samotnej příběh je kvalitní, ale rozhodně to neni nic, co by obstálo i bez dokonalý postavy válečnýho veterána Waltera Kowalskiho. Podle mě to je pro Clinta jedna z nejlepších rolí vůbec, co kdy měl a jeden z jeho nejlepších hereckých výkonů, co kdy předved a to i přesto, že už je skoro až přestárlej, ale vůbec to nevadí a ve filmu je, i přes takovej dědkovskej postoj, neuvěřitelně drsnej a sugestivní, že bych se taky bál, že mě prostě odstřelí a půjde zase spát jak mimino. Čim je Clint starší, tim je prostě lepší. Parádní film(23.12.2008)

Asi začnu tím, co mi na filmu opravdu hodně vadilo. Nebo spíše jinak - film jsem si pustila s obrovitánským očekáváním, že od první minuty budu zařezaná v posteli a nebudu vnímat svět. Tím, že mé očekávání bylo tak vysoké ale přišel strmý pád - zařezávala jsem, ale né úžasem, ale nudou, usnula jsem asi na hodinu a poté si uvědomila, že jsem viděla jen asi 15 minut a pustila si jej znovu. Clintovo bručení a chrmlání mě strašně vytáčelo a dělala jsem vše možné jen ne to, že bych se snímku plně věnovala .. zvrat přišel až po cca hodině opravdu pro mě velmi průměrného snímku, vůbec nechápu, co je na té první hodině výjimečného. Že by hlášky? Ale no tak, přeci jen proto, že je to sám Clint, tak mu nebudu padat k nohám, že umí tolik sprostých slov. Herecké výkony ostatních? No, tak nějak jsem tam žádné neviděla .. až po hodině mohu prohlásit, že film získal na tempu, konečně se začal rýsovat příběh a konečně se začalo něco zajímavého a poutavého dít, protože kdyby se tomu tak nestalo, více jak 2 hvězdy bych nedala.(4.1.2009)

Bol som dojatý k slzám. Celý čas som si vravel, že je to iba veľmi dobrá "dôchodcovská eastwoodovka", ale záver ma dostal do kolien. To, čo celý čas vyzeralo priamočiaro a predvídateľne, zrazu nabobtnalo do ďalších vrstiev a všetky prvky v príbehu do seba krásne zapadli. A tá trochu ťažkopádna réžia k tomu vlastne tiež perfektne pasuje. Ak je toto naozaj Clintova rozlúčka s hereckou kariérou, je to excelentná bodka. Skvostne zúročil svoje tradičné úškľabky a frajerské cedenie slov cez zuby, a nakoniec si vystrihol snáď najlepší, najzmysluplnejší a najprekvapujúcejší pištoľnícky súboj svojej kariéry. Toto je jeden z tých filmov, ktoré vo vás dozrievajú a postupne si uvedomujete ich skutočné kvality. Na DVD si ho budem s blaženým chrochtaním púšťať znovu a znovu.(5.2.2009)

Do prdele! Moje rodina se právě definitivně rozrostla o jednoho člena. K dědovi Láďovi a Františkovi se přidal děda Clint Eastwood! To, co tenhle pacholek předvádí na stará kolena, nemá prostě obdoby. Citlivá a kontrolovaná režie a zároveň skvěle zahraná hlavní role. Výsledkem budiž pozvolný tvrdý a především nehorázně silný film plný ostrých plamenných hlášek, v dabingu snad ještě umocněných hlasem Ladislava Županiče. Závěrečná Gran Torino od Jamie Culluma byl neuvěřitelný dárek. Kurva, mám chuť na plechovku piva... 33 miliónů dolarů(rozpočet)/270 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(13.1.2013)

• - Sue (Ahney Her) vysvětluje Waltovi (Clint Eastwood), že Hmongové nesahají na hlavu ani dítěti. Ale při scéně, kdy je přijímáno dítě do rodiny, tak mu několikrát na hlavu sáhnou. (Kuny27)

• - Thaoův (Bee Vang) bratranec jezdí se svými kumpány ve voze Honda Civic. (lskala)

• - Spoiler: Film začíná i končí pohřbem jednoho z manželů Kowalských. (ArsenalEagle)