• Německo

Německo / USA, 2008, 116 min

Jeden z nejlepších filmů roku, přičemž od přídomku nejlepší mě dělí jen smutné konstatování, že mi jeden *** vyzradil, jak Gran Torino skončí. Možná jsem tedy z kina neodcházela se slzou v oku a konstatováním, že "tohle jsem tedy skutečně nečekala", pocit výborně odvedeného řemesla ve mně ale zůstal i tak. Clint válí před kamerou, za kamerou, u mikrofonu, v saku snažíc se svůj trhák prodat do všech kin světa i na papíře popsaném notičkami. Hlas má tentokrát ještě tvrdší, slovní zásobu zase silně zredukoval; no jestli tohle není chodící reklama na charisma, tak už fakt nevím. Od návratu z kina pořád dokola poslouchám závěrečnou píseň a mám obrovskou chuť rozšířit svou sbírku zapalovačů o ten Zippák, kterým Clint zajistil svým sousedům pár stovek klidných dnů. Dodatek 20. 4. 2009: První film, který jsem v kině viděla dvakrát. A tentokrát jsem se v invervalu od patnácti minut po začátku do patnácti minut před koncem musela i smát. Ten film není jen výborný drama, on je i vtipnej. Jak to ten Clint dělá? Všechny tyhle kecy ale píšu hlavně kvůli jedné důležité poznámce: Napodruhé mi Gran Torino přišlo ještě mnohem lepší než poprvé.(19.4.2009)

Clint natočil reality-show o vlastním důchodu, kombinovanou s odloženým scénářem pátého Ramba. Hraje to na city, střílí to snad na příliš očividné bolístky (nejen americké) společnosti, ale Eastwoodův žulový kukuč a všudypřítomné "grrr..." nelze zesměšňovat ani brát doslova. Musíte do toho prostě vklouznout. Gran Torino může působit jako oscarová sázka na jistotu, ale při bližším ohledání najdete velmi osobní přemítání nad životem. Člověka, herce, akčního hrdiny. Možná by si tahle bohulibá činnost zasloužila kvalitnější pozadí (banda korejských gangstas je vážně příliš černobílá), ale Clint je středem prvního i posledního záběru. A všech mezi. Za kamerou, před kamerou, nekompromisní v každém ohledu. Kdybych dal míň než osm z deseti, objeví se o půlnoci u mojí postele s kulovnicí a bude se mě ptát, jestli má nabito. Na to vážně nemám nervy.(27.3.2009)

Tak tohle mě neskutečně smetlo. Celou dobu ten film jede v jedné a té samé melancholické náladě, a to ať už se zrovna střílí kulky, nebo sarkastické hlášky. Gran Torino plyne přímočaře k jasnému finále, jež je ale kupodivu jednou z předností filmu. Sem by se opravdu žádné překvapivé zvraty jednoduše nehodily, všechno skončí tak jak má. A u závěrečných titulků dostane divák skvostnou píseň, která svým mocným účinkem celkové pocity z filmu ještě znásobí. Pro mne rozhodně jeden z nejlepších filmů roku.(27.12.2008)

Život není fér. Nadešel čas se oholit, ostříhat, vyzpovídat a nechat ušít oblek na míru…. Film plný sarkastického humoru senilního dědka, plného nesnášenlivosti a rasových předsudků, nebo také o cestě k neobyčejnému, komplikovanému člověku, který konečně našel to, co mu v životě chybělo. A ať už je Walt jakkoliv protivnej, dám krk na to, že si vás dokáže získat. A stačí mu k tomu tak málo! Jedna čtvrť, jeden dům. C.Eastwood je vypravěčem neobyčejných příběhů a já musím konstatovat, že Million Dollar Baby má (přinejmenším) mladšího bratříčka! PŘÍBĚH***** HUMOR*** AKCE** NAPĚTÍ ***(23.1.2009)

Clint Eastwood se nebál použít již párkrát provařené téma rasismu a pouličních gangů a neměl ani strach z poměrně lineární dějové linie, on totiž vsadil na způsob uchopení celé věci. Nejprve vykreslit zatvrzelý a svérázný charakter starého válečného veterána a pak pohled na "neznámou" společnost přistěhovalců a začínajících gangsterů jeho očima. Nic velkolepého, okázalého nebo jakkoliv přehnaného, Gran Torino je jemný, uhlazený (kvalitní režie) a velmi citlivý příběh. Walt Kowalski, ač ví o životě a smrti více než o ní kazající kněz, teprve odhaluje, že není bambusák jako bambusák. Utváří si přátelství tam, kde by to nejméně čekal a jedná se srdcem na správném místě až do samého konce... Nádherný lidský film. 9/10(28.12.2008)

• - Původní scénář měl být o pronásledování nebezpečného vraha, který ujížděl Gran Torinem z roku 1972. Při honičce měl zabít dva policisty, z nichž jeden byl vnukem Dirty Harryho (Clint Eastwood). Poté se měla navrátit policejní legenda z důchodu - Dirty Harry. (Ignus.cz)

• - Clint Eastwood zde vlastně hraje tak trochu sám sebe. Nejenže v Koreji slutečně bojoval, ale i zbraň, kterou ve filmu používá, měl s sebou ve službě. (ClintEastwood)

• - Clint Eastwood povzbuzoval hmongské herce, aby improvizovali ve svém rodném jazyce. (c.tucker)