Jason Bourne se vrátil do New Yorku, ohrožuje celou CIA a ta začíná konat. Ukončuje programy Black Briar a Outcome, do kterého patří i agent Aaron Cross. I on je určen k likvidaci, stejně jako ostatní agenti rozesetí po celém světě, kde služba operuje. Aron je na tréninkové misi na Aljašce, kde se mu podaří před vrahy uniknout. Musí ale vynaložit veškeré úsilí a využít své schopnosti k tomu, aby všemocnou tajnou organizaci překonal. Ocitá se na útěku, je opět sledován nejmodernější technikou a musí kličkovat mezi sprchou smrtících kulek. Cross se poté shledává s doktorkou Shearingovou, u které kdysi podstupoval léčbu jako agent. Té jediné může věřit. Proti nim stojí šéf tajných operací, který má obrovský zájem na likvidaci všech vylepšených agentů. (TV Nova)

Thomassi

Tony Gilroy převzal štaci po geniálním Grenngrassovi a příběh o tajném agentovi Aaronu Crossovi pojal trošku jinak. Jinak myslím tím způsobem, že pro některé to bude až tak špatné, protože tempo není takové jako u Jasona Bournea. Nutno dodat, že tento příběh se odehrává současně s Ultimátem, a rozhodně vidím za velké plus narážky právě na Bournea. Tím se z Odkazu stává ne úplná, ale alespoň částečná bourneovka, která má na můj vkus až moc pomalý začátek, který se táhne takřka celé dvě třetiny, ale vše vynahradí třetina závěrečná. Honička v Manile je naprosto úchvatná, poměrně dlouhá a právě tady si divák užije značku Bourne. Být takhle našlapaný celý film, byť mohl mít i kratší stopáž, neváhal bych s plným počtem. Hudba byla zkomponována ve stylu předchozích dílů, a proto nahazovala atmosféru i v těch slabších pasážích. A Jeremy Ranner? Role druhého agenta, který selhal, se zhostil výborně. Rachel mi sice ze začátku trhala nervy tím, jak byla uřvaná, ale na druhou stranu byla sexy. Těžko říct, co bude pokračovat, protože konec není úplně uzavřený, ale v duchu si můžeme přát, aby se Matt Damon ještě jednou vratil a společně s Jeremym celou tajnou organizaci poslali k čertu. ()

PogoJoe

Průměrná honičková akčňárna typu agenti vs. dvojice na útěku, která mě nijak zvlášť nezaujala ani nezklamala, poněvadž jsem od ní moc nečekal. ()

salalala

A vlastně proč ne? Gilroy natočil přímočarou a staromilskou špionážní krimi, která určitě nebude každému po chuti. Vsadil hlavně na dialogy a velice pečlivé budování jakési zápletky, kterého je ale opravdu až moc, což je znát na drhnoucím a možná příliš komplikovaném začátku. Na akci velmi správně takřka rezignuje, protože ji příliš neumí. Není sice špatná, ale místy chaoticky sestříhaná a tím pádem nepřehledná. Jinak mi je ale výsledek celkem sympatický. Ukecané špionážní kousky s politickou zápletkou můžu, takže jsem vlastně spokojen. Renner má velké charisma, stejně tak Weisz je krásná a zvládá i hraní, takže její postava není jen doplněk hlavního hrdiny. Norton sice využívá prostoru na maximum, trochu mě ale zamrzelo, že se celou dobu nehnul od stolu a vlastně nedošlo k tolik potřebnému klíčovému střetu. Konec je kritizován asi oprávněně, protože přichází rychle a bez jakéhokoli vyvrcholení. Nicméně od Gilroye jsem nic jiného nečekal, tudíž jsem poměrně spokojen. Pro hardcore fandy "původní" trilogie ale půjde asi o zklamání. Já dávám poctivé čtyři hvězdy a velice slušných 70 %. ()

Falconica

A je to. Konečně si můžu uspořádat vlastní názor. Takže jde se na to. Mohla bych tu sedět do zítřka a mlít dlouhosáhle o rozdílech mezi touhle Crossovkou a starejma Bournama. Ale neudělám to. A proč? Protože kdybych chtěla jít na Bournea, mohla jsem se místo Smíchova stavit v Hostivaři na Ultimátu. Ale já chtěla vidět Aarona Crosse a moc dobře mi bylo jasný, že Cross a Bourne budou jiný lidi. Proto jsou uplně jiný i ty filmy. Jediný rozdíly, který proto zmínim, jsou ty dva podle mě naprosto základní, zásadní.1 )Bourne neznal svojí minulost, takže kamera sledovala jeho osudy a divák skoro nevěděl víc, než on sám zjistil. Syndrom fantomas. Neřikám, že je to špatný. Cross moc dobře ví, kdo je a z jakýho smradu se do tohohle hnoje dostal. Moc dobře chápe, o co jim jde, a ví, jak používat "sám sebe".2) Bourneovky prováděly akce stylem zaplácnem dvě mouchy jednou ranou. Obejdeme potřebu všechny kroky hlavních postav logicky podložit a zároveň přesvědčíme diváka o Bournově genialitě tim, že se prostě bude tu a tam objevovat a zase mizet podle momentálních potřeb.( A helemese, ono to fungovalo i na mě, přestože jsem to v tom viděla.) Crossovská akce je akce upřímná, logická, vysvětlená. Odvaha. A to je poslední porovnávání. Proto by se ty filmy ani neměly snažit srovnávat, uplně jiný principy. Teď už čistě k filmu. Moc se mi líbí ten prostej fakt, že psychologie postav byla naprosto pochopitelná a bez naivity. Všichni jsou to sobci. Jde jim jenom o vlastní krk. Vítejte do reality. Oni se nezachraňujou z nějakýho debilního soucitu, to by je ani nenapadlo, když u toho můžou zařvat. Zachraňujou se z vzájemný nezbytný potřeby. Ona je pro něj nejsnazší momentální způsob jak nezblbnout a nezdegenerovat, on je pro ní jedinou stezkou vedoucí skrz Dantovo peklo. Nepříjemnou, ale nutnou. Ano, nakonec se k sobě hezky maj, ale šopa- chlap a ženská spolu strávěj pěknejch pár dnů o samotě, hormony fungujou...no sumárum dávám silný 4 hvězdy, skvělej kus, ale opět, někde se zakutálelo to "wow", který by mě uplně zarazilo do sedačky, že bych nemohla vstát. Nevim, možná mě pokazilo předem náladu to, že tenhle film, jakkoliv to neni! Bourne, musim uznat, že bez Bournovek by byl absolutně nepochopitelnej. Měl být skutečně trochu samostatnější, pravda, pravda. Kvůli dvěma hodinám Rennera jsem musela sledovat šest hodin Damona(kterej ačkkoliv byl dobrej, furt mám dojem, že bych bez něj prostě přežila)...A poslední větu věnuju Rennerovi, protože si tu možnost nedokážu nechat ujít. Ta scéna, kdy mu píchá virus, to jeho předloktí!, boha, v tu minutu jste mě mohli nechat umřít a já bych zemřela šťastná:-DD ()

FilmFan24

Že může fungovat "Bourneův odkaz" bez Bournea? Ano může. Začátek nám představí dalšího z pokusných králíků projektu Treadstone Aarona Crosse (Jeremy Renner) a dějově se celkem dost prolne s pakticky celým třetím filmem Bourneův odkaz. Hodně rozprav není tady vůbec na škodu a když přijde na akci je parádní. Jenom je to takové celé podle už sto a víckrát provařené šablony, kdy všichni okolo hlavního hrdiny jsou jeden po druhém likvidováni a klíčem ke všemu může být žena (Rachel Weisz byla dobrá volba), která je v nesnázích a potřebuje pomoc aby přežila v nelítostném světě ovládaným těmi, co tahají za nitky...Kupodivu mě to nevadilo, že skoro vše odkazovalo na minulé dění, aby se vysvětlila přítomnost agenta s číslem pět Jeremy Rennera, který v jedné z nejlepších špionážních sérií obstál se ctí! No a Mobyho hit nakonec...prostě paráda! ()

Duotone28

Movie dlho koli modrým číslam odkladal, a ak to ešte nekdo koli tomuto robí podobne ako ja...nech serie na to, a rovno to pustí. Skvelo vyplnené sobotné odpoludnie! Modré čísla si určite nezaslúži, aj keď Jason Bourne "osobne" nadstavil latku veľmi vysoko, zábava bola do poslednej minúty....nazdar ()

Derek

dost nevyrovnane pokracovanie filmov zasadene do bournovskeho univerza (i ked bez jasona bourna, ktory je v podstate jednou z hlavnych postav i ked sa objavuje len na fotkach a vacsinou sa o nom len hovori) tento raz s aaronom crossom jeremyho rennera, ktory sa zufalo nehodi do akcnych uloh ako to potvrduje i tu. gilory sa ako reziser snazi ale ma dost daleko ku greengrassovmu polo-dokumentarnemu stylu, ktory dokaze vtiahnut do deja tu je divak len v uloho pozorovatela bez sance na nejake vacsie emocne vcitenie. bourne legacy posoby v porovnani s dvojkou a trojkou viac nabliskano (co pomaha slusnym scenam na horach) ale inak dost nedotiahnuto kde napriklad dlzka filmu je v porovnani s tym co sa vo na platne stane je dost prehnana. navyse ku koncu nedojde ani na konfrontaciu medzi dvomi hlavnymi postavami (renner vs norton) co dost zamrzy... ()

Dont

Nebyla to špatná ani nudná podívaná, ale kvalit původního Bournea odkaz rozhodně nedosáhl. Chyběl mi nějaký pořádný souboj, Aaron vyřídil jen pár béček, jinak byl tak nějak pořád na útěku, žádná pořádná rvačka se nekonala. Honička na motorce byla jak sekvence z Terminátora. Upřímně by filmu prospělo, kdyby se tolik nepokoušel o kontinuitu s Bournem, protože tahle snaha byla místy hodně křečovitá. Plusem bylo určitě herecké obsazení, Jeremy Renner svou roli zvládnul velmi dobře podobně jako Rachel Weisz. Edward Norton tentokrát netradičně v roli záporáka sice nevyšel z kanclu, ale zahrál jako vždy s přehledem. ()

Ediebalboa

Tak nakonec to přeci jenom nebylo takové zklamání. Od začátku jsem se na Bourneovo pokračování díval se skepsí, ale po tom, co bylo oznámeno, že půjde o jiného agenta s vlastní dějovou linií, to vypadalo přeci jenom nadějně. Výsledek je pouze dobrý a trochu natáhlý, ale akční scény s jejich nápaditostí stále neztratily šmrnc včetně natáčení v terénu (na začátku překrásná Aljaška). Problém nastává, když se film začne napojovat na události z minulé trilogie s dobře uceleným příběhem. Působí to dost rušivě, protože lze zcela vidět, že s takovýmto pitváním by mohli autoři táhnout sérii do nekonečna. S tím pak souvisí i příběh filmu s koncem, u kterého mám dojem, že bylo naivně zaděláváno na další pokračování. Už i ta nová verze "Extreme Ways" v závěru tentokrát působila poněkud ohraně. ()

Fanucci

Překvapivě jsem se dobře bavil. Film má spád a udržuje diváka v napětí až do konce. Velmi dobré akční scény (v tomto směru se poslední díl neodklonil od předchozích dílů série). ()

kinderman

Číslo pět žije aneb Co se může stát agentovi na práškách, když si přečte povídku Růže pro Algernon a zjistí, co bude následovat, když ty pilulky vysadí. Ale bavilo mě to. ()

Petrasuvicka

Že se o Bourneovi jenom mluvilo, mi vůůůbec nevadilo. Naopak, dobře pro mě, protože jsem předchozí trilogii neviděla. Ale tenhle film na mě udělal ohromný dojem. Velmi příjemně překvapil. Herecké výkony Rachel Weisz a Jeremyho Rennera na jedničku. Nemůžu si na nic stěžovat. Osobně nemusím Edwarda Nortona, ale dejme tomu, přimhouřím nad ním oči. Mimo jiné tam Rachel vypadá velmi krásně. Silnější emotivně zabarvené hlubší scény mezi dvěma ústředními postavami na mě velmi zapůsobily. Hodně se mi to líbilo. Když už jsem si myslela, že je Aaron v prdelli, tak vymyslel něco, z čeho jsem zůstala koukat jako puk. Zapomněla bych na scénu s vlky...velmi působivé a závěrečná scéna pro mě epesní. ()

ilemas

Bourne bez Bournea docela funguje, ale oproti předchozí trilogii o dost slabší. Kdyby to nevzniklo, o nic bychom nepřišli. Podobných filmů je spousta, nic nového pod sluncem. Velmi málo akce, trochu se to rozjede až na závěr. ()

maverick10

Rutinar Gilroy nam predvedl povedene dilo, ktere nenudi, ovsem zapadne. Oproti Greengrassovi tu nemohu najit zadny WOW moment, ktery by se mi vryl do pameti. Neni tu zadny pribeh, zadne zapamatovatelne postavy, jako byste jedli obed, ktery neni vubec ochuceny, ale vypada dobre. Zacatek v divocine daval jakousi nadeji, ta ovsem zustala jen nadeji. ()

Katarine

Lehce nudnější část, která má s původním Bournem pramálo společného. Příliš mnoho hluchých a ukecaných míst zde totiž střídá jen malé množství akce a napětí. Škoda. Nakonec uděluji slabší 3* (opět se potýkám s nedokonalostí rozptylu pouze do pěti hvězd, takže kdybych prvnímu Bourneovi (Agent bez minulosti) připsala hodnocení 7/10, tady je to už "pouze" 6/10), ale je to především zásluhou Jeremyho Rennera, který je ve své roli vážně hodně, hodně cool. :-) No a ten titulkový původní, slavný a oblíbený hudební motiv Johna Powella z předchozích Bournů mě, ani nevím proč, docela namíchl. ()

Hennes

Po zdlouhavém začátku, agenta procházejícího hory atd., dostal snímek slušné tempo a nástupem Rachel Weisz do děje se již rozjela klasická akční podívaná. Hodnotit rozdíl Renner-Damon, se mi nechce, každý dal to své. Vypadalo to, že bez Damona to bude průšvih, ale vzhledem k postavenému scénáři a osobitému výkonu Rennera je to v pohodě. Klasický hollywoodský thriller se spoustou efektů a dobrou kamerou. ()

Maddlis

Abych hodnotil objektivně, tak jsem si ještě pro jistotu znovu pustil všechny dosavadní Bourny. A výsledek? Není to zas takový propadák, jak se čekalo. Je pravda, že by se bez tohohle dílu série obešla, ale koukat se na to rozhodně dá. Největší rozdíl jsem ale shledal v hudbě, která sice nebyla špatná, ale přeci jenom ta Powellova prvotní byla lepší. Za mě lepší 3 hvězdy. ()

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (více)

Další Star Trek má režiséra

Další Star Trek má režiséra

23.12.2014

Sci-fi fenomén Star Trek se v roce 2009 dočkal filmového rebootu. J. J. Abrams (Mission: Impossible III) posléze natočil ještě pokračování nazvané Star Trek: Do temnoty, pak ale vyslyšel volání Síly… (více)

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

16.09.2014

Ještě před pár dny se Paul Greengrass (Kapitán Phillips) zajímal o režii nového filmu s Leonardem DiCapriem a Jonahem Hillem (Vlk z Wall Street). Teď to ale vypadá, že ho spíš čeká návrat k… (více)