Tulák z širých plání

• Česko Tulák z horských plání (více)

Neznají jeho jméno ani tvář, ale navždy si zapamatují den, kdy přijel do města... Tajuplný cizinec (C. Eastwood) se znenadání objeví v zapadlém městečku a je místními najat, aby je chránil před nájezdy pistolníků. Lidé však netuší, že tulák skrývá překvapivější tajemství, než by se mohlo na první pohled zdát, a když vezme spravedlnost do svých rukou, začnou se dít nečekané věci! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

ClintEastwood

Eastwoodův druhý režijní snímek, kterým jako tvůrce navázal na svůj nezávislý debut Zahrajte mi Misty. TULÁK Z ŠIRÝCH PLÁNÍ, je silně atypický western s nádechem tajemna a hororu, který má v rámci žánru dosti nečekaný, mysteriózní závěr. Tento film, který se doslova vysmívá klasickým westernům, byl kdysi tvrdě kritizován Johnem Waynem, ovšem mě tohle znamenité Clintovo dílo baví čím dál víc. Od druhého zhlédnutí, se znalostí pointy, je to naprosto lahůdková podívaná. Vítej v Lagu, ty hnusnej hajzle! P.S. Kdyby šel dávat like jednotlivým komentářům, můj by dostal Enšpígl. ()

MM_Ramone

Americký herec Clint Eastwood je najlepší filmový pištoľník. O tento post ho už zrejme nikdy nikto neoberie. Bol dokonalým predstaviteľom drsných, mlčanlivých, tajomných hrdinov, ktorí pekelne rýchlo tasia kolty a mieria vždy presne. Moc toho nenarozpráva, za neho hovorí olovo. Odštartovalo to kultovou dolárovou trilógiou talianskeho režiséra Sergio Leoneho ("Za hrsť dolárov", "Pre pár dolárov naviac", "Dobrý, zlý a škaredý"). Neskôr sa Clint Eastwood podujal svoje pištoľnícke western movie režírovať aj sám. Prvým jeho zárezom na pažbe bol snímok "Tulák z vysokých plání" (High Plains Drifter), ktorý natočil v roku 1973. Nebolo to špatné, ale predsa len je z toho ešte tak trocha cítiť, že s réžiou iba začínal. Začiatky bývajú vždy ťažké, náročné. Pán Eastwood zvládol ten svoj režisérsky na tri hviezdičky. *** ()

Xmilden

Snímek se dá řadit mezi westerny jen prostředím a zvolenou dobou. Clint Eastwood je velice přesvědčivý (už poněkolikáté). Ten člověk se prostě pro tenhle žánr narodil. Zahrát málomluvného, tajemného, bezejmeného a drsného psance co umí tasit rychleji než všichni ostatní mu zkrátka jde velice dobře. Prakticky zde nejsou žádné přestřelky. Přesto film dokáže udržet pozornost po celou dobu. 70% ()

Phobia

Poměrně netradiční western o jedné pomstě. Clint zosobňuje hrdinu jak se patří: zamlklý drsňák s ostrým pohledem, ochotný i z malicherných příčin udělat kdekomu nový větrací otvor pro mozek, a uspokojit každou ženu (ať už dotyčná o podobnou službu má zájem či nikoliv), bere chudým i bohatým bez rozdílu a bez ohledu na jejich nesouhlas, vědom si své naprosté převahy... Takový typický kladný hrdina:-). Díky Eastwoodově cestě za pomstou a jejich vlastní ochranou absolvují obyvatelé městečka kurs střelby, stolařiny, ba i natěračský kurs, aby byla náležitě přivítána trojice padouchů, mířící k městu. Díky prostřihům z minulosti si divák poměrně rychle udělá představu o motivaci hlavního hrdiny, což sebou přináší značnou porci předvídatelnosti. Mysteriózní závěr s odhalením totožnosti mně osobně nesedl, rozhodla jsem se tedy, že jsem ho špatně pochopila a domyslela si alternativní konec:-). Solidní film, byť poněkud mimózní, udržel mě při vědomí i navzdory pokročilé noční hodině, což se nepodaří zdaleka každému snímku. 68% ()

-bad-mad-wolf-

Westerny moc nevyhledávám, ale tohle se mi líbilo moc. Clint Eastwood je charismatickej bastard jako nikdo jinej, atmosféra mixuje klasickou "divocezápadovskou" drsnost se záhadnem okolo titulní postavy, hudba hezky hraje, závěr je ďábelsky mrazivej a samotná pointa trošku očekávatelná, ale dodává filmu definitivní punc tvrďácký báchorky pro velký kluky. Scénář možná neoslní ve svým celku, ale v jednotlivých scénách, kdy drsnej cizinec mění městečko ve svůj pekelnej palác, ani chvíli nenudí a vyrovnaně šlape. Dobrý, Clinte. 9/10 ()

LiVentura

..brilantní western s klasickým ksichtícím se Eastwoodem a výbornou hudbou..... no a pointa filmu rovněž vyznívá v originálnost a spiritistické choutky autorů..:-) ()

kinej

Tenhle western se Eastwoodovi skutečně povedl. Šťastnou ruku měl zřejmě již při výběru scénáře, který v sobě má vše co očekáváte od klasického westernu, plus něco navíc. Jakmile přijede bezejmený jezdec do městečka sype se z filmu jedna drsňácká hláška za druhou a když se zrovna nemluví, stačí aby byl na scéně Clint a nuda nehrozí. Několik scén či dialogů má všechny parametry aby se film stal kultem. Co je ale důležité Eastwood vládne jistou režisérskou rukou. To se projevuje tím, že film je po všech stránkách dobře zvládnutý a svižný, nenudí a naopak skvěle graduje. No a závěr, ten považuji za ono zmíněné „něco navíc“. ()

cheyene

Vše začíná jako klasický eastwoodovský western. Postupně se však začíná měnit v dost netradiční podívanou z Divokého západu a původní téměř čtyř hvězdičková záležitost klesala stále níž a níže, až se zastavila na konečných 2*. Nepopírám myšlenku snímku, ani herecké a režijní kvality Clinta Eastwooda, jsem si vědom rozuzlení, které si tvůrci připravili, ale tak nějak pocitově to na vyšší hodnocení nestačí. Možná to je i tím, že mi tentokrát hlavní hrdina nepadl do oka. ()

Fiftis

Výborný western režiséra a zároveň ako inak než aj hlavného predstaviteľa Clinta Eastwooda v jednej osobe. Koniec sa dal odhadnúť už v polovici, takže prekvapenie sa nekonalo. Ten koniec bol príliš rýchly. Hlavnú postavu bezmenného tuláka tu vytvoril herec Clint Eastwood. Používal tu rovnaký nezabudnuteľný kukuč ako u Harryho Callahana. Jednou ranou zlikviduje každého protivníka, ktorý buď nestačí ani vystreliť, alebo vystrieľa všetko, ale vedľa. Myslím si, že komentáre s nelichotivým hodnotením len potvrdzujú, že film nie je obyčajným príbehom z divokého západu. Diváci možno očakávajú plytký a jasný príbeh s čiernobielym dejom, ale to Tulák z šírych plání naozaj nie je. Pointa príbehu tak zostala zrejme mnohým divákom ukrytá. ()

JohnnyD

Až exploatačný western, kde Clint Eastwood znásilňuje ženské a robí si v meste, čo chce a pritom sa tvári ako hrdina. Nesadlo mi to obsahom, prírodných scenérií je tu minimum a kulisy mestečka sú fádne. 5/10 ()

Ruut

Takové westernové Twin Peaks. Možná je to tím, kolik si Clint už zahrál pistolníků, ale je jen fajn vidět jednou něco tak divného a obskurdního. Přitom stačil zajímavý nápad, pár baráků u jezera a Clint s tunou červené barvy. ()

Webb

[6,5/10] (Malpaso) (Technicolor /// Produkce: Robert Daley /// Scénář: Ernest Tidyman /// Kamera: Bruce Surtees /// Hudba: Dee Barton) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Anderton

Dosť atypický western. To je čo povedať, keď sme videli už v rámci žánru úplne všetko. Hlavný hrdina nám môže byť zo začiatku nesympatický (predvedie niečo ako znásilnenie), postupom času sa ale začne odkrývať sled udalostí, ktoré príjazdu tajomného cudzinca predchádzali. No a na záver príde šok, keď nevieme, na čo sme sa celú dobu pozerali, či to dokonca nebol úplne iný žáner. Bolo to myslené samozrejme aj metaforicky, ale film si môžeme vyložiť viacerými spôsobmi. Príjemné mrazivé prekvapenie na úvod Eastwoodovej režisérskej kariéry. ()

Socrates

Kulisy a natáčení v kamenolomu nic moc (ještě že aspoň odjeli s těma bagrama a náklaďákama), kečup ala krev byl moc světlej, film moc nefrčí, spíš se tak loudá... Nějak mi tahle Eastwoodovka nesedla. ()

Kothy

Poněkud netradiční Eastwoodův western. Ze začátku vás to ani nenapadne, ale časem vás trkne, že na tomto pistolníkovi není něco v pořádku. Každému to asi dojde někdy jindy. Clint přijíždí jako záhadný pistolník do malého městečka, kde začne dělat pořádky a velké změny. Má jim totiž pomoct ochránit město před bandity, které pustili z vězení. Ten si město rychle podmaní a každý skáče, jak on píská. bandité se blíží a atmosféra houstne. Podaří se jim útok odvrátit a kdo je vlastně on záhadný pistolník? Jinak to byla Clintova první režie westernu. "Nejsem pistolník." ()

Mariin

Eastwoodův americký odvar leonovek se mstitelem, vyřizujícím si osobní účty. Nosnými prvky tohoto eklektického destruktivního výtvoru jsou cynismus a brutalita, kterými jsou lákáni diváci; nic víc jsem v tomto úpadkovém filmu nenalezl. Možná jiní ano, ale já bych už neměl chuť se na to dívat znovu. ()

PetrPan

Neobyčejný Eastwoodův western s takřka hororovou atmosférou. Minimálně poslední desetiminutovka a zejména scéna s bičem v plamenech westernový žánr hodně překračuje. Dočetl jsem se tu, že je jeho postava pěkný hajzl, já mu naopak fandil a jeho vypořádávání se s pokryteckou "morálkou" mě bavilo víc než jeho pistolnická kouzla. Po čertech skvělý film za pět prásknutí bičem. ()

Slarque

Ač zápletka vypadá westernově jednoduše, napětí do ní vnáší titulní postava, kterou je bezejmenný cizinec hrající vlastní hru se skrytými kartami. Clint Eastwood je jako mlčenlivý drsňák dokonalý a jako režisér mísí styl spaghetti westernu s americkou klasikou. I po více než půlstoletí pořád pozoruhodný kousek. ()

Arnolda nám seslalo nebe. Doslova.

Arnolda nám seslalo nebe. Doslova.

02.01.2012

Je zpátky. První teaser na The Expendables 2 nám dokázal, že se mu tentokrát bude kouřit nejen z cigára, ale i z bouchačky. A jen tak se vůně střelného prachu kolem něj nerozplyne. Už od října natáčí… (více)

Arnie a Sly dál nekompromisně akční

Arnie a Sly dál nekompromisně akční