Americký herec a režisér Clint Eastwood se filmu věnuje už víc než půlstoletí a za tu dobu si v Hollywoodu vydobyl neotřesitelné postavení. Původně westernový televizní herec získal proslulost ve spaghetti-westernech Sergia Leoneho (především ve slavné trilogii Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý, ošklivý) a později úspěšně kombinoval postavení herce, producenta a režiséra, což mu kromě řady dalších ocenění vyneslo i dva producentské a dva režisérské Oscary za snímky Nesmiřitelní (1992) a Million Dollar Baby (2004). Westerny v jeho tvorbě samozřejmě tvoří zvláštní kapitolu a Eastwood se k tomuto nejameričtějšímu z filmových žánrů rád a často vracel. Psance Joseyho Walese (1976) začal režírovat Philip Kaufman, ale jeho roli nakonec převzal Eastwood. Tento kontroverzní krok přiměl Cech amerických režisérů (DGA) k ustanovení smluvního pravidla, jež zamezovalo nahrazení režiséra filmu kýmkoli z jeho současného štábu či herců (dnes je označováno za tzv. Eastwoodovo pravidlo). Příběh pokojného farmáře, jemuž oddíl severských renegátů vyvraždí rodinu a zavede ho na cestu pomsty, dal Eastwoodovi nejen možnost si zahrát svého lakonického málomluvného hrdinu, ale také dokázat rostoucí režisérské sebevědomí. Dnes Eastwood uvádí Psance Joseyho Walese jako jeden ze svých nejoblíbenějších filmů. Další výrazné kreace tu předvádějí indiánský herec Chief Dan George (známý postavou dědečka v Malém velkém mužovi, za niž byl nominován na Oscara) jako Lone Watie a Eastwoodova dlouholetá přítelkyně Sondra Lockeová jako unesená dívka Laura Lee. (Česká televize)

Delfador

Bál jsem se,že na mě hromady westernů Clitna Eastvooda zaútočí a budu stejně jako u Johna Wayna otráven, že jich je moc, ale můj oblíbený herec mne nezklamal. Clint skloubil své drsňáctví spolu s pár skvělými hláškami, jen mě trochu zamrzelo, že "...nebo tě nakopnu do zadku tak,že ho budeš nosit místo klobouku." řekl někdo jiný. Odplivnutí Hmongské tetky v Gran Torinu muselo být jistě točeno se vzpomínkou na tento film, protože Clint si tu odplivává na všechno co jde kolem. Film zároveň ukazuje, že ani Amerika nemá historii bez poskvrnky. Například scéna kdy nechali psance přísahat věrnost Americe a téměř v tu samou chvíli je postříleli. ()

jopal

Nebolo to zle, ale nieco na 4* tomu predsa len chybalo. Realistickost scenerie sa bilia s nerealnymi kvalitamu hrdinu. A nejako som mu ani nefandil, dost neosobne vykreslenie hl. postavy- ()

paddy35

Po Hodný, Zlý a Ošklivý jeden z nejlepších Eastwoodových filmů. Takové napůl kladné, ale spíše záproné role Clintovi vážně perfektně sedí. Správně suchý western bez špetky emocí. ()

Skylwalker42

Eastwood ve své nejlepší herecké poloze. Na svá bedra vzal i režii. Ve výsledku se stal z toho rozvláčný western, ale syrovost nechybí. ()

Veber

Tohle byl takový propojený mix žánrů. Některé scény opravdu humorné, jiné naopak brnkají na vážnou notu. Co mě opravdu zaujalo, zak to bylo pojetí žvýkání a následné flusání žvýkacího tabáku - skoro vedlejší role příběhu, kdy některé z postav flusanec vyloženě očekávají:-D ()

galil

I přes dlouhou stopáž film nezačne nudit a my máme možnost sledovat přerod farmáře na nelítostného zabijáka a zpět na člověka, kterému na někom a něčem záleží. Jedna z Eastwoodových režijních prvotin se nevyznaču kdovíjakou precizností při práci z kamerou jako u Leoneho ale Eastwood před kamerou předvádí svůj standartní výkon. 80% ()

veere

Kdyby se na tom podílel Leone, byl by to jeden z největších klenotů Westernu. Takhle me štval začátek a unylé postavy, pouze Clint sám si to zachraňuje netradičně/tradičním hrdinou, drsňákem flusajícím tabák; který vinou Yankyů ztratil rodinu a mstí se i po válce. Asi jen pro fandy žánru - jinak solidní film. ()

moorks

Eastwoodovy westerny uměl točit jen on sám a Leone. Tohle je první případ, není to sice jako dolarovky, ale film má jinou hloubku. Kvalitní a zajímavá podívaná vymykající se žánru westernu. ()

chosan

Dobrý Clintův western, ale proč jen dobrý a ne vynikající protože je tam na můj vkus a na western hodně málo přestřelek takže proto dávám 75% a 4* mohlo to být lepší! ()

Agnostik

Výborný western snad z nejlepším Clintonem Eastwoodem ze všech jeho westernových filmů.Originální příběh vymikající se všem westernovým klišé.Naprostá oddechová záležitost. ()

Bogrant

Parádne drsňácka eastwoodovka, ktorá obsahuje všetko to, čo mám na westernoch rád (vymenovávať to znovu nebudem), iba v skratke uvediem, že tasiace kolty, lietajúce guľky, múdri indiáni, veľký prehľad, Clintov neústupný pohľad, trefne dialógy a samozrejme nechutné pľúvance sú len malým predkrmom toho, čo všetko tu fanúšik nájde. Spokojnosť. ()

Elvis Jagger

Prapredok všetkých kosákov ako Predátor, Komando, Terminátor - Klint skosí polovicu Emeriky za 2 hodiny. Ináč výborný western. Mínus za kemre na psa, zato mu mal ten pes nasrať do bangancov. ()