Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

FilmWave

Kdyby se řeko český "Schindlerův seznam", znělo by to, že příběh nenabídne nic extra nového k těžkému tématu druhé světové války. Nicméně tento silný příběh je tak dobře zpracován a zahrán, že strhne a nadchne. ()

Johny Cash

Vůbec bych nečekal, že z tohoto filmu budu takhle nadšený. Výborný příběh o tom co se dělo za 2. světoé války. Film mě vtáhnul do děje tak, až jsem nakonci nadával čeho byly němci schopní. Jeden z nejlepších českých filmů za poslední dobu. ()

Fawkes

Dobu 2. světové války zobrazovanou ve filmech moc rád nemám, přesto mě vždy něco donutí se na takové filmy ze zvědavosti podívat. Juraj Herz navíc do takových snímků vnáší jistou zvláštnost. takovou která vás ihned vtáhne do doby a děje a do konce filmu vás nepustí. Zajímavé je taky spojení české a německé produkce, stejně jako spojení herců z obou těchto zemí, zahraniční herci filmu jen a jen prospívají a vše pak působí mnohem reálněji.. Někdy mi připadá, že herec Karel Roden, ač to není můj bůhvíjaký oblíbenec, do této doby patří, a v takových filmech je nepostradatelný. Takže z mé strany opravdu povedené dílo jehož doprovodná hudba je snad ještě výš než samotný příběh. (88%) ()

drankeryth

Karel Roden s nesmierne dlhou ofinou si tu len strihol taku vedlajsiu rolu, ale zahral ju skvele. Co sa tyka hlavnych hrdinov tak tych hercov nejako nepoznam, nic mi nehovoria. Film je taka drama, v ktorej sa odohravaju osudy ludi okolo toho Habermannovho mlyna. Na krvilacne boje mozete rovno zabudnut, to si rovno najdite nejaky iny film, co sa tym zaobera. Nejake vystrely padli, ale spocital by som ich aj na obidvoch rukach. Prakticky sa da na to pozerat, ale ze by ma to polozilo do kolien, tak to urcite nie. To by musel byt film viac premakanejsi, aby ma to zaujalo na kazdu sekundu stopaze filmu. ()

mala_kea

Po filmařské stránce se nedá téměř nic vytknout. Jenom rozehrání některých dějových zvratů a objasnit motivace vedlejších postav by neškodilo. Výkony německých herců a Rodena jsou velmi profesionální. Oproti tomu český kompars podává výkon, jako v prvním ročníku dramatické výchovy na Zuš. Juraj Herz mi po delším tápání opět připomněl, proč si ho vážím. Dokázal, že oproti některým svým vrstevníkům rozhodně ještě nepatří do šrotu. Profesionální řemeslo. ()

Heroine

Takhle, dalo by se to i líp. Nemusel by tam být nikdo nahý, a tyhle ty drobné detaily, které tvoří, po případě i kazí celek filmu. Ale zajímavá věc je ta, že tohle je první film vůbec, ve kterém si někdo dovolil říct "my, Češi, se taky chováme jako zlý svině", vůči Němcům, samozřejmě. Protože slepé vlastenectví, a ješitnost národů pořád vládne světem. Ale když se to ukáže v pravém světle, možná se nad tím i pár lidí zamyslí, takže určitě to není zbytečná snaha. ()

strikeman

Na českou produkci přelomu tisíciletí jsem už dávno zanevřel. Opravdu výborné filmy v posledních patnácti letech aby člověk hledal jako mouchy v septiku. Ale v koprodukci zajímavá dílka vznikají a Habermannův mlýn je určitě jedním z nich, ne-li nejlepší. Přestože nášup silných emocí se jistě už vzhledem k tematice dal očekávat, film jde ještě dál a rozcupuje vaše nitro na maděru. Habermannovi jsem držel palce jako už dlouho žádné filmové postavě. Jinak režie je vyvážená a herci super. Opravdu zážitek. 90% ...Btw: Sekalovi jsem dal také 4*, ale Habermanna si cením výše... ()

Luk Skywalker

Co k tomu napsat, když takhle se to mohlo v reálu odehrávat. Jen ty přechody z jednoho roku do dalšího mohly být pozvolnější (hlavně přechod z roku 1944 na rok 1945). Dobře byla i vykreslena i pomsta na Němcích, kdy Čechům bylo jedno, zda je to německý Žid, napůl Čech nebo českoněmecký pár, což je smutné a jen ukazuje na to, že jsme v té době nebyly o moc lepší než ti Němci o pár let dříve. ()

Fridecka

Toto dílo je pozoruhodné už tím jak vyvolává rozporuplné reakce a provází jej velmi živé diskuze. Co by si autor filmu mohl více přát. Ústřední příběh člověka jež tvrdě pracuje a snaží se vycházet lidem vstříc, v uvozovkách neutrálního a nestranného, neboť již jeho národnost mu směrovala osud. Já velmi oceňuji zaměření právě na období, kdy se měnily dějiny a režimy. Jen málokdo zřejmě zůstal sám sebou a nepodléhal zápalu " pro dobrou věc" Je pravdou, že z filmu je bolestně patrné bohužel hlavně to, že lidi jsou fakt svině, hlavně, když jde o majetek a že veškeré lidské konání v různých dobách a režimech se zcela odvíjí od charakteru jednotlivého člověka. ()

Raziel_cz

Habermannův mlýn mě donutil zamyslet se nad tím, proč se u nás vůbec druhoválečné filmy točí (myšleno ve špatném slova smyslu). Kdybych neznal tuzemské herce, stejně by zůstal jasně rozpoznatelný český rukopis, ale to je bohužel jen jeden z kladů (druhý vidím v perfektně napsané a zahrané postavě Jana Hrušínského). Nicméně jde pořád o vydařenější dílo než Tobruk. Mimochodem domácí distributor nezklamal – Roden s dítětem v náruči na plakátu, nad tím se po zhlédnutí nelze nepousmát. Už jen proto, že hraje v zásadě vedlejší postavu. ()

Rafaelos

Ve filmu je zachycena doba těstě před, v průběhu a po válce v okolí mlýna. Němci jsou zde popisování přesně tak jako z vyprávění mé babičky: všude se muselo mluvit německy, jakmile někdo nebyl zastáncem Hitlera, byl automaticky brán jako chátra, situace kolem židů,….. vcelku slušný film = +3 ()

hororwatch

O Habermannovi nevim nic to je pravda, ale ať byl jakýkoliv, vypadá to až moc průhledně a účelně na to, aby byl skutečně takovym mučedníkem jak ho tam vyobrazili. Nicméně to nic neubírá na faktu, že film na mě působí velice dobře. Zejména se mi líbil výkon pana Beckera alias Kozlowski a Karla Rodena. Závěrečná mašinérie se v důsledku přeslazení Habermannovi postavy jeví trošičku nevábně, ale věřím tomu, že to tak všeobecně nějak probíhalo. Lidé se bez jakýchkoliv výčitek a vzpomínek z minulosti stávají zvířaty a k tomu taky celý film úspěšně, byť místy nemotorně, dospěl. Za mě lepší 4* ()

Olík

Zastihla mě noc, Lidice, Habermannův mlýn…..umíme se čelem postavit ke své minulosti a hlavně umíme o tom natočit snímek, po kterém divák zůstane ještě několik hodin zaražený v křesle. Osobně zainteresovaný Juraj Herz (mimochodem jeho nejlepší film za poslední léta) se nebál tít do živého a rozbít opotřebený stereotyp bohatýrských vlastenců stylem, který mne nutil o tématu přemýšlet ještě druhý den. ()

helloween93

Čekal jsem od toho další český tuctový film ale to jsem se spletl. Roden tenhle film táhne k tomu nejlepšímu, co se nám za poslední léta podařilo natočit. Celý film se odehrává v těžké době okupace a film otevřeně kritizuje poválečné souzení Němců, které v mnoha případech nemělo se spravedlností nic společného. ()

BeranSon

Nádherná výprava perfektně komponuje se zdařenou technickou stránku. Herecké výkony již na vyšší úrovni, především bezchybný Karel Roden. Opět jeden film, který dokazuje jaký jsou lidi svině. Atmosféra je dobře zažitá, přesně padne do určitých chvil a období, jaké jsou ve filmu zmíněny. Koprodukce rozhodně sedla, Češi by to asi takhle nevytáhli, tak jim na pomoc pěkně přispěchali hlavně Němci, jejichž účast je znát. Konec je už pěkně dotažený na krev, přesně tak jak to má být, přesně tak je válka vylíčena správně. -8/10- ()

Evander

"Hrdý" český národ v celé své nahotě... Považuji za důležité připomínat si, že zvěrstva byla páchána na obou stranách barikády, a to nejen ve WWII. Jinak filmařsky nad očekávání zdařilé. Roden jako vždy skvělý. 80% ()

Ombak▼Penari

Válečné a historické tragédie nám jdou. Krom Habermannova mlýna jsou tu třeba Želary, Krev zmizelého, Lidice, Je třeba zabít Sekala a příbuzné Kuře melancholik nebo Hlídač č. 47. To všechno jsou filmy, které pokaždé zaujmou. Otázka, nakolik je to dáno přitažlivostí látky a doby, výší rozpočtu a vybraným hereckým obsazením (jen skvělý Karel Roden se objevil hned ve čtyřech snímcích ze zmíněného seznamu). Kolik se toho na tak zajímavém tématu dá vlastně opravdu zkazit, aby ho úplně zničilo. Ať tak nebo tak, Habermannův mlýn je velmi dobrý film. Herz si příběh vybral spíš jako příklad, na kterém vykreslil válečné a poválečné šílenství doby (skutečnost přibarvil a ozvláštnil řadou dalších postav a příběhů), které naprosto převrací hodnoty mezi lidmi a dává svobodný průchod starým křivdám a nejnižším lidským pudům, protože neexistuje skutečné právo, jen právo silnějšího. A ačkoliv jako další ukázka černé a tabuizované kapitoly českých dějin, připomínající, že nejen Němci se tehdy chovali jako zvířata, to dopadlo celkem dobře, tak podle mě mnohem působivější a otevřenější zpracování se tomuto tématu dostalo třeba v Krvi zmizelého. Je to kvalitně natočené i zahrané, nicméně v zásadě jinak nepřichází s ničím převratným, co by tu už nebylo předtím v jiných snímcích. Proto bych neřekl, že je to na české poměry pecka, ale jen nadprůměr, který jen potvrdil, že tohle by nám šlo. A že Karel Roden a jeho charisma je prostě jistota. ()

KuZd odpad!

Der Ewige Tscheche. Ceska zlodejska a nevdecna luza umlatila sudetaka, ktery by se rozdal, jen aby hajil prava Cechu. Her Goebbels by mel radost z takoveho snimku! ()

Heavyman

Hlavní partner Nova? ... neuvěřitelné. Brilantní dílo, skvělého režiséra, skvělé herecké výkony (sturmbahnfuhrer na Oscara). Svině na německý i (hlavně) naši český straně. A pak, že neumíme poctivý filmy. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc