Odsouzené (TV seriál)

Odsúdené

Slovensko / Česko, 2009, 86x50 min

Martin Hasák

Zuzana Mauréry, Gabriela Dzúríková, Elena Podzámska, Zuzana Porubjaková, Juliana Johanidesová, Hana Gregorová, Hana Vagnerová, Pavel Kříž, Anna Javorková, Soňa Valentová, Judita Hansman, Marek Ťapák, Vica Kerekes, Barbala Deák, Peter Kočiš, Štefan Kožka, Pavol Višňovský, Henrieta Kecerová, Ivan Romančík st., Jaroslav Mendel, Vladimír Černý, Dagmar Edwards, Braňo Deák, Jaroslav Mottl, Věra Křesadlová, Martin Mňahončák, Andrea Karnasová, Pavel Řezníček, Ivo Gogál, Jana Oľhová, Zuzana Konečná, Alena Štréblová, Dušan Cinkota, Ida Rapaičová, František Kovár, Dominika Kavaschová, Petra Palevičová, Martin Horňák, Jan Plouhar, Kamila Magálová, Ivan Martinka, Jevgenij Libezňuk, Branislav Matuščin, Pavel Vrabec, Ivana Stejskalová, Andrej Pachinger, Miroslav Babják, Kristína Turjanová, Alan Novotný, Pavel Majkus, Zuzana Kubovčíková Šebová, Ján Dobrík, Ivan Letko, Gregor Hološka, Ingrid Hanzelová Slobodová, Dagmar Bruckmayerová, Zdeněk Zapletal, Peter Trník, Ivan Béla Vojtek, Lukáš Hoffmann, Radoslav Gažo, Peter Gecík, Ján Peťko, Roman Poláčik, Erik Peťovský, Pavol Škrha, Ladislav Morvay, Anton Živčic, Maroš Balážik, František Harnúšek, Viktoria Benková, Martin Žák, Roman Féder, Marián Andrísek, Dávid Hartl, Tomáš Kucman, Pavel Jankeje, Michal Spišák, Laura Kovalová, Tomáš Kostelník, Juraj Ulický, Milan Chalmovský, Andrej Anderko, Miroslav Beňuš, Lucia Jagerčíková, Petra Nesvačilová, Alexandra Palatinusová, Pavol Katrinec, Juraj Adamík, Števo Martinovič, Juraj Štubniak, Jozef Brestič, Marián Mitaš, Anton Karpát, Erik Petkovský, Simona Martiňáková

To najlepšie čo som videl zo slovenskej produkcie škatuľového seriálu. Scénar, ktorý je niekde priškripený za pačesy, ale to mi až tak nevadí, pretože slovenské aj české herečky, ako sme ich nevideli. Hrajú ako o život, ako keby naozaj boli v base a bonus k tomu bez make-upu. Hodnotené po I. sérii (ktorá mala na slovenské pomery super koniec) pokračujem v pozeraní II. a dopozeral som to kompletne.(8.9.2009)

Odsúdené jsem shlédla se svoji maminkou, která po Ordinaci v růžové zahradě mě chtěla přesvědčit i o jejím dobrém vkusu. První jsem odmítala, ale tento kousek mě takřka uchvátil. Čekala jsem naškrobené scény a dostala jsem nadprůměrný televizní seriál. O kvalitách jednotlivých faktů nelze mluvit, však když se kouknete na celek, je to příjemný nový směr pro slovenské/české seriály. Teď aby začaly něco dělat i samotní češi, neb se v úterky ani čtvrtky na televizi dívat nemůžu.(3.11.2009)

Ak by som mal byť úplne objektívny tak hodnotím tromi, no sú to tri hviezdy pri ktorých je dôvod na úsmev. Dá sa prakticky povedať že Odsúdené sú novým svetielkom nádeje,že slovenská produkcia už pôjde iba od méty k méte a tá tendencia kvality už bude iba stúpajúca.Je velmi cítiť ako sa D.N.A. snažili držať sa štýlu velkých zahraničných bratov, nemôžem tvrdiť že to bolo na škodu,ale občas to uberalo na autenticite. Odsúdené majú množstvo svetlých stránok, konečne sa dá konštatovať že na slovensku nevznikajú len telenovely plné klišé a s umelými dialógmi. Odsúdené majú seriózny príbeh, ktorého vývoj a formovanie je napínavé a zaujímavé. Ďalším dôležitým bodom sú postavy, skvelá psychológia postáv a výber hercov, na mňa zapôsobili najmä menej nápadné postavy Mottla,Kožku,Hansman či Porubjakovej. Je škoda len druhej série, tá je už prekombinovanejšia a podstatne slabšia ako jej predchodkyňa keď už začína dostávať mierny telenovelový nádych a je cítiť aj úbytok námetov. Zrejme jeden z najlepších domácich televíznych počinov uplynulých rokov.(2.4.2010)

• tron

No. Mohlo to byť horšie. Nevidel som všetky časti, ale ak to pokladáte za dobrý dôvod, prečo nemám právo hodnotiť „Odsúdené“, asi si tiež myslíte, že „Vražedné pobrežie“ nemá právo hodnotiť nikto, kto nevidel všetkých 75 dielov, vrátane záverečných titulkov. Ja si to nemyslím. Seriál je už z princípu výplň medzi reklamou, ktorej ďalšie časti/série sa nakrúcajú len preto, že tie pred nimi mali vysokú sledovanosť (= predalo sa veľa reklám) a všetko je takmer rovnaké, lebo keby sa séria od série líšila, producenti by riskovali stratu diváka a tým pádom peňazí. Chápem, že pre odpadovú televíziu JOJ (pre ktorú znamená „vrchol tvorby“ Andy Kraus), sú „Odsúdené“ hodné ôsmych cien Emmy... Ale nie, dnes nebudem zlý, pretože ak necháme stranou fakt, že scenáre sú o ničom, samotný seriál MÁ niečo do seba. Rozhodne za to nemôže „atraktívne prostredie“ – i bez toho, aby divák navštívil ženskú väznicu, musí vidieť, že je to romantizovaná predstava (naozaj si niekto myslí, že TOTO je drsné? Že TAKTO to funguje v realite? Kravaty u bacharov a šnúrky u odsúdených sú ešte tým najmenším prehreškom voči realite väznice 2. stupňa). Čo by som ešte k mínusom dodal... snáď ešte k vychvaľovanej výprave. To naozaj niekoho tie dve izby s umelohmotnými mrežami nadchnú? Naozaj slovenskému divákovi stačí TAK MÁLO? A teraz k plusom. Ženy. Predovšetkým monštruózna Gregorová a Podzámska. Muži sú skôr na ťarchu (najviac sa mi pozdával Pavel Kříž a dokonca i Peter Kočiš ako „Batman“ – a to ho nemusím). Keby zostalo pri jedinej sérii, idem na 60%, ale už v druhej sa to celé tradične seriálovo jojkársky zamotalo, len aby vzniklo čo najviac dielov a JOJ-ka zarobila čo najviac prachov. Na kvalitu sa podľa očakávaní vysrala, už aj tí herci sú otravní. Som smutný z toho, ako sa na Slovensku doja peniaze aj z niečoho, čo relatívne (ak by to nerobil totálny zvrátený hajzel posadnutý svojim kontom) nemuselo byť zlé. Nie, vôbec to nemuselo byť zlé... takto len čakám, keď diváci o „Odsúdené“ stratia záujem a posratá JOJ-ka príde so seriálom „Odsúdení“.(27.4.2010)

• Mire

V záplave hovien a sračiek v slovenskej seriálovej tvorbe sa zrazu vynorili Odsúdené. Seriál ktorý má konečne nejaký neotrelý námet a ktorý je pútavo urobený a ešte k tomu aj riadne dramatický! Prvá séria bola výborná, pri druhej ešte viac pritvrdili a naozaj fajne to celé zamotali, ja som veľmi zvedavý ako sa to vlastne celé skončí... EDIT 2.11.2010: beží posledná séria a ja uberám jednu hviezdu... počiatočné nadšenie už dávno opadlo a čoraz viac mi začínajú liezť na nervy určité postavy (hlavne tá debilka Popy) a ich "vzdorovitosť" ktorou si chcú niečo dokazovať... neviem neviem EDIT 14.1.2011: tak a je tu odpad. Finále seriálu som ani nevidel a ani ma to nezaujíma. Spätne si uvedomujem s akou sračkou som to vlastne strácal rok čas. Definitívne dávam zbohom všetkým možným slovenským seriálom ktoré vyprodukujú naše televízie!(29.10.2009)

• - Seriálové väzenie má aj vlastnú knižnicu, v ktorej sú umiestnené skutočné knihy z antikvariátov. (R4D0)

• - Keďže nad hlavami Odsúdených sa pracuje v plnom prúde, zamestnanci TV JOJ musia chodiť doslova po špičkách, pretože každý prudší pohyb či zvýšený hlas ruší priebeh nakrúcania. (R4D0)

• - Prvá klapka padla 10. júla 2009. (R4D0)