Odsouzené

(TV seriál)
  • Slovensko Odsúdené
Slovensko / Česko, 2009, 86x50 min

Martin Hasák

Zuzana Mauréry, Gabriela Dzuríková, Elena Podzámska, Zuzana Porubjaková, Juliana Johanidesová, Hana Gregorová, Hana Vagnerová, Pavel Kříž, (více)

Zuzana Mauréry se musí naučit žít ve světě, kde platí jiná pravidla. Každý tu žije na vlastní pěst, přátelství se nenosí, respekt je třeba si tvrdě vydobýt...

Do ženské věznice přichází nová odsouzená, Eva. Jejíma očima prožíváme děj celého seriálu, poznáváme postavy, vztahy mezi vězenkyněmi, vedením věznice, bachařkami a dalšími zaměstnanci věznice. Eva je odsouzená za dopravní nehodu, způsobenou v opilosti. Málem při ní zahynul i její dvanáctiletý syn Filip. Manžel Roman se od ní odvrátil, jen její rodiče stojí při ní a snaží se obnovit proces. Roman nedovolí, aby Eva měla jakékoliv informace o zdravotním stavu syna. Jejich společnou firmu chce převést zcela na sebe. Co se vlastně odehrálo před tou nešťastnou dopravní nehodou? Eva se musí naučit žít a přežít v úplně jiném světě, než ve kterém dosud žila. Zde platí jiná pravidla, každý tu žije na vlastní pěst. Přátelství se tu nenosí. Respekt je třeba si tvrdě vydobýt. Šance, že člověka tohle peklo nezlomí, je mizivá. Každý chybný krok může být tím posledním. Eva se musí přizpůsobit, ale zároveň si chce zachovat svoji důstojnost. Dokáže to? A za jakou cenu? Dokáže srdcem poznat, která strana je ta správná, co je přátelství a co je past? Vězení je místem, kde má trest mnoho podob. (oficiální text distributora)

Smok

Zatiaľ celkom dobré, dúfam, že scenáristi ešte pritvrdia, nech seriál získa na dôveryhodnosti, lebo mám pocit, že ten korektný slovník dievčatám, ani dozorcom moc do huby nejde a bez ostrejších výrazov ja osobne prostredie väznice neuverím nikomu. Ale keď sa chce vysielať pred 22.hod, zrejme treba robiť ústupky. Ďalej som zvedavý, ako sa bude vyvíjať seriál po scenáristickej stránke, mám trošku obavu, že sa do projektu nezapojil nejaký človek "od fachu" či už z jednej, alebo druhej strany mreží. Určite by nebola núdza o "husté" situácie. Teším sa na účinkovanie napraveného Lukyho :) ()

MM_Ramone

Nechcel som "Odsúdené" odsúdiť hneď po prvých dieloch, aj keď som mal veľké pokušenie. Dal som im šancu. Pozorne som si pozrel niekoľko častí a tak dúfam, že moje hodnotenie bude objektívne. Musím oceniť netradičný, originálny námet tohto seriálu. Ale to je asi tak všetko. Inak to nestojí takmer za nič. Nereálne prostredia, hlúpe dialógy, lacná produkcia, sterilná kamera, nezáživná réžia a príšerné herecké výkony. Zaujímalo by ma či tie nuly, čo tam hrajú (Mauréry, Dzuríková, Podzámska, Porubiaková, Johanedisová, Vágnerová, Kerekesová...) majú nejaké herecké vzdelanie. Ak ano, tak to je treba tie školy zrušiť, keď z nich vychádzajú takéto absolventky. To čo predvádzajú nie je herectvo, ale trapas. To isté platí aj o partii starých skrachovancov, ktorí sa tam tiež pridružili (Kříž, Kočiš, Kožka, Gogál,...). Veľká bublina televízie JOJ rýchle spľasla. * ()

tron

No. Mohlo to byť horšie. Nevidel som všetky časti, ale ak to pokladáte za dobrý dôvod, prečo nemám právo hodnotiť „Odsúdené“, asi si tiež myslíte, že „Vražedné pobrežie“ nemá právo hodnotiť nikto, kto nevidel všetkých 75 dielov, vrátane záverečných titulkov. Ja si to nemyslím. Seriál je už z princípu výplň medzi reklamou, ktorej ďalšie časti/série sa nakrúcajú len preto, že tie pred nimi mali vysokú sledovanosť (= predalo sa veľa reklám) a všetko je takmer rovnaké, lebo keby sa séria od série líšila, producenti by riskovali stratu diváka a tým pádom peňazí. Chápem, že pre odpadovú televíziu JOJ (pre ktorú znamená „vrchol tvorby“ Andy Kraus), sú „Odsúdené“ hodné ôsmych cien Emmy... Ale nie, dnes nebudem zlý, pretože ak necháme stranou fakt, že scenáre sú o ničom, samotný seriál MÁ niečo do seba. Rozhodne za to nemôže „atraktívne prostredie“ – i bez toho, aby divák navštívil ženskú väznicu, musí vidieť, že je to romantizovaná predstava (naozaj si niekto myslí, že TOTO je drsné? Že TAKTO to funguje v realite? Kravaty u bacharov a šnúrky u odsúdených sú ešte tým najmenším prehreškom voči realite väznice 2. stupňa). Čo by som ešte k mínusom dodal... snáď ešte k vychvaľovanej výprave. To naozaj niekoho tie dve izby s umelohmotnými mrežami nadchnú? Naozaj slovenskému divákovi stačí TAK MÁLO? A teraz k plusom. Ženy. Predovšetkým monštruózna Gregorová a Podzámska. Muži sú skôr na ťarchu (najviac sa mi pozdával Pavel Kříž a dokonca i Peter Kočiš ako „Batman“ – a to ho nemusím). Keby zostalo pri jedinej sérii, idem na 60%, ale už v druhej sa to celé tradične seriálovo jojkársky zamotalo, len aby vzniklo čo najviac dielov a JOJ-ka zarobila čo najviac prachov. Na kvalitu sa podľa očakávaní vysrala, už aj tí herci sú otravní. Som smutný z toho, ako sa na Slovensku doja peniaze aj z niečoho, čo relatívne (ak by to nerobil totálny zvrátený hajzel posadnutý svojim kontom) nemuselo byť zlé. Nie, vôbec to nemuselo byť zlé... takto len čakám, keď diváci o „Odsúdené“ stratia záujem a posratá JOJ-ka príde so seriálom „Odsúdení“. ()

larelay

Oddolavala som, oddolavala, a aj napriek tomu, ze viem, ako to v base chodi (ako clovek pracujuci pre neziskovu organizaciu som robila rozhovory s odsudenymi), ma tento serial pohltil. Uzasne, a kludne to zopakujem, uzasne herecke vykony vsetkych zien, pricom muzi obrovsky zaostavaju... Ale serial ma atmosferu, nechybaju situacie, pri ktorych sa pristihnete, ze si hryziete nechty, ako to dopadne, akurat ma rozculuju vsetky zabery mimo vaznice :D Tie tam byt nemusia, ale chapem, ze maju svoj zmysel. A ano, od skutocnej situacie je to na mile vzdialene, ale ved kedy nam televizia ponukla skutocnu realitu, vsak? :) (Hodnotene po 8. castiach) ()

Adrian

Nie vyborny, ale minimalne zaujimavy pocin na nase TV pomery. Vrcholom I. serie je pre mna 17. cast a potom zaverecna - 30. Niektore herecke vykony otrasne, niektore dobre az velmi dobre. Skoda tej roztahanosti a uz odsuhlasenych pokracovani, pretoze vyhodit vsetok prebytocny scenaristicky balast a zachovat udernost spominanych casti, bol by to vyborne aj na pomery mimo nasho kraja /krajov. ()

• Prvá klapka padla 10. júla 2009. (R4D0)
  • Uvodná zvučka nesie názov “Welcome To Heartbreak” a naspieval ju Americký rapový spevák Kanye West. (R4D0)
  • Pre seriál vzniklo nové „štúdio“ v ateliéroch na Kolibe, pričom sa pre potreby nakrúcania prerobili dovtedy nevyužité priestory v hlavnej budove a časť dvora. (MathewCon)