Odsouzené (TV seriál)

Odsúdené

Slovensko / Česko, 2009, 86x50 min

Martin Hasák

Zuzana Mauréry, Gabriela Dzuríková, Elena Podzámska, Zuzana Porubjaková, Juliana Johanidesová, Hana Gregorová, Hana Vagnerová, Pavel Kříž, Anna Javorková, Soňa Valentová, Judita Hansman, Marek Ťapák, Vica Kerekes, Barbala Deák, Peter Kočiš, Štefan Kožka, Pavol Višňovský, Henrieta Kecerová, Ivan Romančík st., Jaroslav Mendel, Vlado Černý, Dagmar Lakčevič, Braňo Deák, Jaroslav Mottl, Věra Křesadlová, Martin Mňahončák, Andrea Karnasová, Pavel Řezníček, Ivo Gogál, Jana Geišbergová-Oľhová, Zuzana Konečná, Alena Štréblová, Dušan Cinkota, Ida Rapaičová, František Kovár, Dominika Kavaschová, Petra Palevičová, Martin Horňák, Jan Plouhar, Kamila Magálová, Ivan Martinka, Jevgenij Libezňuk, Branislav Matuščin, Pavel Vrabec, Ivana Stejskalová, Andrej Pachinger, Miroslav Babják, Kristína Turjanová, Alan Novotný, Pavel Majkus, Zuzana Kubovčíková Šebová, Ján Dobrík, Ivan Letko, Gregor Hološka, Ingrid Hanzelová Slobodová, Dagmar Bruckmayerová, Zdeněk Zapletal, Peter Trník, Ivan Béla Vojtek, Lukáš Hoffmann, Radoslav Gažo, Peter Gecík, Ján Peťko, Roman Poláčik, Erik Peťovský, Pavol Škrha, Ladislav Morvay, Anton Živčic, Maroš Balážik, František Harnúšek, Viktoria Benková, Martin Žák, Roman Féder, Marián Andrísek, Dávid Hartl, Tomáš Kucman, Pavel Jankeje, Michal Spišák, Laura Kovalová, Tomáš Kostelník, Juraj Ulický, Milan Chalmovský, Andrej Anderko, Miroslav Beňuš, Lucia Jagerčíková, Petra Nesvačilová, Alexandra Palatinusová, Pavol Katrinec, Juraj Adamík, Števo Martinovič, Juraj Štubniak, Jozef Brestič, Marián Mitaš, Anton Karpát, Erik Petkovský, Simona Martiňáková

Po 6. časti: nechápem prečo keď sa na Slovensku snažia ľudia písať scenáre, vždy vyznejú smiešne a nerealisticky (možno preto, že vulgarizmy a spisovný jazyk k sebe vôbec nejdú). Aj v tomto seriály sa nájdu zle napísané dialógy, no jeho výhodu nevidím v pokuse o realitu a žánrovo pre nás klasickú ľudskú drámu, ale v prvkoch, ktoré by boli charakteristické skôr pre Prison Break. Jasné, že tieto dva sa porovnávať nedajú, ale grófka, dozorca, či šialená psychopatická "Pipina" - to veru nie sú zrovna klasické postavy "ako zo života". Napriek ich nereálnosti sa ale starajú o poriadne hustú atmosféru (spolu s viac- menej dobrými hereckými výkonmi a hudbou ako z PB) a seriálu sa tak darí vyvolať aj napätie. Má to síce ešte ďaleko od toho, aby niektoré situácie vyzneli tvrdo a úderne a nie naivne a úsmevne, ale je to na dobrej ceste.(1.9.2009)

• klapqua

keby sa trochen viac posnažili s produkciou, kamerou, kostýmami... keby do scénára zahrnuli reálne nadávky a slovník našich osadníčiek babských väzení, keby cely nevyzerali lepšie ako moja izba na intráku a keby trochu pridali na zápletke a celkovom švihu seriálu, nemuselo to byť také zlé... potenciál tam bol, aj pár shopných hercov by sa našlo... z toho čo sa u nás natočilo za posledných 20 rokov je to ale furt z toho lepšieho(15.1.2012)

Musím dát za pět, ač se mi to v půlce rozehraného příběhu trochu příčí. Nicméně - Slováci bodují, žádný český seriál tomuto nesahá ani po kotníky (možná žánrově příbuzné Přítelkyně ..., ale těm je už skoro dvacet let). Herecký ansámbl je skvostný, obrovské překvapení je pro mě Gregorová, kdo by to do ní řekl, že? :-)) Smutná je představa, že by seriál vznikal v českých podmínkách - koho bychom tam asi obsadili, že...?!!! Třeba Magorka je úžasná a nemám sebemenší představu, která česká herečka by jí zvládla takto kongeniálně zahrát. Strašná je postava ředitele (v podání Pavla Kříže - zřejmá ulitba koprodukci s TV Barrandov), špatně napsaná, děsně zahraná, nelogičnost, proč je to Čech... Každopádně držím palce, ať tvůrci vydrží s dechem až do konce. A prosím, žádná dvojka, nedejbože trojka....(9.10.2009)

Na československé poměry velice solidní televizní počin. Uvádí nás do prostředí ženské věznice; do prostředí normálnímu člověku neznámého a tím pádem vcelku atraktivního. To je samozřejmě pouze ta slupka na povrchu. Život ve vězení je všechno jen ne atraktivní a ženy v něm každý den svádí jak boj s ostatními spoluvězenkyněmi a bachaři, tak boj se sebou samými. A že je to boj často na život a na smrt se tu dovídáme skoro v každém díle. Co se týče postav, nalezáme zde celou paletu rozmanitých charakterů. Od drzé Barbie, která marně vede boj se závislostí na drogách a při scháňce po fetu uvádí i ostatní odsouzené do ohrožení, po manipulativní a psychicky téměř nezdolnou Grófku a korunou všem postavám je Magorka, která svému jménu jen dodává čest. Většinu postavu divák může buď milovat, nebo nenávidět, nic mezi. Herečky své role tak zvládly, že jim věříte každou jejich emoci a každé jejich slovo.Ohledně rozdílu kvality u obou řad, dvojce dosti ubírá neustále techtle mechtle ohledně návratu Evy Kollárové do věznice. Když se s ní spoluvězeňkyně chtějí dát do řeči poprvé, a Eva na ně slovně zaútočí a pošle je do patříčných mezí, je to ještě zajímavé. Když se to samé opakuje ale už po desáté, asi v šestém dílu za sebou, divák jen obrací oči v sloup. Také bych vynechala scény z Bratislavy, zejména z Eviny rodiny. Scény z vězení totiž určitě rutinný nejsou a bez prostřihů do civilního prostředí by seriál rozhodně neutrpěl. Ke konci snad jen dodat, že se už těším na třetí řadu :) (+ parádní úvodní písnička od Kanyeho Westa)(20.10.2010)

Seriál ma strašne prekvapil jeho skvelým vyobrazením temnoty a brutality v ženskej väznici. Som rád, že tvorcovia sa neboja dosť konzervatívnu časť divákov a, že stvorili seriál aký tu ešte nikdy nebol, ktorý sa nebojí ukázať napríklad sex dvoch žien vo väznici, podlé využívanie a hnusné intrigy. Skvelé herecké výkony. Skvelé, skvelé no proste skvelé. Seriál ma už od prevej časti udržuje v napätí a núti ma tešiť sa na utorok a štvrtok.(2.9.2009)

• - Seriál Odsúdené je prvý koprodukčný seriál vyrobený v spolupráci s TV JOJ a TV Barrandov. (Markus)

• - Aj keď sa zdá, že scény sa nakrúcajú v reálnom väzení, pravda je iná. Špeciálne pre seriál "Odsúdené" dala TV JOJ postaviť ateliéry, ktoré majú sídlo na Bratislavskej Kolibe. (R4D0)

• - Seriálové väzenie má aj vlastnú knižnicu, v ktorej sú umiestnené skutočné knihy z antikvariátov. (R4D0)