Odsouzené

(seriál)
  • Slovensko Odsúdené
Slovensko / Česko, (2009–2010), 73 h 57 min (Minutáž: 46–66 min)

Martin Hasák

Zuzana Mauréry, Marek Ťapák, Gabriela Dzuríková, Elena Podzámska, Hana Gregorová, Judita Hansman, Zuzana Porubjaková, Juliana Johanidesová, Anna Javorková (více)

Série(3) / Epizody(86)

Zuzana Mauréry se musí naučit žít ve světě, kde platí jiná pravidla. Každý tu žije na vlastní pěst, přátelství se nenosí, respekt je třeba si tvrdě vydobýt...

Do ženské věznice přichází nová odsouzená, Eva. Jejíma očima prožíváme děj celého seriálu, poznáváme postavy, vztahy mezi vězenkyněmi, vedením věznice, bachařkami a dalšími zaměstnanci věznice. Eva je odsouzená za dopravní nehodu, způsobenou v opilosti. Málem při ní zahynul i její dvanáctiletý syn Filip. Manžel Roman se od ní odvrátil, jen její rodiče stojí při ní a snaží se obnovit proces. Roman nedovolí, aby Eva měla jakékoliv informace o zdravotním stavu syna. Jejich společnou firmu chce převést zcela na sebe. Co se vlastně odehrálo před tou nešťastnou dopravní nehodou? Eva se musí naučit žít a přežít v úplně jiném světě, než ve kterém dosud žila. Zde platí jiná pravidla, každý tu žije na vlastní pěst. Přátelství se tu nenosí. Respekt je třeba si tvrdě vydobýt. Šance, že člověka tohle peklo nezlomí, je mizivá. Každý chybný krok může být tím posledním. Eva se musí přizpůsobit, ale zároveň si chce zachovat svoji důstojnost. Dokáže to? A za jakou cenu? Dokáže srdcem poznat, která strana je ta správná, co je přátelství a co je past? Vězení je místem, kde má trest mnoho podob. (oficiální text distributora)

Arsenal83

Seriál, ktorý v dobe svojho vzniku mal veľký potenciál. Viezol sa totiž ešte na vlne Prison Breaku a dokonca si z neho ukradol aj hudbu. A nezačal úplne zle, nastolil určitú väzenskú hierarchiu a osobné vzťahy medzi bacharmi, riaditeľom a väzenkyňami. Dalo sa to pozerať. Postupne nápady dochádzali a scenáristi seriál dostali do takej formy, že fízli a doktori sú v podstate alkoholici a zatvorené chudery v base im rozkazujú alebo ich vydierajú. Z individuálnych postáv stojí nakoniec za zmienku len charakter kápa, ktorý po celé tri série drží formu a herecky je úplne najvyššie. Takisto vtipný Kožka. Na druhej strane tu je detská rola chlapca, ktorý hrá ako plechový stroj, mechanicky, naučený text od slova doslova, mimika v štýle obrna. Zo ženských rolí je hneď niekoľko, ktoré lezú na nervy. Češka Vágnerová hrá v kuse s utrápeným hláskom, ako keby sa jej chcelo plakať. Iná postava nejakej Popy si za dva dni preštuduje celý zákonník a potom dáva bacharom prednášky z trestného práva. Potom je tam ešte pár vyšinutých až neznesiteľných postáv, ktoré nestoja ani za zmienku. A z mužov postava farára, ktorý ani nechce byť kňazom a nakoniec keď mu prestrelia líce, on ochrnie. Čistá logika, veď v líci je určite miecha! Celkovo prvé dve série boli ešte akceptovateľné, posledná nasmerovala všetko do odpadu, z väzenského systému urobila doslova cirkus. ()

Furmi

Spomedzi kopy slovenských lacných seriálov typu Panelák a Kutyil sa zjavili Odsúdené, Odsúdené od začiatku zrobiť menší prelom medzi Slovenskými seriálmi. A tento prelom sa podľa mňa podaril na takú dvojku, niektoré diely sú úžasne po všetkých stránkach, niektoré sú zbytočné a niektoré nudné. Ale 4 hviezdy už len preto že je to konečne celkom pozerateľný slovenský serál. ()

klapqua

keby sa trochen viac posnažili s produkciou, kamerou, kostýmami... keby do scénára zahrnuli reálne nadávky a slovník našich osadníčiek babských väzení, keby cely nevyzerali lepšie ako moja izba na intráku a keby trochu pridali na zápletke a celkovom švihu seriálu, nemuselo to byť také zlé... potenciál tam bol, aj pár shopných hercov by sa našlo... z toho čo sa u nás natočilo za posledných 20 rokov je to ale furt z toho lepšieho ()

blackrain

. V seriálu sledujeme příběh odsouzené Evy, která se do vězení dostala náhodou a zrejmě asi ne svou vlastní vinou.Dohnaly jí k to mu určité okolnosti. Manžílek je pěkně vypečený. Pro peníze by se třeba mohl klidně zbavit své ženy. Většině dílů kraluje Grófka, mafiánská milenka, intrikánka a velmi schopná manipulátorka, která si myslí, že jí vězení patří, chová se i podle toho a Magorka, která mi občas připomíná Hannibala Lectera. Ona se i tak tváří. Jednu chvíli jsem ji dokonce uvěřila, že tu babu z Trnavy vážně zavraždila a podřízla jí krk. Je to vážně číslo. Neznám blíže herečku Gabrielu Dzuríkovou, ale musím uznat, že jí komediální talent rozhodně nechybí. Nesmím opomenout postavu Nevady, kterou hraje Hana Gregorová, ta je z těch všech uvězněných žen asi nejrozumnější a snaží se to všechno ve zdraví přežít. No, nakonec skončila s Magorčiným nožem v noze. Nevada taky měla méně závažný trestný čin. Tedy pokud budeme srovnávat zpronevěru a nezakonné obohacování s loupeží nebo dokonce vraždou. Ředitel, kterého hraje Pavel Kříž, je idiot a loutka, nejradši by všechny odsouzené zavřel na samotku, aby měl klid a nic špatného se nestalo. Jediný, kdo se k odsouzeným ženám chová slušně a rovnocenně je kaplan, kterému říkají Batman. Vyslechne je, poradí jim a snaží se s nimi pracovat, ale jednoduché to není ani pro něho, protože mu ředitel s vrchním bachařem házejí klacky pod nohy. Vrchní bachař by rád nastolil pravidla podle svého, ale je omezován ředitelem. Oba dva se moc v lásce nemají, ale musí spolupracovat, protože by jim problémy s odsouzenými mohly přerůst přes hlavu a vznikla by anarchie, která by věznici rozklížila. Jo, jo, Grófka má prostě prsty ve všem, i když na to má své lidi, Gigi (gorila bez mozku), co toho moc nenamluví a milenku Brendu, která by se kvůli ní nechala klidně zničit. Moc si dovoluje a je si toho vědoma. Je voražená jako lázeňská veverka. Pěkně mě rozčiluje její chování, ale na druhou stranu by bez ní byla docela nuda a seriál by připomínal venezuelskou telenovelu, kde se nic pořádného neděje. Ještě tu máme jednu takovou méně nápadnou ženu. Má přezdívku Anděl, zdá se, že je se vším smířená, sedí za eutanázie, což je hodně aktuální záležitost. Pomáhá místnímu lékaři. Ten je takovou troskou a alkoholikem. Scénárista si zřejmě nikoho od "fochu" ke spolupráci nepřivzal, to je samozřejmě můj dojem, přesto na naše poměry vzniklo zajímavé dílo. Je k nám až příliš schovívavý. Husté události nám servíruje postupně a pozvolna, jakoby se chystal na velkolepé finále, které jistě příjde. Našlo by se pár drobností, které postrádají logiku a jsou nereálné, ale ty klidně přehlídnu. Tady jde o příběh a ne o to, jestli seriál zobrazuje skutečné vězení. Pro mě osobně dost velké překvapení v roce 2009 a hodně milé . ()

Janega

Pre mňa veľmi zaujímavý námet na seriál. Za prvú sériu by som dal aj 5 hviezdičiek. Dej v jednotlivých epizódach bol skutočne dramatický, napínavý a občas aj psychicky drásajúci. Herecké obsadenie skvelé, rovnako aj herecké výkony sú na slovenské pomery na vysokej úrovni. Bohužial, túto úroveň si dokázal seriál udržať len v 1. sérii. S pribudajúcimi sériami, novými postavami a príbehmi strácal seriál na kvalite. Až to skončilo len 3. sériou a dosť blbým koncom. Seriál mal potencial a mohlo vzniknúť aj viac serii, nanešťastie to tvorcovia spackalii. Hodnotím hlavne prvú sériu, inak by bolo hodnotenie nižšie. ()

• Prvá klapka padla 10. júla 2009. (R4D0)
  • Seriálové väzenie má aj vlastnú knižnicu, v ktorej sú umiestnené skutočné knihy z antikvariátov. (R4D0)
  • Uvodná zvučka nesie názov “Welcome To Heartbreak” a naspieval ju Americký rapový spevák Kanye West. (R4D0)