Odsouzené (TV seriál)

Odsúdené

Slovensko / Česko, 2009, 86x50 min

Martin Hasák

Zuzana Mauréry, Gabriela Dzúríková, Elena Podzámska, Zuzana Porubjaková, Juliana Johanidesová, Hana Gregorová, Hana Vagnerová, Pavel Kříž, Anna Javorková, Soňa Valentová, Judita Hansman, Marek Ťapák, Vica Kerekes, Barbala Deák, Peter Kočiš, Štefan Kožka, Pavol Višňovský, Henrieta Kecerová, Ivan Romančík st., Jaroslav Mendel, Vladimír Černý, Dagmar Edwards, Branislav Deák, Jaroslav Mottl, Věra Křesadlová, Martin Mňahončák, Andrea Karnasová, Pavel Řezníček, Ivo Gogál, Jana Oľhová, Zuzana Konečná, Alena Štréblová, Dušan Cinkota, Ida Rapaičová, František Kovár, Dominika Kavaschová, Petra Palevičová, Martin Horňák, Jan Plouhar, Kamila Magálová, Ivan Martinka, Eugen Libezniuk, Branislav Matuščin, Pavel Vrabec, Ivana Stejskalová, Andrej Pachinger, Miroslav Babják, Kristína Turjanová, Alan Novotný, Pavel Majkus, Zuzana Šebová, Ján Dobrík, Ivan Letko, Gregor Hološka, Ingrid Hanzelová Slobodová, Dagmar Bruckmayerová, Zdeněk Zapletal, Peter Trník, Ivan Béla Vojtek, Lukáš Hoffmann, Radoslav Gažo, Peter Gecík, Ján Peťko, Roman Poláčik, Erik Peťovský, Pavol Škrha, Ladislav Morvay, Anton Živčic, Maroš Balážik, František Harnúšek, Viktoria Benková, Martin Žák, Roman Féder, Marián Andrísek, Dávid Hartl, Tomáš Kucman, Pavel Jankeje, Michal Spišák, Laura Kovalová, Tomáš Kostelník, Juraj Ulický, Milan Chalmovský, Andrej Anderko, Miroslav Beňuš, Lucia Jagerčíková, Petra Nesvačilová, Alexandra Palatinusová, Pavol Katrinec, Juraj Adamík, Števo Martinovič, Juraj Štubniak, Jozef Brestič, Marián Mitaš, Anton Karpát, Erik Petkovský, Simona Martiňáková
  • tron

No. Mohlo to byť horšie. Nevidel som všetky časti, ale ak to pokladáte za dobrý dôvod, prečo nemám právo hodnotiť „Odsúdené“, asi si tiež myslíte, že „Vražedné pobrežie“ nemá právo hodnotiť nikto, kto nevidel všetkých 75 dielov, vrátane záverečných titulkov. Ja si to nemyslím. Seriál je už z princípu výplň medzi reklamou, ktorej ďalšie časti/série sa nakrúcajú len preto, že tie pred nimi mali vysokú sledovanosť (= predalo sa veľa reklám) a všetko je takmer rovnaké, lebo keby sa séria od série líšila, producenti by riskovali stratu diváka a tým pádom peňazí. Chápem, že pre odpadovú televíziu JOJ (pre ktorú znamená „vrchol tvorby“ Andy Kraus), sú „Odsúdené“ hodné ôsmych cien Emmy... Ale nie, dnes nebudem zlý, pretože ak necháme stranou fakt, že scenáre sú o ničom, samotný seriál MÁ niečo do seba. Rozhodne za to nemôže „atraktívne prostredie“ – i bez toho, aby divák navštívil ženskú väznicu, musí vidieť, že je to romantizovaná predstava (naozaj si niekto myslí, že TOTO je drsné? Že TAKTO to funguje v realite? Kravaty u bacharov a šnúrky u odsúdených sú ešte tým najmenším prehreškom voči realite väznice 2. stupňa). Čo by som ešte k mínusom dodal... snáď ešte k vychvaľovanej výprave. To naozaj niekoho tie dve izby s umelohmotnými mrežami nadchnú? Naozaj slovenskému divákovi stačí TAK MÁLO? A teraz k plusom. Ženy. Predovšetkým monštruózna Gregorová a Podzámska. Muži sú skôr na ťarchu (najviac sa mi pozdával Pavel Kříž a dokonca i Peter Kočiš ako „Batman“ – a to ho nemusím). Keby zostalo pri jedinej sérii, idem na 60%, ale už v druhej sa to celé tradične seriálovo jojkársky zamotalo, len aby vzniklo čo najviac dielov a JOJ-ka zarobila čo najviac prachov. Na kvalitu sa podľa očakávaní vysrala, už aj tí herci sú otravní. Som smutný z toho, ako sa na Slovensku doja peniaze aj z niečoho, čo relatívne (ak by to nerobil totálny zvrátený hajzel posadnutý svojim kontom) nemuselo byť zlé. Nie, vôbec to nemuselo byť zlé... takto len čakám, keď diváci o „Odsúdené“ stratia záujem a posratá JOJ-ka príde so seriálom „Odsúdení“.(27.4.2010)

• Amroth666

Vždycky, když se není na co v televizi koukat, dávají zrovna na Barandově ten nejstupidnější Česko-Slovenský seriál, který si snaží dokázat, jak je to v našich ženských vězeních drsné. To je náhoda ... Od té chvíle, kdy jsem to omylem přepl na Barandov, tomuhle seriálu se zásadně vyhýbám a říkám mu sračka!(20.10.2010)

• mikhail

Pozrieť sa 72 - krát na život väzňov spracovaný v tejto telenovele dokáže snáď len masochista. Už nikdy nebudem kritizovať španielsko-argentínske telenovely, pretože časť z nich je aspoň zo začiatku vtipná a zábavná vid. Pacovo mužstvo. Avšak v tomto prípade sa jedná sa len o ďalší (i keď oveľa nepodarenejší) klon paneláku.(17.12.2010)

. V seriálu sledujeme příběh odsouzené Evy, která se do vězení dostala náhodou a zrejmě asi ne svou vlastní vinou.Dohnaly jí k to mu určité okolnosti. Manžílek je pěkně vypečený. Pro peníze by se třeba mohl klidně zbavit své ženy. Většině dílů kraluje Grófka, mafiánská milenka, intrikánka a velmi schopná manipulátorka, která si myslí, že jí vězení patří, chová se i podle toho a Magorka, která mi občas připomíná Hannibala Lectera. Ona se i tak tváří. Jednu chvíli jsem ji dokonce uvěřila, že tu babu z Trnavy vážně zavraždila a podřízla jí krk. Je to vážně číslo. Neznám blíže herečku Gabrielu Dzuríkovou, ale musím uznat, že jí komediální talent rozhodně nechybí. Nesmím opomenout postavu Nevady, kterou hraje Hana Gregorová, ta je z těch všech uvězněných žen asi nejrozumnější a snaží se to všechno ve zdraví přežít. No, nakonec skončila s Magorčiným nožem v noze. Nevada taky měla méně závažný trestný čin. Tedy pokud budeme srovnávat zpronevěru a nezakonné obohacování s loupeží nebo dokonce vraždou. Ředitel, kterého hraje Pavel Kříž, je idiot a loutka, nejradši by všechny odsouzené zavřel na samotku, aby měl klid a nic špatného se nestalo. Jediný, kdo se k odsouzeným ženám chová slušně a rovnocenně je kaplan, kterému říkají Batman. Vyslechne je, poradí jim a snaží se s nimi pracovat, ale jednoduché to není ani pro něho, protože mu ředitel s vrchním bachařem házejí klacky pod nohy. Vrchní bachař by rád nastolil pravidla podle svého, ale je omezován ředitelem. Oba dva se moc v lásce nemají, ale musí spolupracovat, protože by jim problémy s odsouzenými mohly přerůst přes hlavu a vznikla by anarchie, která by věznici rozklížila. Jo, jo, Grófka má prostě prsty ve všem, i když na to má své lidi, Gigi (gorila bez mozku), co toho moc nenamluví a milenku Brendu, která by se kvůli ní nechala klidně zničit. Moc si dovoluje a je si toho vědoma. Je voražená jako lázeňská veverka. Pěkně mě rozčiluje její chování, ale na druhou stranu by bez ní byla docela nuda a seriál by připomínal venezuelskou telenovelu, kde se nic pořádného neděje. Ještě tu máme jednu takovou méně nápadnou ženu. Má přezdívku Anděl, zdá se, že je se vším smířená, sedí za eutanázie, což je hodně aktuální záležitost. Pomáhá místnímu lékaři. Ten je takovou troskou a alkoholikem. Scénárista si zřejmě nikoho od "fochu" ke spolupráci nepřivzal, to je samozřejmě můj dojem, přesto na naše poměry vzniklo zajímavé dílo. Je k nám až příliš schovívavý. Husté události nám servíruje postupně a pozvolna, jakoby se chystal na velkolepé finále, které jistě příjde. Našlo by se pár drobností, které postrádají logiku a jsou nereálné, ale ty klidně přehlídnu. Tady jde o příběh a ne o to, jestli seriál zobrazuje skutečné vězení. Pro mě osobně dost velké překvapení v roce 2009 a hodně milé .(16.9.2009)

Musím dát za pět, ač se mi to v půlce rozehraného příběhu trochu příčí. Nicméně - Slováci bodují, žádný český seriál tomuto nesahá ani po kotníky (možná žánrově příbuzné Přítelkyně ..., ale těm je už skoro dvacet let). Herecký ansámbl je skvostný, obrovské překvapení je pro mě Gregorová, kdo by to do ní řekl, že? :-)) Smutná je představa, že by seriál vznikal v českých podmínkách - koho bychom tam asi obsadili, že...?!!! Třeba Magorka je úžasná a nemám sebemenší představu, která česká herečka by jí zvládla takto kongeniálně zahrát. Strašná je postava ředitele (v podání Pavla Kříže - zřejmá ulitba koprodukci s TV Barrandov), špatně napsaná, děsně zahraná, nelogičnost, proč je to Čech... Každopádně držím palce, ať tvůrci vydrží s dechem až do konce. A prosím, žádná dvojka, nedejbože trojka....(9.10.2009)

• - Seriál Odsúdené je prvý koprodukčný seriál vyrobený v spolupráci s TV JOJ a TV Barrandov. (Markus)

• - Pre seriál vzniklo nové „štúdio“ v ateliéroch na Kolibe, pričom sa pre potreby nakrúcania prerobili dovtedy nevyužité priestory v hlavnej budove a časť dvora. (MathewCon)

• - Uvodná zvučka nesie názov “Welcome To Heartbreak” a naspieval ju Americký rapový spevák Kanye West. (R4D0)